Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop DELL Inspiron 17 5759, Intel Core i7-6500U, 8GB Memory, 1TB HDD, αξίζει;


koboloy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, πιστεύετε αξίζει το παραπάνω λαπτοπ Dell, με τί ποσό αξίζει η αγορά του; Η αρχική του αγορά ήταν το 2016 και πραγματικά είναι αχρησιμοποίητο, το θέλω για απλή οικιακή χρήση. Παρακάτω φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά του:

- 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (4MB Cache, up to 3.10 GHz)

- 17.3 inch LED Backlit Anti Glare Display with Truelife FHD resolution (1920 x 1080)

- LCD Back Cover for Non-Touch Screen –Silver

- AMD Radeon(TM) R5 M335 4GB DDR3

- 8GB Dual Channel DDR3L 1600MHz (4GBx2)

- 1TB 5400RPM SATA Hard Drive

- Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD)

- Primary 4-cell 40W/HR Battery

- Intel(R) 3160AC + BT4.0 [802.11ac + Bluetooth 4.0, Dual Band 2.4&5 GHz,1x1]

- 802.11ac + Bluetooth 4.0, Dual Band 2.4&5 GHz, 1x1 Wireless Driver

- Windows 10 Home 64bit

 

Επεξ/σία από koboloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι είπε ο mphxths + θα χρειαστείς οπωσδήποτε ssd γιατί με αυτόν που έχει τώρα θα πηγαίνει σαν κάρο. Και τα 8 gb είναι οριακά αλλά μάλλον ΟΚ για οικιακή χρήση. Θετικο το γεγονός ότι έχει ξεχωριστή gpu + 17άρα οθόνη fhd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα θελει ssd οπως ειπε ο Tol1ias , και αν γινει χρηση εκτος πριζας , παιζει να θελει και μπαταρια. Μεταχειρισμενα και refurbished συνηθως εχουν ξεσκισμενες μπαταριες. Η οθονη 17αρα , 1080p αλλα αμα δεν ειναι IPS ...

Στα 3-3.5 κατοσταρικα κυκλοφορουν καποια αξιολογα refurbished. Προσωπικα δεν θα εδινα λεφτα για μηχανημα με DDR3 μνημες και χωρις SSD εξαρχης , γιατι μιλαμε για εξτρα κοστος στην περιπτωση του SSD και αναλογικα ακριβες μνημες καθως και μη αξιοποιησιμες σε αλλα νεοτερα μηχανηματα στην περιπτωση των μνημων.

Εχω 3 φορητα , ενα το καλο μου και δυο refurbished και μπορω να εναλλασω parts (ssd,ram) μεταξυ τους μιας και ειναι ολα συμβατα (ddr4,sata/m2 ssd).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ πολύ για τις απόψεις σας. Επειδή δεν το βιάζομαι ίσως περιμένω μήπως βρω κάποιο ποιο ολοκληρωμένο pc γιατί σίγουρα θα χρειαστεί ssd, και ο hdd για εξωτερικό backup μια χαρά θα μου είναι. Απλά αυτό που με τράβηξε περισσότερο είναι η χρήση που (δεν) είχε και η άνετη μεγάλη οθόνη εργασίας.

Επεξ/σία από koboloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Tol1as είπε

Αν δεν χρειάζεσαι φορητότητα τύπου laptop, μπορείς να πάρεις μίνι PC με N100 (150-200€) συν ένα μόνιτορ 24'' των 100€.

μεχρι χθες με 239 ευρω με την εξτρα εκπτωση 20% επαιρνες i7 11ης γενια 16gb ram και 512 GB σκληρο απο acemagic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...