Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση χρώματος με κάρτα γραφικών


slk200gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πάρει μια οθόνη Dell VA HDR Curved Monitor 31.5" 4K  που τα χρώματα της μου φαίνονται κάπως ξεβαμμένα ,η οθόνη παίζει με την κάρτα γραφικών της μητρικής ,πιστεύεται αν βάλω μια κάρτα Rex 3080 της assus θα έχουν καλύτερη απόδοση στα χρώματα η ότι και να κάνω δεν θα αλλάξει λόγω της οθόνης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμη μου πάντα, παίξε με το μενού της οθόνης πρώτα, μήπως τα φέρεις στα γούστα σου.

Επειτα, από το πρόγραμμα οδήγησης των ενσωματωμένων γραφικών, ανάλογα τι cpu έχεις, κάπου θα έχει ρυθμίσεις για φωτεινότητα, χρώματα, αντίθεση..

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, tasvar είπε

Γνώμη μου πάντα, παίξε με το μενού της οθόνης πρώτα, μήπως τα φέρεις στα γούστα σου.

Επειτα, από το πρόγραμμα οδήγησης των ενσωματωμένων γραφικών, ανάλογα τι cpu έχεις, κάπου θα έχει ρυθμίσεις για φωτεινότητα, χρώματα, αντίθεση..

Τα έκανα και μάλιστα και ξανά με οδηγίες από το τεχνικό τμήμα της dell ,δεν έκανε κάποια σοβαρή διαφορά ,βασικά δεν κάνει αντίθεση όλα φλατ και ξεβγαλμένα φαίνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ποιο είναι το σύστημα που έχεις; Ένα ενδεχόμενο είναι στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών να είναι η επιλογή dynamic range( η ονομασία μπορεί να διαφέρει ανάλογα την κάρτα που έχεις) στο '' Περιορισμένο εύρος 0-235''. Αν ισχύει κάτι τέτοιο άλλαξε το και βάλε την επιλογή full RGB 0-255.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα https://www.rtings.com/ βρήκα το μοντέλο που έχω κατέβασα το ICC προφίλ και είδα διαφορά, αν και λένε να το χρησιμοποιήσεις απλά για να καλιμπράρεις στη δικιά σου οθόνη, γιατί ακόμη και στο ίδιο μοντέλο έχουν διαφορές

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/11/2023 στις 4:21 ΜΜ, slk200gr είπε

Έχω πάρει μια οθόνη Dell VA HDR Curved Monitor 31.5" 4K  που τα χρώματα της μου φαίνονται κάπως ξεβαμμένα ,η οθόνη παίζει με την κάρτα γραφικών της μητρικής ,πιστεύεται αν βάλω μια κάρτα Rex 3080 της assus θα έχουν καλύτερη απόδοση στα χρώματα η ότι και να κάνω δεν θα αλλάξει λόγω της οθόνης ?

αν συγκρινεις με την Tv σου προφανως ενα non qd  va μονιτορ θα σου φαινεται ξεπλυμα οτι και να κανεις :(

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Apaleytos80 είπε

για δοκιμασε και αυτο, οταν ειχα παει σε nvidia καρτα απο AMD μου φαινοτανε ξεπλυμενα επισης.

 

πλεον ειναι στο full rgb απο default τουλαχιστον σε εμενα ετσι ηταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές βασικές και αρχικές συμβουλές slk200gr.

