Προς το περιεχόμενο

Το Spotify απολύει 1500 εργαζομένους, που αντιστοιχούν στο 17% του εργατικού του δυναμικού


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα σταματήσει εδώ η κατρακύλα γιατί του χρόνου θα έχει μεγάλη συνέχεια…εδώ μικουν για επενδύσεις πάντως. Μετά από πολλά χρόνια βεβαίως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 minutes ago, dbrillis said:

Μην τα μπερδευουμε τα πραγματα, το X λειτουργει μια χαρα και χωρις (βαλε το νουμερο των υπαλληλων που απολυθηκαν ή εφυγαν) και χωρις πολυ απο το hardware που ειχαν. Αν βγαζουν λεφτα ειναι αλλο θεμα. Αλλα ειναι σαν να μου λες οτι αν δεν το ειχε παρει ο Ελον, το Τουιτερ σημερα θα ηταν κερδοφορο και χωρις απολυσεις.. #ΝΟΤ

Ετσι και το Spotify, θα απολυσει ακομα 1700 ατομα και η υπηρεσια θα δουλευει μια χαρα. Αρα, τους χρειαζονταν στ' αληθεια αυτους τους 1700 και οσους εχουν ηδη απολυσει; Και μην μου πεις οτι αυτοι που θα μεινουν πισω θα τραβανε κουπι σε γαλερα γιατι δεν θα σε πιστεψω. 

Όχι όχι, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Γενικώς, είμαι της άποψης ότι αυτό που έγινε με τις εταιρείες τεχνολογίας μέσα στον COVID ήταν μια "ανωμαλία" της αγοράς (προσέλαβαν πάρα πολλά άτομα) και τώρα γίνεται η διόρθωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, filip123go said:

Όχι όχι, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Γενικώς, είμαι της άποψης ότι αυτό που έγινε με τις εταιρείες τεχνολογίας μέσα στον COVID ήταν μια "ανωμαλία" της αγοράς (προσέλαβαν πάρα πολλά άτομα) και τώρα γίνεται η διόρθωση. 

Που να δεις με το ΑΙ τι διόρθωση θα γίνει, θα κλάψουνε μανούλες.

Επειδή έφυγα πρόσφατα από το tech κομμάτι μετά από 12 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό σε μεγάλες εταιρείες του χώρου (videogames), μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι νομίζει ο κόσμος που δεν δουλεύει πάνω στο τομέα αυτό.

  • Like 3
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα χασούρα είχε , έτσι ήταν και το είδος της επιχείρησης , απλά αφού καθιερώθηκε ήρθε η ώρα να ξεκινήσει το κέρδος  μετά απο τόσα χρόνια

Ήδη , (αφού έκανε γενικότερη μείωση ) ,έκοψε τελείως τις πληρωμές στους μικρούς καλλιτέχνες με πλαφόν και πρόσφατα παρουσιάστηκε σαν μέσο ξεπλύματος χρήματος , θα έχει συνέχεια η φάση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PadPoet είπε

Που να δεις με το ΑΙ τι διόρθωση θα γίνει, θα κλάψουνε μανούλες.

Επειδή έφυγα πρόσφατα από το tech κομμάτι μετά από 12 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό σε μεγάλες εταιρείες του χώρου (videogames), μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι νομίζει ο κόσμος που δεν δουλεύει πάνω στο τομέα αυτό.

Και εγώ έτσι πιστεύω που δουλεύω περίπου 10 έτη σε σάπιες εταιρίες του εσωτερικού.

Αν μέχρι το 2030 έχουμε δουλειά οι μισοί, καλά θα είναι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ.  Αυτά συμβαίνουν.  

Άλλο είναι αυτό που ποτέ μου δεν κατάλαβα σε τέτοιου είδους υπηρεσίες.  

Ο αριθμός των υπαλλήλων ΓΙΑΤΊ είναι τόσο μεγάλος, ξέρει κανείς να απαντήσει? Τεχνικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέσεις καταλαμβάνουν τόσες χιλιάδες κόσμου σε μια streaming (και εδώ μιλάμε για ήχο μόνο... ) υπηρεσία όπως το Spotify.  

1500 λέει άτομα το 17% των υπαλλήλων.  Πραγματικά δεν το πιάνω.  

Ξέρει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, georgiosmag said:

Οκ.  Αυτά συμβαίνουν.  

Άλλο είναι αυτό που ποτέ μου δεν κατάλαβα σε τέτοιου είδους υπηρεσίες.  

Ο αριθμός των υπαλλήλων ΓΙΑΤΊ είναι τόσο μεγάλος, ξέρει κανείς να απαντήσει? Τεχνικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέσεις καταλαμβάνουν τόσες χιλιάδες κόσμου σε μια streaming (και εδώ μιλάμε για ήχο μόνο... ) υπηρεσία όπως το Spotify.  

