Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου συστήματος με 1500€.


ΡΙ ΑΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tzavardin, μόλις θυμήθηκα ότι έχω άτομο που θα έρθει από το Μόναχο για τις γιορτές με αυτοκίνητο.
Μπορούμε άραγε να κατεβάσουμε κι άλλο την τιμή (για την AM5 build) αν μπει το amazon.de στην εξίσωση?
Ήδη βλέπω ότι ο Kingston KC3000 και το PSU πχ βγαίνουν λίγο φθηνότερα.
Θα έχω πρόβλημα με τις εγγυήσεις ή όχι?

Ps: Υπάρχει μήπως καμιά καλή ευκαιρία για οθόνη στο amazon.de?
Ps2: Με τον 7600 χρειάζομαι την ψύκτρα ή θα΄μαι οκ με την stock που έχει πάνω?

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Για radeon, ψηφιζω Sapphire, μαυρο δαγκωτο. Πριν 18+ χρονια, ουτε που θυμαμαι, εφτιαξα μηχανημα για φιλο, με Duron η Athlon και radeon sapphire καρτα. Το ξεπατωσε στο line age, το ξεπατωσαν και τα παιδια του, (3 αγορια) τους αγορασε αλλα πι σι, χαλασαν τους ξαναγορασε. Ο duron με την sapphire παιζουν ακομα. Το μονο που αλλαξε οθονη. Παιζει ακομα κανα παλαιο παιχνιδακι, οταν τον πιανει ο νοστος. Τι να πεις? Μπορει ο νεος ναναι ωραιος, δεν αμφιβαλλω, αλλα ο παλαιος ειναι αλλιως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Chris2756 είπε

 Για radeon, ψηφιζω Sapphire, μαυρο δαγκωτο.

Απ΄ότι διαβάζω στο Reddit, Saphire και PowerColor είναι εξίσου καλές σε AMD οπότε λέω να γλιτώσω το 20άρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, ΡΙ ΑΠ said:

@tzavardin, μόλις θυμήθηκα ότι έχω άτομο που θα έρθει από το Μόναχο για τις γιορτές με αυτοκίνητο.
Μπορούμε άραγε να κατεβάσουμε κι άλλο την τιμή (για την AM5 build) αν μπει το amazon.de στην εξίσωση?
Ήδη βλέπω ότι ο Kingston KC3000 και το PSU πχ βγαίνουν λίγο φθηνότερα.
Θα έχω πρόβλημα με τις εγγυήσεις ή όχι?

Ps: Υπάρχει μήπως καμιά καλή ευκαιρία για οθόνη στο amazon.de?
Ps2: Με τον 7600 χρειάζομαι την ψύκτρα ή θα΄μαι οκ με την stock που έχει πάνω?

Το amazon.de στέλνει Ελλάδα και τα μεταφορικά δεν κάτι το ιδιαίτερο εάν πάρεις 2-3 μικρά κομμάτια.

Όμως οι τιμές-σε γενικές γραμμες- είναι πιο πάνω από skroutz.Πρακτικα συμφαιρει -βραχυπροθεσμα- εάν έχεις δηλωμένο επαγγελματικό αφμ που τα παίρνεις αποφορολογημενα αλλά προφανώς δεν σου πιστώνεται ο ΦΠΑ.

Πήρα την προηγούμενη βδομάδα ψυκτρα(την thermalright PA που δεν την βρίσκεις Ελλάδα)+ αλλά 3-4 ψιλολογια (color checker/SD cards)με 16ευρω μεταφορικά(τόσο είχαν μόνο της ψυκτρας εάν την έπαιρνα μόνη της)

Plan b->

Iσως βγάλει καμιά καλή προσφορά το mindfactory.de αύριο που ούτως η άλλος δεν στέλνει πια Ελλάδα.

Plan c->

Εφόσων δεν τα βιάζεσαι, μπες και ρίξε μια ματιά και σε best price, εμφανίζει είδη με 20-30 μέρες παράδοση(στο skroutz δεν τα δείχνει) σίγουρα θα πετύχεις ακόμα καλυτερες τιμές.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @topos είπε

Εφόσων δεν τα βιάζεσαι, μπες και ρίξε μια ματιά και σε best price, εμφανίζει είδη με 20-30 μέρες παράδοση(στο skroutz δεν τα δείχνει) σίγουρα θα πετύχεις ακόμα καλυτερες τιμές.

