Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα για συγχρονισμος αρχειων


thelos257

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα ψαχνω να βρω ενα προγραμμα για να συγχρονιζει τα αρχεια μου απο τον υπολογιστη μου προς ενα cloud και μετα να μπορω να τα κατεβασω στον αλλο μου υπολογιστη μου. Γνωριζουμε κατι τετοιο ή αντιστοιχο ; Καθως να τα διαγραφει μετα τον συγχρονισμο απο τον πρωτον υπολογιστη και να ειναι στο cloud ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα δεν θέλεις συγχρονισμό αλλά μετακίνηση αρχείων στο cloud. Πόσο χώρο πιάνουν τα αρχεία; Σε καλύπτει ο χώρος που δίνουν τα free cloud;

Όπως είπε ο Nikos, τα cloud δίνουν και κάποιο client για συγχρονισμό.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, micos000 είπε

Άρα δεν θέλεις συγχρονισμό αλλά μετακίνηση αρχείων στο cloud. Πόσο χώρο πιάνουν τα αρχεία; Σε καλύπτει ο χώρος που δίνουν τα free cloud;

Όπως είπε ο Nikos, τα cloud δίνουν και κάποιο client για συγχρονισμό.

εχω το mega για τρια χρονια ομως δεν διαγραφει τα αρχεια απο τον υπολογιστη. επισης εχω και 1ΤΒ στο google drive

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγχρονισμός, εξ ορισμού, δεν διαγράφει αρχεία, απλά φροντίζει να υπάρχουν τα ίδια αρχεία σε δύο διαφορετικά μέρη.

Αν θέλεις να τα μετακινήσεις σε άλλο Pc, θα κάνεις τον συγχρονισμό στα 1ο pc, θα επαναλάβεις στο 2ο, θα σταματήσεις την συγχρονισμό στο 1ο και θα διαγράψεις τα αρχεία από το 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ο συγχρονισμός, εξ ορισμού, δεν διαγράφει αρχεία, απλά φροντίζει να υπάρχουν τα ίδια αρχεία σε δύο διαφορετικά μέρη.

Αν θέλεις να τα μετακινήσεις σε άλλο Pc, θα κάνεις τον συγχρονισμό στα 1ο pc, θα επαναλάβεις στο 2ο, θα σταματήσεις την συγχρονισμό στο 1ο και θα διαγράψεις τα αρχεία από το 1ο.

Δηλ φροντιζει εννοεις να υπαρχουν και στο cloud και στον υπολογιστη σωστα ;
Με το mega ή με το google drive ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν utilities που κάνουν το cloud να φαίνεται σαν κοινός δίσκος (χωρίς αυτόματο συγχρονισμό κλπ).
Απλώς έχεις έναν δίσκο στο cloud, και μπορείς να συνδεθείς σ' αυτόν απ' όπου θέλεις (μέσω του utility βέβαια).

Οπότε, απλώς βάζεις εκεί τα αρχεία από το ένα μηχάνημα, και τα κατεβάζεις στο άλλο.
Βάζεις ότι θέλεις εσύ (δεν μπαίνουν αρχεία αυτομάτως), και έχεις πρόσβαση από παντού. 
Εγώ χρόνια τώρα αυτό κάνω....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Υπάρχουν utilities που κάνουν το cloud να φαίνεται σαν κοινός δίσκος (χωρίς αυτόματο συγχρονισμό κλπ).
Απλώς έχεις έναν δίσκο στο cloud, και μπορείς να συνδεθείς σ' αυτόν απ' όπου θέλεις (μέσω του utility βέβαια).

Οπότε, απλώς βάζεις εκεί τα αρχεία από το ένα μηχάνημα, και τα κατεβάζεις στο άλλο.
Βάζεις ότι θέλεις εσύ (δεν μπαίνουν αρχεία αυτομάτως), και έχεις πρόσβαση από παντού. 
Εγώ χρόνια τώρα αυτό κάνω....

-

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο και ακουγεται ενδιαφερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To onedrive δίνει τη δυνατότητα να απελευθερώσεις το δεσμευμένο χώρο των αρχεων που ανεβάζεις αν κάνεις δεξί κλικ πάνω τους και επιλέξεις "Free up space". Πιθανόν και άλλα clients να έχουν αυτό το χαρακτηριστικό (πχ Nextcloud).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, thelos257 είπε

Δωσε περισσοτερες πληροφοριες γι αυτο και ακουγεται ενδιαφερον.

Δεν έχω να πω πολλά. 
Ήθελα να αξιοποιήσω το δωρεάν cloud αλλά για χρήση όπως οι κοινοί δίσκοι - και μόνον έτσι.
Όχι αυτόματοι συγχρονισμοί και σύνδεση με τα windows ή το office (ή ότι άλλο) και άλλα τέτοια ματζούνια.
Να είναι ένας δίσκος στο cloud και τίποτε παραπάνω.

Κάπου βρήκα τσάμπα το AirLiveDrive, κάνει ακριβώς αυτή τη δουλειά και με βόλεψε πολύ καλά εδώ και χρόνια.
Yπάρχουν κι άλλα σαν αυτό...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...