Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή επεγεργαστή χωρίς format


blackhill66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε υπαρχων συστημα που εχω αρχεια κτλ κτλ και windows 10 ,ειναι δλδ σε πληρη λειτουργια,μπορω να αλλαξω τον επεξεργαστηχωρις φοβο? ευχαριστω

απο intel σε intel

και ιδια γενια απο G σε G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, blackhill66 είπε

σε υπαρχων συστημα που εχω αρχεια κτλ κτλ και windows 10 ,ειναι δλδ σε πληρη λειτουργια,μπορω να αλλαξω τον επεξεργαστηχωρις φοβο? ευχαριστω

απο intel σε intel

και ιδια γενια απο G σε G

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δεν είναι απαραίτητο το φορμάτ.

 

13 λεπτά πριν, villasg είπε

Αλλαγη θα γινει κανονικα αλλα ισως σου κλωτσησει η αδεια των windows αλλα σωζεται τηλεφωνικα στην MS

Η άδεια θα κτύπαγε αν άλλαζε το μπόρντ μόνο, όχι τον επεξεργαστή.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, δεν είναι απαραίτητο το φορμάτ.

 

Η άδεια θα κτύπαγε αν άλλαζε το μπόρντ μόνο, όχι τον επεξεργαστή.

Φίλε blackhill66, έχω αλλάξει CPU, μετά από λίγο καιρό SSD δίσκο και πρόσφατα κάρτα γραφικών (GPU) και δεν χρειάστηκε η ενεργοποίηση των Windows (Windows activation) εκ νέου.

Όμως όταν στο παρελθόν επανάφερα τα windows 10 μέσω λογισμικού επαναφοράς (ολόκληρο το boot partition) χρειάστηκε η ενεργοποίηση των Windows μέσω τηλεφώνου με τη Microsoft.

Η μόνη φορά που απαιτείται σίγουρα η ενεργοποίηση των Windows ξανά και είναι υποχρεωτική, είναι εάν αντικαταστήσεις την παλιά μητρική με μια νέα μητρική. Αυτό σε πολλές περιπτώσεις, μπορεί να θεωρηθεί από τη Microsoft ως νέα συσκευή και ως εκ τούτου θα πρέπει να επικοινωνήσεις με την τεχνική υποστήριξη της Microsoft. Μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις (όπως έχουν αναφέρει άλλοι χρήστες) ενδέχεται να μην γίνει αποδεκτή και ίσως απαιτηθεί και αγορά νέας άδειας χρήσης για την ενεργοποίηση των Windows 10.

Συμπερασματικά, η εγκατάσταση των Windows 10 σχετίζεται – συνδέεται περισσότερο με τη μητρική (όπως πολύ σωστά ανέφερε ο dpolal) και για αυτό όταν πραγματοποιούνται μικρές αλλαγές υλικού, η κατάστασή των Windows δεν αλλάζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/11/2023 στις 8:22 ΜΜ, blackhill66 είπε

και ιδια γενια απο G σε G

Εντελώς ενημερωτικά ποιοι είναι οι επεξεργαστές; Το G "μου φέρνει" τους Celeron και Pentium των τελευταίων γενεών και μιλάμε από 2cores/2threads εώς 2cores/4threads. Ούτε καν αναβάθμιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...