Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για επιλογή καλωδίων ηχείων σε 5.1 home cinema


June
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από PC_Science_Lefkada,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Αναβαθμίζω τα 2 ηχεία του 5.1 home cinema και έχω μπερδευτεί σχετικά με την επιλογή καλωδίων για τη σύνδεση των ηχείων με τον ενισχυτή.

Ο ενισχυτής είναι ο Harman Kardon AVR 151s

Αναφορά σε κείμενο

Audio Specifications

Stereo Power
75W per channel, two channels driven @ 6/8 ohms, 1kHz
Multichannel Power(all channels driven)
75W per channel, two channels driven @ 6/8 ohms, 1kHz
High Instantaneous Current Capability
25 Amps
Signal-to-noise Ratio (IHF-A)
75 dB
Slew Rate
40V/sec

Αυτή τη στιγμή τα μπροστά ηχεία είναι τα Q Acoustics 3030i, τα οποία είναι συνδεδεμένα το ένα στα 2μ απόσταση με καλώδιο 2x1.5mm και το άλλο στα 20μ με καλώδιο 2x2.5mm.

Αυτά τα 2 θα πάνε πίσω στα satellites και μπροστά θα μπουν τα Q Acoustics 3050i.

Τα satellites αυτή τη στιγμή είναι τα Harman Kardon HKTS 5 και συνδέονται με 2x1.5mm καλώδιο, το ένα στα 10μ και το άλλο στα 17μ απόσταση από τον ενισχυτή.

Η ερώτηση είναι η εξής:

Πρέπει να αλλάξω τα καλώδια των πίσω ηχείων που θα συνδεθούν τα Q Acoustics 3030i με μεγαλύτερης διατομής; 

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, June είπε

Πρέπει να αλλάξω τα καλώδια των πίσω ηχείων που θα συνδεθούν τα Q Acoustics 3030i με μεγαλύτερης διατομής; 

Όχι. Τα σηκώνουν τα 3030i τα εναμισάρια καλώδιά σου, όπως τα έχεις τώρα.

Αναβάθμιση σε δυομισάρια καλώδια θα σου έδινε μόλις 0.1dB. Κέρδος ασήμαντο από κάθε άποψη.

 

5 ώρες πριν, June είπε

Ο ενισχυτής είναι ο Harman Kardon AVR 151s

Αυτή τη στιγμή τα μπροστά ηχεία είναι τα Q Acoustics 3030i, [ ... ]

Αυτά τα 2 θα πάνε πίσω στα satellites και μπροστά θα μπουν τα Q Acoustics 3050i.

Το πρόβλημα που εντοπίζω είναι ότι ενισχυτής σου ζητάει οχτάωμα ηχεία και εσύ αναβαθμίζεις το σύστημα με τετράωμα. Και τα 3030i και τα 3050i είναι τετράωμα και το σύστημα δεν είναι καλά ταιριαγμένο.

Αν είχες θέματα με υπερθέρμανση του ενισχυτή σου το καλοκαίρι, η κατάσταση δε θα βελτιωθεί. Μπορεί τα καινούρια να είναι μεγαλύτερα και πιο υψιλόντιμπα από τα παλιά, αλλά του βάζεις του ενισχυτή δύο ακόμα τετράωμα αντί για οχτάωμα και τον ζορίζεις περισσότερο.

Αν δεν είχες θέματα με υπερθέρμανση στο παρελθόν για τη χρήση που κάνεις, είσαι ΟΚ.

Εν ολίγοις, αν κάνεις την αναβάθμιση αυτή για πάρεις περισσότερη ποιότητα, δυνατότερα μπασομεσαία και πιο ζεστά μεσαία, είναι καλή. Αν την κάνεις κυρίως για να πάρεις ένταση, ο  ενισχυτής σου θα δυσκολεύεται να κρατάει τη μέγιστη ένταση παρατεταμένα. Αν π.χ. κάνεις κάποια μάζωξη, μην εκπλαγείς αν σβήσει και τον φυσάτε για να κρυώσει για να ξαναπάρετε ήχο. Πολύ καλός ενισχυτής, τα 75watt του αντιστοιχούν σε 150w άλλων εταιριών, αλλά θέλει οχτάωμα ηχεία, αλλιώς ζορίζονται αυτοί οι ενισχυτές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση και αναλυτική απάντηση!

