Προς το περιεχόμενο

Το Google Messages γιορτάζει το 1 δισεκατομμύριο χρήστες με νέα features που θυμίζουν iMessage


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ξαφνικά από ένα αποτυχημένο bloatware που στο βάζει με το έτσι θέλω και η χρήση του ήταν ελάχιστη θα γίνει gatekeeper. Το lobbying στην ΕΕ έπιασε τόπο. Ο υγιής ανταγωνισμός πάει περίπατο….

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό, χωρίς κανένα πρόβλημα (για μένα και τους παραλήπτες).

Τώρα μάλιστα που κι η Apple "αποφάσισε" να ανεβεί στο τρένο του RCS, νομίζω ότι αργά ή γρήγορα το (προεγκατεστημένο σχεδόν σε όλα τα droids) Google Messages θα κερδίσει σοβαρό μερίδιο χρηστών.

Όσο για αυτούς που φοβούνται ότι η Google θα μάθει τα σώψυχα τους και χρησιμοποιούν τα "ασφαλή" viber & whatsapp, θα πρέπει να καταλάβουν ότι από τη στιγμή που -όλοι- κάνουν back-up των συνομιλιών τους, αυτό γίνεται αποκλειστικά μέσω Google Drive. Οπότε η μαμά Google τα ξέρει ήδη όλα..

Προσωπικά, θα ήθελα να έχω ΜΙΑ εφαρμογή μηνυμάτων-πολυμέσων. Και το G-Messages μου κάνει μια χαρά.. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Το χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό, χωρίς κανένα πρόβλημα (για μένα και τους παραλήπτες).

Τώρα μάλιστα που κι η Apple "αποφάσισε" να ανεβεί στο τρένο του RCS, νομίζω ότι αργά ή γρήγορα το (προεγκατεστημένο σχεδόν σε όλα τα droids) Google Messages θα κερδίσει σοβαρό μερίδιο χρηστών.

Όσο για αυτούς που φοβούνται ότι η Google θα μάθει τα σώψυχα τους και χρησιμοποιούν τα "ασφαλή" viber & whatsapp, θα πρέπει να καταλάβουν ότι από τη στιγμή που -όλοι- κάνουν back-up των συνομιλιών τους, αυτό γίνεται αποκλειστικά μέσω Google Drive. Οπότε η μαμά Google τα ξέρει ήδη όλα..

Προσωπικά, θα ήθελα να έχω ΜΙΑ εφαρμογή μηνυμάτων-πολυμέσων. Και το G-Messages μου κάνει μια χαρά.. 

Νομίζω ότι η Samsung έχει το onedrive για backup των εφαρμογών της. Σίγουρα το θυμάμαι για τις φωτό. 

Εγώ που σιχτίρισα με την Google, παρότι μου άρεσαν τα Galaxy, πήγα σε Apple και έχω ελαχιστοποιήσει τις Google υπηρεσίες όσο μπορώ. YouTube και Search κρατάω κυρίως και ένα mail μόνο για registrations σε site.  Φυσικά αντλεί κι αλλιώς πληροφορίες. Ο καθένας βέβαια ότι προτιμάει. Και εγώ για πολλά χρόνια δεν με ένοιαζε μέχρι που στράβωσα.

Δυστυχώς αυτός που χάνει δεν είναι η Apple αλλά ένα καρό μεσαίες εταιρίες. Και το Viber έχει τα έσοδα κυρίως από διαφημίσεις αλλά ας φάει ψωμί και κανένας άλλος εκτός από 5-6 κολοσσούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, polaki said:

αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο απλός κόσμος για το iMessage.

Ότι σου δίνει ένα χρονικό διάστημα (δεν ξέρω ποιο είναι αλλά ας πουμε 10λεπτα έτσι για τη συζήτηση) που αν ΔΕΝ  το ΛΑΒΕΙ ο άλλος, το στέλνει με SMS για να το λάβει, ή τουλάχιστον για να φύγει η ευθύνη από την Apple και να πάει προς τα δίκτυα κινητής.

Όσο αυτό δεν το λύνουν, το Google messages ή όπως σκατα κ αν λέγεται ούτε ξέρω πρώτη φορά το ακούω, τόσο θα είναι στην αφάνεια.

Οσο δεν λύνεται ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το θέμα, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τώρα που το έμαθα να το εγκαταστησω για να το δοκιμάσω ΚΑΝ γιατί μέχρι τώρα είναι απλά “just another messaging app”. 

Αρκετα έχουμε ήδη. Thank you, next.

 

Screenshot_20231203-222309.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, polaki είπε

αυτό δεν μπορεί να καταλάβει ο απλός κόσμος για το iMessage.

