Προς το περιεχόμενο

Windows 10 - Ρύθμιση ρούτερ χωρίς internet


rafinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

χθες για κάποια στιγμή είχα διακοπή στο internet και ήθελα να συνδεθώ στο ρούτερ μου μέσω του pc, αλλά τα windows 10 δεν με άφηναν να μπω γιατί «δεν είχα internet». Το συγκεκριμένο θέμα το είχα από πάντα (χρόνια ολόκληρα), απλά δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία να βρω μια λύση (αν υπάρχει). Δεν είναι ζήτημα του pc, γιατί το ίδιο συμβαίνει σε δύο συστήματα που υπάρχουν στο σπίτι. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να μπεις στις ρυθμίσεις του ρούτερ χωρίς να έχεις ίντερνετ, άσχετα αν έχει ίντερνετ το ρούτερ όταν συνδεθείς με καλώδιο ethernet ο υπολογιστής παίρνει ip από το ρούτερ οπότε μπορείς να μπεις στην σελίδα ρυθμίσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με ένα σαπάκι μόντεμ της Νοβα το κάνει ανά διαστήματα κολήμα του firmware είναι.Στο μοντεμ μπαίνεις άσχετα αν εχεις ιντερ ή όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chios είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να μπεις στις ρυθμίσεις του ρούτερ χωρίς να έχεις ίντερνετ, άσχετα αν έχει ίντερνετ το ρούτερ όταν συνδεθείς με καλώδιο ethernet ο υπολογιστής παίρνει ip από το ρούτερ οπότε μπορείς να μπεις στην σελίδα ρυθμίσεις του.

Και όμως δεν μπορώ! :P
Και συνήθως μπαίνω μέσω του κινητού με wifi. 

 

5 ώρες πριν, soteras είπε

Έχω ακριβώς το ίδιο θέμα με ένα σαπάκι μόντεμ της Νοβα το κάνει ανά διαστήματα κολήμα του firmware είναι.Στο μοντεμ μπαίνεις άσχετα αν εχεις ιντερ ή όχι

Ακριβώς... αρχαίο σαπάκι της Nova (Forthnet) είναι... Thomson TG585 v8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, rafinos είπε

Και όμως δεν μπορώ! :P
Και συνήθως μπαίνω μέσω του κινητού με wifi. 

 

Ακριβώς... αρχαίο σαπάκι της Nova (Forthnet) είναι... Thomson TG585 v8

Κλείσε άνοιξε το ρούτερ και βεβαιαωσου ότι βάζεις σωστα το ip την έχω πατήσει να πατάω κόμμα αντί για τέλεια και ip λάθος σου θυμίζω 192.168.1.254 είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, soteras είπε

Κλείσε άνοιξε το ρούτερ και βεβαιαωσου ότι βάζεις σωστα το ip την έχω πατήσει να πατάω κόμμα αντί για τέλεια και ip λάθος σου θυμίζω 192.168.1.254 είναι 

Όσες φορές δεν έχω ίντερνετ και προσπαθώ δεν λειτουργεί. Ούτε η επανεκκίνηση βοηθάει ούτε τίποτα. Πας να μπεις στην ip και τα windows δεν κατανοούν ότι πας να μπεις στις ρυθμίσεις του ρούτερ. Δεν μιλάω για μία φορά, αλλά για κάθε φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει περάσει από τα χέρια μου αυτό το ρούτερ και μια χαρά έμπαινε στις ρυθμίσεις του, κάπου κάτι δεν κάνεις σωστά, δοκίμασε με άλλον περιηγητή Firefox, chrome. Δοκίμασε και με καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν προσπαθεις μεσω wifi ( κινητα ή υπολογιστής) , οταν το wifi δεν εχει ιντερνετ σε κανουν disconnect. 
στα κινητα σε ρωταει αν θες παρολαυτα να μεινεις συνδεδεμενος , στα windows δεν το εχω εντοπίσει αυτη την επιλογή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...