  • Κατέβασε μια εικόνα βαθμονόμησης φωτεινότητας και αντίθεσης (calibration image) ή βρες μία από τις εικόνες στο Google (δες εδώ) και χρησιμοποίησέ την για να προσαρμόσεις κατάλληλα τη φωτεινότητα και την αντίθεση της οθόνης (με τα δικά σου μάτια).
  • Πήγαινε στο TFT Central (εδώ) που έχει διαμορφώσεις (ICC Profiles) που μπορείς να φορτώσεις  μόνο σου, οι οποίες ρυθμίζουν τη φωτεινότητα, την αντίθεση και άλλα στοιχεία σε καλά επίπεδα.
  • Δες εάν μπορείς να κάνεις αλλαγές στις ρυθμίσεις που αφορούν το Gamma. Ένας καλός εμπειρικός κανόνας είναι να είναι ρυθμισμένο περίπου γύρω στο 2.2 και στη συνέχεια να το τροποποιήσεις σύμφωνα με τις προτιμήσεις σου. Γενικά εάν το έχεις πάνω από 2,2 μπορεί να φαίνεται η οθόνη πολύ σκοτεινή και υπερκορεσμένη (oversaturated), ενώ εάν είναι κάτω από 2,2 αρχίζει να επηρεάζεται σημαντικά η αντίθεση (contrast) σε σκοτεινές σκηνές.
  • Οι περισσότερες οθόνες διαθέτουν επίσης μια σειρά επιλογών θερμοκρασίας χρώματος (Color temperature). Παίξε με αυτές τις ρυθμίσεις για να δεις ποιες χρωματικές αποχρώσεις σου φαίνονται καλύτερες.

Σε κάθε περίπτωση ο οθόνη έχει πολλές ρυθμίσεις, και ο συνδυασμός των όποιων ρυθμίσεων (με τις συμβουλές όλων των φίλων εδώ) μπορεί να σου δώσει σε κάποιο βαθμό το επιθυμητό αποτέλεσμα.  

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 26/11/2023 at 16:21, slk200gr said:

Έχω πάρει μια οθόνη Dell VA HDR Curved Monitor 31.5" 4K  που τα χρώματα της μου φαίνονται κάπως ξεβαμμένα ,η οθόνη παίζει με την κάρτα γραφικών της μητρικής ,πιστεύεται αν βάλω μια κάρτα Rex 3080 της assus θα έχουν καλύτερη απόδοση στα χρώματα η ότι και να κάνω δεν θα αλλάξει λόγω της οθόνης ?

Καμιά σχέση η κάρτα γραφικών σε σχέση με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.Ειναι θέμα "software" (εννοώ και το μενού της οθόνης) η στην χειρότερη καλωδίου HDMI/dp.

Και σε μένα (LG 32UK 5500 va) default φαίνοντε ξεπλυμενα -παρολο το καλό χρωματικό εύρος που βγαζει- και ήθελε απενεργοποίηση μια ρύθμιση.

-Το πρόβλημα επίσης δεν εμφανιζόταν όταν την σύνδεα με dp.-

Υ.γ Με τι καλώδιο την συνδέεις και ποια μητρική έχεις?

Edit ->η ρύθμιση σε εμένα ονομάζετε HDMI ULTRA DEEP COLOR και πρέπει να είναι στο off.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, @topos είπε

Καμιά σχέση η κάρτα γραφικών σε σχέση με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.Ειναι θέμα "software" (εννοώ και το μενού της οθόνης) η στην χειρότερη καλωδίου HDMI/dp.

Και σε μένα (LG 32UK 5500 va) default φαίνοντε ξεπλυμενα -παρολο το καλό χρωματικό εύρος που βγαζει- και ήθελε απενεργοποίηση μια ρύθμιση.

-Το πρόβλημα επίσης δεν εμφανιζόταν όταν την σύνδεα με dp.-

Υ.γ Με τι καλώδιο την συνδέεις και ποια μητρική έχεις?

Edit ->η ρύθμιση σε εμένα ονομάζετε HDMI ULTRA DEEP COLOR και πρέπει να είναι στο off.

νασαι καλα φιλε μου ,εκανα και εγω την ρυθμιση και αλαξε νυχτα με την ημερα ,με hdmi το εχω ,παντα την εκανα συγκριση με το ipad pro την εικονα ,τωρα παιζει να ειναι και καλυτερη (διστυχος δεν εβγαλα μια φωτο απο πριν),πιστευεις με dp θα ειμαι ακομα καλυτερα?

Επισης η συμβουλη του φιλου @akoinonitos στο ευρος του rgb αλαξε  θεαματικα την εικονα ,σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας να εισαστε καλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...