Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2024


ASFE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ASFE είπε

Ωραιος ο Νορρις. Και αξιος νικητης.

Εγω δεν καταλαβα τι παιχτηκε με το SC και δεν ειδα και κανεις να γραφει κατι.

Οταν βγηκε ο Μαιλαντερ η διαφορα ηταν περιπου 11 δευτερολεπτα. Και ξαφνικα πηγε 30 με το SC να εχει πιασει τον Μαξ,

Και λεω τι στο καλο ο Νορρις δλδ θα ειναι ενα γυρο μπροστα αν μεινει ετσι η κατασταση? Και μετα εδωσαν εντολη να προσπερασει ο Μαξ και οι υπολοιποι...Και ολο αυτο βεβαια εκανε τον Λαντο να μη χασει track position.

Εχω καταλαβει κατι λαθος? Δεν το ξανα ειδα βεβαια μετα το συμβαν.

 

Όπως τα λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Ο Χόρνερ λέει ότι ο Μαξ είχε ζημιά στο πάτωμα στο συμβάν με το κολωνάκι, χάνοντας 2,5 δέκατα ανά γύρο .

https://www.gpblog.com/en/news/274815/what-made-verstappen-unable-to-keep-up-with-norris-horner-explains.html

μα το κολωνάκι δεν το πήρε απο κάτω. Στην αεροτομή χτύπησε και έφυγε απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sstratos είπε

μα το κολωνάκι δεν το πήρε απο κάτω. Στην αεροτομή χτύπησε και έφυγε απο πάνω.

Λένε ότι έπαθε φθορά από τη βάση του.

 

55 λεπτά πριν, ASFE είπε

Ναι αλλα περασε ατσαλα πανω απο ενα ψηλο κερμπ.

 

Η βάση της κολώνας είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Ξεσπασμα Χορνερ: «Ο Ζακ Μπραουν και ο Τοτο Βολφ μιλανε πολυ»

Κλασικός Χόρνερ.

Αντί να κοιτάει τα βάσανα του, καμαρώνει που πήρε 220 τεχνικούς από άλλες ομαδες.

https://grand-prix.gr/2024/05/06/xespasma-chorner-o-zak-mpraoyn-kai-o-toto-volf-milane-poly/

Επεξ/σία από cinemusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, cinemusic είπε

 

Ξεσπασμα Χορνερ: «Ο Ζακ Μπραουν και ο Τοτο Βολφ μιλανε πολυ»

Κλασικός Χόρνερ.

Αντί να κοιτάει τα βάσανα του, καμαρώνει που πήρε 220 τεχνικούς από άλλες ομαδες.

https://grand-prix.gr/2024/05/06/xespasma-chorner-o-zak-mpraoyn-kai-o-toto-volf-milane-poly/

Εμ, με τόσα στόματα να ταίσει εκει μέσα, πως να μη βγει εκτός budget λόγω κετεριγνκ.

ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΧΟΡΝΕΡ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΤΕ.

22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λένε ότι έπαθε φθορά από τη βάση του.

 

Η βάση της κολώνας είναι.

Αν έκανε τέτοια ζημιά στο πάτωμα η βάση της κολώνας είναι επικίνδυνη, αλλα στην πράξη νομίζω οτι οτι ζημιά και να προκάλεσε στο πάτωμα η κολώνα δε τους έφταιξε αυτό. Η RB δεν είχε ίδιους και χειρότερους χρόνους με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS , με τα hard, όσο η ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS είχε τα λιωμένα Medium. Τα hard δεν τους έκατσαν καθόλου καλά, και φάνηκε νομίζω, γιατί αν θυμάμαι καλά έβαλαν πάλι τον μεξικάνο μέσα και τα άλλαξαν.

Ίσως και να θυμάμαι λάθος βέβαια, γιατι είχα τον νου μου στη ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS.