Ότι σου δίνει ένα χρονικό διάστημα (δεν ξέρω ποιο είναι αλλά ας πουμε 10λεπτα έτσι για τη συζήτηση) που αν ΔΕΝ  το ΛΑΒΕΙ ο άλλος, το στέλνει με SMS για να το λάβει, ή τουλάχιστον για να φύγει η ευθύνη από την Apple και να πάει προς τα δίκτυα κινητής.

Όσο αυτό δεν το λύνουν, το Google messages ή όπως σκατα κ αν λέγεται ούτε ξέρω πρώτη φορά το ακούω, τόσο θα είναι στην αφάνεια.

Οσο δεν λύνεται ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το θέμα, δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τώρα που το έμαθα να το εγκαταστησω για να το δοκιμάσω ΚΑΝ γιατί μέχρι τώρα είναι απλά “just another messaging app”. 

Αρκετα έχουμε ήδη. Thank you, next.

Όλο το argument που κάνεις είναι άκυρο. Αυτό που αναφέρεις είναι ήδη λυμένο. Και μάντεψε. Δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, Waiss said:

 

Screenshot_20231203-222309.png

Άλλο το “can’t send” φίλε μου. Το ότι ο άλλος δεν παρέλαβε υπάρχει σαν επιλογή; Εγώ το έστειλα οκ γιατί είχα internet. 

Ο ΑΛΛΟΣ το παρέλαβε επειδή τα έχει κλειστά τα data επειδή θέλει να γλιτώσει μπαταρία ή είναι φτωχομπινές και δεν θέλει να φάει data?

Εκει είναι το ζουμί.

14 minutes ago, Bourdoulas said:

Όλο το argument που κάνεις είναι άκυρο. Αυτό που αναφέρεις είναι ήδη λυμένο. Και μάντεψε. Δεν ενδιαφέρει κανέναν.

Read above και εσύ και τα ξαναλέμε.

2 hours ago, basilis_k6 said:

Ελλαδα ειναι απιθανο να βρεις ανθρωπο που δεν εχει viber μην σου πω αποκλειστικα και μονο viber

Είμαι ο ένας που λες.

Και ο ένας (θα μπορούσε να ήταν και ο μοναδικός) λόγος είναι γιατί το spam του ήταν ακραίο. Ακόμα και το «καλή χρόνια» που έστελνε με ενοχλούσε.

Από που και ως fucking που να μου στείλει μια εφαρμογή Καλή χρόνια ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. 

Ο άλλος λόγος ήταν τα κακόγουστα εμετικά stickers του. 

Delete account και όποιος θέλει ας στείλει WhatsApp, για τους υπόλοιπους υπάρχουν και τα απλά sms!

Επεξ/σία από polaki
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δυστυχώς αυτός που χάνει δεν είναι η Apple αλλά ένα καρό μεσαίες εταιρίες. Και το Viber έχει τα έσοδα κυρίως από διαφημίσεις αλλά ας φάει ψωμί και κανένας άλλος εκτός από 5-6 κολοσσούς.

Καμία απολύτως αντίρρηση. Ούτως ή άλλως χρησιμοποιώ καθημερινά Viber, παίζει και Whatsapp, Messenger. Όμως όλες αυτές οι εφαρμογές ευδοκίμησαν (κυρίως εκτός Βορείου Αμερικής όπου βασιλεύει το iMessage) λόγω της έλλειψης σοβαρής πρότασης από τη Google που δημιουργούσε, αγόραζε και παρατούσε εφαρμογές εντελώς αψυχολόγητα. Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι από όλες τα messaging apps που έχω χρησιμοποιήσει, το G-Messages μου φαίνεται το πιο λειτουργικό (κι αυτό που μου πηγαίνει προσωπικά περισσότερο).

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, polaki said:

Άλλο το “can’t send” φίλε μου. Το ότι ο άλλος δεν παρέλαβε υπάρχει σαν επιλογή; Εγώ το έστειλα οκ γιατί είχα internet. 

Ο ΑΛΛΟΣ το παρέλαβε επειδή τα έχει κλειστά τα data επειδή θέλει να γλιτώσει μπαταρία ή είναι φτωχομπινές και δεν θέλει να φάει data?

Εκει είναι το ζουμί.

Read above και εσύ και τα ξαναλέμε.

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει WiFi εκεί που δεν θα έχει η θέλει να έχει κλειστά τα data για να σώσει μπαταρία η επειδή είναι φτωχομπινές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Waiss said:

Υπάρχει περίπτωση να μην έχει WiFi εκεί που δεν θα έχει η θέλει να έχει κλειστά τα data για να σώσει μπαταρία η επειδή είναι φτωχομπινές;

 

Δεν με νοιάζει γιατί ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ. 

Με νοιάζει ότι η εφαρμογή ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ως sms  αν ΑΥΤΟΣ δεν λάβει for whatever reason. 

Εν αντιθέσει με το iMessage που θα το στείλει ως απλό sms αν δεν το λάβει ο άλλος εντός ενός Χ χρονικού διαστήματος.

