Προς το περιεχόμενο

Καινούριο PC για gaming/coding


DotoBonito

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούριο υπολογιστή και κάνω έρευνα/διάβασμα εδώ και μέρες αλλά έχω πελαγώσει λίγο με την πληθώρα επιλογών και πληροφορίας όντας μακριά από το hardware, οπότε θα ήθελα να ζητήσω την έμπειρη γνώμη σας, καθώς βρήκα (ξανά) το φόρουμ σας και είδα εξαιρετική δουλειά. 

Φόρμα για αγορά: 

Ποσό που διαθέτουμε : γύρω στα 1000€

Χρήση υπολογιστή : gaming (Dota2 κυρίως και ίσως κανα Football Manager ή κάποιο (MMO)RPG τύπου WOW), coding, browsing (όσα περισσότερα παράθυρα ανοιχτά γίνεται) 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερα βαρύ. πχ Intellij 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη : Έχω μια https://www.skroutz.gr/s/44193295/Dell-G2724D-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html και στα σχέδια είναι η αγορά ακόμα μιας παρόμοιας (ή ίδιας), οπότε ακούω προτάσεις αλλά είναι έξτρα του budget.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? : Όχι 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). : Θεσσαλόνίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? : Κανένα πρόβλημα με αυτό. 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  : Προσανατολίζομαι στο να το στήσω μόνος μου τελικά απλά έχω κάποιους μικρούς ενδοιασμούς μήπως χαλάσω/κάψω τίποτα, οπότε ακούω συμβουλές εδώ.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο : Θα ήθελα να πάω σε unix, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εντάξει με τα games. Όπως και να έχει είναι εκτός κι αυτό αν τελικά πάω σε windows. 

Γενικές σκέψεις:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό που θέλω να τρέχω συνολικά οπότε πιστεύω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορώ να χτίσω κάτι αξιόλογο. Το τελικό setup που θέλω να φτάσω είναι 2 x QHD οθόνες (πρέπει να προσέξω κάτι στην κάρτα γραφικών ή στον επεξεργαστή για απόδοση?) αλλά για τα προαναφερθέντα games. Επίσης, θα ήθελα οι οθόνες και τα περιφερειακά να συνδέονται μεταξύ desktop/laptop οπότε ακούω και προτάσεις για docking station/hub αν έχετε κάτι καλό υπ' όψιν για να γλυτώσω από τις ενναλαγές καλωδίων. Μια σκέψη ήταν και αυτή η οθόνη με KVM https://www.skroutz.gr/s/25624235/Gigabyte-M27Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-170Hz.html#reviews. (επίσης έξτρα από το budget). 

Σαν προτιμήσεις θα ήθελα 32GB RAM, NVMe και όσο το δυνατόν αθόρυβο. 

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2023 στις 4:48 ΜΜ, DotoBonito είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούριο υπολογιστή και κάνω έρευνα/διάβασμα εδώ και μέρες αλλά έχω πελαγώσει λίγο με την πληθώρα επιλογών και πληροφορίας όντας μακριά από το hardware, οπότε θα ήθελα να ζητήσω την έμπειρη γνώμη σας, καθώς βρήκα (ξανά) το φόρουμ σας και είδα εξαιρετική δουλειά. 

Φόρμα για αγορά: 

Ποσό που διαθέτουμε : γύρω στα 1000€

Χρήση υπολογιστή : gaming (Dota2 κυρίως και ίσως κανα Football Manager ή κάποιο (MMO)RPG τύπου WOW), coding, browsing (όσα περισσότερα παράθυρα ανοιχτά γίνεται) 

Σχόλιο: Τα εν λόγω παιχνίδια και οι εργασίες που αναφέρεις μπορούν να υποστηριχτούν από πληθώρα επεξεργαστών τόσο της Intel όσο και της AMD

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερα βαρύ. πχ Intellij 

Σχόλιο: Ότι και παραπάνω

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη : Έχω μια https://www.skroutz.gr/s/44193295/Dell-G2724D-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-165Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html και στα σχέδια είναι η αγορά ακόμα μιας παρόμοιας (ή ίδιας), οπότε ακούω προτάσεις αλλά είναι έξτρα του budget.

Σχόλιο: Η οθόνη που έχεις είναι μια χαρά για τις απαιτήσεις των παιχνιδιών που αναφέρεις. Εφόσον χρειάζεσαι δεύτερη οθόνη μπορείς να πάρεις άλλη μια. Η μόνη πρόταση εδώ είναι εφόσον μιλάς και για προγραμματισμό και σε βοηθάει η χρήση πολλαπλών παραθύρων, μήπως να πας σε μια 32άρα.

