Προς το περιεχόμενο

Τι λιπαντικό;


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αναρωτιόμουν τι χρησιμοποιείτε για να λιπάνετε πχ τα πλαστικά γρανάζια από το ADF ενός πολυμηχανήματος. Να βάλω ένα κλάσσικο που χρησιμοποιώ και στις πόρτες; Σκέφτομαι μη ρουφήξει λάδι και το χαρτί. Υπάρχει κάποιο ειδικό λάδι για τέτοιες περιπτώσεις; Εγώ ακόμα και για ξυριστική μηχανή επειδή μου είχε τελειώσει το ειδικό έβαζα αυτό που βάζω και στις πόρτες.  Μύριζε κάπως στην αρχή αλλά ήταν για λίγο και η δουλειά γινόταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον αυτόματο τροφοδότη και τα rollers λες;

Καλό ερώτημα, δεν ξέρω αν κάνει το wd40 γι' αυτό. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, Ukforthemoment said:

Βαζελίνη είναι αυτο; Βαζελίνη έχω οπότε θα χρησιμοποιήσω αυτή. Φαντάζομαι όσο χάλια και να είναι, θα έχει κάποιο αποτέλεσμα. Βασικά ενδέχεται να χρειάζεται αλλαγή των roller διότι κάνει φασαρία. Θα δούμε. Απλά είπα να τα λαδώσω πρώτα και να δω αν συνεχίσει το θόρυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Bitbit είπε

Βαζελίνη είναι αυτο; Βαζελίνη έχω οπότε θα χρησιμοποιήσω αυτή. Φαντάζομαι όσο χάλια και να είναι, θα έχει κάποιο αποτέλεσμα. Βασικά ενδέχεται να χρειάζεται αλλαγή των roller διότι κάνει φασαρία. Θα δούμε. Απλά είπα να τα λαδώσω πρώτα και να δω αν συνεχίσει το θόρυβο

λέει 15g White Grease Lubricating Oil Lubricated Plastic Gear / Mechanical Equipment / Printers Power Tool Accessories 

αν είναι βαζελίνη .....τι να σου πω;

https://www.google.com/search?q=Lubricating+Grease+For+Plastic+Gears&rlz=1CAYKUD_enGB1028GB1028&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2561456-Using-Vaseline-as-Lubricant-for-plastic-Gears

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, Ukforthemoment said:

λέει 15g White Grease Lubricating Oil Lubricated Plastic Gear / Mechanical Equipment / Printers Power Tool Accessories 

αν είναι βαζελίνη .....τι να σου πω;

https://www.google.com/search?q=Lubricating+Grease+For+Plastic+Gears&rlz=1CAYKUD_enGB1028GB1028&sourceid=chrome&ie=UTF-8

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2561456-Using-Vaseline-as-Lubricant-for-plastic-Gears

οκ ευχαριστώ. φθηνό είναι, ίσως παραγγείλω να έχω. Προς το παρόν θα βάλω βαζελίνη και θα δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bitbit είπε

οκ ευχαριστώ. φθηνό είναι, ίσως παραγγείλω να έχω. Προς το παρόν θα βάλω βαζελίνη και θα δούμε

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2561456-Using-Vaseline-as-Lubricant-for-plastic-Gears

λέει οτι η βαζελίνη δεν κάνει.

2 λεπτά πριν, Bitbit είπε

οκ ευχαριστώ. φθηνό είναι, ίσως παραγγείλω να έχω. Προς το παρόν θα βάλω βαζελίνη και θα δούμε

https://www.google.com/search?q=λιπαντικό+για+πλαστικα+γραναζια&rlz=1CAYKUD_enGB1028GB1028&oq=λιπαντικό+για+πλαστικα+γρα&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqBggBECEYFTIGCAAQRRg5MgYIARAhGBUyCggCECEYFhgdGB4yCggDECEYFhgdGB4yCggEECEYFhgdGB7SAQg3Mjk4ajBqN6gCALACAA&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD 40 είναι πολύ λεπτό.

Εγώ θα δοκίμαζα με λάδι για ραπτομηχανές. Είναι και αρκετά καθαρό και δεν μυρίζει.

Εκτός αν υπάρχει κάποιο ειδικό που προτείνεται από τον κατασκευαστή εννοείται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λιπαντικά με βάση το πετρέλαιο δημιουργούν πρόβλημα στα πλαστικά. Διάβασα σε παραπάνω link κάποιος προτείνει nivea που βάζουμε στα χέρια.

Θα περάσω από ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά να ρωτήσω αν έχουν να προτείνουν κάτι.

Ελπίζω να μη τα κάνω χειρότερα και δε τραβάει το χαρτί ή το μπλοκάρει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 30/11/2023 at 13:53, Bitbit said:

Βαζελίνη είναι αυτο; Βαζελίνη έχω οπότε θα χρησιμοποιήσω αυτή. Φαντάζομαι όσο χάλια και να είναι, θα έχει κάποιο αποτέλεσμα. Βασικά ενδέχεται να χρειάζεται αλλαγή των roller διότι κάνει φασαρία. Θα δούμε. Απλά είπα να τα λαδώσω πρώτα και να δω αν συνεχίσει το θόρυβο

δεν ειναι βαζελινη είναι γράσσο.και μην βαλεις βαζελινη. η βαζελινη συνηθως ειναι  διαφανης και οχι ασπρη που ειναι αυτο το "γρασσο" που βαζουν σε γραναζια εκτυπωτων κτλ.. ασπρο grease εχω δει σε γραναζια εκτυπωτων.

 

On 30/11/2023 at 13:29, The_Judas said:

Για τον αυτόματο τροφοδότη και τα rollers λες;

Καλό ερώτημα, δεν ξέρω αν κάνει το wd40 γι' αυτό. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει.

επισης oxi wd40.  δεν θα κατσει

On 30/11/2023 at 14:33, Bitbit said:

οκ ευχαριστώ. φθηνό είναι, ίσως παραγγείλω να έχω. Προς το παρόν θα βάλω βαζελίνη και θα δούμε

not good idea

Επεξ/σία από poulinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, Bitbit said:

 Σκέφτομαι μη ρουφήξει λάδι και το χαρτί.

Πολύ καλά σκέπτεσαι.....Τα roller που τραβάνε το χαρτί μόνο

τα καθαρίζουμε.

Με τον καιρό οι ρύποι δημιουργούν ένα φίλμ γύρο από τα roller

που καλό είναι να το καθαρίζουμε.

Με τί?....Διάλυμα απιονισμένου νερού με ισοπροπυλική αλκοόλη 50-50

Εάν χρειαζόντουσαν γράσο οι εκτυπωτές θα είχαν γρασαδοράκια...😀

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα ΓΡΑΝΑΖΙΑ βάζουμε απειροελάχιστο γράσο, άσπρο ή ροζ βάζουν (οι κατασκευάστριες εταιρείες) για να φαίνεται, αν κ ως χρήστης δεν έχω βάλει ποτέ.

στα roller πλέον με πανί που δε μαδάει, το βρέχεις με λίγο ζεστό νερό κ καθαρίζεις. Οι αλκοόλες ΔΕΝ είναι απαραίτητες

Επεξ/σία από Kthulhou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Kthulhou said:

Οι αλκοόλες ΔΕΝ είναι απαραίτητες

Aφαιρούν τους λιπώδης ρύπους που το σκέτο νερό δέν μπορεί

χωρίς να αφήνουν κατάλοιπα.

Γι αυτό πρότεινα διάλυμα με απιονισμένο νερό.

Βέβαια το καλύτερο είναι η πρόληψη...κάλυμα να μήν πηγαίνει σκόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...