Προς το περιεχόμενο

Οι πωλήσεις του Switch έφτασαν τα 132,46 εκατομμύρια φέρνοντας στην Nintendo σχεδόν $74 δις


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως οσοι παιζετε αποκλειστικα φορητα το switch ειναι κριμα να μην το κανετε στο oled.Ξερω ειναι παραπανω χρηματα απο το lite αλλα αξιζει καθε ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη γελιόμαστε. Η Nintendo έχει cult followers, και μόνο για τις αποκλειστικές, και ας κοστίζουν 100 ευρώ το παιχνίδι, κόσμος θα το αγοράσει.
Βλέπε νέο Pokemon που ήταν έκτρωμα και πούλησε παραπάνω από το Ragnarök. 
Απλά πρέπει να συμφιλιωθείς με το 3η υποστήριξη δεν παίζει. Μόνο Ninty παιχνίδια.
Ελπίζω μόνο να μην την πατήσουν όπως με το WiiU, που το Wii πούλησε τα άντερα του και το WiiU παρατήθηκε μετά από λίγα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
42 minutes ago, kgkaudi said:

Μη γελιόμαστε. Η Nintendo έχει cult followers, και μόνο για τις αποκλειστικές, και ας κοστίζουν 100 ευρώ το παιχνίδι, κόσμος θα το αγοράσει.

Ναι, 130m πωλήσεις θα έχουν γίνει από τέτοιους λογικά, μιλάμε για τεράστιο cult.

42 minutes ago, kgkaudi said:

Βλέπε νέο Pokemon που ήταν έκτρωμα και πούλησε παραπάνω από το Ragnarök. 

Αυτοί που πήραν το νέο Pokemon δεν ενδιαφέρονταν για τα αρνητικά του, άλλα πράγματα θέλησαν να αποκομίσουν από το game, που προφανώς τα αποκόμισαν. Από την άλλη, οι PS owners προφανώς δεν ενδιαφέρθηκαν στον ίδιο βαθμό για αυτά που μπορούσαν να αποκομίσουν από το Ragnarok, το οποίο -για εμένα- προσωπικά είναι το καλύτερο game του PS5 αυτή τη στιγμή.

42 minutes ago, kgkaudi said:

Απλά πρέπει να συμφιλιωθείς με το 3η υποστήριξη δεν παίζει. Μόνο Ninty παιχνίδια.

Δεν ισχύει αυτός ο μύθος πλέον. Πρέπει να έχω κοντά 150 games στο NSw μου αυτήν τη στιγμή και δεν πρέπει να είναι πάνω από 20 αυτά που έχουν την σφραγίδα της Ν πάνω τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, JkayR είπε

Σιγά μην είναι και κόκκινα άλογα. Πράσσειν Άλογα.

Μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά. Πουθενά δεν έχει αποδειχθεί η ύπαρξη της φράσης αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, georgebou21 είπε

Αυτό που προσφέρει το switch ειναι το ασυναγώνιστο gameplay στα παιχνίδια που προσφέρει η Nintendo, καθως και η φορητότητα που προσφέρει.

Παιζεις Fifa στο  switch, το ακουμπάς στο dock του και συνεχιζεις κατευθειαν στην τηλεόραση.
Αυτό το πράγμα ειναι απίστευτο.

Ναι εγω παιζω στο PC μου, αλλα το switch για τις μικρές ηλικίες που απευθύνεται ειναι ασυναγώνιστο.

Ολες οι αναλύσεις περι hardware δεν εχουν νόημα, γιατι το switch και η Nintendo ποτε δεν προσέφεραν high end hardware.

Παντα όμως ειχαν στόχο High End εμπειρία gaming.

