Προς το περιεχόμενο

Ροπόκλειδο


salpnik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλοι την παρέα.

Θα ήθελα μια βοήθεια από αυτούς που γνωρίζουν. Ψάχνω να αγοράσω ένα ροπόκλειδο η κατσαβίδι ακριβείας ,πως λέγεται αυτό ακριβώς δεν γνωρίζω,για να τοποθετώ την ψήκτρα στο cpu ομοιόμορφα. Ψάχνοντας βρήκα της wera 

https://www.amazon.de/05074701001/dp/B003KN3G9G/ref=mp_s_a_1_3?crid=3XKO6UTDBFMY&keywords=torque+screwdriver&qid=1700850159&sprefix=torque+s%2Caps%2C214&sr=8-3

και ένα της wiha 

https://www.amazon.de/2852S10/dp/B001JGEADM/ref=sxin_24_pa_sp_phone_search_thematic_sspa?content-id=amzn1.sym.4f8b7f3e-bcee-4c90-93fc-8b7f3c83131c%3Aamzn1.sym.4f8b7f3e-bcee-4c90-93fc-8b7f3c83131c&crid=3XKO6UTDBFMY&cv_ct_cx=drehmomentschraubendreher&keywords=torque+screwdriver&pd_rd_i=B001JGEADM&pd_rd_r=51999dbe-3c50-419c-a728-cef1ef6d3f38&pd_rd_w=FaEdd&pd_rd_wg=7MyGZ&pf_rd_p=4f8b7f3e-bcee-4c90-93fc-8b7f3c83131c&pf_rd_r=K76S2SH99TS6EY9S4Z0B&qid=1700850159&sprefix=torque+s%2Caps%2C214&sr=1-1-6e6ea531-5af4-4866-af75-1ef299d1c279-spons&sp_csd=d2lkZ2V0TmFtZT1zcF9waG9uZV9zZWFyY2hfdGhlbWF0aWM&psc=1

Το ερώτημα μου είναι, πόσα Nm χρειάζεται να είναι αυτό το κατσαβίδι ακριβείας για να με καλύψει γι' αυτή την δουλειά;

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ 25 χρόνια δένω λύνω ψύκτρες ροπόκλειδο πρώτη φορά ακούω για τέτοια χρήση.

Αν ξέρεις τα βασικά πως φέρνουμε σε επαφή 2 επιφάνειες και οτι βιδώνουμε σταυρωτά εναλλάξ και σταδιακά, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και δε θα χρειαστείς ποτέ σου ροπόκλειδο.

Τωρα αν το θες γιατί είσαι τύπος της χειρουργικής ακρίβειας και το θες γιατί γενικά κάνεις έτσι μερακλίδικα τις δουλειές σου, πάω πάσο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, salpnik είπε

Χαιρετώ όλοι την παρέα.

Θα ήθελα μια βοήθεια από αυτούς που γνωρίζουν. Ψάχνω να αγοράσω ένα ροπόκλειδο η κατσαβίδι ακριβείας ,πως λέγεται αυτό ακριβώς δεν γνωρίζω,για να τοποθετώ την ψήκτρα στο cpu ομοιόμορφα. Ψάχνοντας βρήκα της wera 

https://www.amazon.de/05074701001/dp/B003KN3G9G/ref=mp_s_a_1_3?crid=3XKO6UTDBFMY&keywords=torque+screwdriver&qid=1700850159&sprefix=torque+s%2Caps%2C214&sr=8-3

και ένα της wiha 

https://www.amazon.de/2852S10/dp/B001JGEADM/ref=sxin_24_pa_sp_phone_search_thematic_sspa?content-id=amzn1.sym.4f8b7f3e-bcee-4c90-93fc-8b7f3c83131c%3Aamzn1.sym.4f8b7f3e-bcee-4c90-93fc-8b7f3c83131c&crid=3XKO6UTDBFMY&cv_ct_cx=drehmomentschraubendreher&keywords=torque+screwdriver&pd_rd_i=B001JGEADM&pd_rd_r=51999dbe-3c50-419c-a728-cef1ef6d3f38&pd_rd_w=FaEdd&pd_rd_wg=7MyGZ&pf_rd_p=4f8b7f3e-bcee-4c90-93fc-8b7f3c83131c&pf_rd_r=K76S2SH99TS6EY9S4Z0B&qid=1700850159&sprefix=torque+s%2Caps%2C214&sr=1-1-6e6ea531-5af4-4866-af75-1ef299d1c279-spons&sp_csd=d2lkZ2V0TmFtZT1zcF9waG9uZV9zZWFyY2hfdGhlbWF0aWM&psc=1