Θέματα με υπερθέρμανση δεν έχω παρατηρήσει, η αναβάθμιση γίνεται για την βελτίωση της ποιότητας σε κύρια φάση και όχι για πιο υψηλή ένταση, καθώς όταν ήδη άλλαξα αρχικά στα 3030i και στη συνέχεια στο 3090ci είδα σημαντική αναβάθμιση της ποιότητας του ήχου.

Στόχος σε 2η φάση είναι να αλλαχθεί και ο ενισχυτής, σε εκείνη την περίπτωση θα πρέπει να κοιτάξω φαντάζομαι κάποιον ενισχυτή που να υποστηρίζει 4Ω;

Αν πάω σε ενισχυτή τύπου DENON που βλέπω έχει κάποια μοντέλα που υποστηρίζουν 175W/6Ω πάλι θα τον ζόριζε το σύστημα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, June είπε

Θέματα με υπερθέρμανση δεν έχω παρατηρήσει,

Αυτό είναι καλό. Όσο παραμένεις σε αντίστοιχη χρήση, δε θα έχεις κανένα θέμα και με τα καινούρια ηχεία. (Με γειές!)

17 λεπτά πριν, June είπε

Στόχος σε 2η φάση είναι να αλλαχθεί και ο ενισχυτής, σε εκείνη την περίπτωση θα πρέπει να κοιτάξω φαντάζομαι κάποιον ενισχυτή που να υποστηρίζει 4Ω;

Όσο δε σε ενδιαφέρει να παίρνεις τα τελευταία watt και dB παρατεταμμένα, αλλά μόνο για σύντομα χρονικά διαστήματα όπως είναι τα εφέ εκρήξεων στις ταινίες ή τα δυνατά χτυπήματα σε πιο "πλαδαρά" είδη μουσικής (κλασσική, ambient και άλλα), δε θα έχεις κανένα θέμα και δε χρειάζεται να σκέφτεσαι καν να αλλάξεις ενισχυτή.

Αν ποτέ σου μπει η πολύ κακιά ιδέα να τα τερματίζεις για ώρα, τότε ναι θα χρειαζόσουν αντίστοιχο ενισχυτή που είναι 4Ω stable. Δεν κάνετε όλοι την ίδια χρήση, άλλοι μένουν σε φασαριόζικες γειτονιές, για αυτό σε ρώτησα αν υπερθερμαίνεται.

33 λεπτά πριν, June είπε

Αν πάω σε ενισχυτή τύπου DENON που βλέπω έχει κάποια μοντέλα που υποστηρίζουν 175W/6Ω πάλι θα τον ζόριζε το σύστημα;

Αν τον βάλεις στη διαπασών για ώρα, ναι. 6Ω κατεβαίνει και ο Harman Kardon AVR 151s σου. Θα έδινε τα τελευταία watt του με μεγαλύτερες παραμορφώσεις και μετά θα έσβηνε για να μην προκληθεί βλάβη.

Οι 4Ω stable ενισχυτές είναι αρκετά ακριβότεροι για ίδια watt και ίδια ποιότητα από τους 6Ω και 8Ω. Εναλλακτικά θα μπορούσε κάποιος να αλλάξει ηχεία και να κρατήσει τον ενισχυτή. Η καλύτερη λύση, όπου αυτή είναι εφικτή και για τα αυτιά μας και για τις καλές σχέσεις με τους γείτονες, είναι να μη χρειάζεται να το τερματίζουμε επίμονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2023 στις 9:15 ΜΜ, June είπε

Αν πάω σε ενισχυτή τύπου DENON που βλέπω έχει κάποια μοντέλα που υποστηρίζουν 175W/6Ω πάλι θα τον ζόριζε το σύστημα;

Γεια σου φίλε μου. Θα σου απαντήσω σ΄αυτό για την ώρα και αν μπορέσω κάποια στιγμή θα σου πω για τα καλώδια, θέμα το οποίο είναι πιο περίπλοκο αν κατανόησα καλά αυτά που γράφεις.

