Προς το περιεχόμενο

Καινούργιο σύστημα με 14700Κ, προτάσεις για ανεμιστήρες 120mm για ΑΙΟ ψύξη


pnick
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από akoinonitos,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα. Έχω παραγγείλει το καινούργιο σύστημα και εντός των ημερών παραλαμβάνω. 

Αποτελείται από τα εξής κομμάτια:

14700Κ, Asrock Z790 Nova (ξέρω, πρώτη φορά για μένα Asrock, κλασικός Asus fan, αλλά με τις τιμές αυτές δεν είχα πολλές επιλογές), RAM Corsair Vengeance 6600MHz/C32 2x32gb, 990 Pro 1TB, Lexar NM790 4TB, Corsair 5000D airflow, Be Quiet Straight Power 12 1200W Platinum, και έχω κρατήσει και την Asus 3090 TUF OC προς το παρόν.

Για ψύξη έχω παραγγείλει την NZXT Kraken 360, η οποία θα έρθει με τους 3 ανεμιστήρες της NZXT. 

Το ερώτημα είναι: Ποιούς ανεμιστήρες να προτιμήσω για push-pull; 

Στην παρούσα ψύξη είχα βάλει 2 Corsair ML140 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αλλά θέλω να ξέρω ποιές εναλλακτικές υπάρχουν. Οι Corsair παίζουν σαν επιλογή, αλλά κοιτάω και Noctua και Phanteks. 

Περιμένω σκέψεις και προτάσεις. Δεν θα γίνει OC. Στοκ θα τρέξω και θέλω σταθερότητα χωρίς να χάνω απόδοση. 

@akoinonitos @BabisTs@LLLEFTERIS @nickol-us

Επεξ/σία από pnick
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pnick είπε

Χαιρετώ την παρέα. Έχω παραγγείλει το καινούργιο σύστημα και εντός των ημερών παραλαμβάνω. 

Αποτελείται από τα εξής κομμάτια:

14700Κ, Asrock Z790 Nova (ξέρω, πρώτη φορά για μένα Asrock, κλασικός Asus fan, αλλά με τις τιμές αυτές δεν είχα πολλές επιλογές), RAM Corsair Vengeance 6600MHz/C32 2x32gb, 990 Pro 1TB, Lexar NM790 4TB, Corsair 5000D airflow, Be Quiet Straight Power 12 1200W Platinum, και έχω κρατήσει και την Asus 3090 TUF OC προς το παρόν.

Για ψύξη έχω παραγγείλει την NZXT Kraken 360, η οποία θα έρθει με τους 3 ανεμιστήρες της NZXT. 

Το ερώτημα είναι: Ποιούς ανεμιστήρες να προτιμήσω για push-pull; 

Στην παρούσα ψύξη είχα βάλει 2 Corsair ML140 και έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αλλά θέλω να ξέρω ποιές εναλλακτικές υπάρχουν. Οι Corsair παίζουν σαν επιλογή, αλλά κοιτάω και Noctua και Phanteks. 

Περιμένω σκέψεις και προτάσεις. Δεν θα γίνει OC. Στοκ θα τρέξω και θέλω σταθερότητα χωρίς να χάνω απόδοση. 

@akoinonitos @BabisTs@LLLEFTERIS @nickol-us

Για rendering  ειναι? Πιστευω οτι οτι ανεμιστηρα και να βαλεις διαφορα δεν θα δεις αν θελεις να παραμενει σε στροφες  ανθρωπινες για τα αυτια σου. 

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Για rendering  ειναι? Πιστευω οτι οτι ανεμιστηρα και να βαλεις διαφορα δεν θα δεις αν θελει να παραμενει σε στοοφες  ανθρωπινες για τα αυτια σου. 

 

Όχι, κυρίως για STP τον θέλω. Δουλεύω blender και κάνω rendering με την κάρτα. Ήθελα ένα καλό συμβιβασμό απόδοσης θορύβου. Οι Corsair που είχα πάρει ήταν εξαιρετικοί. Θέλω να ξέρω αν υπάρχουν λύσεις που δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
8 λεπτά πριν, pnick είπε

Όχι, κυρίως για STP τον θέλω. Δουλεύω blender και κάνω rendering με την κάρτα. Ήθελα ένα καλό συμβιβασμό απόδοσης θορύβου. Οι Corsair που είχα πάρει ήταν εξαιρετικοί. Θέλω να ξέρω αν υπάρχουν λύσεις που δεν γνωρίζω. 

