Προς το περιεχόμενο

Eurobank υποχρεωτική συνδρομή σε κάθε λογαριαμό.


Havik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 725
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, esertas είπε

Είδα ότι αν κάνεις αλλαγή τύπου λογαριασμού ακυρώνεται η κάρτα που έχεις και βγαίνει καινούργια που λέγεται eurobank cash card cirrus και είναι μόνο για ανάληψη μετρητών. Θα έχει πάλι χρέωση 6 ευρώ; Δεν γράφει. Πέρσι άλλαξε η κάρτα.

Φαντάζομαι θα έχει. Γι'αυτό και εγώ δεν πήγα σε δημιουργία 2ου λογαριασμού αποταμιεύω γιατί είχε να επιλέξεις ακύρωση και έκδοση νέας οπότε 6+6 = 12 ευρώ θα μου κόστιζε και δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BlackBoldog είπε

Φαντάζομαι θα έχει. Γι'αυτό και εγώ δεν πήγα σε δημιουργία 2ου λογαριασμού αποταμιεύω γιατί είχε να επιλέξεις ακύρωση και έκδοση νέας οπότε 6+6 = 12 ευρώ θα μου κόστιζε και δεν έχει νόημα.

Τον Σεπτέμβρη σε ακύρωση κάρτας και παραγγελίας νεας μέσα απο την εφαρμογή μου κράτησαν 3€.

(Εληγε τον Νοέμβριο η παλιά που δεν θα ήμουν Ελλάδα οπότε την ακύρωσα και παράγγειλα νέα ,αυτή ήρθε μετά απο 2 εβδομάδες που είχα ήδη φύγει απο Ελλάδα.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τον Σεπτέμβρη σε ακύρωση κάρτας και παραγγελίας νεας μέσα απο την εφαρμογή μου κράτησαν 3€.

(Εληγε τον Νοέμβριο η παλιά που δεν θα ήμουν Ελλάδα οπότε την ακύρωσα και παράγγειλα νέα ,αυτή ήρθε μετά απο 2 εβδομάδες που είχα ήδη φύγει απο Ελλάδα.) 

Καλά που το είπες. Απόψε που πήρα την εξυπηρέτηση (καλά ήμουν στο περίμενε) μπας και γίνει το κλείσιμο λογαριασμού τηλεφωνικώς μου έλεγε το αυτόματο πως υπάρχει 50% έκπτωση σε έκδοση νέας κάρτα και το ποσό των 3 ευρώ αντί 6 ευρώ αλλά δεν θυμάμαι ημερομηνία. Μπορεί να είναι τέλη Ιανουαρίου μπορεί και να κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, blazar είπε

Ο λογαριασμός μισθοδοσίας, εξαιρείται από την χρέωση; 

Γιατί ενώ έχω λογαριασμό μισθοδοσίας, μου έστειλαν μήνυμα ότι θα χρεώνεται με 0,60€.

Αν έχεις καταθέσεις πάνω από 10.000 € και αν τον λογαριασμό αυτό , τον χρησιμοποιείς για να εισπράττεις τον μισθό σου , ναι εξαιρείται . Αλλά αυτομάτως σημαίνει πως αυξάνεις τις καταθέσεις σου με ότι συνεπάγεται στο μέλλον.

Προσωπικά δεν έχω πολλές καταθέσεις στην Eurobank οπότε θα χρεωθώ αλλά δεν θα τον μετατρέψω για την ώρα επειδή τον θέλω για να κάνω αγορές και να έχω αφορολόγητο . Έτσι σκέφτομαι τουλάχιστον αλλά μισθοδοσίας δεν θα τον έκανα ποτέ.

10 ώρες πριν, papapontikas είπε

Αν και δε με χαλάνε τα 0,60...

 

0,6 € το μήνα είναι στην ουσία 7,2 € τον χρόνο , χαλάλι . Πάντως δύσκολα να το αυξήσουν στα 12 € τον μήνα , θα χάσουν πελάτες , δεν συμφέρει !

Επιπλέον σίγουρα κοιτάνε και το πως λειτουργούν και οι άλλες τράπεζες λόγω ανταγωνισμού .

Από 2.4 ξεκινάει η χρέωση .

56 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

που κάνουμε καταγγελία για αυτο το καπιταλιστικο αίσχος?

Στον συνήγορο του πολίτη αλλά δύσκολα θα αλλάξει κάτι .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, snot είπε

Έχει εγγυημένο 4% ?

Ποιός το εγγυάται?

Ο Μπάμπης ο φλου?