Το ερώτημα μου είναι, πόσα Nm χρειάζεται να είναι αυτό το κατσαβίδι ακριβείας για να με καλύψει γι' αυτή την δουλειά;

Και αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο.

Θες να καλύπτει όσα γράφει ψύκτρα ότι θέλει.Συν ένα ασφαλές περιθώριο.

 

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Εγω νομιζα οτι το θελεις για καπακι κινητηρα😁

και εγω για αμάξι νόμιζα,και πήγα να γράψω ότι υπάρχει ήδη θέμα στο μπλα μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ροποκλειδο να έχουμε ο κανόνας σταυρωτό βίδωμα - σφίξιμο  ισχύει σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, greekfragma είπε

αδερφέ 25 χρόνια δένω λύνω ψύκτρες ροπόκλειδο πρώτη φορά ακούω για τέτοια χρήση.

Αν ξέρεις τα βασικά πως φέρνουμε σε επαφή 2 επιφάνειες και οτι βιδώνουμε σταυρωτά εναλλάξ και σταδιακά, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα και δε θα χρειαστείς ποτέ σου ροπόκλειδο.

Τωρα αν το θες γιατί είσαι τύπος της χειρουργικής ακρίβειας και το θες γιατί γενικά κάνεις έτσι μερακλίδικα τις δουλειές σου, πάω πάσο.

 

Η αλήθεια είναι οτι μίλαγα με έναν συνάδελφο για υπολογιστές και μου είπε ότι με ροπόκλειδο θα δεις διαφορά στης θερμοκρασίες γιατί κάθεται ομοιόμορφα η πάστα και η δύναμη πίεσης είναι ομοιόμορφη.

Δεν έχω πρόβλημα με της θερμοκρασίες απλός σκεφτόμουν μήπως με ροπόκλειδο θα δω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα, γι αυτό ρωτάω, μήπως έχει κάποιος εμπειρία πάνω σ' αυτό το θέμα.

20 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Θες να καλύπτει όσα γράφει ψύκτρα ότι θέλει.Συν ένα ασφαλές περιθώριο.

Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρουν στα manuals πόσο θέλει και νομίζω είναι λογικό να μην σου το αναφέρει γιατί είναι ανάλογα την mb και υπάρχουν πολλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, salpnik είπε

Η αλήθεια είναι οτι μίλαγα με έναν συνάδελφο για υπολογιστές και μου είπε ότι με ροπόκλειδο θα δεις διαφορά στης θερμοκρασίες γιατί κάθεται ομοιόμορφα η πάστα και η δύναμη πίεσης είναι ομοιόμορφη.

Ωραιες ιστοριες σου λεει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, salpnik είπε

 

Το θέμα είναι ότι δεν αναφέρουν στα manuals πόσο θέλει και νομίζω είναι λογικό να μην σου το αναφέρει γιατί είναι ανάλογα την mb και υπάρχουν πολλές.

Αν υπήρχε  λόγος θα έγραφαν πόσο ροπή θέλουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ροπόκλειδο έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά σε server που το έστειλε η μαμά εταιρεία....   και είμαι στον χώρο 25 χρόνια.....

ο κανόνας είναι είναι όντως σταυρωτά / διαγώνια κ από λιγο οι βίδες και κάθεται μια χαρά.

στη θεωρία καλά στα είπε ο φίλος σου, αλλά πχ κ σε λαπτοπ ΠΟΤΕ δε δίνεται ροπόκλειδο, είναι αριθμημένες συνήθως οι βίδες κ σου λενε, λίγο 1,2,3,4,5,6 κλπ κλπ κ μετά τις σφίγγεις πιο πολύ κλπ κλπ και στα λαπτοπ επίσης πρέπει να καθήσει καλά η θερμοαγώγιμη....