  • Thanks 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, james01gr είπε

δεν τους έχει μείνει υγρό στο σώμα μετά από τόση ώρα στο αμάξι. συν ότι θα έχουν μάθει να ελέγχουν καλύτερα. το να έχουν καθετήρα το βλέπω χλωμό

4 ώρες πριν, haHa είπε

Αυτο. Αντιστοιχα με αθλητες μαραθωνιου κλπ που δεν χρειαζονται τουαλετα για ωρες.
Στις πολυ σπανιες περιπτωσεις που δεν μπορουν να κρατηθουν, τα αφηνουν μεσα στην φορμα τους.

3 ώρες πριν, Cygnus είπε

Σε έναν ημιμαραθώνιο με απότομη ζέστη και σοβαρή αφυδάτωση κατούρησα ξανά στις 22:00 παρά τα όσα υγρά είχα πιει μέσα στον αγώνα και μετά τον τερματισμό.

Καταλαβαινω οσους λενε οτι τα αφηνουν μεσα στην φορμα. ΟΚ αυτο.
Αυτο που λετε ομως οι υπολοιποι οτι δεν εχουν να κατουρησουν ειναι ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ. Δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρξει χειροτερη κατασταση για το σωμα ενος αθλητη.
Και καλα εγω και ο φιλος που παμε στον Μαραθωνα να τρεξουμε κανουμε οτι μας κατεβει (οτι διαβασουμε στο ιντερνετ η μας πουνε φιλοι) αλλα αυτοι εκει ειναι αθλητες εκατομυριων, δεν πινουν ουτε νερο εαν δεν τους το πει ο γιατρος που τους παρακολουθει.
Μου φαινεται αδιανοητο να αφυδατωνονται συστηματικα σε καθε αγωνα.

ΥΓ Φαινεται νομιζω οτι το πρωταθλημα μου μοιαζει σχετικα αδιαφορο με τον "μεσια του σπορ" που εχουμε μπλεξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Redbull είχε θέματα γενικότερα στον συγκεκριμένο αγώνα. Ο Perez που δεν είχε πρόβλημα το μονοθέσιο του δεν μπόρεσε να απειλήσει κανέναν μπροστινό ούτε με σκληρά ούτε με μεσαία. Ακόμα και ο Max στην αρχή του αγώνα έχοντας ανοιχτή πίστα δεν μπορούσε να ξέφυγει όπως τόσους και τόσους αγώνες πριν. Αν ήταν ο Perez μπροστά στην αρχή του αγώνα στην θέση του Max σίγουρα θα τον είχαν πιάσει τουλάχιστον τα McLaren. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, papp0us είπε

Εμ, με τόσα στόματα να ταίσει εκει μέσα, πως να μη βγει εκτός budget λόγω κετεριγνκ.

ΑΣΤΟΥΣ ΝΑ ΛΕΝΕ ΧΟΡΝΕΡ, ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΕΣΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΠΑΤΕ.

Αν έκανε τέτοια ζημιά στο πάτωμα η βάση της κολώνας είναι επικίνδυνη, αλλα στην πράξη νομίζω οτι οτι ζημιά και να προκάλεσε στο πάτωμα η κολώνα δε τους έφταιξε αυτό. Η RB δεν είχε ίδιους και χειρότερους χρόνους με την ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS , με τα hard, όσο η ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS είχε τα λιωμένα Medium. Τα hard δεν τους έκατσαν καθόλου καλά, και φάνηκε νομίζω, γιατί αν θυμάμαι καλά έβαλαν πάλι τον μεξικάνο μέσα και τα άλλαξαν.

Ίσως και να θυμάμαι λάθος βέβαια, γιατι είχα τον νου μου στη ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS.

