Προς το περιεχόμενο

Χρειάζεται κάτι καλύτερο πιστεύετε?


miltostammy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους τους γνωστές και μη.

Αγορασα για να ξεκινήσω να χτίζω ένα γραφείο στο σπίτι με τα εξής.

Μονιτορ:   https://www.public.gr/product/perifereiaka/othones-kai-aksesoyar/monitors/samsung-lc32g55tqbuxen-32-wqhd-va-144hz-1ms/1795953

Pc: https://www.public.gr/product/refurbished/refurbished-desktops/refurbished-desktop-fujitsu-esprimo-d5562-sff-core-i3-61008gb128gb-ssdhd-graphics-530win10pro-grade-a/1857914

Πληκτρολογιο mouse: https://www.public.gr/product/perifereiaka/keyboards/logitech-mk295-silent-asurmato-set-pliktrologio-pontiki-gr/1564276

Ηχεία:    https://www.public.gr/product/ihos/hxeia/autoenisxiomena-ixeia/autoenisxuomena-ixeia-edifier-r1700bt-66w--kafe/1383460

Όλα μαζί μου στοίχισαν 500 ευρώ.

 

Μέχρι τώρα δούλευα με ένα λαπτοπ και είπα να το ξεκουράσω. Βασικά το σύστημα είναι για office, YouTube, σερφαρισμα. 

 

Πιστεύετε χρειάζεται κάτι άλλο το pc ως αναβάθμιση? Τώρα που βρίσκω διαφορα πράγματα σε καλύτερες τιμές. Προφανώς να είναι συμβατά μεταξύ τους γιατί το pc ήδη έχει χρονάκια πάνω του. 

 

Επίσης να περάσω σπασμένα windows  11αρια η να μείνω σε αυτά που έχει?

 

Επεξ/σία από miltostammy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ αδύναμο το PC, θα μπορούσες να είχες κάνει λίγο υπομονή για τα ηχεία και να πήγαινες σε 60hz οθόνη και με αυτή την διαφορά να είχες πάρει κάτι σχετικά σύγχρονο (~10-15 φορές πιο γρήγορο cpu)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, miltostammy είπε

...

Κάποιες φορές απορώ, γιατί να μπεις να κάνει την ερώτηση μετά την αγορά;

Αν ήθελες να βρεις το καλύτερο δυνατό σενάριο, έπρεπε να ρωτήσεις πριν την αγορά.

Σε αντίστοιχα χρήματα, βρίσκεις ίδιας γενιάς i5/16gb/480gb  που είναι καθαρό 4core που ανταπεξέρχεται καλύτερα.

https://www.info-world.gr/el/proionta/spiti-&-igeia-&-ref-pc/anakataskevasmena-&-metacheirismena/statheri-ipologistes/lenovo-thinkcentre-m700-sff-i5-6500,-3.2ghz,-16gb,-ssd-480gb,-dvdrw-ref-grade-a10126479.html

 

Στο μηχάνημα σου, θα έλεγα οτι τα 8gb είναι σχετικά οριακά για απαιτητικό browsing (με παράλληλες εφαρμογές, πολλές καρτέλες με add-ons), ίσως είναι κάτι που χρειάζεται αναβάθμιση, θα το δεις κατά χρήση και θα βγάλεις τα συμπεράσματά σου. Ο δίσκος επίσης είναι οριακός, αν τον έχεις στο ~50% γεμάτο είσαι μια χαρά, αν τον έχεις αρκετά παραπάνω ίσως αξίζει να αναβαθμίσεις σε λίγο μεγαλύτερο.

Όσο για τα windows, μπορείς να κάνεις αναβάθμιση(ή καθαρή εγκατάσταση) σε windows 11 με το υπάρχον κλειδί που ήρθε το μηχάνημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου φιλε μου.

Γιατί τα πήρα όλα μαζί από τα public οπου υπαρχουν στη πολη μου, οποτε για εγγυηση ξερω που θα τσακοθω εαν δεν αναγνωριζουν κατι και είχα και τη δυνατότητα 3 δόσεων χωρίς κάρτα.

Μερικές φορές κάποιες οικονομικές διευκολυνσεις υπερτερούν είτε καλώς είτε κακώς στον τρόπο επιλογής των αγορών μας.

Μνήμη θα του αγοράσω απλά εάν μπορείς εσύ φίλε μου η κάποιος άλλος να μου πει ποια να πάρω. Από ssd έχω έναν ssd 250αρι θα τον βάλω άλλα δεν έχω τρελές απαιτήσεις για αποθήκευση.

Αυτο για τα οποία είμαι άσχετος είναι η κάρτα γραφικών. Εάν χρειάζεται κάτι καλύτερο αλλά δεν παίζω παιχνίδια. Επειδή απλά μπορεί να υπάρχει κάποια σχετικά φθηνή να την βάλω να ταιριάζει με επεξεργαστή που έχει και απλά να υπάρχει σαν μηχάνημα να κάνω τη δουλειά μου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, miltostammy είπε

...