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διο βιδες τις κανετε επιστήμη, κοιτάξτε εκει να βάζετε την cpu και να μην στραβόνουν τα πινς και αφήστε τα ροποκλειδα 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Αν υπήρχε  λόγος θα έγραφαν πόσο ροπή θέλουν.

Εγώ πιστεύω ότι δεν γράφουν γιατί είναι ανάλογα την mb και η κάθε mb έχει της δικές της ανοχές, άποψη μου

5 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Διο βιδες τις κανετε επιστήμη, κοιτάξτε εκει να βάζετε την cpu και να μην στραβόνουν τα πινς και αφήστε τα ροποκλειδα 😂

Μην το βλέπεις έτσι και το καπάκι του κινητήρα 8 βίδες έχει αλλά αν δεν τα κάνεις με σωστή σειρά και σωστές ροπές θα πάθει ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει τώρα βεβαιώθηκα οτι μας τρολάρεις.

τράβα πάρε το ροπόκλειδο μη φύγει το σιπιγιού από το παράθυρο από το πολύ οβερκλόκιν.

κάνε και ένα τεστ με απλό βίδωμα να δεις οτι δε κέρδισες τίποτα. αν κέρδισες πάνω από 2 βαθμούς σε ηρεμία τότε δε ξέρεις απλά να βιδώνεις ψύκτρα σε επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, greekfragma είπε

εντάξει τώρα βεβαιώθηκα οτι μας τρολάρεις.

τράβα πάρε το ροπόκλειδο μη φύγει το σιπιγιού από το παράθυρο από το πολύ οβερκλόκιν.

κάνε και ένα τεστ με απλό βίδωμα να δεις οτι δε κέρδισες τίποτα. αν κέρδισες πάνω από 2 βαθμούς σε ηρεμία τότε δε ξέρεις απλά να βιδώνεις ψύκτρα σε επεξεργαστή.

Φίλε μου δεν είμαι κανένα παιδάκι για να τρολαρο και αν κάπου στα γραπτά μου φάνηκε κάτι τέτοιο ζητώ από όλους συγνώμη.

Όπως είπα δεν έχω πρόβλημα στης θερμοκρασίες και δεν είπα ότι δεν ξέρω να βιδονω ψυξκτρα στην cpu , απλός ρωτάω αυτούς που έχουν χρησιμοποιήσει το ροπόκλειδο αν είδαν κάποια διαφορά για να αξίζει η αγορά του αλλιώς θα το γράψω στα @@ μου και τέλος το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δε χρησιμοποιεί ροποκλειδα. 

Το πόσο και πώς βιδωνουμε μια ψυκτρα ώστε να πατάει σωστά ειναι απλή μέθοδος εκτός αν έχεις χέρια λουκάνικα και τη δύναμη γορίλα ώστε να μην έχεις αίσθηση τι κάνεις σε λεπτοδουλειές. 

Αν βιδωσεις σταυρωτά έναλλαξ σταδιακά και δεις ότι οι θερμοκρασίες ειναι μερικοί βαθμοί διαφορά από την περιβάλλοντος είσαι οκ. Ξεκινά ένα στρες τεστ και δες που καθονται οι βαθμοι. Ρίξε και μισή στροφή ακόμα. Αν δεις να πέφτει κι άλλο μπράβο. Ρίξε μισή στροφή ακόμα αν δε πέφτει άλλο στοπ δε σφίγγουμε φτάνει. 

Προφανώς όλα είναι και θέμα εμπειρίας με τι πάστα χρησιμοποιείς και πόση έβαλες. 

Τώρα αν βλέπεις βιντεάκια του λινους που χρησιμοποιει εργαλεία για την υπερπαραγωγή των βίντεο...εεεε δεν είμαστε λινους και δε πουλάμε βίντεο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επισης να προσθεσω οτι στα πιο πολλα fans,ψυκτρες κτλ οταν βιδωνεις τερματιζει. για να πας περα απο αυτο που τερματιζει......... σημαινει οτι κατι δεν παει καλα ...

οταν τερματιζει φαινεται το νιωθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...