Προς το περιεχόμενο

Το Google Messages γιορτάζει το 1 δισεκατομμύριο χρήστες με νέα features που θυμίζουν iMessage


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 minutes ago, mariosCS said:

Υπάρχει στις ρυθμίσεις αυτό που λες. RCS Chats - > automatically resend as text (SMS/MMS) και το στέλνει με sms αν δεν πάει με RCS μετά από κάποια ώρα

Υ.Γ. Είμαι ένας απλός κόσμος

Τώρα που το είπες πιο αναλυτικά σωστά υπάρχει η ρύθμιση αν και αρκετά "χωμένο" για να είναι άμεσο. Σωστά είναι απενεργοποιημένη εξ ορισμού (δλδ δεν θα προωθήσει αυτόματα ως SMS τα μη σταλθέντα rcs). Χρόνο δεν βλέπω πάντως να ορίζεις εσύ πόσο μετά θα στείλει ως SMS αλλά οκ ίσως σχετικά άμεσα. 

Θα μου ήταν πιο χρήσιμη μία global επιλογή "αποστολή μόνο αν είναι RCS" 

Υ,Γ, υπάρχουν αναφορές ότι την έχει πατήσει κόσμος με την αυτόματη "επαναποστολή" ειδικά αυτοί που έχουν "unlimited sms" στο πακέτο τους και όλα τάχα οκ καθώς είπα πιο πριν, πολλά RCS αν "αποτύχουν" να παραδοθούν θα φύγουν όχι ως SMS αλλά ως MMS! Και αυτά εξαιρούνται από τα unlimited sms και θα δει ο άλλος αντί πάγιο 25€ κάτι στα 60 και τα 100€ (250€ πλήρωσε ο άλλος με vodafon που χρέωνε 0,99€ το mms και τα έλεγε σε διπλανό forum). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, AtiX είπε

είναι η ρύθμιση ενεργοποιημένη από την αρχή ή ο χρήστης πρέπει να την ενεργοποιήσει? 

 

Είναι η ρύθμιση στον κύκλο αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν τσεκαρισμένο by default. 

Screenshot_20231204_112558_Messages.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΔΕΝ είναι (Ευτυχώς) by default ενεργοποιημένη! Και σωστά!

Οταν δεν είναι ενεργοποιημένη σου λέει "δεν απεστάλει, θέλεις να το στείλουμε ως SMS/MMS?" (στο περίπου).

Πιο σωστό είναι η απενεργοποίηση για τους περισσότερους ώστε να αποφασίζει ο χρήστης ανα περίπτωση (δεν εχουμε ολοι SMS / MMS δωρεάν). 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει mIRC εποχές που ήταν καινοτομία να στέλνεις ειδικούς χαρακτήρες ascii και να τους χρωματίζεις και να κάνεις συννεφόλεξα.

...όπως και να χει εμείς στην Ελλάδα θα χρησιμοποιούμε viber μέχρι να δύσει ο ήλιος. Σιγά μην ασχοληθούμε με εμπλουτισμένο κείμενο για τα μηνύματα. Αν υπήρχε τρόπος και στο viber θα απενεργοποιούσα οτιδήποτε κινούμενο στο πως βλέπω εγώ τα μηνύματα, ειδικά σε κάτι γκρουπ που είμαστε για την δουλειά, πολύς οπτικός θόρυβος για ένα πρόγραμμα μηνυμάτων κειμένου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έφαγε ο καημός με το iMessage. Οι μόνοι που δεν είχαμε πρόβλημα ανέκαθεν με το κομμάτι του messaging ήμασταν ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ οι λάτρεις του iOS. Τώρα που τους κάναμε το χατίρι με το RCS ελπίζω η Apple να βρει τρόπο να διαφοροποιήσει τον τρόπο επικοινωνίας μεταξύ των συσκευών Apple δίνοντας το κάτι παραπάνω σε εμάς. Έτσι για να ασχολούνται μαζί μας και για τα επόμενα 10 χρόνια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gmoman said:

