Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση GPU


ReturN-GR-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Με μέσο όρο 2 ώρες Gaming την ημέρα και με 50W διαφορά που έχει η 7800ΧΤ από την 4070 και με τιμή KWh από 1.1.24 μαζί με κατανάλωση και τις ρυθμιζόμενες χρέωσης στα 0.21 Ευρώ μας βγάζει

 

2x365 = 730h  x 50W = 36500 /1000 = 36.5KWh x 0.21ευρω = 7,7 ευρώ τον χρόνο.

Σε καμιά δεκαετία θα έχει αποσβέσει τα 80 ευρώ διαφορά.

Πλεον η διαφορα ειναι 40€ και νομιζω οτι ελαχιστοι παιζουν 2 ωρες, το λιγοτερο 4 ωρες για ενα μεσο Gamer με τους ψιλοκαμενους/καμενους στις 6-10 ωρες .
Συνηθως αυτη η κατηγορια με τις 2 ωρες μενει με τη παλια και ριχνει κανα detail δεν σκαει 500αρικα για να λεει οτι πηρε GPU.
Με 4 ωρες με τον υπολογισμο σου(14.4€) ειναι λιγοτερο απο 3 χρονια για καποιον πιο μερακλη ειναι 2 χρονια.

Υπαρχει και το ενδεχομενο να παρει πιο ακριβη καρτα και να την αποσβεσει λογο καταναλωσης.
Πχ καποιος που κοιταει 7700xt 4060Ti με το οφελος που θα εχει στα επομενα χρονια λογο καταναλωσης να παρει 4070 βαζοντας κατι παραπανω.
7700xt 245w
4060Ti 160w
85w διαφορα / ωρα

2x365 = 730h  x 85W = 62050 /1000 = 62.05KWh x 0.21ευρω = 13€ το χρονο x 4 χρονια = 52€
4
x365 = 1460h  x 85W = 124100 /1000 = 124.1KWh x 0.21ευρω = 26€ το χρονο x 4 χρονια = 104€

4060Τi  390€ + 104€ = 494€ + 30€ (διαφορα 4060Τi 7700xt) = 524€ καπου τοσο μπορει να εχει η 4070 σε λιγες μερες λογο Ti Super.
Αρα 7700xt+καταναλωση = πανω κατω μια 4070 .

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, charllestone είπε

Μπορεί να είναι ίδιες σε raster performance αλλα μην ξεχνάμε οτι η 2070 έχει DLSS. Εγω με 2070 παίζω σχεδόν τα πάντα σε 2κ. Το DLSS για μένα είναι must.

Άν τη βρείς 200 ευρώ και κάτω,  πάρτην, αξίζει.

Με ryzen 5 5600 /rx 6600 παίζω csgo2 135 fps / 1440p με fsr. Το dlss δεν είναι must για όλους. Η σειρά 6000 υποστηρίζει και fsr 3 επισήμως οπότε είναι future proof.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ AMD κάρτα είχα πρίν, παίδες το FSR δυστυχώς δεν συγκρίνεται με το DLSS πουθενά... όσο κ αν δεν συμπαθώ την nvidia... αυτή είνα η αλήθεια.
Μακάρι με το fsr 3.5 να αλλάξουν τα πράγματα....

Επεξ/σία από charllestone
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, charllestone είπε

Κι εγώ AMD κάρτα είχα πρίν, παίδες το FSR δυστυχώς δεν συγκρίνεται με το DLSS πουθενά... όσο κ αν δεν συμπαθώ την nvidia... αυτή είνα η αλήθεια.

Ας δούμε πρώτα το fsr 3 σε κάποιους τίτλους. Η σειρά rtx 2000 νομίζω ότι υποστηρίζει μέχρι dlss 2 και όχι 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fotaras76 είπε

Ας δούμε πρώτα το fsr 3 σε κάποιους τίτλους. Η σειρά rtx 2000 νομίζω ότι υποστηρίζει μέχρι dlss 2 και όχι 3.

