Προς το περιεχόμενο

Αγορά GPU


Tsilias77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αν πουλησεις 3600x, X570, 16gb ddr4, 1660 Super θα βγαλεις τα 3/5 μιας 4070 που ενδεχεται να πεσει κοντα στα 550€.

Αν και δεν έχει δώσει budget ο grigoros36, στην εξίσωσή σου θα χρειαστεί 500€ + 2/5 από 550€ που πιθανόν να κοστίζει μια 4070!

Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω πιο λογικό φαίνεται να του προταθεί να περιμένει να δει την πτώση τιμής πρώτα, όσο αφορά την κάρτα γραφικών. Αν θέλει να αναβαθμίσει το σύστημα του (τουλάχιστον να αντικαταστήσει τον 3600Χ) από τώρα, είναι εφικτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, TopCLR είπε

Αν και δεν έχει δώσει budget ο grigoros36, στην εξίσωσή σου θα χρειαστεί 500€ + 2/5 από 550€ που πιθανόν να κοστίζει μια 4070!

Χωρίς παρεξήγηση αλλά νομίζω πιο λογικό φαίνεται να του προταθεί να περιμένει να δει την πτώση τιμής πρώτα, όσο αφορά την κάρτα γραφικών. Αν θέλει να αναβαθμίσει το σύστημα του (τουλάχιστον να αντικαταστήσει τον 3600Χ) από τώρα, είναι εφικτό.

Μα αυτο ειπα και εγω, να αναβαθμισει το συστημα του τωρα που ειναι πιο σημαντικο και σε 2ο χρονο καποια στιγμη να αλλαξει GPU οταν εχουν πεσει οι τιμες.
3600x, x570 και ddr4 τα πουλαει αμεσα και τη 1660 Super οταν αποφασισει να αλλαξει cpu.
Aπλα ειπα δινοντας τα ολα θα εχει τουλαχιστον τα μισα και παραπανω για μια GPU οποια και αν ειναι αυτη και οποτε το αποφασισει.
Τα 500€ του συστηματος δεν θα τα προσθεσεις στη Gpu, αλλο το ενα αλλο το αλλο.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Τα 500€ του συστηματος δεν θα τα προσθεσεις στη Gpu, αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Στα πιο πάνω συμφωνώ, σε αυτό θα τα χαλάσουμε! :P

Τα 500€ δεν τα πρόσθεσα στην GPU αλλά στο σύνολο του budget, θεωρώντας πως θα αλλάξει όλο το σύστημα ταυτόχρονα. Και πάλι η πρότασή σου σαν σύνολο (αλλαγή συστήματος τώρα και της κάρτας γραφικών αργότερα) υπερβαίνει το (θεωρητικό) budget του (από ~400€ η Α770 εώς ~ 580€ η 4060ti).

Πέρα από την πλάκα, όταν απαντήσει ο grigoros36 σε τι budget και με ποιο τρόπο θέλει να κινηθεί θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Προσωπικά αν το budget είναι αυστηρά όπως στις προτάσεις του:

α) Θα άλλαζα τον 3600Χ τουλάχιστον με 5600 ή 5700Χ (και πώληση του 3600Χ).

β) Θα έψαχνα για την κάρτα σε λίγο καιρό που περιμένουμε αλλαγές με το εναπομείναν budget.

Αν υπάρχει ευχέρεια στο budget εννοείται πως όλα γίνονται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα δεν σκέφτομαι να αλλάξω το υπόλοιπο σύστημα προηγείται η οικογένεια ,πριν 3 χρόνια το έστησα και με τα χίλια ζόρια λόγο χρημάτων, σκεφτόμουν τότε να πάρω μια RTX2070 αλλά δεν μπορούσα και κατέληξα στην GTX1660.  Ίσως το μονό που να αλλάξω σε κάνα δυο  χρόνια είναι ο επεξεργαστής, προς το παρών μια χαρά βολεύει ο 3600Χ σε παιχνίδια σερφάρισμα και ταινίες, τώρα για το πόσα μπορώ να δώσω για κάρτα γραφικών μέχρι 450 το πολύ!! Κοιτούσα και για μτχ αλλά δεν γίνεται να βρω όλα τα χρήματα οπότε παω για καινούρια σε δόσεις ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/12/2023 στις 9:51 ΜΜ, TopCLR είπε