Πάντως εγώ που το έχω ενεργό δεν φεύγει σαν sms ούτε μετά απο ώρες. Πρέπει να πάω και να του πατήσω "στείλε το σαν sms"

ναι γιατί η ρύθμιση "στειλε το ως SMS αν δεν πάει RCS" είναι by default OFF (και σωστά). Αν την κάνεις ON θα πάει αυτόματα SMS ή MMS (!) αν δεν φτάσει ως RCS (to MMS έφτασε να έχει 1€ στα Ελληνικά δίκτυα και εξαιρείται των πακέτων SMS)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, keysmith είπε

ναι γιατί η ρύθμιση "στειλε το ως SMS αν δεν πάει RCS" είναι by default OFF (και σωστά). Αν την κάνεις ON θα πάει αυτόματα SMS ή MMS (!) αν δεν φτάσει ως RCS (to MMS έφτασε να έχει 1€ στα Ελληνικά δίκτυα και εξαιρείται των πακέτων SMS)

Ναι το γνωρίζω αυτό. Αλλά και ανοιχτό που το έχω (δοκίμασα 3 συσκευές) το sms δεν φεύγει ποτέ αν δεν φτάσει το rcs. Δεν ξέρω αν είναι θέμα cosmote. Απλό μνμ έστειλα στις δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, gmoman said:

Ναι το γνωρίζω αυτό. Αλλά και ανοιχτό που το έχω (δοκίμασα 3 συσκευές) το sms δεν φεύγει ποτέ αν δεν φτάσει το rcs. Δεν ξέρω αν είναι θέμα cosmote. Απλό μνμ έστειλα στις δοκιμές.

χμμ..

δεν ξέρω και εγώ να σου πω γιατί ΠΟΤΕ δεν το έχω ενεργοποιήσει. Δεν έχω sms δωρεάν εν γένει, αλλά αν βάλω κανένα πακετά να το δοκιμάσω. Κάποιος άλλος θα ξέρει. 

Υ.Γ. Ιδέα για δοκιμή. Ισως να "κολλάει" σε κάτι άλλο πχ στο character set. Εχει επιλογή στις ρυθμίσεις του SMS να "μετατρέπει" πρώτα σε "απλούς χαρακτήρες" (GSM δλδ 160χαρακτήρες  το μνμ με μόνο ΚΕΦΑΛΑΪΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ αντί 70 το μήνυμα που είναι σε unicode και στέλνεις μικρά Ελληνικά και άλλες γλώσσες πχ κυριλικά). Αυτή η ρύθμιση είναι στο "συνθετες ρυθμίσεις" -> "χρήση απλών χαρακτήρων" (και τότε δεν ειναι ποια Unicode αλλά χωράνε περισσότεροι χαρακτήρες ανα SMS). Μήπως εκεί αποτυγχάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, keysmith είπε

χμμ..

δεν ξέρω και εγώ να σου πω γιατί ΠΟΤΕ δεν το έχω ενεργοποιήσει. Δεν έχω sms δωρεάν εν γένει, αλλά αν βάλω κανένα πακετά να το δοκιμάσω. Κάποιος άλλος θα ξέρει. 

Υ.Γ. Ιδέα για δοκιμή. Ισως να "κολλάει" σε κάτι άλλο πχ στο character set. Εχει επιλογή στις ρυθμίσεις του SMS να "μετατρέπει" πρώτα σε "απλούς χαρακτήρες" (GSM δλδ 160χαρακτήρες  το μνμ με μόνο ΚΕΦΑΛΑΪΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ αντί 70 το μήνυμα που είναι σε unicode και στέλνεις μικρά Ελληνικά και άλλες γλώσσες πχ κυριλικά). Αυτή η ρύθμιση είναι στο "συνθετες ρυθμίσεις" -> "χρήση απλών χαρακτήρων" (και τότε δεν ειναι ποια Unicode αλλά χωράνε περισσότεροι χαρακτήρες ανα SMS). Μήπως εκεί αποτυγχάνει;

 

Το είχα δοκιμάσει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...