Στο BestPrice βρίσκω όλα τα parts φθηνότερα αλλά είναι όλα από jmctech και δεν έχει καλές κριτικές.
Να το εμπιστευτώ ή μπα?

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, ΡΙ ΑΠ said:

Στο BestPrice βρίσκω όλα τα parts φθηνότερα αλλά είναι όλα από jmctech και δεν έχει καλές κριτικές.
Να το εμπιστευτώ ή μπα?

Έχω πάρει 1-2 φορές από εκεί, πέρα από τους χρόνους που έκαναν να έρθουν(το γνώριζα όμως) ήταν οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, @topos είπε

Έχω πάρει 1-2 φορές από εκεί, πέρα από τους χρόνους που έκαναν να έρθουν(το γνώριζα όμως) ήταν οκ.

Επίσης δεν αναγράφονται πουθενά εγγυήσεις, δεν είναι sus αυτό?
Αν το μόνο πρόβλημα του καταστήματος είναι η αναμονή δεν έχω θέμα γτ βγαίνει αρκετά φθηνότερα όλο το pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, ΡΙ ΑΠ said:

Επίσης δεν αναγράφονται πουθενά εγγυήσεις, δεν είναι sus αυτό?
Αν το μόνο πρόβλημα του καταστήματος είναι η αναμονή δεν έχω θέμα γτ βγαίνει αρκετά φθηνότερα όλο το pc.

Δυστυχώς ελάχιστοι αναφέρουν τον χρόνο της εγγύησης.

Και πιθανοτατα εάν πάθει κάτι(όπως στην πλειονότητα των skroutzομαγαζων) λογικά θα μιλήσεις με την εταιρία απευθείας.

Ζυγίζεις τα παραπάνω, ζυγίζεις και το οποιοδήποτε κέρδος και αποφασίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmcteck, εχω αγορασει 3-4 φορες απο αυτους.Αναμονη πανω απο 20 ημερες, αλλα η παραγγελια ηρθε. Παντα πληρωμη με αντικαταβολη. Η μεγαλη αναμονη παραδοσης, μαλλον οφειλεται στο οτι κανει δικη του εισαγωγη.

Εγγυηση, δυστυχως καποιες Ελληνικες αντιπροσωρειες δεν αναγνωριζουν εγγυηση, σε προιοντα που εχουν αγοραστει απο εξωτερικο η κατ/τα που κανουν παραεισαγωγη. Πριν ενα χρονο αγορασα ultragear 24αρι απο GMManager. Μου ειπαν 2 χρονια εγγυηση καταστηματος και για 0 πιξελ 15 ημερες. και η LG δεν το δεχεται. Πριν 20 ημερες ultragear 32αρι απο Cosmodata, η LG δεχεται δηλωση προιοντος στο σαιτ της και δινει 3 χρονια εγγυηση σε ολα.

Συγγεντρωνω κι εγω εξαρτηματα για το νεο μου PC. Aπο τιμες σε αξιοπιστα κατ/τα

Quickshop καλες τιμες σε πολλα κοματια, 2 ημερες παραδοση. Σε καποια εξαρτηματα 7-10 ημερες. (cpu, m/b, gpu, ram)

Msystem σε καποια πραγματα καλες τιμες σε καποια τσιμπημενες. 2 ημερες παραδωση. (δισκους, ψυκτρα)

You.gr Εχει καποια πραγματα σε προσφορα. Πηρα κουτι 30Ε φτηνοτερα απο αυτους

E-gate μονοδρομος για το vertex PX 850 που θελω. Η seasonic για Ελλαδα συστηνει αυτους σε Αθηνα και Towershop σε Θεσ/κη. Εν αναμονη 20 ημερες.

ΜGManager εχει γινει απλησιαστο σε τιμες. Τουλαχιστον σε αυτα που ψαχνω.

