Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση laptop Lenovo Ideapad


mpouliaritis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους . Προσπάθησα να κάνω format σε laptop Lenovo Ideapad 110-17acl και δεν με έβαζε στο boot menu , μετά απο πολλές ανεπιτυχείς προσπάθειες έβγαλα τον δίσκο τον έβαλα σε άλλο laptop Lenovo G50 , έκανα το format και όταν θα έκανε επανεκκίνηση έβγαλα το δίσκο και τον ξαναέβαλα στο Ideapad. Κάνοντας εκκίνηση πάει απο μόνο του στην ΟΘΟΝΗ της φωτογραφίας , επιλέγω εκιννηση. απο δίσκο , τίποτα , επιλέγω απο το USB πάλι τίποτα απλά ξαναπάει σε αυτή τη σελίδα . Με Fn και f2  και κ και f12 δεν γίνεται τίποτα ! Το ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ λειτουργούσε κανονικά πριν , οπότε δεν είναι εκεί σο θέμα . συγνώμη για το μακροσκελές , θα ήθελα την βοήθεια σας 

IMG_6798.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να μπεις bios να δούμε τι επιλογές έχει. Δοκίμασε με F2/F10/ESC/DEL, με και χωρίς το Fn. Μπορεί να θέλει να απενεργοποιήσεις κανένα secure boot.

Δες επίσης μήπως έχει κουμπί novo στα αριστερά, αλλιώς όπως βλέπω στο βίντεο θέλει Fn+F2 αλλά γρήγορα μόλις πατήσεις power.

 

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

F2 επαναληπτικά η FN(πατημενο) + F2 (επαναληπτικά)

Επισης τις επιλογες αυτες στις εβγαλε μαλλον γιατι δεν βρισκει καποιο μεσο που να είναι boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έχω δοκιμάσει παρά πολλές φορές , κάνει ένα αναβόσβησμα στην ΟΘΟΝΗ αλλά δεν πάει στο bios . Υπάρχει πιθανότητα επειδή πριν μα κάνω φορματ ειχα βάλει pin εισόδου , να εχει κλειδώσει κάτι ;

Επεξ/σία από mpouliaritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpouliaritis είπε

Ευχαριστώ για την αμεσότητα . Έχω δοκιμάσει όλους τους συνδυασμούς , δυστυχώς δεν μπαίνει στο bios 

Την έχω πάθει με λάπτοπ που δεν μπορούσα να μπω στο bios και τελικά έπρεπε να πατήσω το πλήκτρο ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ με το που πατούσα το  power. Δοκίμασε και χωρίς το Fn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες αν εχεις novo button στο λαπτοπ σου, μπαίνεις από εκεί κ στο bios κ στο boot menu, λογικά έχεις, είναι μια κ@λοτρυπίτσα σαν reset τρύπα σε παλιά modem

με καρφίτσα κλπ, ψάξε γύρω γύρω το λάπτοπ, δίπλα από υποδοχές ήχου, κλπ

ή εδώ https://pcsupport.lenovo.com/us/en/ βρες ακριβως το μοντέλο σου κ δες το user manual

image.png

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_g40_g50_z40_z50_ug_english.pdf

 

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpouliaritis είπε

Ευχαριστώ , θα κοιτάξω για αυτό και βλέπουμε 

βρες πρώτα το δικό σου μοντέλο, μπορεί να είναι κ από την κάτω πλευρά. η εικόνα που έβαλα είναι για τα G50, βρες το ideapad σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μοντέλο.                                         
Δοκίμασα  με fn χωρίς fn όλους του συνδυασμούς ( πατώντας fn και f2 κάνει ένα Τσακ να πάει στο bios αλλά δεν ….. όση ώρα και να προσπαθήσεις και πάντα πάει πρώτα στο έγχρωμο λογότυπο LENOVO και μετά στη ΟΘΟΝΗ που δείχνει η  φωτό , ότι και να επιλέξω απο αυτή την ΟΘΟΝΗ δεν γίνεται τίποτα . εχει αριστερά πλάι μια τρύπα δοκίμασα και απο εκεί τίποτα δεν εχει κάτι όπως είδα απο μέσα να πατηθεί . Δοκίμασα και με άλλους δίσκους τίποτα !!!                                                 Πριν την προσπάθεια format λειτουργούσε κανονικά με 4ψηφιο pin

IMG_6802.jpeg

IMG_6799.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φωτό σου δεν είναι καλή για να δω το μοντέλο.

Επίσης εννοώ, να βρεις ΕΣΥ το μοντέλο σου κ να δεις στο site της Lenovo αν κ που είναι το novo button

ναι είναι μικρή τρυπίτσα κ έχει ένα μικρό σύμβολο σαν το βελάκι UNDO , το One-Κey Recovery των Lenovo Κλπ

μπορείς κ ναβγάλεις τον δίσκο εντελώς που σου λένε κ άλλα μέλη

image.png.ffca888d53fd71f5b1e261029c92a19b.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω τσεκάρει . Αύριο βράδυ θα έχω πρόσβαση , θα το κάνω και θα ενημερώσω 

2 λεπτά πριν, Kthulhou είπε

η φωτό σου δεν είναι καλή για να δω το μοντέλο.

Επίσης εννοώ, να βρεις ΕΣΥ το μοντέλο σου κ να δεις στο site της Lenovo αν κ που είναι το novo button

ναι είναι μικρή τρυπίτσα κ έχει ένα μικρό σύμβολο σαν το βελάκι UNDO , το One-Κey Recovery των Lenovo Κλπ

μπορείς κ ναβγάλεις τον δίσκο εντελώς που σου λένε κ άλλα μέλη

image.png.ffca888d53fd71f5b1e261029c92a19b.png

 

IMG_6795.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok

manual, selida6 https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/ideapad_110-17acl_ug_en_201606.pdf?linkTrack=PSP:ProductInfo:UserGuide

image.png.67e70613140b0c72ec70051b8b073cbd.png

σβηστό το λαπτοπ, με καρφίτσα , πατας μεσα κ αναβει το λαπτοπ στο μενου να επιλεξεις τι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω τσεκάρει . Αύριο βράδυ θα έχω πρόσβαση , θα το κάνω και θα ενημερώσω 

καλησπέρα σε όλους 

Το θέμα έκλεισε 

Το πήγα στο ΣΕΡΒΙΣ και μου είπαν πως είχε θέμα με το Novo button

Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...