Οι Ντένον των 175 ανά κανάλι είναι ό,τι καλύτερο μπορείς να πάρεις για τα συγκεκριμμένα ηχεία. Είναι αρκετά ποιοτικοί και θα μπορείς να τα οδηγείς για ώρες σε πολύ υψηλές εντάσεις αν θέλεις. 

Τα ηχεία που θα πάρεις είναι εξάωμα (όχι πως θα είχαν πρόβλημα αυτοί οι Ντένον με τετράωμα), απλά, επειδή οι αντιστάσεις των ηχείων είναι σύνθετες, αυτά τα 6ωμ, 8ωμ, 4ωμ, κτλπ, που βλέπεις ως αντιστάσεις των διαφόρων ηχείων, είναι σαν να λέμε ο μέσος όρος της αντίστασης στο φάσμα 20-20000 κύκλων. Εν προκειμένω, τα 3050i που θα πάρεις έχουν μια βύθιση στους 166 κύκλους, οπότε σε αυτήν και μόνο την στενή περιοχή (5-10 κύκλους πάνω-κάτω) κατεβαίνει στα 4 ωμ. Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και πάρτον και θα με θυμηθείς (και πέτα από τον τρίτο, και πάνω, όροφο τον παλιοΧάρμαν, ο οποίος έχει 75 db σήμα/θόρυβο, σαν δεν ντρέπονται, (δίνει και λίγο σήμα μέσα από τον θόρυβο), σε ζεστή καινούργια άσφαλτο, και άκουσε ένα ωραίο μεσοχαμηλό που θα δώσει για 0,8sec άμα τη επαφή με αυτήν).

Αυτά για την ώρα.

Επεξ/σία από macodin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Αναμένω και για τα καλώδια αν μπορέσεις στο μέλλον!

Επειδή το επόμενο βήμα θα είναι η αναβάθμιση του avr θα πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο στο εκάστοτε μοντέλο (πέρα από τα W ανά κανάλι στα 6Ω; )
Τοποθέτηση Dolby Atmos για την ώρα είναι αδιάφορη για εξτρα ηχεία όπως είναι η εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ο ενισχυτής κι ο κάθε ενισχυτής δεν είναι εργοστάσια ρεύματος για να βάλεις 2,5άρι καλώδιο. Η διατομή 2,5 σημαίνει ένταση ρεύματος 16Αμπέρ, μην τρελλαθούμε. Με 1,5άρι καλώδιο είσαι μια χαρά, υπόψιν έχω ενισχυτή τελικό 2χ200watt στα 8Ωμ και 2χ350 όταν το ηχείο πέφτει στα 4Ωμ το οποίο κι αυτό είναι 200watt κι έχω 1,5άρια καλώδια συνδεδεμένα πάνω τους, οπότε μην ανησυχείς ούτε για το πάχος και κυρίως ούτε για την ποιότητα του καλωδίου όσον αφορά τον ήχο, αυτά από μένα ελπίζω να βοήθησα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2023 στις 2:26 ΜΜ, June είπε

Αυτή τη στιγμή τα μπροστά ηχεία είναι τα Q Acoustics 3030i, τα οποία είναι συνδεδεμένα το ένα στα 2μ απόσταση με καλώδιο 2x1.5mm και το άλλο στα 20μ με καλώδιο 2x2.5mm.

 

Βρε συ June, αν θέλεις εξήγησε τι εννοείς "απόσταση". Το μήκος των καλωδίων;  Αν είναι έτσι τότε είναι λάθος, και ακόμα μεγαλύτερο η διαφορετική διατομή. Τα 2 μπροστινά κανάλια, και αργότερα το κεντρικό, πρέπει να έχουν την ίδια διατομή και μήκος. Ίσως εάν η διαφορά στο μήκος ήταν μικρότερη, πχ 50-60 εκ, να μην χρειαζόταν να μπεις στον κόπο να τα φέρεις το ίδιο (εγώ θα το ΄κανα, δεν συζητάω καν για την διατομή), αλλά 18 μέτρα διαφορά; μα πώς είναι στημένα τα ηχεία; (πραγματικά είμαι περίεργος).

