Προς το περιεχόμενο

Υψηλές θερμοκρασίες με υδρόψυξη


orestisv
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από orestisv,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο Forum

πρόσφατα έκανα μια αναβάθμιση στον υπολογιστή, αλλάζοντας μητρική, μνήμη, επεξεργαστή ενώ πρόσθεσα και υδρόψυξη. To pc χρησιμοποιείται αποκλειστικά για εργασία στο autocad και 3d studio max (vray)

To πρόβλημα είναι πως όταν κάνω render, οι θερμοκρασίες φτάνουν σημειακά και 100 βαθμούς και γενικά είναι εκεί κοντά οι πυρήνες 85-100.  Σε υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα. Ta render γίνονται από τον επεξεργαστή και όχι απο την gpu. Σε idle κατάσταση έχω περίπου 32 βαθμούς, ενώ μόνο με autocad περίπου 55. Το σύστημα έχει τα εξής

case: ΝΖΧΤ Η510

Τροφοδοτικό: EVGA 750watt

Motherboard: Gigabyte X-AX Z790

CPU: 14700KF

GPU:ZOTAC 1070 8gb

RAM: 32gb 6000ghz  ddr5 

Ψυξη: artic liquid freezer II 240 rev 3 

H υδρόψυξη έχει εγκατασταθεί νομίζω σωστά, στο μπροστινό μέρος του κουτιού, καθώς επάνω δεν χωράει. Έχω σκέψεις μήπως δεν επαρκεί το τροφοδοτικό αλλά δεν μπορώ να ξέρω. Τα fans τα βαζω στο max κατα τα render αλλά δεν βλέπω διαφορά. 

Οι φωτό είναι λίγο θολές γιατί είμαι και για νέο κινητό!

Ευχαριστώ

image.jpeg.da2bfc27d3fefb39c9b76d3acc22ad2c.jpegimage.jpeg.2b524c9308cca9e6bae818ff1ce1e068.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/11/2023 στις 6:47 ΜΜ, orestisv είπε

Καλησπέρα στο Forum

πρόσφατα έκανα μια αναβάθμιση στον υπολογιστή, αλλάζοντας μητρική, μνήμη, επεξεργαστή ενώ πρόσθεσα και υδρόψυξη. To pc χρησιμοποιείται αποκλειστικά για εργασία στο autocad και 3d studio max (vray)

To πρόβλημα είναι πως όταν κάνω render, οι θερμοκρασίες φτάνουν σημειακά και 100 βαθμούς και γενικά είναι εκεί κοντά οι πυρήνες 85-100.  Σε υπόλοιπα δεν έχω πρόβλημα. Ta render γίνονται από τον επεξεργαστή και όχι απο την gpu. Σε idle κατάσταση έχω περίπου 32 βαθμούς, ενώ μόνο με autocad περίπου 55. Το σύστημα έχει τα εξής

case: ΝΖΧΤ Η510

Τροφοδοτικό: EVGA 750watt

Motherboard: Gigabyte X-AX Z790

CPU: 14700KF

GPU:ZOTAC 1070 8gb

RAM: 32gb 6000ghz  ddr5 

Ψυξη: artic liquid freezer II 240 rev 3 

H υδρόψυξη έχει εγκατασταθεί νομίζω σωστά, στο μπροστινό μέρος του κουτιού, καθώς επάνω δεν χωράει. Έχω σκέψεις μήπως δεν επαρκεί το τροφοδοτικό αλλά δεν μπορώ να ξέρω. Τα fans τα βαζω στο max κατα τα render αλλά δεν βλέπω διαφορά. 

Οι φωτό είναι λίγο θολές γιατί είμαι και για νέο κινητό!

Ευχαριστώ

image.jpeg.da2bfc27d3fefb39c9b76d3acc22ad2c.jpegimage.jpeg.2b524c9308cca9e6bae818ff1ce1e068.jpeg

Αδερφέ μου στην υδροψυξη μπροστά έχεις βάλει τους ανεμιστήρες να σπρώχνουν αέρα έξω και οχι να βαζουν.Ειναι ανάποδα τα fan.Ολα σου τα fan τώρα είναι exhaust,όχι πολύ λογικό setup.Αν το έβαζες επάνω το aio τα fans θα ήταν σωστά τοποθετημένα στο ψυγειο.Δεν νομίζω βέβαια  να σε σώσει αυτό οπότε,σε πρώτη φάση θα κοιταγα να κλείσω από το bios to multicore enchancement (από ότι ειδα στις gigabyte λέγεται enhanced multicore performance) ένα είδος αυτόματου oc από τη μητρική,αν είναι ανοιχτο.Μετα αν ακόμα είχα υψηλά temps θα έβαζα limit στα watt από το bios μέχρι του σημειου που θα είχα νορμάλ temps η undervolt.Δεν ξέρω να σε καθοδηγήσω που ακριβώς είναι αυτά στο bios μιας και εχω άλλη ράτσα μητρική.