Yποστηρίζει και DLSS 3 κανονικά εκτώς του Frame Generation. Επίσης υποστηρίζει επίσης και ray re-construction του DLSS 3.5.
Το μόνο κακό είναι οτι δεν υποστηρίζει Frame Generation, όπως και η 3000 σειρά δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Ας δούμε πρώτα το fsr 3 σε κάποιους τίτλους. Η σειρά rtx 2000 νομίζω ότι υποστηρίζει μέχρι dlss 2 και όχι 3.

Γιατι το FSR 3 ειναι κλειδωμενο μονο στις AMD;
Oι Nvidia εχουν το DLSS 3.5 που ειναι μακραν καλυτερο του FSR αλλα παραλληλα εχουν και FSR.
Moνο χαμενος θα ειναι αν επιλεξει AMD γιατι δεν εχουν ολα FSR.
Aντιθετως ,με Nvidia εκει που εχει DLSS βαζεις DLSS και εκει που εχει μονο FSR βαζεις FSR.

https://www.youtube.com/watch?v=brpsxCrD80I&ab_channel=GamesOracle

 

1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Με ryzen 5 5600 /rx 6600 παίζω csgo2 135 fps / 1440p με fsr. Το dlss δεν είναι must για όλους. Η σειρά 6000 υποστηρίζει και fsr 3 επισήμως οπότε είναι future proof.

Πιστεψε με αν μπορουσες να το βαλεις θα το εκανες και εσυ must.
Mονο οσοι δεν το εχουν θεωρουν οτι δεν ειναι must γιατι προφανως δεν εχουν και αλλη επιλογη,συμβιβαζονται με οτι εχουν.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, BlurayMoviesGreece said:

 νομιζω οτι ελαχιστοι παιζουν 2 ωρες, το λιγοτερο 4 ωρες για ενα μεσο Gamer με τους ψιλοκαμενους/καμενους στις 6-10 ωρες .

Δεν ξέρω που είδες αυτά τα νούμερα αλλά τα Global Average είναι κοντά στις 1.2 ώρες την ημέρα.

https://www.statista.com/statistics/273829/average-game-hours-per-day-of-video-gamers-in-selected-countries/

Average-Daily-time-spent-playing-games-1

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν ξέρω που είδες αυτά τα νούμερα αλλά τα Global Average είναι κοντά στις 1.2 ώρες την ημέρα.

https://www.statista.com/statistics/273829/average-game-hours-per-day-of-video-gamers-in-selected-countries/

 

To Global Average δεν μου λεει τιποτα, ολα τα σπιτια εχουν απο 1-2 pc και ολοι θα παιξουν ενα παιχνιδακι μια στο τοσο.
Εγω αναφερομαι σε Gamers που ασχολουνται και τα σκανε σε Hardware.
Aυτοι που βλεπεις με τις 1.2 ωρες δεν ειναι πελατες 4070/7800xt, ειναι Ryzen 5600G, Ιntel UHD και GTX 1060/1660 αντε και καμια 5700xt/2060 που παιζουν Dota, LoL , CS κτλ.
Eπειδη λοιπον εγω ειμαι Gamer πολλα χρονια με βαση την εμπειρια μου στα Online που εχουμε καθημερινη επαφη με ολους του Clan(500-600 ατομα Ελληνες).
Aυτοι που ειναι ψιλοnormal παιζανε 4 ωρες, αυτοι που ψιλοκαιγονταν επαιζαν 6-7 και αυτοι που λιωναμε χτυπαγαμε 10ωρα.
Μονο τα Raids Βοsses ηταν 3.5 ωρες και αν δεν ερχοσουν εστω και μια φορα ετρωγες ποδι.
Αντιστοιχα πανω κατω ηταν και το hardware τους, αυτοι με τις 4 ωρες ειχαν τα χειροτερα pc και αυτοι που ελιωναν ειχαν Μid Range/High End της εποχης.
 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, BlurayMoviesGreece said:

