Προς το περιεχόμενο

Καινούριο PC για σχεδιαστικό πρόγραμμα


Sadako

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Φίλος θέλει να χτίσει νέο PC καθαρά για εργασία. Τα φώτα σας.

 

Ποσό που διαθέτουμε : 1500€

Χρήση υπολογιστή : Εργασία

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Πέρα από την κλασσική χρήση Office χρησιμοποιεί κατά κόρον (είναι και λόγος της αναζήτησης νέου PC) ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα για κουζίνες, της Infowood, νομίζω λέγεται 1992.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Όχι, έχει μια, νομίζω 24άρα, δεν γνωρίζω λοιπά χαρακτηριστικά, αλλά δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Όχι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Ιδανικά από το ίδιο κατάστημα

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Καλύτερα να συναρμολογηθεί από το κατάστημα.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και ποιο. Windows 10, αλλά δεν χρειάζεται να συμπεριλαμβάνεται απαραίτητα στην τιμή, έχω δει κλειδάκια (νόμιμα πάντα) σε διάφορα sites σε αρκετά χαμηλή τιμή.

 

*** Επειδή επικοινώνησε με την ίδια την εταιρία που βγάζει το σχεδιαστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιεί, στην νέα έκδοση που θέλει να αξιοποιήσει στο έπακρο του ανέφεραν:

- Επεξεργαστή τουλάχιστον i7 (χωρίς λοιπές λεπτομέρειες), προτιμότερο σε σχέση με AMD Ryzen. Οπότε οποιαδήποτε πρόταση καλύτερα να είναι με Intel επεξεργαστή.

- Κάρτα γραφικών 3060 στην χειρότερη, αν χωρέσει στο μπάτζετ και 3070.

Εν ολίγοις, το μπάτζετ να διαμοιραστεί για:

1. Κουτί (όχι κάτι φανταχτερό, μιλάμε για κάτι basic, αλλά με καλό airflow και ευρύχωρο γενικά)

2. Τροφοδοτικό

3. Μητρική / Επεξεργαστής

4. RAM (16GB και πάνω)

5. Κάρτα γραφικών

6. SSD μικρός για λειτουργικό και εφαρμογές (λίγες, επί της ουσίας Office και κανά 2 προγράμματα για την δουλειά του). Τα αρχεία που σώζει το πρόγραμμα της εργασίας δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλα, <100ΜΒ συνήθως. Ίσως να βολεύεται και με 240άρη SSD (nvme μάλλον θα ήταν υπερβολή), αν και νομίζω οι διαφορά με τους 500άρηδες (στην τιμή) δεν είναι και τόσο μεγάλη πια. Συν ένας μηχανικός για αποθήκη, δεν χρειάζεται κάποιον μεγάλο, 1-2TB είναι υπεραρκετά.

Αυτά.

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πωλείται ακόμα;

Είχε αγοράσει πριν ~15 χρόνια ο γαμπρός μου, μιλάμε για αστείες απαιτήσεις τότε, το λάπτοπ δηλαδή που το έτρεχε τότε δεν έκανε για τίποτα(ούτε τότε).

Στα requirements είναι λίγο θολά έτσι που τα γράφουν

https://infowood.gr/προϊόν/1992-full/

Λένε για i3 τελευταίας γενιάς (χωρίς να γνωρίζουμε πότε γράφτηκε και τι γενιάς ήταν τότε) ενώ ο rx580 που αναφέρει είναι πλέον αρχαία.

Από τότε κάθε γενιά ανεβάζει τραγικά τις επιδόσεις, σε φάση μιας νεότερης γενιάς i3, να είναι ισάξιος με i5 της προηγούμενης....

Επίσης δεν αναφέρει καν τα win10(!)...

Τα λέω τα παραπάνω για να μην δώσετε χρήματα που δεν αξιοποιήσετε.

Θα προσπαθήσω να κάνω μια γύρα, λογικά οι συμφορουμίτες θα δώσουν προτάσεις. Τελευταία φορά που κοιτούσα, οι τιμές στα μαγαζιά που στήνουν ήταν τραγικά υψηλές.

Θα πρότεινα:

αν μπορέσετε να κάνετε κάποιου είδους bench σε αντίστοιχο μηχάνημα να δείτε αν όντως αξιοποιείται ένα τέτοιο σύστημα.

Η 3060 νομίζω θα υπερκαλύψει και έχει αρκετή vram. 3070 σε καμία περίπτωση. H νέα γενιά (40xx) είναι πιο δυνατή, λιγότερο ενεργοβόρα και σε καλύτερα χρήματα

32gb ram από τη στιγμή που μιλάμε για επαγγελματικό μηχάνημα

Nvme αφού και μεγαλύτερες ταχύτητες θα έχετε και λιγότερα καλώδια και κυρίως εφάμμιλη τιμή.

Το νου σου με τα windows, πρέπει να φαίνονται σε τιμολόγιο, όχι αγορά από online "κλειδάδικα"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, nickol-us said:

Το νου σου με τα windows, πρέπει να φαίνονται σε τιμολόγιο, όχι αγορά από online "κλειδάδικα"

Εάν αγοραστούν π.χ από εδω->

https://www.bestprice.gr/item/2157112741/microsoft-windows-11-professional-3264-bit.html?qo=windows+11&from=cat

Και που μπορεί να κοπεί κανονικά τιμολόγιο δεν θα ναι οκ?

Υ.γ Θέλω να πάρω και εγώ μια άδεια για καινούργιο PC που έχει κοπεί τιμολογιο.

Έστειλα e-mail να ρωτήσω για τιμολόγιο στο κλειδαδικα που διαφημίζεται εδώ στο insomnia "Godeal" αλλά μου απάντησε λίγο παράξενα ο κυριουλης ->

"We can provide invoice to you after order completed, please come back to us for it.