Στα πιο πάνω συμφωνώ, σε αυτό θα τα χαλάσουμε! :P

Τα 500€ δεν τα πρόσθεσα στην GPU αλλά στο σύνολο του budget, θεωρώντας πως θα αλλάξει όλο το σύστημα ταυτόχρονα. Και πάλι η πρότασή σου σαν σύνολο (αλλαγή συστήματος τώρα και της κάρτας γραφικών αργότερα) υπερβαίνει το (θεωρητικό) budget του (από ~400€ η Α770 εώς ~ 580€ η 4060ti).

Πέρα από την πλάκα, όταν απαντήσει ο grigoros36 σε τι budget και με ποιο τρόπο θέλει να κινηθεί θα ξεκαθαρίσουν τα πράγματα. Προσωπικά αν το budget είναι αυστηρά όπως στις προτάσεις του:

α) Θα άλλαζα τον 3600Χ τουλάχιστον με 5600 ή 5700Χ (και πώληση του 3600Χ).

β) Θα έψαχνα για την κάρτα σε λίγο καιρό που περιμένουμε αλλαγές με το εναπομείναν budget.

Αν υπάρχει ευχέρεια στο budget εννοείται πως όλα γίνονται! 

Eιναι διαφορετικο Budget το ενα και διαφορετικο Budget το αλλο.
Οταν κοιτας για Gpu εχεις Budget για Gpu ,οταν κοιτας για συστημα εχεις Budget για συστημα.
To ενα δεν μπορει να καλυψει τις αναγκες του αλλου και καπως πρεπει να συμβαδιζουν για να αποδοσουν στο 100%.
Οταν ειναι να σου κοψουν το ρευμα δεν το πληρωνεις με τα λεφτα απο το νερο,θα τα πληρωσεις και τα 2 κοβοντας απο αλλου.
Στη παρουσα φαση λοιπον ετσι οπως τα περιγραφει ο φιλος κατι τετοιο γινεται.
Θελει να αλλαξει Gpu ενω πασχει πρωτα απο συστημα.
Tου προτεινα λοιπον εφοσον εχει καποια χρηματα και θελει να τα διαθεσει για το PC να τα δωσει στο συστημα και οταν εχει παλι χρηματα+πωληση του παλιου συστηματος να τα βαλει στη GPu που πλεον θα εισαι πολυ φθηνοτερες.
Αρα δεν μιλαμε για προταση ταυτοχρονης αλλαγης και των 2.
Αλλαγη συστηματος και σε 2η φαστη Gpu οπου τα μισα χρηματα θα τα εξοικονομισει απο το παλιο συστημα.

Λυσεις οπως ο 5600 5700x θα ηταν για το 2021, για 2024 ειναι πεταμενα λεφτα, εχουν μπουκαλι σε 4070,7800xt.
Θα παρεις μεν πιο γρηγορο επεξεργαστη απο τον 3600x αλλα παλι θα πρεπει να τον αλλαξεις απο τη πρωτη μερα αν θες να παρεις καινουρια GPU και να δουλευει οπως πρεπει και οχι να ρεταρει. :P

18 ώρες πριν, grigoros36 είπε

Καλημέρα δεν σκέφτομαι να αλλάξω το υπόλοιπο σύστημα προηγείται η οικογένεια ,πριν 3 χρόνια το έστησα και με τα χίλια ζόρια λόγο χρημάτων, σκεφτόμουν τότε να πάρω μια RTX2070 αλλά δεν μπορούσα και κατέληξα στην GTX1660.  Ίσως το μονό που να αλλάξω σε κάνα δυο  χρόνια είναι ο επεξεργαστής, προς το παρών μια χαρά βολεύει ο 3600Χ σε παιχνίδια σερφάρισμα και ταινίες, τώρα για το πόσα μπορώ να δώσω για κάρτα γραφικών μέχρι 450 το πολύ!! Κοιτούσα και για μτχ αλλά δεν γίνεται να βρω όλα τα χρήματα οπότε παω για καινούρια σε δόσεις ! 