Για τα περιφεριακα που ψαχνεις κοντα ειναι και οι εκπτωσεις Ιανουαριου-Φεβρουαριου.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chris2756 είπε

Εγγυηση, δυστυχως καποιες Ελληνικες αντιπροσωρειες δεν αναγνωριζουν εγγυηση, σε προιοντα που εχουν αγοραστει απο εξωτερικο η κατ/τα που κανουν παραεισαγωγη. Πριν ενα χρονο αγορασα ultragear 24αρι απο GMManager. Μου ειπαν 2 χρονια εγγυηση καταστηματος και για 0 πιξελ 15 ημερες. και η LG δεν το δεχεται. Πριν 20 ημερες ultragear 32αρι απο Cosmodata, η LG δεχεται δηλωση προιοντος στο σαιτ της και δινει 3 χρονια εγγυηση σε ολα.

Με λίγα λόγια αν θέλω ήσυχο το κεφάλι με τις εγγυήσεις να μην προτιμήσω jmcteck.
Τα άλλα μαγαζιά που έχουν τις χαμηλότερες τιμές στο skroutz είναι άραγε καλύτερα σ΄αυτό το κομμάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Οχι! Απλα ρωτας καθε κτ/μα για καθε εξαρτημα που θελεις, αν εχει εγκυηση αντιπροσωπιας η δικη του. Και πρατεις οπως νομιζεις καλυτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα ρισκάρω jmcteck γτ η τιμή βγαίνει 145€ κάτω.
Ελπίζω να μην έχω προβλήματα.
Η build είναι αυτή, αν την επιβεβαιώνετε και σεις, κάνω την παραγγελία.

Screenshot 2023-11-27 at 15-16-41 Part List - AMD Ryzen 5 7600 Radeon RX 6700 XT be quiet! Pure Base 500DX ATX Mid Tower - PCPartPicker.png

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 minutes ago, ΡΙ ΑΠ said:

Παιδιά θα ρισκάρω jmcteck γτ η τιμή βγαίνει 145€ κάτω.
Ελπίζω να μην έχω προβλήματα.
Η build είναι αυτή, αν την επιβεβαιώνετε και σεις, κάνω την παραγγελία.

Screenshot 2023-11-27 at 15-16-41 Part List - AMD Ryzen 5 7600 Radeon RX 6700 XT be quiet! Pure Base 500DX ATX Mid Tower - PCPartPicker.png

Αυτη η λιστα ειναι απο jmc?

Την thermalright PA δεν την βρισκω στο site τους.

Οπως και να εχει εαν θελεις να "κοψεις" λιγα ακομα ο 7600(σκετος) εχει ψυκτρα στην συσκευασια.

 

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, @topos είπε

Αυτη η λιστα ειναι απο jmc?

Την thermalright PA δεν την βρισκω στο site τους.

Οπως και να εχει εαν θελεις να "κοψεις" λιγα ακομα ο 7600(σκετος) εχει ψυκτρα στην συσκευασια.

 

 

Όχι από pcpartpicker είναι απλώς βγήκε πιο εύκολα το screenshot.
Την ψύκτρα θα την πάρω από amazon.
Αν με την μανίσια θα έχω παρόμοιες θερμοκρασίες και επίπεδα θορύβου τότε να μην πάρω.

Επεξ/σία από ΡΙ ΑΠ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, ΡΙ ΑΠ said:


Την ψύκτρα θα την πάρω από amazon.
Αν με την μανίσια θα έχω παρόμοιες θερμοκρασίες και επίπεδα θορύβου τότε να μην πάρω.

Σιγουρα δεν θα χεις τον ιδιο θορυβο, η μια ειναι rated για 65watt cpu και η PA -θαρρω- 250watt.

Ομως ο 7600 ειναι 65watt και γενικα εαν θα σου λειφτει αυτο το 50ευρω απο αλλο υποσυστημα μπορεις να βαλεις την εροστασιακη κ βλεπεις πως παει.

Τωρα με το screenshot που εχεις βαλει εφοσων δεν εχει τιμες δεν ξερω εαν τα συγκεκριμενα ειναι καλες αγορες*.Παντως φαινοντε οκ.

*Π.χ εαν η msi μητρικη εχει 150 ευρω ειναι οκ αγορα, εαν εχει 220 δεν ειναι γιατι στα 265 βρισκεις χ670-e στο jmc(πρακτικα ομως δεν ειναι απαραιτητο για το συστημα που στηνεις)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...