Αν δεις το βιντεάκι πιο πάνω , είναι ολοφάνερο ότι έπαθε ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως δεν έπεσε το κολωνάκι πάνω του. Αυτός έπεσε πάνω στο κολωνάκι. Είχε έξοδο από οδηγικό λάθος που έγινε σ αυτόν τον αγώνα γιατί οδηγούσε υπό πίεση. Αν όπως σε τόσους άλλους αγώνες είχε ξεφύγει με μια γκαζιά από τους άλλους, δεν θα έπαιρνε ρίσκα και δεν θα είχε χτυπήσει. Αλλά από την Παρασκευή φάνηκε ότι εδώ είχαν θέμα και οι άλλοι τους έχουν πλησιάσει επικίνδυνα. Πέρσι ο τσεκο ξεκινούσε 10ος ή 12ος και τελικά έβγαινε χαλαρά 2ος. Ελπίζω αυτό να συνεχιστεί γιατί ο προχθεσινος αγώνας ήταν φοβερός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stergios74 είπε

Όμως δεν έπεσε το κολωνάκι πάνω του. Αυτός έπεσε πάνω στο κολωνάκι. Είχε έξοδο από οδηγικό λάθος που έγινε σ αυτόν τον αγώνα γιατί οδηγούσε υπό πίεση. Αν όπως σε τόσους άλλους αγώνες είχε ξεφύγει με μια γκαζιά από τους άλλους, δεν θα έπαιρνε ρίσκα και δεν θα είχε χτυπήσει. Αλλά από την Παρασκευή φάνηκε ότι εδώ είχαν θέμα και οι άλλοι τους έχουν πλησιάσει επικίνδυνα. Πέρσι ο τσεκο ξεκινούσε 10ος ή 12ος και τελικά έβγαινε χαλαρά 2ος. Ελπίζω αυτό να συνεχιστεί γιατί ο προχθεσινος αγώνας ήταν φοβερός. 

Ναι ήταν ένας αγώνας με ενδιαφέρον 

Χωρίς την τόσο μεγάλη δυναμική της Red Bull οι αγώνες ανακατεύονται πολύ και αυτό μας αρέσει 

Βγηκε πρώτος ένας που στα μισά του αγώνα ήταν 5ος και το αυτοκίνητο ασφαλείας ήταν αυτό που άλλαξε πολύ τα δεδομένα για καλό των θεατών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papp0us είπε

μπλα μπλα μπλα ... ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS  μπλα μπλα  ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS  μπλα μπλα μπλα  ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS.

Θες να πεις ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS; Μήπως εννοείς ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS; Γιατί έτσι που το έγραψες για την ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS, μπορεί κάποιος να νομίσει ότι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS. Φιλικά το γράφω, επειδή η ΜΟΝΑΔΙΚΗ MCLAREN ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΠΛΕΟΝ LANDO NORRIS.

  • Haha 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, safridia είπε

Καταλαβαινω οσους λενε οτι τα αφηνουν μεσα στην φορμα. ΟΚ αυτο.
Αυτο που λετε ομως οι υπολοιποι οτι δεν εχουν να κατουρησουν ειναι ΑΦΥΔΑΤΩΣΗ. Δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρξει χειροτερη κατασταση για το σωμα ενος αθλητη.
Και καλα εγω και ο φιλος που παμε στον Μαραθωνα να τρεξουμε κανουμε οτι μας κατεβει (οτι διαβασουμε στο ιντερνετ η μας πουνε φιλοι) αλλα αυτοι εκει ειναι αθλητες εκατομυριων, δεν πινουν ουτε νερο εαν δεν τους το πει ο γιατρος που τους παρακολουθει.
Μου φαινεται αδιανοητο να αφυδατωνονται συστηματικα σε καθε αγωνα.

Δεν ειναι αφυδατωμενοι, μια χαρα πινουν νερο/υγρα.

Το οτι δεν χρειαζεται να κατουρησουν ειναι κατι που συμβαινει σε ολους τους αθλητες:
α) μεγαλο μερος των υγρων που πινουν φευγουν με τον ιδρωτα αντι να καταληξουν στην ουροδοχο κυστη.
Για αυτο βλεπεις αθλητες πχ ironman (~ 9 ωρες) να εχουν πιει απειρα λιτρα υγρων αλλα να μην εχουν χρειαστει να πανε τουαλετα
β) ταυτοχρονα, σε ζεστο περιβαλλον και με υψηλους καρδιακους σφυγμους, ειναι μειωμενα τα υγρα που καταληγουν στην ουροδοχο κυστη.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...