 

Φιλέ μου οποια και να παρεις απο τις καινουριες θα εχεις προβλημα λογο CPU.
Θα υπολειτουργουν αν ετσι στο περιγραφω σωστα για να το καταλαβεις.
Απο εκει δηλαδη που θα σου εβγαζε σε ενα Game 70 FPS μπορει να σου βγαλει 60 γιατι ο επεξεργαστης θα δουλευει στο 100% να προλαβει τη GPU και η GPU θα τον περιμενει να τελιωσει με αποτελεσμα να τρεχει πιο αργα απο οτι μπορει.
Σκεψου οτι ακομα και αυτοι με 5600x ειχαν αυτο το προβλημα και πηγαν σε Ryzen 7000 intel 14th gen γιατι η καρτα τους δεν εδινε οσα μπορουσε.
Θα πληρωσεις 2080 που θα παιζει σαν 2070 μιας και αναφερθηκες σε αυτη, κριμα δεν ειναι;
Αλλαξε συστημα πρωτα και αργοτερα GPU που θα εχουν πεσει, διαφορετικα τα χρηματα δεν θα πιασουν τοπο θα δεις ελαχιστη βελτιωση.
Στη τελικη καλυτερα να εχεις ενα καινουριο συστημα με μια λιγο κατωτερη καρτα απο αυτη που θες σημερα(πχ 300€), απο το να παρεις μια καλυτερη(450€) και να δουλευει σαν κατωτερη(300€) λογο επεξεργαστη.

H αλλη λυση ειναι να παρεις 5700x(150€) και 6700xt (350€) αλλα παλι μιλαμε για ενα συστημα 500€ που θα κοιτας να το αλλαξεις σε 1-2 χρονια σε αντιθεση με τον 14400F/14600F με ddr5 6000 και 4070 που θα κοστισει κατι παραπανω αλλα θα σου κρατησει 3-4+ χρονια.
14400F καπου 200€
Β760 100€
DDr5 6000 32gb 90€
Συνολο 390€ και μενουν 60€ απο τα 450€
Δινεις τα παλια σου κανα 200€(cpu,m/b,ram) και εχεις 260€ για GPU στο "συρταρι" αλλα συνεχιζεις να παιζεις με τη 1660.
Mια 4070 τωρα εχει 569€ αλλα το Πασχα πχ μπορει να εχει κοντα στα 500€ που απο τα 500 θα αφαιρεσεις τα 260€ απο το "συρταρι" πουλας και 100€ τη 1660(το Πασχα) θα σου λειπουν 140€ να τα μαζεψεις μεχρι το Πασχα.
Δεν σου φτανουν για 4070;
Θα παρεις μια 4060Ti που τωρα εχει 390€ και το Πασχα θα εχεις 360€ - 260€ στο "συρταρι" -100€ η 1660 (το Πασχα) και τη πηρες.
(Δεν θα χαλασεις τιποτα παραπανω απο οσα υπολογιζεις, απλα θα αλλαξεις τωρα συστημα και Gpu το Πασχα)
Αλλο να εχεις καινουριο PC με 32gb ddr5 6000 και αλλο να μεινεις με τον 3600x και 16gb 3000 και μια καρτα να υπολειτουργει.
Eνα συστημα που αργοτερα θα οδηγει και τη 5070 και δεν θα θελει παλι αλλαγη ολα απο την αρχη (οπως το 5700x 6700xt).

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, grigoros36 said:

Καλημέρα δεν σκέφτομαι να αλλάξω το υπόλοιπο σύστημα προηγείται η οικογένεια ,πριν 3 χρόνια το έστησα και με τα χίλια ζόρια λόγο χρημάτων, σκεφτόμουν τότε να πάρω μια RTX2070 αλλά δεν μπορούσα και κατέληξα στην GTX1660.  Ίσως το μονό που να αλλάξω σε κάνα δυο  χρόνια είναι ο επεξεργαστής, προς το παρών μια χαρά βολεύει ο 3600Χ σε παιχνίδια σερφάρισμα και ταινίες, τώρα για το πόσα μπορώ να δώσω για κάρτα γραφικών μέχρι 450 το πολύ!! Κοιτούσα και για μτχ αλλά δεν γίνεται να βρω όλα τα χρήματα οπότε παω για καινούρια σε δόσεις ! 