Έπιασες και εσύ τώρα κακό παράδειγμα... Ειδικά το FIFA είναι ο ορισμός του γιατί όσο και να προσπαθώ να αγαπήσω την κονσόλα εδώ και 4 χρόνια που την έχω, τόσο την χρησιμοποιώ μόνο με παρέα και couch co op (που σε αυτό είναι εκπληκτική). Όλα αυτά τα μεγάλα IPs είναι ουσιαστικά πετσοκομμένες εκδόσεις των παιχνιδιών των δυνατότερων κονσολών. Το FIFA που αναφέρεις για παράδειγμα σε gameplay είναι σαν να παίζεις το FIFA 19 πχ με τις καινούριες ενδεκάδες. Αυτό το αίσθημα του ότι παίζεις ένα παιχνίδι στην...  "lite" εκδοχή του, είναι που με κρατάει σε απόσταση από το Switch. Μιλάω φυσικά για τα multiplatform παιχνίδια και όχι τα αποκλειστικά του (που ούτως ή άλλως εκεί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης αφού δεν βγαίνουν σε άλλες κονσόλες).

Αν μέσα σε όλα αυτά συνυπολογίσεις και τα αρκετά κατώτερα γραφικά (με framedrops κλπ) τότε είναι μονόδρομος να έχεις 2 κονσόλες στο σπίτι. Το switch για τα αποκλειστικά IPs του και ps/xbox/pc για όλα τα άλλα. Δηλαδή, αν κάτσεις και συγκρίνεις παιχνίδια όπως το hogwards legacy για παράδειγμα ή ακόμα και φαινομενικά πιο βατά games (όχι τύπου open world) όπως το Mortal Kombat, τότε καταλαβαίνεις τους συμβιβασμούς που πρέπει να κάνεις.

Παρόλα αυτά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να παίξω το Fifa 24 με γραφικά και gameplay του Fifa 19 αν μου το έδινε στην μισή τιμή... αλλά φυσικά οι τιμές είναι στον θεό.

Καταλαβαίνω όμως τι λες για το versatility της κονσόλας ότι είναι φοβερή εμπειρία να μπορείς σε δευτερόλεπτα να μεταφερθείς από 7 ίντσες στις 65.

Επεξ/σία από -WISE-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kgkaudi είπε

Μη γελιόμαστε. Η Nintendo έχει cult followers, και μόνο για τις αποκλειστικές, και ας κοστίζουν 100 ευρώ το παιχνίδι, κόσμος θα το αγοράσει.
Βλέπε νέο Pokemon που ήταν έκτρωμα και πούλησε παραπάνω από το Ragnarök. 
Απλά πρέπει να συμφιλιωθείς με το 3η υποστήριξη δεν παίζει. Μόνο Ninty παιχνίδια.
Ελπίζω μόνο να μην την πατήσουν όπως με το WiiU, που το Wii πούλησε τα άντερα του και το WiiU παρατήθηκε μετά από λίγα χρόνια.

Αυτό με την τιμη δεν ισχύει , το Μάριο. Wonder πχ έκανε 45 ευρώ στο αμαζον , το tears of the kingdom το πείρα καινούργιο 54 ευρώ. 

Τα περί 3d party ισχύουν μόνο για καινούργια tripleΑ παιχνίδια τύπου Alan wake που απλά δεν παίζουν στο σουίτς , κατά τα άλλα ότι 3d party υπάρχει έχει βγει και στο σουίτς .

1 ώρα πριν, dekulinkgr είπε

Παντως οσοι παιζετε αποκλειστικα φορητα το switch ειναι κριμα να μην το κανετε στο oled.Ξερω ειναι παραπανω χρηματα απο το lite αλλα αξιζει καθε ευρω.

Και εγώ oled έχω όμως πιστεύω ένα μεταχειρισμένο lite στα 130 ευρώ είναι καλό entry point για κάποιον που θέλει να δει απλά αν του κάνει το σύστημα  .επίσης να πω την αλήθεια το lite μου φαίνεται ποιο sturdy , και μου αρέσουν και τα χρώματα του  προσωπικά το ζαχαρωνω και ενα τέτοιο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Ναι, 130m πωλήσεις θα έχουν γίνει από τέτοιους λογικά, μιλάμε για τεράστιο cult.

