Προς το περιεχόμενο

[Κάρτα γραφικών] Gigabyte GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299 ευρώ - Πλαίσιο [Διαθέσιμη 7-10 ημερες]


Armoral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Μέχρι 250-300 ευρώ ποια λες; 

Μέχρι 250 η επιλογή είναι μια και μέτρια και λέγεται 6600. Μέχρι 300 4060 όσο υπάρχει, αλλιώς αν βρεις 6650xt περίπου 270. Όπως καταλαβαίνεις, έχουν εξαφανίσει τη low end κατηγορία. Βασικά βάλανε midrange τιμές στη low end, και ως low end πουλάνε κάρτες 5ετιας. 

Όλα αυτά για 1080p. Για 2k καμία μέχρι 300 ευρώ, δίνεις παραπάνω 

Επεξ/σία από tzavardin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την περίοδο, την συγκεκριμένη καρτούλα την παίρνεις χωρίς δισταγμό.

Το επόμενο σκαλί (4060ti) δεν αξίζει με την καμία, δεν συζητάω καν για σχεδόν διπλή τιμή και ~600ευρώ για την 4070.

Η εναλλακτική της AMD (6700xt) αξίζει σε κάποιες περιπτώσεις (ειδικά σε παλιά παιχνίδια) αλλά όπου και να αρχίσει να μπαίνει DLSS, υστερεί (σίγουρα σε ποιότητα, συχνά και σε performance), ειδικά αν το παιχνίδι έχει και field generation....-που αναμένεται στα περισσότερα νέα και δημοφιλή να έχει. Το ray tracing το βγάζω τελείως εκτός συζήτησης γι'αυτά τα χρήματα.

Ανησυχίες για hotspot κλπ που βλέπω, δεν θα πρέπει να υπάρχουν... με ελάχιστη μελέτη θα δεις ότι με proactive fan curve θα είσαι ασφαλής, χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε [Κάρτα γραφικών] Gigabyte GeForce RTX RTX 4060 Windforce OC 8 GB 299 ευρώ - Πλαίσιο [Διαθέσιμη 7-10 ημερες]

Είμαι σε παρόμοια φάση με πολλούς καθώς πήρα πρόσφατα 1440p monitor και βλέπω διάφορες gpu. Αποφάσισα όμως να μείνω με την 6600 (εκτός αν βρω κάποια τρελή ευκαιρία) καθώς τα παιχνίδια που παίζω εγώ και ο γιός τα σηκώνει αξιοπρεπεστατα σε 2Κ ανάλυση. Αν έπαιρνα σήμερα gpu πάντως θα χτυπούσα την 6800 στα 400 ευρώ περίπου. Για εμένα η 4060 στα 300 δεν αξίζει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομάδα. Αγόρασα ένα pc που μέσα έχει τον επεξεργαστή ryzen 5 5600g και ένα 550 τροφοδοτικό. Αξίζει να αγοράσω τέτοια κάρτα γραφικών ή να πάω σε κάτι πιο απλό όπως πχ 3060. Ρωτάω γιατί μου έχουν πει ότι θα κάνει bottleneck και δεν είμαι τόσο σχετικός με αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, vagnakis είπε

Καλησπέρα στην ομάδα. Αγόρασα ένα pc που μέσα έχει τον επεξεργαστή ryzen 5 5600g και ένα 550 τροφοδοτικό. Αξίζει να αγοράσω τέτοια κάρτα γραφικών ή να πάω σε κάτι πιο απλό όπως πχ 3060. Ρωτάω γιατί μου έχουν πει ότι θα κάνει bottleneck και δεν είμαι τόσο σχετικός με αυτά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

υπαρχουν σαιτ στα οποια μπορεις να υπολογισεις το % του bottleneck εχω ακουσει βεβαια οτι δεν ειναι αξιοπιστα, σε αυτα τα σαιτ γραφουν και επιπτωσεις που μπορεις να εχεις 

εγω προσωπικα θα το εκανα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Riddel είπε

υπαρχουν σαιτ στα οποια μπορεις να υπολογισεις το % του bottleneck εχω ακουσει βεβαια οτι δεν ειναι αξιοπιστα, σε αυτα τα σαιτ γραφουν και επιπτωσεις που μπορεις να εχεις 

εγω προσωπικα θα το εκανα

καλησπερα! καποιο link παιζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

καλησπερα! καποιο link παιζει ?

καλησπερα, πχ https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/  https://techwafer.com/bottleneck-calculator/

να πω οτι ειμαι με 5600χ και 4070 και μου εβγαζε καπου 20~ bottleneck σε 1440π στα games που παιζω δεν εχω δει καποιο θεμα μεχρι στιγμής 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Riddel είπε

καλησπερα, πχ https://pc-builds.com/bottleneck-calculator/  https://techwafer.com/bottleneck-calculator/

να πω οτι ειμαι με 5600χ και 4070 και μου εβγαζε καπου 20~ bottleneck σε 1440π στα games που παιζω δεν εχω δει καποιο θεμα μεχρι στιγμής 

και εμενα με 4070 και ryzen 7 5700x μου βγαζει περιπου 10% bottleneck,αλλά οκ,στα 100 fps συν πλην δεκα δεν κανουν διαφορά.Ειναι διαφορετικό ηδη χαμηλα fps περιοριζονται επιλεον και διαφορετικό να τρέχεις 100+ fps και να χανεις μερικά.Σε καθε περίπτωση την 4060 θα την πρότεινα μόνο αν καποιος έχει μικρό τροφοδοτικό και δεν θέλει να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2023 στις 11:28 ΠΜ, Thrylos7 είπε

ειπαμε.... εκτος απο κακη τιμη για αυτο που ειναι,  ειναι και πολυ σαπιο το cooler.

Ριχτε καμια ματια ρε παιδια και σε reviews πριν ψωνισετε....

Αν δεις παραπάνω, την έχω πάρει την κάρτα. Τώρα που ούτε χειμώνας είναι, ούτε καλοκαίρι, δεν είδα πάνω από 58-60 βαθμούς θερμοκρασία. 

Το καλοκαίρι το βλέπουμε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...