To Global Average δεν μου λεει τιποτα, ολα τα σπιτια εχουν απο 1-2 pc και ολοι θα παιξουν ενα παιχνιδακι μια στο τοσο.
Εγω αναφερομαι σε Gamers που ασχολουνται και τα σκανε σε Hardware.
Aυτοι που βλεπεις με τις 1.2 ωρες δεν ειναι πελατες 4070/7800xt ειναι Ryzen 5600G, Ιntel UHD και GTX 1060/1660.

picard-meme-facepalm-300.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

picard-meme-facepalm-300.png

Θα ειχε νοημα να μου παραθεσεις μονο τους χρηστες 4070/7800xt και πανω και οχι μια σουμα που περιεχει και τα ενσωματομενα γραφικα η καρτες του 2015.
Αλλωστε για αυτες μιλαμε και σε αυτους τους Gamers απευθονονται.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Mονο οσοι δεν το εχουν θεωρουν οτι δεν ειναι must γιατι προφανως δεν εχουν και αλλη επιλογη,συμβιβαζονται με οτι εχουν.

Και 4090 μπορώ να αγοράσω φίλε, απλά δεν είναι προτεραιότητα μου γιατί υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή μου , το gaming είναι περίπου 1 ώρα τη μέρα για εμένα και 2 για τον γιο μου που είναι υπερευχαριστημένος με ό,τι έχουμε.

 Κατά 80% παίζω Rocket League στο 2ο pc με gtx 1650 σε 1080p. Ακόμα και όταν το παίζω σε 1440p με την 6600 στο πρώτο pc την ίδια ακριβώς απόλαυση νιώθω.  Η χαρά στο gaming για εμένα βρίσκεται πρωτίστως στο concept του παιχνιδιού. Δεν πρόκειται να δώσω επιπλέον ευρώ για παραπάνω τεχνολογίες που τις θεωρώ δευτερεύουσες. 

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Και 4090 μπορώ να αγοράσω φίλε, απλά δεν είναι προτεραιότητα μου γιατί υπάρχουν κι άλλα πράγματα στη ζωή μου , το gaming είναι περίπου 1 ώρα τη μέρα για εμένα και 2 για τον γιο μου που είναι υπερευχαριστημένος με ό,τι έχουμε.

 Κατά 80% παίζω Rocket League στο 2ο pc με gtx 1650 σε 1080p. Ακόμα και όταν το παίζω σε 1440p με την 6600 στο πρώτο pc την ίδια ακριβώς απόλαυση νιώθω.  Η χαρά στο gaming για εμένα βρίσκεται πρωτίστως στο concept του παιχνιδιού. Δεν πρόκειται να δώσω επιπλέον ευρώ για παραπάνω για τεχνολογίες που τις θεωρώ δευτερεύουσες. 

Εγω δεν μιλησα για το τι μπορεις να αγορασεις, μιλησα για το τι εχεις και τι υποστηριζει.
Και 7900xtx να ειχες παλι το ιδιο θα σου ελεγα, εφοσον δεν υποστηριζει DLSS και εφοσον δεν μπορεις να δεις/καταλαβεις τη διαφορα τρεχοντας και τα 2 ,βαζεις FSR γιατι αυτο εχεις αναγκαστικα(συμβιβαζεσαι).
Αυτος ομως που εχει Nvidia ακομα και με τη 2060 μπορει να βαλει και τα 2 και να καταλαβεις τις διαφορες, ετσι γινεται must το DLSS.
Για αυτο ειμαστε χωρισμενοι στους "δεν καιγομαι για DLSS"(AMD) και στους "Μονο DLSS το FSR ειναι χαλια"(Nvidia).