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? : Όχι 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). : Θεσσαλόνίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? : Κανένα πρόβλημα με αυτό. 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?  : Προσανατολίζομαι στο να το στήσω μόνος μου τελικά απλά έχω κάποιους μικρούς ενδοιασμούς μήπως χαλάσω/κάψω τίποτα, οπότε ακούω συμβουλές εδώ.

Σχόλιο: Εάν δεν είσαι 100% σίγουρος τότε θα πρέπει να περιοριστείς στις εξής επιλογές:

  • Παίρνεις τα εξαρτήματα από ένα συγκεκριμένο μαγαζί και άρα τους λες να στο φτιάξουν (το κόστος προφανώς θα είναι μεγαλύτερο, αφενός μεν διότι δε το φτιάχνεις μόνος σου, αφετέρου δε, οι τιμές που θα βρεις δε θα είναι οι φθηνότερες για όλα τα εξαρτήματα).
  • Το φτιάχνεις μόνος σου με τη βοήθεια κάποιου φίλου.

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο : Θα ήθελα να πάω σε unix, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εντάξει με τα games. Όπως και να έχει είναι εκτός κι αυτό αν τελικά πάω σε windows. 

Γενικές σκέψεις:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδιαίτερα απαιτητικό που θέλω να τρέχω συνολικά οπότε πιστεύω ότι σε αυτά τα λεφτά μπορώ να χτίσω κάτι αξιόλογο. Το τελικό setup που θέλω να φτάσω είναι 2 x QHD οθόνες (πρέπει να προσέξω κάτι στην κάρτα γραφικών ή στον επεξεργαστή για απόδοση?) αλλά για τα προαναφερθέντα games.

Σχόλιο: Όλες οι σημερινές κάρτες γραφικών υποστηρίζουν πολλαπλές οθόνες και παρέχουν τουλάχιστον 4 θύρες για συνδέσεις με οθόνες (DP και HDMI).

Επίσης, θα ήθελα οι οθόνες και τα περιφερειακά να συνδέονται μεταξύ desktop/laptop οπότε ακούω και προτάσεις για docking station/hub αν έχετε κάτι καλό υπ' όψιν για να γλυτώσω από τις ενναλαγές καλωδίων. Μια σκέψη ήταν και αυτή η οθόνη με KVM https://www.skroutz.gr/s/25624235/Gigabyte-M27Q-IPS-HDR-Gaming-Monitor-27-QHD-2560x1440-170Hz.html#reviews. (επίσης έξτρα από το budget). 

Σχόλιο: Υπάρχουν και λύσεις ξεχωριστές για την υποστήριξη ποντικιών και πληκτρολογίων. Μπορείς να βρεις εδώ κάποιες με αρκετά καλές τιμές:

  • Skroutz: KVM & Data Switch – της εταιρείας Aten (USB 2) (εδώ)
  • Skroutz: KVM & Data Switch – της εταιρείας Ugreen (USB 2) (εδώ)
  • Εναλλακτικά για οθόνη και KVM Switch η παρακάτω 32άρα (εδώ) με τα ίδια περίπου χρήματα και review εδώ.

Σαν προτιμήσεις θα ήθελα 32GB RAM, NVMe και όσο το δυνατόν αθόρυβο. 

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων! 

Για κάποιες απαντήσεις στα ερωτήματά σου δες τα σχόλια παραπάνω. 

Γενικά εφόσον πας σε καινούργιο σύστημα θα πρέπει να αποφασίσεις εάν θα παραμείνεις στις γνωστές και ευρέως γνωστές τεχνολογίες (π.χ. εάν θα παραμείνεις στο γνωστό και καλά δοκιμασμένο Socket AM4 ή θα πας στο καινούργιο AM5 εάν θα χρησιμοποιήσεις επεξεργαστή της AMD, κ.λπ.).

Η παρακάτω πρόταση αφορά τις νέες τεχνολογίες και προτείνεται με την  προοπτική να μπορείς να προσθέσεις στο μέλλον κάποια υποσυστήματα χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις μητρική. Παράλληλα ότι θα το φτιάξεις μόνος σου ή θα σε βοηθήσει κάποιος φίλος.  

Σε κάποιες από τις παρακάτω ενότητες (Α έως Η)  περιλαμβάνεται επίσης και μια εναλλακτική λύση.