Τέλος πάντων, αν είναι έτσι, τότε το κάθε καλώδιο έχει διαφορετική αντίσταση και ηλεκτρομαγνητική επαγωγή (που είναι και το βασικότερο, αλλά αυτή είναι άλλη κουβέντα), οπότε αυτό που διαμείβεται μπροστά στην οθόνη στα έργα ή και στην μουσική  και στέλνεται και στα δύο συγχρόνως μπροστινά ηχεία (με διαφορετικές εντάσεις ανάλογα άν το γεγονός εξελίσσεται δεξιά ή αριστερά (ή και ενδιάμεσα) στο κάδρο) δεν θα πρέπει να βγαίνει και τόσο ισορροπημένο. Ίσως να μην το ακούς τώρα αλλά αν βάλεις καλώδια με ίδιο μήκος και διατομή να καταλάβεις τη διαφορά. (Η αλήθεια είναι πως δεν μου ΄χει τύχει τέτοια περίπτωση οπότε δεν μπορώ καν να φανταστώ πόσο, και αν, δημιουργεί θέμα. Θεωρητικά δεν μου κάθεται καλά).

Για τα καλώδια τί να πω, δες πρώτα τα ελάχιστα μήκη που μπορείς να έχεις στα 2 μπροστινά (και στο κεντρικό) και στα 2 πίσω, αλλά 20μετρα καλώδια, ούτως ή άλλως, χάνουν και ένα καλό ποσοστό από την ακρίβεια της πληροφορίας πέρα από την ένταση που είναι αμελητέα. Εδώ δεν μπορείς να κάνεις πολλά αλλά θα έπαιρνες σαφώς καλύτερη ποιότητα εάν μπορούσες να περιορίσεις το μήκος των μπροστινών στα 4-5 μέτρα (με 2,40 το ιδανικό, αλλά μην κολλάμε στα νούμερα, όσο λιγότερο μπορείς). Τα μπροστινά είναι αυτά που έχουν σημασία. Για τα πίσω δεν πειράζει και τόσο αλλά το 1,5μmm σε αυτό το μήκος έχει αρκετή αντίσταση, οπότε και λιγότερη ακρίβεια στην πληροφορία. Προσωπικά ίσως να έβαζα για τα πίσω 2mm για να μείωνα λίγο την αντίσταση. Μπορεί και παραπάνω γιατί στα πίσω πάει ένα μικρό μέρος της πληροφορίας και έντασης οπότε δεν νομίζω να έχει θέμα ο Ντένον που συζητάμε.

Σύστημα home cinema δεν έχω γιατί σε σχέση με τις δικές μου απαιτήσεις για την ποιότητα καί θα έπρεπε να ξεπαραδιαστώ, καί δεν μου αρέσει περισσότερο από το να ακούω τις ταινίες σε στέρεο. Το έχω ζήσει σε φίλους με καλοστημένα συστήματα, με μηχανάκια, ηχεία, και περιφεριακά πραγματικά ακριβά (αν και σχεδόν όλοι τους τα έχουν πουλήσει εδώ και χρόνια κ αυτοί). Οπότε μην νομίζεις πως θα μπορέσω να σου δώσω πιο εξειδικευμένες συμβουλές.

Αυτά για την ώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η διαφορά στο μήκος είναι τόσο μεγάλη, γιατί ανάμεσα σε τηλεόραση και το ένα ηχείο μεσολαβεί εσωτερικός διάδρομος στο σαλόνι, οπότε αναγκαστικά το καλώδιο πηγαίνει από τον ενισχυτή περιμετρικά όλο το μήκος του σαλονιού για να παραμείνει κρυμμένο (γαλάζια γραμμή).

Ξέρω ότι είναι παράδοξο, και σε μελλοντική ανακαίνιση θα αλλάξει όλη η διαρρύθμιση, δημιουργώντας ίση απόσταση μεταξύ των ηχείων, αλλά αυτή τη στιγμή είναι η μόνη λύση!

tv.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

A μάλιστα! Εμ, πρώτα στήνουμε το σύστημα (ηχεία, πηγές, ενισχυτικά, θέση ακρόασης) και μετά κοιτάμε που χωράνε, αν χωράνε, τα υπόλοιπα έπιπλα (βιβλιοθήκες, γραφεία κτλπ) χωρίς να εμποδίζουν την ακρόαση. Αλλιώς πετάμε ή χαρίζουμε κάποια. 

