Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ανάγνωσης δίσκου Xbox One


JOHNMX5
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους έχω πρόβλημα με το xbox μου δεν μου διαβάζει CD δοκίμασα μέχρι στιγμής 2 διαφορετικά παιχνίδια και δεν τα διαβάζει καθόλου πριν καμία εβδομάδα έπρεπε για να παίξει να κάνω επανεκκίνηση μερικές φορές για να διαβάσει κάποιο CD . Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο μαγαζί Αθήνα ? Προσπάθησα να κάνω εγκατάσταση τα παιχνίδια μου σε εξωτερικό σκληρό αλλά δεν μπορώ να παίξω πάλι ( καμία ιδέα μπας και φτιάξει έτσι ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκίμασε τις λύσεις που προτείνονται εδώ

Δεν γνωρίζω και πολλά για xbox εφόσον ποτέ δεν ήμουν κάτοχος. Αλλά βάσει λογικής το ότι χρειαζόσουν  επανεκκίνηση για να διαβάσει κάποιο CD (και χρησιμοποίησες δυο για να δοκιμάσεις), μάλλον υποδηλώνει ότι η συσκευή ανάγνωσης του Xbox, είτε δε λειτουργεί σωστά, είτε χρειάζεται καθάρισμα (με την προϋπόθεση ότι τα cd δεν είναι γρατζουνισμένα, κ.λπ).  

Επειδή δε γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται με τον εξωτερικό δίσκο (τι σημαίνει δε μπορώ να παίξω; τι μηνύματα βάζει; κ.λπ.) θα σου πρότεινα για να αποκλείσεις την πιθανότητα τελικά να χρειάζεσαι service να δοκιμάσεις ένα CD καθαρισμού (δες εδώ skroutz) μπας και απλά το laser της συσκευής ανάγνωσης του Xbox έχει σκόμη - βρομιές. 

Τώρα, εάν υπάρχουν φίλοι εδώ που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία στο Xbox φαντάζομαι ότι μπορούν να βοηθήσουν, ειδικά σε θέματα χρήσης εξωτερικού δίσκου.

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το δοκιμάσω με ένα CD όπως είπες δεν το είχα σκεφτεί αυτό , η συσκευή είναι Xbox one, η αλήθεια είναι ότι και τα δύο έχουν κάποιες γρατσουνιές αλλά ποτέ δεν είχα θέμα με την ανάγνωση τώρα το τελευταίο δίμηνο άρχισε τα κόλπα , με τον εξωτερικό δίσκο τα έχω κάνει εγκατάσταση και μεταφορά δεδομένων αλλά δείχνει ότι δεν τα έχω κάνει εγκατάσταση και μου λέει να βάλω CD γιατί τελευταία φορά το είχα παίξει από εκεί 

5 λεπτά πριν, JOHNMX5 είπε

Καλησπερα ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα το δοκιμάσω με ένα CD όπως είπες δεν το είχα σκεφτεί αυτό , η συσκευή είναι Xbox one, η αλήθεια είναι ότι και τα δύο έχουν κάποιες γρατσουνιές αλλά ποτέ δεν είχα θέμα με την ανάγνωση τώρα το τελευταίο δίμηνο άρχισε τα κόλπα , με τον εξωτερικό δίσκο τα έχω κάνει εγκατάσταση και μεταφορά δεδομένων αλλά δείχνει ότι δεν τα έχω κάνει εγκατάσταση και μου λέει να βάλω CD γιατί τελευταία φορά το είχα παίξει από εκεί 

 

IMG_20231203_144328.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανο ειναι να χρειαζεται νεο laser. Δοκιμασε ενα DVD. Αν το διαβασει εχει θεμα η δεσμη για τα Bluray οποτε πας για επισκευη…

Τα παιχνιδια που ειχες εγκαταστησει απο δισκακι χρειαζονται παντα το δισκακι για να ξεκινησουν. Εχει να κανει με το DRM του παιχνιδιου…

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστο μαγαζι με service ειναι το https://modchip.gr/

Αν πιανουν τα χερια σου, ανοιξε την κονσολα και καθαρισε το λειζερ με καθαρο οινοπνευμα πανω σε μπατονετα.Αν δεν φτιαξει θελει αλλαγη το λειζερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2023 στις 4:41 ΜΜ, JOHNMX5 είπε

Α αυτό δεν το ήξερα ότι το θέλει , ξέρεις κάποιο μαγαζί που να κάνει καλή δουλειά?

Αναλαμβανω και εγω,αν δεν εχεις προβλημα να το στειλεις.
Σιγουρα θα σου βγει στα μισα λεφτα απο το modchip :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ @StamTheMan εάν δεν βρεθεί το πρόβλημα σε ένα μαγαζί που το έχω πάει σου ξανά στέλνω να κανονίσουμε. Μεταφορικά από Αθήνα σε κούριερ ξέρεις πόσο κοστίζει?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Πρόβλημα ανάγνωσης δίσκου Xbox One
5 ώρες πριν, JOHNMX5 είπε

Οκ @StamTheMan εάν δεν βρεθεί το πρόβλημα σε ένα μαγαζί που το έχω πάει σου ξανά στέλνω να κανονίσουμε. Μεταφορικά από Αθήνα σε κούριερ ξέρεις πόσο κοστίζει?

Το στέλνεις με box now είναι παμφθηνη εξυπηρέτηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, JOHNMX5 είπε

Οκ @StamTheMan εάν δεν βρεθεί το πρόβλημα σε ένα μαγαζί που το έχω πάει σου ξανά στέλνω να κανονίσουμε. Μεταφορικά από Αθήνα σε κούριερ ξέρεις πόσο κοστίζει?

Box now και βγαινει το πολυ 3.20  ευρω.Αν το στριμωξεις στο μικρο δεμα,ειναι 0.80 ( με  voucher εκπτωσης και οι 2 τιμες ) .
Επισης,ο @mikele13- κανει αντιστοιχη ( και καλυτερη απο μενα ) δουλεια και ειναι Αθηνα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...