Επεξ/σία από niko13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ Νίκο για τις πληροφορίες.

Αρχικά αναποδογύρισα το ψυγείο, ώστε να πάνε τα σωληνάκια πάνω, καθώς έτσι τα έχει στο manual. Δεν είδα διαφορά. Δεν χωράει σε άλλο σημείο το ψυγείο.   Θα γυρίσω και τους ανεμιστήρες ανάποδα ώστε να βάζουν αέρα αντί να βγάζουν. Θα τσεκάρω και watt στα bios και να κατεβάσω τα limit μήπως πέσει λίγο. Δεν θέλω να ρίξω και πολύ την απόδοση. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατι αυτές τις θερμοκρασίες είχα και με αερόψυξη Noctua. Δηλαδή what the hell!! Τσάμπα ΑΙΟ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, orestisv είπε

Σε ευχαριστώ Νίκο για τις πληροφορίες.

Αρχικά αναποδογύρισα το ψυγείο, ώστε να πάνε τα σωληνάκια πάνω, καθώς έτσι τα έχει στο manual. Δεν είδα διαφορά. Δεν χωράει σε άλλο σημείο το ψυγείο.   Θα γυρίσω και τους ανεμιστήρες ανάποδα ώστε να βάζουν αέρα αντί να βγάζουν. Θα τσεκάρω και watt στα bios και να κατεβάσω τα limit μήπως πέσει λίγο. Δεν θέλω να ρίξω και πολύ την απόδοση. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατι αυτές τις θερμοκρασίες είχα και με αερόψυξη Noctua. Δηλαδή what the hell!! Τσάμπα ΑΙΟ

Είναι γομαρακι ο 14700κ,αν και βλέπω πως μάλλον λόγο χώρου επέλεξες το 240 aio,ίσως θα έπρεπε να είχες πάει σε 360.Και το κουτί,ιδανικό airflow δεν εχει.Πριν ρίξεις τα power limit ,τσεκαρε και και το enhanced multicore performance αν είναι ανοιχτό στο bios.Γιατι σε αυτήν την περίπτωση δεν δουλεύει stock το cpu αλλά με oc.Και συνήθως με διαστημικά volt/watt.Αλλη λύση είναι να δοκιμάσεις να κάνεις undervolt αλλά επειδή δεν έχω το cpu δεν έχω να σου δώσω συγκεκριμένες τιμές.Μπορεις να ρωτήσεις εδώ μήπως κάποιος κάτοχος μπορεί να σε καθοδηγήσει στο σωστό δρόμο για undervolt.

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάμε μια στα γρήγορα περί ψυγείου.

Στην πρώτη εικόνα είναι η σωστή θεση του ψυγείου εφόσον το έχεις μπροστά .Κάτω οι σωλήνες βοηθάει στην ροή του υγρου.Και οπως σου είπε ο Νίκος τα φαν είναι λάθος.Πρεπει να βγουν μπροστά από το ψυγείο και να αλλάξεις την φορά τους..Δλδ το nzxt λόγκο να το βλέπεις έξω μπροστά από το κουτί.Ετσι όπως τα έχει προεγκατεστημένα η νζχτ όπως η κάθε αιο είναι για να μπει επάνω θέση στο κουτί που δυστυχώς στο δικό σου μόνο μπροστά μπορεί να μπει.

Στα της μητρικής δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω γιγα.Αλλα σου έγραψε και ο Νίκος τι να κλείσεις.Αλλιως με το multicore performance τραβάει όσα watts μπορεί να τραβήξει .Δες τι άλλες επιλογές έχει εκεί η μητρική του τύπου intel limits.

Δες επίσης μήπως βρεις κανέναν οδηγο για uv σε γιγα ζ790 στο yt.Σιγουρα θα υπάρχει. Αλλά για αρχή ξεκινά με σωστή τοποθέτηση ψυγείου και φανς 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδια για τις πληροφοριες. Το σκ που θα έχω χρόνο θα κοιτάξω να κάνω τις αλλαγές στη θέση των ανεμιστήρων, και θα διαβάσω για undervolting γιατι νομίζω θα κάνει αλλαγή από ότι έχω διαβάσει σήμερα. Προσπάθησα όταν ήρθε η ΑΙΟ να έχω τους ανεμιστήρες απο έξω, και κάπου δεν μου έβγαινε, νομίζω στις θέσεις που έχει για βίδωμα, αλλά το έκανα βιαστικά. θα το ξαναδοκιμάσω μπας και το καταφέρω.  Το multicore performance θα το κοιτάξω τώρα.

Ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ,το κουτι σου ειναι πολυ κακο για οποιασδηποτε μορφης airflow και σε συνδυασμο με τα λαθακια που εντοπισαν τα παιδια πιο πανω ειναι λογικο να εχεις υψηλες θερμοκρασιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστης σου ειναι σχεδιασμένος να προσπαθεί να φτασει με το παραμικρό τους 100C. Αν βάλεις όριο τους 90 από BIOS, δεν θα τους φτάσει ποτέ τους 100. Το κουτί σου ειναι όντως κακό και η υδρόψυξη αναγκαστικά τοποθετημένη σε μη αποδοτικό σημειο. Οχι οτι δεν δουλευει, απλά δεν αποδίδει ούτε το 75-80%. Επίσης, προσπάθησε με την πρώτη ευκαιρία να αναβαθμίσεις την κάρτα γραφικών για να γυρισεις το VRAY σε GPU. Θα δεις τεράστια διαφορά με NVidia και RTX οπότε θα ψιλοκοιμάται η CPU. Επίσης, άλλαξε ότι φτηνό fan έχεις με οτιδήποτε πάνω από 55 CFM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, orestisv είπε

Ευχαριστώ παιδια για τις πληροφοριες. Το σκ που θα έχω χρόνο θα κοιτάξω να κάνω τις αλλαγές στη θέση των ανεμιστήρων, και θα διαβάσω για undervolting γιατι νομίζω θα κάνει αλλαγή από ότι έχω διαβάσει σήμερα. Προσπάθησα όταν ήρθε η ΑΙΟ να έχω τους ανεμιστήρες απο έξω, και κάπου δεν μου έβγαινε, νομίζω στις θέσεις που έχει για βίδωμα, αλλά το έκανα βιαστικά. θα το ξαναδοκιμάσω μπας και το καταφέρω.  Το multicore performance θα το κοιτάξω τώρα.

Ευχαριστώ και πάλι

Το κουτί που έχεις δεν βοηθάει και είναι η αιτία των υψηλών θερμοκρασιών, είχα παρόμοιο μοντέλο της εταιρείας παλιά και αντιμετώπιζα το ίδιο θέμα
Αν δεις την παρακάτω φωτό πώς είναι τοποθετημένο το ψυγείο θα καταλάβεις πώς πρέπει να μπεί αλλά και πάλι μην περιμένεις καλό αποτέλεσμα διότι μπροστά είναι εντελώς κλειστό και ο διαθέσιμος χώρος για να μπαίνει φρέσκος αέρας είναι ανεπαρκής και θα το πνίγει.
Για μένα καλύτερα άλλαξε κουτί για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

20200113104120_863e2adc.jpeg

 

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Όντως είναι πολύ κακό κουτί για airflow. θα βάλω την AIO όπως στην φωτό και νομίζω και αντίστροφα τα ανεμιστηράκια ώστε να τραβάνε από έξω αντί να βγάζουν.

Το πρωί στα bios, χαμήλωσα στα 200watt το limit 1 & 2, (turbo power limits) και βλέπω στα render στο 100% use, να αγγίζει max τους 80 βαθμούς. Δηλαδή απο θερμοκρασίες πολύ καλά, μένει να δώ πόσο πέφτει η απόδοση, αν και λίγο που δοκίμασα δεν κατάλαβα κάποια μεγάλη αλλαγή σε χρόνους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2023 στις 6:45 ΜΜ, orestisv είπε

Δεν θέλω να ρίξω και πολύ την απόδοση. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατι αυτές τις θερμοκρασίες είχα και με αερόψυξη Noctua. Δηλαδή what the hell!! Τσάμπα ΑΙΟ

Ήθελα να το γράψω μέρες τώρα.

Ναι, τσάμπα η υδρόψυξη.

Κυρίως το χειμώνα οι καλές ψύκτρες αποδίδουν καλύτερα από 240άρι AIO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, orestisv είπε

Όλα οκ πρέπει να είναι, τα ξεκούμπωσα χθές και έβαλα και νέα πάστα, Δεν παρατήρησα κάτι

Bρες τo οριο των ampere στο bios  και βαλτου 307 amp max. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...