Προς το περιεχόμενο

Ξεχωριστά vs multi effect πετάλια ηλεκτρικής κιθάρας


papercuts

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Παίζω ηλεκτρική κιθάρα 1+ χρόνο και έχω πάρει μέχρι τώρα το behringer vintage distortion vd1 και behringer overdrive distortion od100 (μεταχειρισμένα) ώστε να παίζω ροκ/μεταλ μουσική. 

Ωστόσο θα ήθελα να εξερευνήσω και άλλους ήχους/λειτουργίες, όπως wah, delay, looper, phase shifter, reverb, compression και γενικά ήχους που μπορεί να παράξει με ευκολία ένας επεξεργαστής από ότι ένα ψηφιακό κύκλωμα, καθώς θα είναι σε πιο compact μορφή και δεν θα χρειάζεται να παίρνω πολλά φθηνά πετάλια.

Προφανώς βγαίνει φθηνότερο να πάρω ένα πεταλάκι όπως το zoom g1x four από το να πάρω ξεχωριστά πετάλια. 

Έτσι στο μέλλον, όταν θα παίζω καλύτερα, θα μπορέσω να πάρω πιο ακριβά πετάλια.

Θα άξιζε να δοκιμάσω τέτοιου είδους multi effect; Γνωρίζει κανείς εάν αυτό που προανέφερα είναι καλό; Έχω δει γενικά πολλά reviews για το συγκεκριμένο και είναι θετικά.

Επεξ/σία από papercuts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ένα Zoom είναι μια πολύ καλή λύση για να αρχίσεις να πειραματίζεσαι, καθώς ουσιαστικά φτιάχνεις chains από single πετάλια. Έχω πεταλιέρα με 13 πετάλια αλλά έχω στο μέσο της ένα Zoom ms 70 cdr (αυτό μην το κοιτάς, είναι μόνο για reverb, delay, chorus, modulation κλπ). Εν ολίγοις, προχώρα άφοβα σε zoom τύπου G1. Θα έλεγα μάλιστα να το πάρεις και μεταχειρισμένο (μπες και στο smart.noiz.gr). Θα είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να μάθεις τι περίπου θες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Rebirth είπε

Καλησπέρα. Ένα Zoom είναι μια πολύ καλή λύση για να αρχίσεις να πειραματίζεσαι, καθώς ουσιαστικά φτιάχνεις chains από single πετάλια. Έχω πεταλιέρα με 13 πετάλια αλλά έχω στο μέσο της ένα Zoom ms 70 cdr (αυτό μην το κοιτάς, είναι μόνο για reverb, delay, chorus, modulation κλπ). Εν ολίγοις, προχώρα άφοβα σε zoom τύπου G1. Θα έλεγα μάλιστα να το πάρεις και μεταχειρισμένο (μπες και στο smart.noiz.gr). Θα είναι ένα πολύ καλό εργαλείο για να μάθεις τι περίπου θες. 

 Ευχαριστω πολυ :)! Μεταχειρισμενο λεω να παρω, οποτε ευχαριστω για το site!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...