1500 λέει άτομα το 17% των υπαλλήλων.  Πραγματικά δεν το πιάνω.  

Ξέρει κανείς?

Ειναι το ιδιο αστείο με τα 11000-12000 ατομα που ειχε το Τουιτερ προ Ελον. 11000 υπάλληλοι για το Τουιτερ 🤯, δεν εβγαζε νόημα.

 Πολλες tech εταιριες, μεταξυ αλλων, διαφημιζαν και το ποσο ωραια ειναι να δουλεύεις για αυτες, πουλαγαν lifestyle. Δηλαδή σου έδιναν δυσαναλογα μεγάλο μισθο, πολλα benefits και κουλτουριαρικα work life balance ωραρια, του στυλ δουλεψε μια ωρα τη μερα και για εμας ειναι οκ, δίνεις τρομερή αξια στην εταιρια μας και μόνο που υπάρχεις. Πέντε άτομα για να κανουν τη δουλειά ενός και πολλοί ηταν και δυσαρεστημενοι, δούλευαν πολύ !!

Υπήρχε (και υπάρχει ακομα) η φούσκα του tech, λιγη δουλειά, λιγη εμπειρια, πολλα λεφτα. Τελειωσε το φτηνό χρημα και εσφιξε το ζωνάρι. Και ακομα δεν τα εχουμε δει ολα, πολλες απολύσεις αργουν γιατι σε χωρες οπως στην Ολλανδια ειναι δύσκολο να σε απολύσουν οταν εχεις συμβόλαιο αορίστου χρονου. Κανε υπομονή ομως και θα έρθουν και αυτες οι απολύσεις. 

4 hours ago, PadPoet said:

Που να δεις με το ΑΙ τι διόρθωση θα γίνει, θα κλάψουνε μανούλες.

Επειδή έφυγα πρόσφατα από το tech κομμάτι μετά από 12 χρόνια εργασίας στο εξωτερικό σε μεγάλες εταιρείες του χώρου (videogames), μπορώ να σας πω με σιγουριά ότι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από ότι νομίζει ο κόσμος που δεν δουλεύει πάνω στο τομέα αυτό.

Συμφωνώ, εκ των εσω βγαζει ματι. Τα χειρότερα ειναι μπροστά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, markos545 είπε

Παρόλο που έχει καλά οικονομικά στοιχεία θα απολύσει κόσμο μάλιστα.... Τι πιο σύνηθες θα μου πεις. Περιμένω με χαρά στα σχόλια νεοφιλελευθερους να μας πουν πόσο καλό μας κάνουν αυτές οι εταιρείες και ότι αυτός είναι ο σωστός δρόμος για ανάπτυξη 

Μια επίχειρηση δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Αλήθεια εσύ πας να δουλέψεις για κατι άλλο εκτός από το προσωπικό σου κέρδος; 

Όταν πριν κάποιες δεκαετίες κατασκευάστηκαν οι πρώτες ρομποτικές μηχανές, τα εργοστάσια δεν χρειαζόταν πια πολλά ανθρώπινα χέρια για να παράγουν το ίδιο εμπόρευμα. Χρειάζονταν όμως πια περισσότερα χέρια στο εργοστάσιο που κατασκεύαζε τις μηχανές. Εξέλιξη το λένε.

Κάποιοι λοιπόν κάναν απεργίες τότε και γράφανε στο αντιστοιχο insomnia του 1930 ότι φταίει ο φιλελευθερισμός που απολύονται μαζικά οι εργαζόμενοι. 

Τώρα μας ήρθε το ai. Πάλι εξέλιξη το λένε. Τώρα χρειάζονται περισσότερα χέρια να βρίσκονται στην παραμετροποίηση και ανακάλυψη νέων τομέων γύρω από αυτό. Το εργατικό δυναμικό μεταφέρεται...

Αν θέλετε να συμβαδιζετε με τις αρλουμπες, δεν θα έπρεπε να έχετε ούτε pc ούτε smartphone, ούτε αυτοκίνητο ούτε τηλεόραση. Να μαγειρεύατε σε ξυλοφουρνο και να μην περιμένατε από την κάθε Alexa να σας κλείσει το φως.