Α. Μητρική ASRock B650E (278 €) (εδώ) - Κυριότερα Χαρακτηριστικά Παρακάτω:

  • Μνήμη: ECC ή non-ECC DDR5 4 x DIMM, Μεγ. 192GB,
  • GPU: 2 x PCIe 5.0 x16 slots (υποστήριξη x16 or x8/x4 modes)
  • Storage M2: Από την πλευρά του επεξεργαστή
    • 1 x Blazing M.2 Socket (M2_1, Key M), supports type 2280 PCIe Gen5x4 (128 Gb/s) mode.
  • Storage M2: Από την πλευρά του chipset
    • M.2 Socket (M2_2, Key M), υποστήριξη type 2242/2260/2280 SATA3 6.0 Gb/s & PCIe Gen3x2 (16 Gb/s) modes
  • 1 x Hyper M.2 Socket (M2_3, Key M), υποστήριξη type 2260/2280 PCIe Gen4x4 (64 Gb/s) mode
  • Type-C: Ναι

Εναλλακτικά: ASRock B650M PG Lightning Motherboard Micro ATX με AMD AM5 Socket (εδώ) (~ 158 €) - Χωρίς υποστήριξη PCIE 5.0 για κάρτες γραφικών

Β. Επεξεργαστής: AMD Ryzen 5 7600 3.8GHz Επεξεργαστής 6 Πυρήνων για Socket AM5 (εδώ) (~ 224 €)

Εναλλακτική & Καλύτερη Λύση: AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz Επεξεργαστής 8 Πυρήνων (εδώ) (~ 387 €)

Γ. Μνήμη: 2X16 DDR5 - G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6400 για Desktop (εδώ) (~ 160 €)

Εναλλακτικά: G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 RAM με 2 Modules (2x16GB) και Ταχύτητα 6000 για Desktop (εδώ) (~ 139 €)

Δ. Δίσκος: Adata Legend 800 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0  (εδώ) (~ 131 €)

Εναλλακτικά: Lexar NM710 SSD 2TB M.2 NVMe PCI Express 4.0 (εδώ) (~ 100 €)

Ε. Τροφοδοτικό: Be Quiet Straight Power 11 750W Τροφοδοτικό Υπολογιστή Full Modular 80 Plus Gold (εδώ) (~ 142 €)

Ζ. Κουτί: Kolink Observatory HF Mesh ARGB Gaming Midi Tower Κουτί Υπολογιστή με Πλαϊνό Παράθυρο Μαύρο (εδώ) (~ 54 €)

Η. Κάρτα Γραφικών: Sapphire Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Pulse Κάρτα Γραφικών (εδώ) (~ 275 €)

 

Βασική Προτεινόμενη Λύση - Συνολικό Κόστος

Α. Μητρική ASRock B650E (278 €)

Β. Επεξεργαστής: AMD Ryzen 5 7600  (~ 224 €)

Γ. Μνήμη: G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 6400 (~ 160 €)

Δ. Δίσκος: Adata Legend 800 SSD 2TB M.2 NVMe (~ 131 €)

Ε. Τροφοδοτικό: Be Quiet Straight Power 11 750W (~ 142 €)

Ζ. Κουτί: Kolink Observatory HF Mesh ARGB Gaming Midi Tower (~ 54 €)

Η. Κάρτα Γραφικών: Sapphire Radeon RX 7600 8GB GDDR6 (~ 275 €)

Σύνολο = 1264

Εναλλακτική Προτεινόμενη Λύση - Συνολικό Κόστος (αλλαγή στη μητρική, στη μνήμη και στον SSD)

Α. Μητρική ASRock B650M PG Lightning Motherboard Micro ATX (~ 158 €)

Β. Επεξεργαστής: AMD Ryzen 5 7600  (~ 224 €)

Γ. Μνήμη: G.Skill Trident Z5 Neo RGB 32GB DDR5 6000 (~ 139 €)

Δ. Δίσκος: Lexar NM710 SSD 2TB M.2 NVMe (~ 100 €)

Ε. Τροφοδοτικό: Be Quiet Straight Power 11 750W (~ 142 €)

Ζ. Κουτί: Kolink Observatory HF Mesh ARGB Gaming Midi Tower (~ 54 €)

Η. Κάρτα Γραφικών: Sapphire Radeon RX 7600 8GB GDDR6 (~ 275 €)

Σύνολο = 1092

Αυτές είναι λύσεις που βασίζονται σε επεξεργαστές της AMD. Προφανώς υπάρχουν και για Intel αλλά επειδή δε γνωρίζω πολύ καλά τις μητρικές τους σου πρότεινα της AMD. Σε κάθε περίπτωση, είτε χρησιμοποιήσεις σύνθεση για AMD είτε για Intel θα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. 

Να επισημάνω επίσης ότι η Βασική Προτεινόμενη Λύση θα σε καλύψει μελλοντικά σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και αναφέρομαι στη μητρική της, που είναι τελευταίας γενιάς και έτσι μπορεί να καλύψει τις όποιες μελλοντικές σου ανάγκες απόλυτα εφόσον υποστηρίζει PCIe 5.0 x16 για τις κάρτες γραφικών και για έναν NVME SSD δίσκο. Το μόνο που ίσως χρειαστεί να αλλάξεις στο μέλλον είναι το τροφοδοτικό, εάν πας σε κάρτες γραφικών με μεγαλύτερες απαιτήσεις σε ισχύ. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...