Να το ζωγραφίσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, polaki said:

Δεν με νοιάζει γιατί ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΕΙ. 

Με νοιάζει ότι η εφαρμογή ΔΕΝ ΤΟ ΣΤΕΛΝΕΙ ως sms  αν ΑΥΤΟΣ δεν λάβει for whatever reason. 

Εν αντιθέσει με το iMessage που θα το στείλει ως απλό sms αν δεν το λάβει ο άλλος εντός ενός Χ χρονικού διαστήματος.

Να το ζωγραφίσω; 

Δεν ξέρω τι θα ζωγραφίσεις, ξέρω όμως πως δουλεύει η εφαρμογή, που εσύ δεν ξέρεις. Αν σου λέει κάτι η λέξη automatically στο screenshot που ανέβασα.

https://www.theverge.com/23009900/google-messages-chat-text-android-rcs-sms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimitris_1981 είπε

Νομίζω ότι η Samsung έχει το onedrive για backup των εφαρμογών της. Σίγουρα το θυμάμαι για τις φωτό. 

Ισχύει για το Samsung Gallery (φωτό-βίντεο) και για τα έγγραφα, εφόσον έχεις επιλέξει να τα ανοίγεις με τις εφαρμογές του Microsoft 365. Τα back-up των Viber - Whatsapp περνάνε υποχρεωτικά από το Google Drive (το Viber προσπαθεί εδώ και χρόνια να προσφέρει εναλλακτική για OneDrive αλλά η Google, προς το παρόν, δεν το επιτρέπει).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Waiss said:

Δεν ξέρω τι θα ζωγραφίσεις, ξέρω όμως πως δουλεύει η εφαρμογή, που εσύ δεν ξέρεις. Αν σου λέει κάτι η λέξη automatically στο screenshot που ανέβασα.

https://www.theverge.com/23009900/google-messages-chat-text-android-rcs-sms

Ίσως όταν/αν η Apple επιτρέψει 3rd party apps για SMS να μάθω. 

Μέχρι τότε παραμένει να είναι το iMessage το μοναδικό που μπορεί να στείλει ΚΑΙ sms και γι’αυτό τον λόγο το χρησιμοποιούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, polaki είπε

Άλλο το “can’t send” φίλε μου. Το ότι ο άλλος δεν παρέλαβε υπάρχει σαν επιλογή; Εγώ το έστειλα οκ γιατί είχα internet. 

Ο ΑΛΛΟΣ το παρέλαβε επειδή τα έχει κλειστά τα data επειδή θέλει να γλιτώσει μπαταρία ή είναι φτωχομπινές και δεν θέλει να φάει data?

Εκει είναι το ζουμί.

Read above και εσύ και τα ξαναλέμε.

Είμαι ο ένας που λες.

Και ο ένας (θα μπορούσε να ήταν και ο μοναδικός) λόγος είναι γιατί το spam του ήταν ακραίο. Ακόμα και το «καλή χρόνια» που έστελνε με ενοχλούσε.

Από που και ως fucking που να μου στείλει μια εφαρμογή Καλή χρόνια ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. 

Ο άλλος λόγος ήταν τα κακόγουστα εμετικά stickers του. 

Delete account και όποιος θέλει ας στείλει WhatsApp, για τους υπόλοιπους υπάρχουν και τα απλά sms!

 

 

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Ίσως όταν/αν η Apple επιτρέψει 3rd party apps για SMS να μάθω. 

Μέχρι τότε παραμένει να είναι το iMessage το μοναδικό που μπορεί να στείλει ΚΑΙ sms και γι’αυτό τον λόγο το χρησιμοποιούμε. 

Ρε συ αν ο άλλος δεν το λάβει για τον οποιοδήποτε λόγο η εφαρμογή στέλνει αυτόματα το μήνυμα σαν SMS. Έλα να τα ξαναπούμε λοιπόν...

Γελάνε και οι πέτρες με την άρνηση πραγματικότητας που έχεις 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, polaki said:

Ίσως όταν/αν η Apple επιτρέψει 3rd party apps για SMS να μάθω. 

Μέχρι τότε παραμένει να είναι το iMessage το μοναδικό που μπορεί να στείλει ΚΑΙ sms και γι’αυτό τον λόγο το χρησιμοποιούμε. 

Ανενημέρωτος λοιπόν 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Waiss said:

Ανενημέρωτος λοιπόν 🙂

Νταξ το θέμα είναι ότι ακόμα δεν έχει βρεθεί ένας universal τρόπος να στέλνουμε μηνύματα μεταξύ διαφορετικών OS και να πηγαίνουν είτε με data είτε με SMS.

Σαν παρόμοιο του iMessage για Android μπορώ να το δω. Σαν υποκατάστατο (δηλαδή σταματάω να χρησιμοποιώ iMessage) ακόμα όχι. Και νομίζω θα αργήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...