Προς το περιεχόμενο

GTX1070OC RYZEN 5700X/5800X 1080P


theblacktownmate
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από theblacktownmate,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα !
αρχικα θελω να ρωτησω δημοσια εαν γνωριζεται εαν θα υπαρχει bottleneck μεταξυ GPU-CPU?
αποκλειστικα για 1080p gaming!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βαλω τον 3600 τον 5600χ     η τον 5700χ-5800χ?  απο τι εχω ψαχτει για τον 5600Χ με κοβω πετσοκοβει οι 5000 εχουν μονο πυρινες παραπανω κ κλοκ πιο χαμηλο αποτι θυμαμαι κ βαση λογικης....
τωρα εχω τον 2600 με 32 ραμ και β450 τομαχακ μαξ 2 κανα καλο bios setting να ειναι 

smooth που μπορω να ψαχτω να το φτιαξω τουμπανακι  δλδ το χω οσο πιο ταπα να πηγαινει με pbo κλπ να παιξω λιγο κ μ voltage γτ η μητρικη λιγο με μπερδευει στο θεμα των ρευματων δεν εντοπιζω το cpu v να τ αλαξω σε 0.275000 π σκεφτομαι θα παει καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, theblacktownmate είπε

Να βαλω τον 3600 τον 5600χ     η τον 5700χ-5800χ?  απο τι εχω ψαχτει για τον 5600Χ με κοβω πετσοκοβει οι 5000 εχουν μονο πυρινες παραπανω κ κλοκ πιο χαμηλο αποτι θυμαμαι κ βαση λογικης....
τωρα εχω τον 2600 με 32 ραμ και β450 τομαχακ μαξ 2 κανα καλο bios setting να ειναι 

smooth που μπορω να ψαχτω να το φτιαξω τουμπανακι  δλδ το χω οσο πιο ταπα να πηγαινει με pbo κλπ να παιξω λιγο κ μ voltage γτ η μητρικη λιγο με μπερδευει στο θεμα των ρευματων δεν εντοπιζω το cpu v να τ αλαξω σε 0.275000 π σκεφτομαι θα παει καλα

Ανάλογα ποσά θες να δωσεις.Η budget λύση είναι ο 3600 αν και εγώ θα προτιμούσα 5600.Το ίδιο με αυτόν που έχεις τώρα πάνε από πυρήνες και οι 5000 και οι 3000.εξαπυρηνος ο 2600 σου ,εξαπυρηνος και ο 3600/5600.Φυσικα έχουν πολύ καλύτερα ρολόγια και ipc,πιο δυνατοί σε gaming οσο ανεβαίνεις γενιές.Το μόνο που δεν εκμεταλλεύεσαι  με την b450 μητρική είναι το pcie4  ,πράγμα που με την 1070 δεν σε απασχολεί,απλα το αναφέρω.Από το να βάλεις 5600x ,βάση τιμής περισσότερη λογική έχει ο 5600 χωρίς x ,να γλιτώσεις το 25 ευρο.Πρακτικα διαφορά δεν θα δεις,ελάχιστα καλύτερα ρολόγια ο 5600x που με αυτή την κάρτα δεν θα παίξουν και κανένα ρόλο.Δεν χρειάζεσαι παραπανω αλλα αν θες οπωσδήποτε  8πυρηνο κοίτα προς 5700x.Πληροφοριες να τον σεταρεις μπορείς να ζητήσεις από το αντιστοιχο thread για όποιον καταλήξεις.Αν και οι ραμ σου είναι σε νορμαλ συχνότητα πάντως,δεν βλέπω ιδιαίτερο λόγο να τον σκαλίζεις.

 

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να παω σε 5700-5800?  νταξ πανω κατω 2-3 fps κιαμα εχω παραπανω απτον 5600 αλλα με ενδιαφερουν και οι πυρηνες θελω να ειμαι αερατα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, theblacktownmate είπε

Λες να παω σε 5700-5800?  νταξ πανω κατω 2-3 fps κιαμα εχω παραπανω απτον 5600 αλλα με ενδιαφερουν και οι πυρηνες θελω να ειμαι αερατα

Εσύ ότι νομίζεις εσυ πρεπει να το γουστάρεις το pc φίλε μου.Τουλαχιστον μείνε στον 5700x ,τσάμπα το 25 ευρο παραπάνω  για 5800x.Mην ξεχάσεις να κάνεις bios update αν χρειάζεται πριν αναβαθμίσεις...

Επεξ/σία από niko13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε πω εκανα clear windows ram cache κ τωρα οι εφαρμογες περνουν 5 λεπτακια να ανοιξουν τι κανω για να μην τρεχω σε φορματ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Ρε φιλε να σε πω τι φαση πως γινεται το αλλο μ pc να ανοιγει πιο γρηγορα το epic games ενω εχει και ryzen 3200G πιο γρηγορα απτον 2600?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...