1 ώρα πριν, just_a_dude είπε

Τι 4 ώρες τη μέρα ρε guys?? Εκτός αν έχετε 15 ακίνητα και αράζετε και μαζεύεται τα νοίκια :P

Εμενα παλι μου φαινεται παραξενο να δινει καποιος 550-600€ για να παιζει 1 ωρα τη μερα, ενω μπορει να πεσει σε High και να παιξει με τη παλια του δωρεαν.
Αυτος με τα 15 ακινητα ειναι πιο πιθανο να αγοραζει hardware ανεξαρτητου ποσου και απλα να μη το εκμεταλευεται οσο πρεπει.
Εχω φιλο με παραπανω απο 15 ακινητα, με 14900k 4090 64gb ddr5 που απο τοτε που το στησαμε ζητημα να επαιξε 3 ωρες συνολικα.
Αντιθετως αυτοι με τις 4070 το 4ωρακι το χτυπανε και αυτοι που δεν τους νοιαζει να αναβαθμισουν παιζουν 1-2 ωρες Dota, LoL,CS.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Εμενα παλι μου φαινεται παραξενο να δινει καποιος 550-600€ για να παιζει 1 ωρα τη μερα, ενω μπορει να πεσει σε High και να παιξει με τη παλια του δωρεαν.
Αυτος με τα 15 ακινητα ειναι πιο πιθανο να αγοραζει hardware ανεξαρτητου ποσου και απλα να μη το εκμεταλευεται οσο πρεπει.
Εχω φιλο με παραπανω απο 15 ακινητα, με 14900k 4090 64gb ddr5 που απο τοτε που το στησαμε ζητημα να επαιξε 3 ωρες συνολικα.
Αντιθετως αυτοι με τις 4070 το 4ωρακι το χτυπανε και αυτοι που δεν τους νοιαζει να αναβαθμισουν παιζουν 1-2 ωρες Dota, LoL,CS.

Αν βγάλεις δουλεια (8) και ύπνο (7)  μένουν 9 ώρες. Αν φάω το 50% από αυτές μόνο σε gaming κάηκα. Υπάρχουν και άλλα πράγματα που κάνεις μέσα στη μέρα πέρα από το gaming και δεν έχει σημασία η κάρτα και το πόσο δυνατή είναι στο πόσες ώρες αφιερώνεις. Προφανώς ΣΚ που υπάρχει περισσότερος χρόνος, ναι χτυπάω 5-6ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν βγάλεις δουλεια (8) και ύπνο (7)  μένουν 9 ώρες. Αν φάω το 50% από αυτές μόνο σε gaming κάηκα. Υπάρχουν και άλλα πράγματα που κάνεις μέσα στη μέρα πέρα από το gaming και δεν έχει σημασία η κάρτα και το πόσο δυνατή είναι στο πόσες ώρες αφιερώνεις. Προφανώς ΣΚ που υπάρχει περισσότερος χρόνος, ναι χτυπάω 5-6ωρα.

Παντα υπαρχουν και αλλα πραγματα να κανεις, γι αυτο και ο φιλος με το 14900κ 4090 που σου ειπα εχει παιξει 3 ωρες σε 15 μερες.
Το αγορασε γιατι ηθελε να εχει καλο pc και οχι γιατι το χρειαζοταν.
Ο καθε ενας εχει τις πρωτεραιοτητες του,προφανως αυτος που παιζει 4 ωρες προτιμα να παιξει απο το να παει για καφε στη πλατεια ή για ποτο το βραδυ.
Καποιος αλλος θα παει στο γηπεδο, για Bowling, cinema ,για ψαρεμα κτλ
Ε αυτος που παιζει 4 ωρες το χομπι του ειναι το Gaming.
Για τον ιδιο λογο χαλαει και τα χρηματα του στο Hardware αντι να ανοιγει μπουκαλια στο Ρεμο ή για εισιτηριο διαρκειας στη 13.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...