1 hour ago, kgkaudi said:

Και η γιαγιά σου στο χωριό λέει παίζει Nintendo το παιδί, και ας είναι PS ή Xbox. Το όνομα Nintendo έχει τρελή δύναμη.

 

1 hour ago, Malthador said:

Αυτοί που πήραν το νέο Pokemon δεν ενδιαφέρονταν για τα αρνητικά του, άλλα πράγματα θέλησαν να αποκομίσουν από το game, που προφανώς τα αποκόμισαν. Από την άλλη, οι PS owners προφανώς δεν ενδιαφέρθηκαν στον ίδιο βαθμό για αυτά που μπορούσαν να αποκομίσουν από το Ragnarok, το οποίο -για εμένα- προσωπικά είναι το καλύτερο game του PS5 αυτή τη στιγμή.

1 hour ago, kgkaudi said:

Επίσης το όνομα των franchise της έχει τρελή δύναμη. Είναι σαν το Redfall να πούλησε 30m. 
Και ας είναι σχεδόν unplayable. Εκτός και αν το να πέφτεις από το πάτωμα είναι τεχνική αρτιότητα. 

 

1 hour ago, Malthador said:

Δεν ισχύει αυτός ο μύθος πλέον. Πρέπει να έχω κοντά 150 games στο NSw μου αυτήν τη στιγμή και δεν πρέπει να είναι πάνω από 20 αυτά που έχουν την σφραγίδα της Ν πάνω τους.

Δυστυχώς όμως είναι υποδεέστερα. Ειδικά τα memes από το MK1 έχουν κάνει χαρακτηριστικό το πόσο η αλλαγή του hardware είναι επιτακτική.

 

23 minutes ago, Choronzoon said:

Αυτό με την τιμη δεν ισχύει , το Μάριο. Wonder πχ έκανε 45 ευρώ στο αμαζον , το tears of the kingdom το πείρα καινούργιο 54 ευρώ. 

Τα περί 3d party ισχύουν μόνο για καινούργια tripleΑ παιχνίδια τύπου Alan wake που απλά δεν παίζουν στο σουίτς , κατά τα άλλα ότι 3d party υπάρχει έχει βγει και στο σουίτς .

2 hours ago, dekulinkgr said:

Το 100 ευρώ το έφερα σαν υπερβολή. Όχι ότι η Nintendo είναι φιλική στον καταναλωτή, τις λιγότερες εκπτώσεις από όλους κάνει. Τα περί 3d party, απλά όπως είπα και στον φίλο πάνω, είναι πολύ κατώτερα τεχνικά. Δύσκολα να έχεις καλά γραφικά με τέτοιο hardware, ακόμα και σε 7 ίντσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, JkayR είπε

Σιγά μην είναι και κόκκινα άλογα. Πράσσειν Άλογα.

Μάθαμε και κάτι σήμερα, πάντως το πράσινα άλογα μου κολλάει πιο πολύ, ταιριάζει να το χρησιμοποιείς ως "ότι να ναι". Το πράσσειν αλογα, μέχρι και στην επεξήγηση του wiki με μπέρδεψε, δε ταιριάζει και τόσο με το τρόπο που το χρησιμοποιούμε πια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 minutes ago, kgkaudi said:

Και η γιαγιά σου στο χωριό λέει παίζει Nintendo το παιδί, και ας είναι PS ή Xbox. Το όνομα Nintendo έχει τρελή δύναμη.

Εντάξει αυτή τη στιγμή μιλάμε με δεδομένα 2024, όχι με δεδομένα 80's. Δεν υπάρχει τυφλός φανατισμός με την παλιότερη έννοια ή -αν θες- το core κοινό της Ν είναι αυτό που στήριξε το Wii U, μέχρι εκεί. Δεν γίνεται μία κονσόλα να πουλήσει 100 και 120m επειδή έχει φανατικούς, δεν βγαίνουν τα νούμερα.