Για τον ssd τα είπαμε, ίσως δεν είναι αναγκαίος, ανάλογα με τον πόσο τον γεμίζεις.

Για μνήμες θα πρέπει να δεις τι φοράει τώρα.

Βλέπω οτι το συγκεκριμένο μηχάνημα έχει μόλις 2 σλοτ μνήμης. Αν είναι 2x4gb τότε θα πρέπει να πας σε αγορά νέου κιτ (2x8gb).

Αν έχει 1 Dimm των 8gb θα πρέπει με κάποιο hwinfo να μας δώσεις τα χαρακτηριστικά της υπάρχουσας μνήμης και να "ταιριάξουμε" ακόμη ένα dimm.

Επαναλαμβάνω, δες πρώτα το usage που έχεις τώρα, ίσως με τη χρήση που κάνεις να είσαι καλυμμένος και με τα 8gb.

H κάρτα γραφικών δεν κρίνεται απαραίτητη εκτός αν δεις οτι δυσκολεύεται το cpu με τα ενσωματωμένα σε playback κλπ. Πάλι έχει να κάνει με την χρήση.

Εν ολίγοις, δες τη συμπεριφορά του μηχανήματος, παρακολουθόντας το performance των windows και κινείσε ανάλογα.

Εφόσον κρίνεις σκόπιμη την αναβάθμιση, μας δίνεις τα (απαραίτητα) στοιχεία και εδώ είμαστε.

Επεξ/σία από nickol-us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου. Παρακολουθώ και μιλάμε.

Για το σχολείο που αγόρασα το ίδιο σετ πάντως πάει αέρας. Πάντα για τα δεδομένα των εργασιών. Office, myschool, browsing.

Έχεις δίκιο πρέπει να δω μέσα για τα slots εάν είναι πιασμένα και τα δύο.

Και πάλι σε υπερευχαριστω για την άμεση και πολύτιμη βοήθεια σου φίλε μου.

Για τα windows στο update μου λέει δεν ανταποκρίνονονται τα χαρακτηριστικά για αναβάθμιση. Μπορώ να κρατήσω το κλειδί που βλέπω στις πληροφορίες του συστήματος να κατεβάσω τα 11αρια σε στικάκι, να κάνω από εκεί καθαρή εγκατάσταση και ενεργοποίηση με το κλειδί? Ανεξάρτητα των προδιαγραφών που δεν δέχεται η Microsoft?

Επεξ/σία από miltostammy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι χρήματα ρίξεις σε αυτό το PC θα τα χάσεις.

Κάρτα γραφικών πολύ δύσκολα να βρεις γιατί 

Α)Το τροφοδοτικό δεν θα την σηκώνει κ μάλλον δεν είναι atx

B)Ο χώρος μέσα υποθέτω πως θα είναι περιορισμένος

Ο επεξεργαστής είναι ανεπαρκής ακόμα και για τα ποιο βασικά, θα μπορούσες να δεις για κάποιον i5/i7(~30ευρω) αλλά μπορεί να μην τον παίρνει η μητρική και ίσως η ψύξη να μην φτάνει.

Γενικά θα έλεγα να τον αφήσεις στην ησυχία του και να στήσεις έναν καινούργιο με 5600g (εφόσων δεν παίζεις παιχνίδια)

Win11 δεν υποστηρίζονται επίσημα -λογικά- λόγο cpu/mobo.

Υπαρχει τρόπος να μπουν βέβαια αλλά θέλει λίγο ψάξιμο και πιθανότατα δεν θα δουλέψουν σωστά.

Έστω ότι θέλεις να τον "ισιωσεις" όσο γινετε->

~40ευρω για ram

~30-40ευρω για μεταχειρισμένο cpu

~30-40 για ssd

Κάρτα γραφικών δεν παίρνει με βάση το vfm

Οπότε είσαι στα ~250 ευρώ (μαζί με την αγορά του)+ την όλη φασαρία.Με αυτά τα ~χρήματα εστηνες 5600g με πολυ-πολυ καλύτερη απόδοση σε όλα.

Γενικά κακή αγορά έκανες.

Spoiler

Υ.γ Όταν υπάρχουν τα χρήματα ποτέ δεν αξίζει ως vfm το μεταχειρισμενο PC για οικιακή χρήση.

Καταληγεις να πληρώνεις πάντα περισσότερο.

Δεν έχουν πρακτικα αναβαθμισημοτητα, δεν έχουν διάρκεια ζωής και όλα αυτά ενώ μια καινούργια εναλλακτική θα κόστιζε 150ευρω παραπάνω και θα μπορούσες να το κρατήσεις μια ~7ετια+ για βασική χρήση ενώ σε όλη την διάρκεια θα ήταν 5-10 φορές πιο γρήγορο και θα έπαιρνε και καμιά αναβάθμιση down the road.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...