Σε stp δεν εχεις κατι να φοβασαι , καλυτεροι θεωρουνται οι T30 αλλα και αυτους πρεπει να τους κρατησεις σε νορμαλ στροφες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, akoinonitos said:

Σε stp δεν εχεις κατι να φοβασαι , καλυτεροι θεωρουνται οι T30 αλλα και αυτους πρεπει να τους κρατησεις σε νορμαλ στροφες 

Τους Phanteks λες, ε; Βλέπω ένα καλό σετ με 3τμχ από Visionstudio. Βλέπω ότι είναι πολύ καλοί. Ισχυρός υποψήφιος λοιπόν. Δυστυχώς βλέπω πολύ LED κατάσταση σε άλλους ανεμιστήρες, π.χ. Corsair. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Για δουλειά είναι το PC και είμαστε και κάποιας ηλικίας. Θα ψάξω τους Phanteks λοιπόν και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ. Περιμένω και άλλες προτάσεις αν τυχόν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο και καλά στησίματα.

Τιμή μου που βρίσκομαι στη λίστα των ερωτηθέντων αλλά σε high end συστήματα θα ζητούσα εγώ την βοήθεια σου και όχι το αντίθετο.

Είμαι παντελώς αδιάβαστος στα φαν, πέραν των κλασσικών arctic δεν έχω κάτι να προτείνω μα είναι πολύ κατώτεροι της κατηγορίας που κοιτάς.

Αναμένουμε για φωτό από το build και τα πρώτα bench!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, nickol-us said:

Καλορίζικο και καλά στησίματα.

Τιμή μου που βρίσκομαι στη λίστα των ερωτηθέντων αλλά σε high end συστήματα θα ζητούσα εγώ την βοήθεια σου και όχι το αντίθετο.

Είμαι παντελώς αδιάβαστος στα φαν, πέραν των κλασσικών arctic δεν έχω κάτι να προτείνω μα είναι πολύ κατώτεροι της κατηγορίας που κοιτάς.

Αναμένουμε για φωτό από το build και τα πρώτα bench!

Εννοείται και σε ευχαριστώ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα και στη συζήτηση τους SilentWings4 της be quiet!, είχε 3x140 μέσα το κουτί και είναι εξαιρετικοί (2 τους έχω push μπροστά από το ψυγείο της ΑΙΟ και κλασσικά ο 3ος έμεινε εκεί που ήταν, δλδ πίσω στο κουτί exhaust).

Επίσης θετικές εντυπώσεις έχω και από τους AF120 RGB ELITE της Corsair, που ήρθαν μαζί με την ΑΙΟ και τους έχω pull, πίσω από το ψυγείο.

Αμφότεροι θέλουν PWM, σε full speed ακούγονται (όχι πολύ, όχι ενοχλητικά, αλλά ακούγονται). Τους έχω στο 40% μόνιμα και είναι εντελώς αθόρυβοι εκεί, φάση πρέπει να πάω το αυτί μου στα ~5εκ από το κουτί για να τους ακούσω.

Όταν με το καλό στήσεις το μηχάνημα, περιμένω εντυπώσεις από τον ΝM790, κοιτάω τον 4ρι κι εγώ για αποθήκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, pnick είπε

Τους Phanteks λες, ε; Βλέπω ένα καλό σετ με 3τμχ από Visionstudio. Βλέπω ότι είναι πολύ καλοί. Ισχυρός υποψήφιος λοιπόν. Δυστυχώς βλέπω πολύ LED κατάσταση σε άλλους ανεμιστήρες, π.χ. Corsair. Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα. Για δουλειά είναι το PC και είμαστε και κάποιας ηλικίας. Θα ψάξω τους Phanteks λοιπόν και βλέπουμε. Σε ευχαριστώ. Περιμένω και άλλες προτάσεις αν τυχόν υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει. 

ότι καλύτερο....τους έχω πάνω στην gpu σε push pull διάταξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, BabisTs said:

ότι καλύτερο....τους έχω πάνω στην gpu σε push pull διάταξη.

Τους έχω σταμπάρει και εκεί θα καταλήξω μάλλον. Από θόρυβο τί λένε; Θα τους βάλω σε διάταξη push.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pnick είπε

Τους έχω σταμπάρει και εκεί θα καταλήξω μάλλον. Από θόρυβο τί λένε; Θα τους βάλω σε διάταξη push.

Από θόρυβο αν δεν τους τελικιασεις σε στροφές μια χαρά είναι.Φανταζομαι θα το έχεις τσεκαρεις ήδη, αλλά είναι 3 εκ πάχος οι phanteks k όχι 2.5 όπως όλα τα άλλα fans.Το αναφέρω σε περίπτωση που είσαι πιεσμένος από χώρο στο case.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, pnick είπε

Τους έχω σταμπάρει και εκεί θα καταλήξω μάλλον. Από θόρυβο τί λένε; Θα τους βάλω σε διάταξη push.

μέχρι 2500rpm είναι κομπλέ.....από εκεί και πάνω αν τους τελικιάσεις στις 3000rpm ακούγονται.Είναι όπλα οι συγκεκριμένοι!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, με πείσατε. Εντός των ημερών φεύγει παραγγελία. Ευχαριστώ όλους για την συμμετοχή. Όταν στηθεί το σύστημα θα σας πω εντυπώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...