Όπως το κόβω το στήσιμο μάλλον παίρνεις +2-3 db στο δεξί κανάλι εξαιτίας του πίσω τοίχου (το αριστερό έχει ελεύθερο χώρο από πίσω + μεγαλύτερη απόσταση από την θέση ακρόασης). Φαντάζομαι η "εικόνα" είναι λίγο μετατοπισμένη προς τα δεξιά. Αν θα έμενε έτσι θα βοηθούσε μια βιβλιοθήκη ή κάτι παρόμοιο με καλή μάζα πίσω από το αριστερό ηχείο.

Πάλι στην περίπτωση που έμενε έτσι, θα μπορούσες να συμβιβαστείς με την αισθητική και να περνούσες κανάλι από το ταβάνι για το μπροστά αριστερό και να κοψεις στο ίδιο μήκος καλώδιο για το μπροστά δεξί. Το ίδιο και για τα πίσω. Και αν βρίσκεσαι σε κάποια μεταισθητική περίοδο βάφεις ή αγοράζεις τα κανάλια σε χρώμα έντονο κόκκινο.

Να πω ότι όπως το βλέπω, αν γινόταν να αλάξεις τις θέσεις του καναπέ με την οθόνη/avr τα μήκη θα ερχόταν όπως τα θέλουμε.

Ακουστικά θα ήταν ακόμα καλύτερα εάν γύριζες τον καναπέ προς τα δεξιά οπότε θα είχες το μπροστά δεξί ηχείο εκεί που είναι τώρα το πίσω δεξί, και το μπροστά αριστερό εκεί που βρίσκεται το μπροστά δεξί (και ανάλογα τα πίσω). Αυτό υπό την προϋπόθεση ο δεξιός τοίχος, όπως κοιτάμε, να είναι τουλάχιστον 4 και κάτι μέτρα και πάνω. Δεν κολλάμε τα ηχεία στις γωνίες και αν μπορούμε οι αποστάσεις που έχουν τα μπροστινά ηχεία από τους αντίστοιχους πλαϊνούς τους τοίχους να είναι ανόμοιες. Έστω και λίγο. Ο καναπές σ΄αυτήν την περίπτωση θα έρθει όσο πίσω χρειάζεται ώστε τα πόδια σου στην θέση ακρόασης να βρίσκονται στην κορυφή ενός νοητού ισόπλευρου τριγώνου όπου στις άλλες δύο γωνίες του θα βρίσκονται τα ηχεία. Από αυτήν την βασική θέση κάνεις τα μικροtunαρίσματα (κλίσεις και ακριβείς θέσεις ηχείων, ο καναπές λίγο πιο μπροστα ή πιο πίσω κτλπ).

(Αν και σε αυτό το τελευταίο στήσιμο βλέπω μια δυσκολία στην καλωδίωση του πίσω αριστερού ηχείου, αν τα πίσω καθήσουν σε βάσεις. Αν μπούνε στον τοίχο, πάλι κανάλι).

Αυτά για την ώρα μαν.

Επεξ/σία από macodin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς η διαρρύθμιση αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να αλλάξει, 1ον γιατί μεταξύ TV και front right ηχείου υφίσταται ένα χτιστό τζάκι.

Επίσης στον δεξί τοίχο (μεταξύ front right / rear right όλος ο τοίχος είναι βιβλιοθήκη).

 

Αν γίνει ανακαίνιση και γκρεμιστεί το τζάκι θα μπορεί να αλλάξει η διαρρύθμιση, να μετατοπιστεί η TV πιο δεξιά και να έρθουν τα front ηχεία σε ίση απόσταση μεταξύ τους.

Το δεξί κανάλι όντως δίνει περισσότερα db όπως είναι η θέση τους χωροταξικά, αλλά το έχω αντισταθμίσει μέσα στις ρυθμίσεις του avr και ο ήχος έρχεται στην θέση που κάθεσαι σε ίση ένταση και από τα 2 κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...