6 ώρες πριν, BlackBoldog είπε

Προσωπικά στην συγκεκριμένη άνοιξα 1 χρόνο πριν λογαριασμό και ο λόγος ήταν ότι κάποια χρήματα ερχόντουσαν απέξω και είχαν 20 ευρώ χωρίς έξοδα εμβάσματος οπότε καταλαβαίνεται ερχόντουσαν γρήγορα . Εντάξει θα συνεχίσω με τις άλλες. Ήδη έχω φτιάξει αποταμιευτικό. Επειδή όμως έκανα το λάθος να μην το ψάξω πολύ αντί για μετατροπή έφτιαξα καινούριο αποταμιεύω τώρα. Έκλεισα ραντεβού στην τράπεζα για να μην κάνω μετατροπή να έχω δυο κάρτες τον κανονικό θα τον κλείσω. Για να βοηθήσω όσους θέλουν από τον υπολογιστή θα το κάνετε όταν μπαίνετε στον λογαριασμό 

πατήστε το ανθρωπάκι με τον σκούφο (ακόμα έτσι είναι) μετά ρυθμίσεις και κατεβαίνοντας κάτω θα βρείτε το "Αλλαγή τύπου λογαριασμού" και εκεί θα το αλλάξετε.

Εγώ δεν το έψαξα καλά καλά και έκανα αυτό το λάθος. Θα πει κάποιος γιατί δεν έκανες 2ο λογαριασμό. Το σκέφτηκα αλλά μετά σε βάζει υποχρεωτικά να έχεις 2 κάρτες και δεν το ήθελα. Οπότε έκλεισα ραντεβού με έπαιρνε κιόλας και από την τράπεζα θα κλείσω τον έναν λογαριασμό.

Πιστεύω όμως πως αυτή είναι μια αρχή αργά ή γρήγορα θα ακολουθήσουν και οι άλλες τράπεζες κάποια στιγμή

 

 

Μπορω να κλείσω λογαριασμό online η πρέπει να πάω στο κατάστημα?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, leftys είπε

άσχετο, αλλά μόλις μου έδωσες λύση σε ενα μόνιμο πρόβλημα χρεώσεων εμβασμάτων που είχα κάθε μήνα το γραφω για να το δουν και άλλοι...

Από λογαριασμό μισθοδοσίας στη αλφα, έπρεπε κάθε μήνα να στέλνω στην πειραιώς για να πληρώνω κάρτα και ενοίκιο και μου τρώγανε 3-3,τ ευρω.. έκανα iris στην πειραιώς και τώρα στέλνω ανέξοδα από άλφα :-)

θενκς @notist

Μα και εγώ για αυτό τον κράτησα με χρέωση. Για απόσταση 500 μέτρων μεταξύ των 2 τραπεζών, έπρεπε η να χρεώνομαι 3€ η να τα βγάζω από την μία και να πηγαίνω να τα καταθέτω στην άλλη με ότι αυτό συνεπάγεται. Βέβαια θα δούμε στην πορεία και το iris που είναι δωρεάν για μας τους ιδιώτες. Γιατί τα κοράκια ήδη σκέφτονται χρέωση στους επαγγελματίες που είναι υποχρεωτικό από 1/24.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GREGORYMO said:

Έχει εγγυημένο 4% ?

Ποιός το εγγυάται?

Ο Μπάμπης ο φλου?

Το 4% σήμερα είναι εύκολο. Μπορείς να το πάρεις και από πλατφόρμες όπως trade republic, trading212 ή από etf όπως αυτό https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=LU0290358497

Εγγύηση δεν δίνει κανείς, ούτε ο Μπάμπης, αλλά τόσο θα δίνουν μέχρι η ΕΚΤ να κατεβάσει το επιτόκιό της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, GREGORYMO said:

Μπορω να κλείσω λογαριασμό online η πρέπει να πάω στο κατάστημα?

Γινεται και online, απο υπολογιστη ομως. Στις πληροφοριες λογαριασμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, BrunoB είπε

Γινεται και online, απο υπολογιστη ομως. Στις πληροφοριες λογαριασμου.

και αν έχει μέσα λεφτά που του τα στέλνουν αν κλείσει τον λογαριασμό ονλαιν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, makis269 said:

και αν έχει μέσα λεφτά που του τα στέλνουν αν κλείσει τον λογαριασμό ονλαιν ?

Σου δινει επιλογη να μεταφερθουν σε αλλο λογαριασμο σου (εγω ειχα), αν δεν εχεις φανταζομαι πρεπει να πας καταστημα.

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, GREGORYMO said:

Θα το δω.

Ευχαριστώ 

 

1 hour ago, makis269 said:

και αν έχει μέσα λεφτά που του τα στέλνουν αν κλείσει τον λογαριασμό ονλαιν ?

Spoiler

Screenshot2024-01-10100822.jpg.fba047346d7da6a037f1a2935cdba4c2.jpg

Αλλιως καταστημα

14 minutes ago, Silverage said:

Αν κάποιος έχει 10000 στο λογαριασμό χωρίς να είναι μισθοδοσίας ξέρουμε αν εξαιρείται; της χρέωσης;

Εξαιρειται. Αρκει μια απο τις προυποθεσεις.

Spoiler

Screenshot2024-01-10101110.jpg.b274df118d18444dc16e24690899aa4c.jpg

 

Επεξ/σία από BrunoB
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...