Προς το περιεχόμενο

Συμβατή επιλογή ssd m2 για αγορα


spirosR7
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από @topos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ. Χωρίς να τα πολυλογω χρειάζομαι έναν νέο ssd nvme m2 για αγορά να αντικαταστήσει έναν απλό ssd που έχω γιατί απότι βλεπω ο παλιός ssd σέρνεται. Έχω την μητρική gigabyte ga ab350 gaming 3. Θα ήθελα να προβώ σε αγορά κάποιου 2tb γιατί χρειάζομαι αρκετό χώρο λόγω gaming αλλά και γενικότερα. Σκεφτόμουν για αγορά του συγκεκριμένου https://www.skroutz.gr/s/17931876/Samsung-970-Evo-Plus-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-MZ-V7S2T0BW.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι είναι απόλυτα συμβατός καθώς στο manual του support list έχει ένα σχεδόν ίδιο μοντέλο αλλά χωρίς τα δύο τελευταία γράμματα. Υπάρχει περιπτώσει να μην είναι συμβατός; Να δω για άλλον; Αν έχετε κάτι να μου προτείνεται ακούω. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
1 hour ago, spirosR7 said:

Καλησπέρα στο φόρουμ. Χωρίς να τα πολυλογω χρειάζομαι έναν νέο ssd nvme m2 για αγορά να αντικαταστήσει έναν απλό ssd που έχω γιατί απότι βλεπω ο παλιός ssd σέρνεται. Έχω την μητρική gigabyte ga ab350 gaming 3. Θα ήθελα να προβώ σε αγορά κάποιου 2tb γιατί χρειάζομαι αρκετό χώρο λόγω gaming αλλά και γενικότερα. Σκεφτόμουν για αγορά του συγκεκριμένου https://www.skroutz.gr/s/17931876/Samsung-970-Evo-Plus-SSD-2TB-M-2-NVMe-PCI-Express-3-0-MZ-V7S2T0BW.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι είναι απόλυτα συμβατός καθώς στο manual του support list έχει ένα σχεδόν ίδιο μοντέλο αλλά χωρίς τα δύο τελευταία γράμματα. Υπάρχει περιπτώσει να μην είναι συμβατός; Να δω για άλλον; Αν έχετε κάτι να μου προτείνεται ακούω. Ευχαριστώ.

Δες αυτον καλυτερα-> kc3000

Φθηνοτερος, ταχυτερος και ειναι pci-e 4.0(δεν το υποστηριζει η τωρινη σου μητρικη, οποτε θα παιξει σε pci-e 3.0, αλλα σε ενδεχομενη αναβαθμιση θα τον "παρεις" μαζι σου)

Γενικα οι στους Nvme δεν "παιζουν" ασυμβατοτητες οπως π.χ στις ram.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @topos είπε

Δες αυτον καλυτερα-> kc3000

Φθηνοτερος, ταχυτερος και ειναι pci-e 4.0(δεν το υποστηριζει η τωρινη σου μητρικη, οποτε θα παιξει σε pci-e 3.0, αλλα σε ενδεχομενη αναβαθμιση θα τον "παρεις" μαζι σου)

Γενικα οι στους Nvme δεν "παιζουν" ασυμβατοτητες οπως π.χ στις ram.

Πολύ καλός και πιο γρήγορος μου φαίνεται αλλά δε έχει τσιγκουνιες στη ταχύτητα λόγω pci-e 4? Αν παίζει σε αυτές τις ταχύτητες και είναι συμβατός σίγουρα αξίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, spirosR7 said:

Πολύ καλός και πιο γρήγορος μου φαίνεται αλλά δε έχει τσιγκουνιες στη ταχύτητα λόγω pci-e 4? Αν παίζει σε αυτές τις ταχύτητες και είναι συμβατός σίγουρα αξίζει..

Δεν νομιζω πως καταλαβα τι θελεις να πεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική σου λέει τα εξής όπως δείχνουν οι φωτογραφίες. Δε θα έχεις πρόβλημα και καλύτερα να πάρεις έναν pci-e 4.0 όπως πρότεινε και ο φίλος @topos (δες το σαν επένδυση).

image.png.f2de343b9178cb1cc3a8157d1ee45008.png

image.png.cbd369bc931c2d05a2ad63ce46d25a96.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δε το έγραψα καλά.. Εννοώ λόγω pci-e 4 επειδή θα παίζει σε μητρική με pci-e 3 θα παίζει σταθερά στη ταχύτητα που αναγράφει η σε μικρότερη ταχύτητα; Τυχαία ερώτηση είναι δε ξέρω πολλά από αυτά...

Επεξ/σία από spirosR7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, spirosR7 είπε

Πολύ καλός και πιο γρήγορος μου φαίνεται αλλά δε έχει τσιγκουνιες στη ταχύτητα λόγω pci-e 4? Αν παίζει σε αυτές τις ταχύτητες και είναι συμβατός σίγουρα αξίζει..

Ο προτεινόμενος SSD από τον  φίλο @topos είναι από τους πιο γρήγορους. Δε θα παίζει στις ονομαστικές του ταχύτητες, αλλά θα είναι πιο γρήγορος σε σχέση με πολλούς άλλους SSD PCIΕ-3.  

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...