Άιντε Κουτσουμπέηδες των συνδικάτων με τα άιφονς στα χέρια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ολα αυτα τα χρονια της χασουρας καναν προσληψεις και μολις ειχαν κερδη καναν απολυσεις;

Σα να λες οσο δεν ειχα λεφτα ετρωγα αυγα με πατατες...τωρα που εχω λεφτα εκοψα τις πατατες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

κριμα τους εργαζομενους. τους ρουφιξανε το αιμα και τους πετανε στο δρόμο

ε δεν δούλευαν και στο γιαπί, στο spotify ήταν, χαλάρωσε λίγο!!! :D

 

Σε όλες τις εταιρείες του κόσμου δεν υπάρχουν συναισθηματισμοί. Η πρόσληψη γίνεται για να γίνει η δουλειά τους, ότι ώρα μπορούν και χωρίς εσένα απλά βρίσκεσαι χωρίς δουλειά. Το περιβάλλον δεν είναι πάντα ωραίο όταν απομυθοποιηθεί, παρά τα καλά benefits, μισθολογικά πακέτα, εργαλεία δουλειάς κλπ. Όλα είναι budgetοποιημένα και παρά την όποια κερδοφορία όταν δεν επιτυνγχάνεται ο στόχος μόνη η λύση είναι ο περιορισμός του κόστους με ότι αυτό συνεπάγεται.

(P & L = Profits VS Losses) 

Όταν θέλεις να χτίσεις βιογραφικό πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για όλα 

Την καλημέρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Georgios Pappas είπε

κριμα τους εργαζομενους. τους ρουφιξανε το αιμα και τους πετανε στο δρόμο

Ότι συμβαίνει πάντα δηλαδή. Έχουμε και στην Ελλάδα τέτοιες περιπτώσεις από συγκεκριμένες εταιρείες που όμως γλυτώνουν τον θόρυβο χάρη στην υπέροχη παντελώς αδιάφορη ελληνική κοινωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Tetrabitos said:

Πόσο μουσική να ακούμε πια; Πόσες θέσεις εργασίας να χρειάζονται για τέτοιες δουλειές;

Ψάχνουν στα αλουμινια παιδιά, 50€ μεροκάματο συν υπερωρίες πάντως!

Ψηθείτε και αφήστε τις σπουδές στους υπολογιστές. Αυτά ήταν καλά για το 2000+!

Τώρα άμα μπω στο chat gtp μου γράφει και κώδικα για ο,τι θέλω, άντε να διορθώσω τα λαθάκια και να πειράξω και μια γραμμή. Πόσα άτομα χρειάζονται για διορθώσεις;

Συμφωνώ, πρέπει οι άνθρωποι του IT που πολλοί έχουν ξεχάσει πως βιδώνουν μια λάμπα να ξυπνήσουν. Υπάρχουν ευτυχώς πολλές πρακτικές δουλειές για όλους και δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Εκτός αν κάποιος είχε το μυαλό να επενδύσει το μισθό σε μετοχές ή bitcoin πριν καιρό και τώρα κάθεται σε μαξιλαράκι, θα πρέπει να σκεφτεί τι θα κάνει.

Αλλά το ChatGPT πλέον κάνει πάρα πολλά και όχι μόνο σχετικά με προγραμματισμό και θα βοηθήσει και στον τεχνικό τομέα. Τις προάλλες είχα κάποιο θέμα με την πόρτα του σπιτιού του έδειξα μια φωτογραφία και μου πρότεινε αναλυτικά λύση όπου και ακολούθησα επιτυχώς με προτεινόμενη επίσκεψη σε τοπικό hardware store και αγορά προιόντος από λίστα. Χωρίς το ChatGPT πιστεύω θα είχα να αναγκαστεί να ψάξω για τεχνικό και να πληρώσω 150-200 ευρώ. 

Δηλαδή μπορεί να είναι και ευκαιρία για τους πρώην "βασιλιάδες" των υπολογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, georgiosmag said:

Οκ.  Αυτά συμβαίνουν.  

Άλλο είναι αυτό που ποτέ μου δεν κατάλαβα σε τέτοιου είδους υπηρεσίες.  

Ο αριθμός των υπαλλήλων ΓΙΑΤΊ είναι τόσο μεγάλος, ξέρει κανείς να απαντήσει? Τεχνικά δεν μπορώ να καταλάβω τι θέσεις καταλαμβάνουν τόσες χιλιάδες κόσμου σε μια streaming (και εδώ μιλάμε για ήχο μόνο... ) υπηρεσία όπως το Spotify.  

1500 λέει άτομα το 17% των υπαλλήλων.  Πραγματικά δεν το πιάνω.  

Ξέρει κανείς?

Πολύ μπακάλικα, όταν μια εταιρεία προσλαμβάνει άτομα, δείχνει "ανάπτυξη" (άσχετα αν τα χρειάζεται η όχι). Επίσης, πολύ πιθανόν να τσιμπάει και κρατικές χρηματοδωτήσεις (αντίστοιχα με τα δικά μας ΕΣΠΑ). 

54 minutes ago, torgar said:

κριμα για τον κοσμο, σαν πλατφορμα να παει στα τσακιδια το γρηγοροτερο

Εγώ μετά την αύξηση το έκοψα. Εβαλα yt premium που έχει και το yt music μέσα. Και να φανταστείς το είχα απο τη 1η μέρα που ήρθε Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...