53 minutes ago, kgkaudi said:

Επίσης το όνομα των franchise της έχει τρελή δύναμη. Είναι σαν το Redfall να πούλησε 30m. 
Και ας είναι σχεδόν unplayable. Εκτός και αν το να πέφτεις από το πάτωμα είναι τεχνική αρτιότητα. 

Δεν είναι θέμα franchise στην προκειμένη, οι Pokemon fans θέλουν να κυνηγάνε ζωάκια στο δάσος, δεν ενδιαφέρονται για τεχνική αρτιότητα, αυτό που θέλουν το παίρνουν ακόμα κι αν είναι unplayable το game. Ξαναλέω, το ανάποδο πρέπει να σε προβληματίζει: οι PS owners που ενδιαφέρονται για τεχνική αρτιότητα και για σενάριο, χαρακτήρες, gameplay δεν στήριξαν αρκετά το Ragnarok, όπως συμφώνησες κι εσύ. Γιατί;

53 minutes ago, kgkaudi said:

Δυστυχώς όμως είναι υποδεέστερα. Ειδικά τα memes από το MK1 έχουν κάνει χαρακτηριστικό το πόσο η αλλαγή του hardware είναι επιτακτική.

Προφανώς και είναι υποδεέστερα, ούτε γίνεται, ούτε υπάρχει λόγος να παίζεις 4Κ60 στην παραλία σε 7 ίντσες οθόνη. Ωστόσο υπάρχουν, δεν είναι ότι δεν υπάρχουν, γιατί πριν είπες ότι «δεν παίζει 3d-party support».

53 minutes ago, kgkaudi said:

Το 100 ευρώ το έφερα σαν υπερβολή. Όχι ότι η Nintendo είναι φιλική στον καταναλωτή, τις λιγότερες εκπτώσεις από όλους κάνει. Τα περί 3d party, απλά όπως είπα και στον φίλο πάνω, είναι πολύ κατώτερα τεχνικά. Δύσκολα να έχεις καλά γραφικά με τέτοιο hardware, ακόμα και σε 7 ίντσες.

Άλλος μύθος που έχει πάψει να ισχύει, ότι τα games της Ν είναι ακριβά κλπ. Πάω προχτές στο Public για χάζεμα, βλέπω το Spider-man 2 στα 80 ευρώ και γέλαγα από μέσα μου. Δεν θυμάμαι να έχει κυκλοφορήσει ποτέ game της Ν σε τέτοια τιμή.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, JkayR said:

Σιγά μην είναι και κόκκινα άλογα. Πράσσειν Άλογα.

Δεν ισχύει. Ψάξε το καλύτερα.

Ακόμα και να ίσχυε (που δεν ισχύει), στη συλλογική συνείδηση του σύγχρονου ελληνικού πολιτισμού, η φράση είναι πράσινα άλογα, διότι η γλώσσα είναι ζωντανή, και όχι ζόμπι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικά games ,το μηχανημα σκουπιδάκι.
Tα joycons ειχαν drift απο 2 φορές σε 3 μήνες ,χωρίς κάποια ιδιαίτερη χρήση,το ίδιο και αυτά που αγόρασα.
Παρε δώσε με κουριερ για εγγυησεις και το χειρότερο το υποσυνείδητο αγχος οταν επαιζα οτι κάποια στιγμη θα το εμφανίσει και πάλι.Ε όταν το 2ο ζευγάρι το εμφάνισε και αυτό για 2η φορα ξενέρωσα και το παράτησα.
Το οτι η Νιντεντο συνέχισε να πουλάει το μηχάνημα σε αυτή την κατάσταση ,μεχρι να παραδεχτεί το πρόβλημα με επέκταση εγγυησης κτλ χωρίς εν τέλη να το διορθώσει,είναι ο ορισμός του scam και αν το έκανε καμια αλλη εταιρία θα είχε φάει το hate του αιώνα .
Cartridges που είχαν να παιχτούν καιρό δεν τα αναγνωριζε η συσκευή με τίποτα,παρότι ηταν εγκατεστημένο το παιχνίδι στην sd με συγχρονισμό στο cloud  κτλ.
Στη συνείδηση μου κατατάσσω την Νιντεντο στον πάτο όσο αφορά τον σεβασμό στον καταναλωτή και οτι και να βγάλει στο μέλλον αν θα αγοράσω θα το κάνω μόνο μετά απο καιρό και με πολύ ψάξιμο για τυχόν προβλήματα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dekulinkgr είπε