 

Σήμερα με 450 ευρώ παίρνεις μια 4060Τι 16GB, προσωπικά θα περίμενα κάνα μήνα να βγουν οι Super μέσα στον Ιανουάριο για να δω αν θα αλλάξουν οι τιμές στις GPU.  Πρόβλημα με τον 3600Χ δεν θα έχεις, τα περισσότερα καινούργια ΑΑΑ παιχνίδια είναι GPU Limited με την 4060Τι 16GB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/12/2023 στις 11:57 ΠΜ, grigoros36 είπε

Καλημέρα δεν σκέφτομαι να αλλάξω το υπόλοιπο σύστημα προηγείται η οικογένεια ,πριν 3 χρόνια το έστησα και με τα χίλια ζόρια λόγο χρημάτων, σκεφτόμουν τότε να πάρω μια RTX2070 αλλά δεν μπορούσα και κατέληξα στην GTX1660.  Ίσως το μονό που να αλλάξω σε κάνα δυο  χρόνια είναι ο επεξεργαστής, προς το παρών μια χαρά βολεύει ο 3600Χ σε παιχνίδια σερφάρισμα και ταινίες, τώρα για το πόσα μπορώ να δώσω για κάρτα γραφικών μέχρι 450 το πολύ!! Κοιτούσα και για μτχ αλλά δεν γίνεται να βρω όλα τα χρήματα οπότε παω για καινούρια σε δόσεις ! 

 

μέχρι 450€ θα κοίταγα για rx 6800 16gb (θα την βρείς σε δύο ακόμα καταστήματα από ότι λένε τουλάχιστον) ή 4060ti 16gb...η πρώτη είναι και 10-15% γρηγορότερη....η δεύτερη καλύτερη σε features και αρκετά καλύτερη σε κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Argonaute είπε

Εδω δεν βγηκαν οι super και μιλαμε για τις 5070 σε προτασεις αναβαθμισης...

 

Ειδες καποιον να προτεινει για αγορα 5070;
Tα αυτονοητα ειπα, οτι ο ενας επεξεργαστης δεν μπορει να οδηγησει τη 4070/7800xt γιατι ειναι "αρχαιος"  ενω ο αλλος που ειναι 5 χρονια νεοτερος θα το καταφερνει μια χαρα και θα συνεχισει να το κανει τουλαχιστον για 1-2 γενιες ακομα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά καλή χρονιά με υγεία! Θέλω με την σειρά μου να ακούσω τις γνώμες σας για αναβάθμιση σε gpu. Τα specs μου είναι 5600x, b550 gaming plus, 16ram, 240hz gsync alienware, 750w τροφοδοτικό. Αυτή τη στιγμή έχω 2060 απλή όποτε χρειάζομαι αλλαγή. Σκεφτόμουν κάτι σε 3060ti. Βέβαια, έχω στο μυαλό μου ότι μέχρι του τέλος του χρόνου, να αλλάξω και cpu σε 5900x μιας και δεν έχω σκοπό ακόμα να παω σε αμ5. Δεν ξέρω πως να κινηθώ. Budget γύρω στα 400 (και μεταχειρισμένη δεν έχω θέμα)

Επεξ/σία από Georgetour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/1/2024 στις 3:57 ΜΜ, Georgetour είπε

Καλησπέρα παιδιά καλή χρονιά με υγεία! Θέλω με την σειρά μου να ακούσω τις γνώμες σας για αναβάθμιση σε gpu. Τα specs μου είναι 5600x, b550 gaming plus, 16ram, 240hz gsync alienware, 750w τροφοδοτικό. Αυτή τη στιγμή έχω 2060 απλή όποτε χρειάζομαι αλλαγή. Σκεφτόμουν κάτι σε 3060ti. Βέβαια, έχω στο μυαλό μου ότι μέχρι του τέλος του χρόνου, να αλλάξω και cpu σε 5900x μιας και δεν έχω σκοπό ακόμα να παω σε αμ5. Δεν ξέρω πως να κινηθώ. Budget γύρω στα 400 (και μεταχειρισμένη δεν έχω θέμα)

Καλη χρονια ,για cpu δεν εχει νοημα ο 5900x για gaming, προτιμησε 5800x3d.