But, there is no our VAT number on it.
Will be fine for you?

οπότε για ένα 10ευρω παραπάνω λέω να τα πάρω από Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι σίγουρος για θέματα συμβατότητας με το OpenCL δες εδώ (Khronos conformance list).

Συγκεκριμένα μπορείς να δεις τη συμβατότητα καρτών, επεξεργαστών, κ.λπ. με όλα τα εφαρμοζόμενα πρότυπα Vulkan, Vulkan SC, OpenCL, OpenGL, OpenGL ES, OpenGL SC, OpenVG, OpenVX, OpenXR, SYCL, OpenKODE,  OpenMAX IL, OpenSL ES. 

Εναλλακτικά εδώ (Wikipedia).

Για την NVIDIA, από ότι κατάλαβα, οτιδήποτε υποστηρίζει το CUDA, υποστηρίζει και την εφαρμογή του OpenCL.

  • (2021) Nvidia Maxwell, Pascal, Volta, Turing and Ampere with Nvidia graphics driver 465+.
  • (2022) Nvidia Ada Lovelace with Nvidia graphics driver 525+.

Για Intel CPUs, υποστηρίζονται (υποστήριξη σε OpenCL 3.0):

  • (2020) Intel 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th gen processors (Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake, Comet Lake, Ice Lake, Tiger Lake) with latest Intel Windows graphics driver
  • (2021) Intel 11th, 12th gen processors (Rocket Lake, Alder Lake) with latest Intel Windows graphics driver
  • (2022) Intel 13th gen processors (Raptor Lake) with latest Intel Windows graphics driver
  • (2023) Intel 14th gen processors (Raptor Lake) Refresh with latest Intel Windows graphics driver
  • (2023) Intel Core Ultra 1st gen processors (Meteor Lake) with latest Intel Windows graphics driver

Συμπερασματικά, ότι πάρεις σε εξοπλισμό σήμερα θα υποστηρίζει το OpenCL.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, @topos είπε

Εάν αγοραστούν π.χ από εδω->

https://www.bestprice.gr/item/2157112741/microsoft-windows-11-professional-3264-bit.html?qo=windows+11&from=cat

Και που μπορεί να κοπεί κανονικά τιμολόγιο δεν θα ναι οκ?

Υ.γ Θέλω να πάρω και εγώ μια άδεια για καινούργιο PC που έχει κοπεί τιμολογιο.

Έστειλα e-mail να ρωτήσω για τιμολόγιο στο κλειδαδικα που διαφημίζεται εδώ στο insomnia "Godeal" αλλά μου απάντησε λίγο παράξενα ο κυριουλης ->

"We can provide invoice to you after order completed, please come back to us for it.

But, there is no our VAT number on it.
Will be fine for you?

οπότε για ένα 10ευρω παραπάνω λέω να τα πάρω από Ελλάδα.

Από συζητήσεις συμφορουμιτών και όχι προσωπική εμπειρία, η αγορά κλειδιού από τη στιγμή που είναι περασμένη σε τιμολόγιο περνάει κανονικά τον έλεγχο.

Τώρα τι παίζει με τα κλειδιά του εξωτερικού και τι είδους τιμολόγιο μπορούν να σου κόψουν δεν το γνωρίζω, ούτε έχω διαβάσει κάτι σχετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω καταστήματα από Θεσσαλονίκη. Έψαξα από περιέργεια και με μια γρήγορη ματιά διαπίστωσα ότι υπάρχουν κάποια (τα οποία δίνουν και δωρεάν τη συναρμολόγηση ενός υπολογιστή, είτε για αγορά πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό, είτε εάν αγοράσει κάποιος όλα τα προϊόντα), αλλά δεν έχουν μεγάλη ποικιλία στην επιλογή προϊόντων.

Οπότε πήγα στην εύκολη λύση και συγκεκριμένα στο πλαίσιο. Μια ενδεικτική πρόταση (χωρίς το λειτουργικό) είναι η κάτωθι: 

 image.png.5b764ea20fe3107625e4836e662448d9.png

Εδώ και το Link για να παίξει κάποιος με τις όποιες αλλαγές. 

Παίζοντας με κάποια υποσυστήματα μπορεί κάποιος να ρίξει την τιμή σε κάποιο και να ενισχύσει κάποιο άλλο συστατικό του συστήματος (π.χ. αντί υδεόψυξης ένας απλός ανεμιστήρας για τον επεξεργαστή, αντί για RTX 4060 μια 3060 ή 3070, αντί για i7 έναν i5, κ.λπ.). Προφανώς θα υπάρχουν κάποιοι φίλοι εδώ που μπορούν να προτείνουν εναλλακτικές, είτε για αυτή την πρόταση, είτε γιατί γνωρίζουν καλύτερα τι παίζει με τη συμπρωτεύουσα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την πρόταση, θα μεταβιβαστεί στον ενδιαφερόμενο. Ένα κατάστημα πάντως από το έχω έχω ψωνίσει στο παρελθόν και έχω εμπειρία από το after-sales service (ενώ θυμάμαι τότε το είχα επιλέξει επειδή σε κάποια εξαρτήματα ήταν από τα πιο φθηνά μαγαζιά στο σκρουτζ) είναι το Visiostudio:

https://www.visionstudio.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατά τη γνώμη μου με αυτό το budget θα μπορούσες να πάρεις κάποιο επώνυμο, με 5 χρόνια εγγύηση.

Έχει κάποια workstations σε αυτά τα χρήματα.

Ενδεικτικά:

Dell Precision 3460

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...