Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με την ταχυτητα της ραμ


nikospatra93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikospatra93 είπε

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.. Εκανα update την μητρικη, δοκιμασα και τα δυο profile και στα 3200 και στα 2966. Δεν εχω ιδεα πια τι παιζει

Παίζει να ήταν ελαττωματική εξαρχής;

Αυτός που το πήρες ήταν γνωστός ή όχι;

Δε μπορεί να σε κατευθύνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, nickol-us said:

Παίζει να ήταν ελαττωματική εξαρχής;

Αυτός που το πήρες ήταν γνωστός ή όχι;

Δε μπορεί να σε κατευθύνει;

Παιδιά είμαστε σίγουροι ότι ο 2700x μπορούσε να τρέξει τις μνήμες στα 3200 με xmp?

Επίσης, τον αγόρασες πριν λίγες μέρες και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είναι τεχνικός.

Γιατί δεν του κάνεις μια ερώτηση εάν είχε το ίδιο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκούμπωσε τις μνήμες και ξανακούμπωσέ τις μήπως και δεν κάθονται καλά. Κοίταξε να είναι κουμπωμένες στις θέσεις 2,4 (μετρώντας από τον επεξεργαστή και δεξιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα επαναφερω το θεμα γιατι δεν εχω βρει λυση ακομα.

Στο Task Manager/performance/memory στο Hardware Reserved μου δειχνει 8.1gb. Αφου το εψαξα λιγο λενε για λυση να αλλαξω τις θεσεις των ραμ και να τις ξανα βαλω.

Οι ραμ ειναι στις θεσεις 2 και 4, το ιδιο μου εβγαζε και οταν τις αλλαξα θεσεις μεταξυ τους και οταν τις εβαλα στις 1 και 3 και επισης στις 2 και 3

Οταν εβαλα μια μονη στην θεση 2 δεν εγραφε 8,1 αλλα καποια μβ. Οταν εβαλα μια στην θεση 4 ανοιγε το πισι κανονικα αλλα μου εβγαζε no signal η οθονη.

Μετα οταν τις ξανα εβαλα κανονικα μου πεταξε blue screen και κατι restore στις ρυθμησεις.

Τωρα ειναι σαν να μην λειτουργει σωστα, πηγα να τραβηξω σκριν το τασκ μανατζερ και δεν με αφηνει. Οταν παω να ανοιξω ενα σκριν η οποιαδηποτε φωτο μου πεταει ενα ερρορ "class not registered"

Πηγα να κανω φορματ με win11 παλι και στην εγγατασταση μου εβγαλε οτι το πισι δεν εχει τα minimum requirements.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, nikospatra93 είπε

Ξανα επαναφερω το θεμα γιατι δεν εχω βρει λυση ακομα.

Στο Task Manager/performance/memory στο Hardware Reserved μου δειχνει 8.1gb. Αφου το εψαξα λιγο λενε για λυση να αλλαξω τις θεσεις των ραμ και να τις ξανα βαλω.

Οι ραμ ειναι στις θεσεις 2 και 4, το ιδιο μου εβγαζε και οταν τις αλλαξα θεσεις μεταξυ τους και οταν τις εβαλα στις 1 και 3 και επισης στις 2 και 3

Οταν εβαλα μια μονη στην θεση 2 δεν εγραφε 8,1 αλλα καποια μβ. Οταν εβαλα μια στην θεση 4 ανοιγε το πισι κανονικα αλλα μου εβγαζε no signal η οθονη.

Μετα οταν τις ξανα εβαλα κανονικα μου πεταξε blue screen και κατι restore στις ρυθμησεις.

Τωρα ειναι σαν να μην λειτουργει σωστα, πηγα να τραβηξω σκριν το τασκ μανατζερ και δεν με αφηνει. Οταν παω να ανοιξω ενα σκριν η οποιαδηποτε φωτο μου πεταει ενα ερρορ "class not registered"

Πηγα να κανω φορματ με win11 παλι και στην εγγατασταση μου εβγαλε οτι το πισι δεν εχει τα minimum requirements.

 

Τις εχεις κουμπωσει καλα τις μνημες στα dimms να κλεισουν καλα τα αυτακια που τις κρατανε? βγαλτες και ξανα κουμπωστες ,προσεχε την εγκοπη μονο που εχουν και πιεσε τες καλα στο πανω και στο κατω μερος . Θελουν δυναμη για να κουμπωσουν  καλα .

Οπως βλεπεις την μητρικη ,οι μνημες που ειναι κουμπωμενες απο αριστερα προς τα δεξια?

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, nikospatra93 είπε

Ναι απο αριστερα προς τα δεξια, εχουν κανει και το κλικ τα αυτακια οταν τις εβαλα δεν νομιζω να φταιει αυτο

Απο αριστερα προς τα δεξια στο 2-4? ε τοτε υπαρχει καποιο προβλημα στο hw. 

Παιρνεις το ενα στικ και το βαζεις σε ολα τα dimms με τη σειρα ,σε καθε ενα ανοιγεις xmp να δεις αν το παιρνει ,μετα το ιδιο και με το αλλο στικ. Αν σε καποιο σλοτ δεν το βλεπει και δεν ποσταρει κανενα απο τα δυο στικς ,τοτε βγαινουν απο το καδρο οι ram και πας σε cpu και μητρικη.

Πριν απο ολα αυτα κανεις clear cmos ,αν δεν ξερεις πως διαβασε στο manual σου δειχνει

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...