Απο καρτες στα 400 ευρω αν βρεις σε αγγελιες καμια 3070/ti η 6800 σε αυτα τα λεφτα. Υπαρχει 6800 στα 350 στις αγγελιες που κοιταξα λιγο στα γρηγορα  αλλα δεν εχει εγγυηση.

Ισως θα ηταν προτιμοτερο να αφησεις τη cpu που εχεις και να δωσεις τα λεφτα αυτα για κατι καλυτερο σε καρτα ,υπαρχει αγγελια με 4070 στα 530 ευρω.

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Καλη χρονια ,για cpu δεν εχει νοημα ο 5900x για gaming, προτιμησε 5800x3d.

Απο καρτες στα 400 ευρω αν βρεις σε αγγελιες καμια 3070/ti η 6800 σε αυτα τα λεφτα. Υπαρχει 6800 στα 350 στις αγγελιες που κοιταξα λιγο στα γρηγορα  αλλα δεν εχει εγγυηση.

Ισως θα ηταν προτιμοτερο να αφησεις τη cpu που εχεις και να δωσεις τα λεφτα αυτα για κατι καλυτερο σε καρτα ,υπαρχει αγγελια με 4070 στα 530 ευρω.

Ναι φίλε μου καταλαθος το έγραψα κι ολας εδώ, συζητήθηκε στο γενικό θέμα. Κοιτα γενικά είμαι NVIDIAκιας όποτε δεν θέλω να μπαινω σε άλλες σειρές τύπου amd. Για αγορά είμαι σίγουρα για μεταχειρισμένη, αλλά χαλαρά χωρίς βιασύνη για αυτό ζήτησα και άποψη και νομίζω με κάλυψαν και τα παιδιά παρόλο που φαγωθήκανε χαχα. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Georgetour είπε

Ναι φίλε μου καταλαθος το έγραψα κι ολας εδώ, συζητήθηκε στο γενικό θέμα. Κοιτα γενικά είμαι NVIDIAκιας όποτε δεν θέλω να μπαινω σε άλλες σειρές τύπου amd. Για αγορά είμαι σίγουρα για μεταχειρισμένη, αλλά χαλαρά χωρίς βιασύνη για αυτό ζήτησα και άποψη και νομίζω με κάλυψαν και τα παιδιά παρόλο που φαγωθήκανε χαχα. Ευχαριστώ 

Μολις βγουν οι Ti Super καποιοι θα πουλησουν τις 4060Τi, 4070, 4070Τi για να παρουν τις καινουριες.
Μη κοιταξει καν για μεταχειρισμενες RTX 3000 δεν εχουν DLSS 3 και πιθανοτατα δεν θα εχουν και αποδειξη με ισχυουσα εγγυηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Μολις βγουν οι Ti Super καποιοι θα πουλησουν τις 4060Τi, 4070, 4070Τi για να παρουν τις καινουριες.
Μη κοιταξει καν για μεταχειρισμενες RTX 3000 δεν εχουν DLSS 3 και πιθανοτατα δεν θα εχουν και αποδειξη με ισχυουσα εγγυηση.

4070+ θα έχω μποτλνεκ αρκετό ακόμα και με 5800χ3d. Όποτε μένω για 4060ti και βλέπω αναλογα. Κάτσε να βγουνε και να το δούμε παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2024 στις 2:13 ΠΜ, Georgetour είπε

4070+ θα έχω μποτλνεκ αρκετό ακόμα και με 5800χ3d. Όποτε μένω για 4060ti και βλέπω αναλογα. Κάτσε να βγουνε και να το δούμε παλι

Ο 5800X3D είναι πολύ καλός ακόμα και για 4090, την 4070 την πάει μπάλα άνετα..Τα περισσότερα νέα παιχνίδια είναι GPU bound και ο CPU παίζει πολύ μικρότερο ρόλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...