Παντως οσοι παιζετε αποκλειστικα φορητα το switch ειναι κριμα να μην το κανετε στο oled.Ξερω ειναι παραπανω χρηματα απο το lite αλλα αξιζει καθε ευρω.

Πάντως προσωπικά η οθόνη του Lite μου αρέσει πάρα πολύ, καμία σχέση με αυτή του κλασικού Switch. Έχει πολύ πιο ζωντανά χρώματα και λόγω του ότι είναι μικρότερη, όλα δείχνουν πιο smooth χωρίς εμφανή pixel. Το OLED μπορεί να το σκεφτόμουν αν ήταν FullHD, αλλά 720p στις 7" δεν ξέρω πως θα φαίνεται, δεν τα έχω δει μαζί για να συγκρίνω. Οπότε το υπερδιπλάσιο κόστος (μεταχειρισμένου) νομίζω δεν αξίζει, προσωπική άποψη πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Malthador said:

Εντάξει αυτή τη στιγμή μιλάμε με δεδομένα 2024, όχι με δεδομένα 80's. Δεν υπάρχει τυφλός φανατισμός με την παλιότερη έννοια ή -αν θες- το core κοινό της Ν είναι αυτό που στήριξε το Wii U, μέχρι εκεί. Δεν γίνεται μία κονσόλα να πουλήσει 100 και 120m επειδή έχει φανατικούς, δεν βγαίνουν τα νούμερα.

1 hour ago, kgkaudi said:

Το Wii και το Switch έφεραν το διαφορετικό μην ξεχνάς. Κανείς δεν έχει ξαναδεί motion controls ή υβριδική κονσόλα μέχρι τότε. Τώρα, τι νέο θα φέρει το Switch 2 ή όπως λέγεται, κανείς δεν ξέρει. Επίσης, υποτιμάς την δύναμη του marketing. Και δόξα τω θεώ, ειδικά Σκανδιναβία βλέπεις διαφημίσεις Switch ακόμα και στον ύπνο σου.

 

1 hour ago, Malthador said:

Δεν είναι θέμα franchise στην προκειμένη, οι Pokemon fans θέλουν να κυνηγάνε ζωάκια στο δάσος, δεν ενδιαφέρονται για τεχνική αρτιότητα, αυτό που θέλουν το παίρνουν ακόμα κι αν είναι unplayable το game. Ξαναλέω, το ανάποδο πρέπει να σε προβληματίζει: οι PS owners που ενδιαφέρονται για τεχνική αρτιότητα και για σενάριο, χαρακτήρες, gameplay δεν στήριξαν αρκετά το Ragnarok, όπως συμφώνησες κι εσύ. Γιατί;

1 hour ago, kgkaudi said:

Γιατί οι μεγάλοι φανς της Ninty είναι σαν του φανς του iPhone. Θα το πάρουν απλά επειδή έχει το όνομα. Δες βίντεο του Act Man για την αντίδραση στο review του και θα το καταλάβεις. Οι περισσότεροι με PS/Xbox το θέλουν κυρίως για το CoD, και τα EA FC/ NFL. Δε το λέω εγώ, τα νούμερα κάθε χρόνο το λένε.

