Προς το περιεχόμενο

android 9 και ασφαλεια χρήσης τραπεζικων εφαρμογών;


AndVal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, έχω ένα παλιό κινητό που έχει ξεμείνει με android 9 και ενημερώσεις ασφάλειας από το 2019 (ποτέ δεν έχει γίνει root ή εγκατασταθεί εφαρμογές εκτός google store).

Πόσο ασφαλής είναι να χρησιμοποιηθούν οι εφαρμογές των τραπεζών, paypal, google wallet, etc ?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AndVal είπε

Γεια χαρά, έχω ένα παλιό κινητό που έχει ξεμείνει με android 9 και ενημερώσεις ασφάλειας από το 2019 (ποτέ δεν έχει γίνει root ή εγκατασταθεί εφαρμογές εκτός google store).

Πόσο ασφαλής είναι να χρησιμοποιηθούν οι εφαρμογές των τραπεζών, paypal, google wallet, etc ?

Ευχαριστώ.

Και εγώ το ίδιο, τώρα άλλαξα κινητό και έχω στο παλιό 2 e-banking+Google wallet, απλά δεν τα έχω μεταφέρει ακόμα στο νέο κινητό.5 χρόνια δεν είχα κάποιο πρόβλημα, έκανα μόνο κάθε τόσο scan με το malwarebytes.

Εφόσον οι εφαρμογές ενημερώνονται, δεν έχεις κατεβάσει κάποια "περίεργη" εφαρμογή, προσέχεις τι κατεβάζεις και σε ποιά sites μπαίνεις, είναι λίγο έως πολύ δύσκολο να γίνει κάτι.

Το XZ1 έχεις;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Η μόνη μου έννοια είναι οι παμπάλαιες ενημερώσεις ασφαλείας μήπως γίνει καμιά hackιά.

Το HTC U11 είναι. Πρόσφατα του άλλαξα μπαταρία και δουλεύει άψογα. Ταχύτατο λόγο καθαρού android.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσο δε είναι root, όσο δε κατεβάζεις εφαρμογές από μη έμπιστες πηγές, είσαι προσεκτικός σε τι κάνεις κλικ (π.χ. μηνύματα ηλεκτορνικού ταχυδρομείου από αγνώστους του τύπου κέρδισες σε διαγωνισμό 100 ευρώ🤑, απίστευτη προσφορά μη τη χάσεις 😲κ.λπ.), κλικ σε links ιστοσελίδων που περιλαμβάνονται σε sms ή μηνύματα ηλεκτορνικού ταχυδρομείου), έχεις λογισμικό διαχείρισης κωδικών πρόσβασης (password manager όπως π.χ. το keepass), δεν αποθηκεύεις τους κωδικούς πρόσβασης σε αρχείο κειμένου (txt) μέσα στο κινητό σου 🤯 (και άλλα τόσα που δεν εχει νόημα να τα γράψω εδώ) δηλαδή χειρίζεσαι το κινητό σου σαν να είχε πράγματι κάτι πολύτιμο για σένα μέσα σε αυτό, δεν υπάρχει σοβαρός λόγος ανησυχίας.

Σε κάθε περίπτωση σε ένα λειτουργικό όταν παύει να υποστηρίζεται (EOL) κανένας δε μπορεί να σου εγγυηθεί 100 ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να χρησιμοποιηθεί κάποια αδυναμία του, αλλά πρακτικά είναι ένας κίνδυνος με μικρή πιθανότητα υλοποίησης που εάν υλοποιηθεί θα έχει κάποια επίπτωση, μικρή ή μεγάλη ανάλογα με την αδυναμία.    

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...