Προς το περιεχόμενο

arduino ide


stefanos_th

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

εχω στην κατοχη μου

1) arduino uno (dip) [ γνησιο γνησιοτατο ]

2) arduino on breadboard (με atmega328p + ftdi232)

3) wemos d1 mini

4) arduino uno clone https://www.diymore.cc/collections/all-about-arduino/products/diymore-pro-mini-3-3v-8mhz-board-atmega328-microcontroller-module-for-arduino-mini-atmega328p-with-i-o-pins

 

κανενα απο τα παραπανω δεν μπορει να ανεβασει προγραμμα . 

ολα λειτουργουσαν τελεια πριν 3 - 4 χρονια με windows7 , τα μαζεψα τα αποθηκευσα σε πλαστικο κουτι με θηκες .

τωρα με windows 10 , στον ιδιο υπολογιστη, προσπαθω να τα προγραμματισω και δεν δουλευει κανενα ,

εχω βαλει τα libraries για το wemos και εχω κανει εγκατασταση το driver για το ftdi .

υπαρχει καποια ρυθμιση που εχουν τα windows 10 ? 

υπαρχει καποια ρυθμιση sto bios ?

να εχουν καταστραφει και τα 4 απο αποθηκευση αποκλειεται.

δοκιμαζω με διαφορετικα καλωδια και σε διαφορετικες usb του υπολογιστη.

καθε βοηθεια δεκτη . . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμασε να τρεξεις το Aruino IDE ως administrator.
Επισης: ειχα να ασχοληθω πολυ καιρο και προσφατα πηγα να περασω ενα προγραμμα σε ενα παλιο Arduino Leonardo. Δεν συνεργαζοταν με τιποτα με την τελευταια εκδοση του IDE. Ετσι κατεβασα μια πολυ παλαιοτερη και μου δουλεψε κανονικα. Δεν ξερω, ισως φταιει οτι το board εχει παλαιοτερη εκδοση του bootloader?

Επεξ/σία από immortalx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, immortalx said:

Δοκιμασε να τρεξεις το Aruino IDE ως administrator.
Επισης: ειχα να ασχοληθω πολυ καιρο και προσφατα πηγα να περασω ενα προγραμμα σε ενα παλιο Arduino Leonardo. Δεν συνεργαζοταν με τιποτα με την τελευταια εκδοση του IDE. Ετσι κατεβασα μια πολυ παλαιοτερη και μου δουλεψε κανονικα. Δεν ξερω, ισως φταιει οτι το board εχει παλαιοτερη εκδοση του bootloader?

ευχαριστω .

δοκιμασα run as administrator την καινουρια εκδοση 2.x.x που ειχα δεν ανεβαζει .

βρηκα μια παλια στο σκληρο την 1.8.9 τρεχω as administrator και δεν ανεβαζει .

και ολα αυτα στο uno clone που δεν θελει ουτε libraries ουτε τιποτα .

κολαει στο uploading

Screenshot_32.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τσεκαρα ποια εκδοση χρησιμοποιησα για να μου δουλεψει (ειχα δοκιμασει αρκετες μεχρι να μου δουλεψει αυτη), ειναι η 1.6.6
Μπορει να μην κανει καμια διαφορα αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, immortalx said:

Μολις τσεκαρα ποια εκδοση χρησιμοποιησα για να μου δουλεψει (ειχα δοκιμασει αρκετες μεχρι να μου δουλεψει αυτη), ειναι η 1.6.6
Μπορει να μην κανει καμια διαφορα αλλα δεν χανεις να δοκιμασεις.

ευχαριστω για τον χρονο σου .

εβαλα 1.6.6 ,  run as administrator  και εβαλα το γνησιο arduino uno με το τετραγωνο usb που εχει .

δεν ανεβαζει .

πιστευω οτι το πρoβλημμα ειναι τα win10 .

Screenshot_33.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριμα, δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω. Να φανταστεις εγω το ετρεξα σε Windows 11. Περιττο να το πω αλλα φανταζομαι οτι εχεις σιγουρεψει οτι επιλεγεις τη σωστη COM.
Μηπως εχεις ευκαιρο και κανα δευτερο USB καλωδιο να δοκιμαζες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, immortalx said:

Κριμα, δεν ξερω τι αλλο να σκεφτω. Να φανταστεις εγω το ετρεξα σε Windows 11. Περιττο να το πω αλλα φανταζομαι οτι εχεις σιγουρεψει οτι επιλεγεις τη σωστη COM.
Μηπως εχεις ευκαιρο και κανα δευτερο USB καλωδιο να δοκιμαζες;

εχω το τετραγωνο usb για τον γνησιο uno , ενα usb micro για τον κλωνο +wemos και ενα usb mini gia to ftdi .

προσεχω να βαζω το σωστο com . 

sto screenshot sto device manager λεει com9 και στο ide βαζω com9.

εχω εναν παλιο σκληρο δισκο απο λαπτοπ ,, αν δεν δουλεψει τιποτα θα βγαλω τον ssd και θα βαλω στον σκληρο win7.

περιμενω να δω τι αλλες απαντησεις θα παρω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου, δεν ξερω αν εβγαλες τελικα ακρη αλλα ειδα σημερα οτι υπαρχει ενα ανοιχτο issue για το IDE, οπου ουσιαστικα το upload γινεται πετυχημενα αλλα το UI του IDE δεν ανανεωνεται για να δειξει οτι οντως ηταν πετυχημενο. Ισως να εκανες μια δοκιμη το blink example και ακομη και αν ειναι stuck στο "Uploading" δες μηπως αναβοσβηνει.

Αυτος που ανοιξε το issue λεει οτι του δουλευει στα 10 αλλα οχι στα 11, ενω αλλος οτι δεν δουλευει στα 10. Αντε βγαλε ακρη τωρα 😩
https://github.com/arduino/arduino-ide/issues/1801

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον.

για αγνωστους λογους , εκανα uninstall τις παλιες εκδοσεις και εβαλα το τελεταιο arduino 2.2.1

και καταφερα να ανεβασω προγραμμα στο γνησιο uno αλλα και στο  wemos  ( φυσικα μαζι το driver του CH341SER_WIN_3.5.ZIP ) .

καταφερα και στα 2 να ανεβασω πολλες φορες προγραμμα μεχρι και 4 led blink χωρις προβλημμα.

δεν δουλευει με το τιποτα το clone και θελω να δοκιμασω και το ftdi  ( επειδη του βαζω atmega 644p [ 32pins ] ) .

τωρα που αποδιδεται ολο αυτο ? ΝΟΜΙΖΩ οτι βοηθησε που οι παλιες εκδοσεις κατα το install τους βγαζουν ενα παραθυρο που λεει  αrduino usb drivers install .

μαλλον εμειναν αυτα τα drivers στο καινουριο install και δουλευουν . 

θα κρατησω το θρεντ ανοιχτο , να δω που θα παει . 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...