 

1 hour ago, Malthador said:

Προφανώς και είναι υποδεέστερα, ούτε γίνεται, ούτε υπάρχει λόγος να παίζεις 4Κ60 στην παραλία σε 7 ίντσες οθόνη. Ωστόσο υπάρχουν, δεν είναι ότι δεν υπάρχουν, γιατί πριν είπες ότι «δεν παίζει 3d-party support».

1 hour ago, kgkaudi said:

Είναι πολύ λίγα όμως. Πρέπει να πετσοκόψεις τόσο πολύ, που στην ουσία είναι παιχνίδι τουλάχιστον μια γενιά πίσω. Πχ, το Baldur's gate 3 ή το RE4 remake, παιχνίδι που το ορίτζιναλ βγήκε αποκλειστική για την Ninty, δεν βγήκε ποτέ εκεί.

 

1 hour ago, Malthador said:

Άλλος μύθος που έχει πάψει να ισχύει, ότι τα games της Ν είναι ακριβά κλπ. Πάω προχτές στο Public για χάζεμα, βλέπω το Spider-man 2 στα 80 ευρώ και γέλαγα από μέσα μου. Δεν θυμάμαι να έχει κυκλοφορήσει ποτέ game της Ν σε τέτοια τιμή.

Μάλλον είδες μόνο την στοίβα με το PS5. Γιατί έκανα σε φίλη δώρο το Mario Kart 8, παιχνίδι του 2017, και έδωσα 60 ευρώ στο σουηδικό σκρουτζομάγαζο. Οπότε, τα παιχνίδια τους εδώ πάνω μια χαρά χαβιάρι κόστίζουν ακόμα. 

Εν κατακλείδι, ο καθένας μπορεί να παίζει ότι θέλει και καλά κάνει. Το θέμα είναι να μην επιβραβεύονται τακτικές που είναι κατά του καταναλωτή. Και όσο περνούν τα χρόνια, βλέπουμε όλο και περισσότερες. Non-refundable drifting joycons, μη ελευθερία review και gameplay footage στο ίντερνετ και λοιπά άλλα άσχημα.

13 minutes ago, alet said:

Στη συνείδηση μου κατατάσσω την Νιντεντο στον πάτο όσο αφορά τον σεβασμό στον καταναλωτή και οτι και να βγάλει στο μέλλον αν θα αγοράσω θα το κάνω μόνο μετά απο καιρό και με πολύ ψάξιμο για τυχόν προβλήματα.

Εδώ απείλησαν με μήνυση την MS, επειδή μπορούσε να πάρει dolphin και να παίξεις έτσι το Breath of the Wild και τα Donkey Kong, σε εμάς τους καημένους θα κολλήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, georgebou21 είπε

 η Nintendo ποτε δεν προσέφεραν high end hardware.

Αν και καταλαβαίνω το νοημά σου, εδώ είσαι λάθος. Στις 3 τελευταίες της κονσόλες δεν πρόσφερε high end.

Και ο λόγος δεν είναι οτι δεν θέλει, ο λόγος είναι οτι η SONY πλήρωνε για να μην βγούν παιχνίδια στις άλλες κονσόλες.  Οταν πρακτικά το κατάλαβε διαφοροποιήθηκε.

Η Sega γι αυτό έκλεισε

H Microsoft οκ δεν κλείνει γιατι είναι καταράκτης με δολάρια

Η Nintendo ο μονος τρόπος να ανταπεξέλθει ηταν ή να διαφοροποιηθεί ή να πληρώσει περισσότερα από τη SONY στους Developers. Αναγκαστικά διάλεξε τον πρώτο δρόμο.

Υπηρξει η εποχή του PS2 όπου και η Sega και η Nintendo είχαν ισχυρότερες κονσόλες από το PS2 και πάλι οι developers δεν ασχολιόντουσαν από την πρώτη μέρα! Ε κάπου καταλαβαίνεις τι παίζει και αποσύρεσαι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...