Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για χαρτί αγγλικών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη λύση για ένα χαρτί αγγλικών για φοιτητή/τρία ? Βλέπω τώρα τελευταία πολλές διαφημίσεις με εξ αποστάσεως προγράμματα (ιδανική λύση για εργαζόμενους και γενικά για φοιτητές αλλά δεν ξέρω εάν αποδίδει..) που προσφέρουν χαρτί αγγλικών , μπορείτε να προτείνετε κάποια από όσα κυκλοφορούν ??? 

 

Επίσης κάποια γνώμη για το χαρτί αγγλικών από το Freestudie , το έχει δοκιμάσει κανένας?

Επεξ/σία από GreekUser2023
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Είναι ιδέα μου ή έχει ευτελιστεί η εκμάθηση ξένων γλωσσών και η πιστοποίηση τους; 

Απολύτως. Λίγοι θέλουν να μάθουν αγγλικά. Οι πιο πολλοί θέλουν το χαρτί (κάτι ξέρω και το λέω, 20 χρόνια φροντιστήριο αγγλικών έχω).

13 ώρες πριν, GreekUser2023 είπε

Ποια πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη λύση για ένα χαρτί αγγλικών για φοιτητή/τρία ? Βλέπω τώρα τελευταία πολλές διαφημίσεις με εξ αποστάσεως προγράμματα (ιδανική λύση για εργαζόμενους και γενικά για φοιτητές αλλά δεν ξέρω εάν αποδίδει..) που προσφέρουν χαρτί αγγλικών , μπορείτε να προτείνετε κάποια από όσα κυκλοφορούν ??? 

 

Επίσης κάποια γνώμη για το χαρτί αγγλικών από το Freestudie , το έχει δοκιμάσει κανένας?

Αν θες μια εύκολη πιστοποίηση, LRN, NOCN, TIE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yannis27gr είπε

Απολύτως. Λίγοι θέλουν να μάθουν αγγλικά. Οι πιο πολλοί θέλουν το χαρτί (κάτι ξέρω και το λέω, 20 χρόνια φροντιστήριο αγγλικών έχω).

Αν θες μια εύκολη πιστοποίηση, LRN, NOCN, TIE.

Και στα γαλλικά είναι κάπως έτσι. Αν και εκεί, έχει διατηρηθεί ένα επίπεδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Rebelos2018 είπε

Είναι ιδέα μου ή έχει ευτελιστεί η εκμάθηση ξένων γλωσσών και η πιστοποίηση τους; 

Σίγουρα ναι , μόνο το χαρτί κοιτάνε και όχι τις γνώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/12/2023 στις 2:32 ΜΜ, yannis27gr είπε

Απολύτως. Λίγοι θέλουν να μάθουν αγγλικά. Οι πιο πολλοί θέλουν το χαρτί (κάτι ξέρω και το λέω, 20 χρόνια φροντιστήριο αγγλικών έχω).

Ετσι είναι. Αυτή είναι μια παθογένεια της Ελληνικής κοινωνίας και σε μικρότερο βαθμό της δυτικής (No Child Left Behind). Ολοι θέλουν χαρτιά.

Ο κόσμος κυνηγάει τα τυπικά χαρτιά που δίνουν μόρια για το δημόσιο. Ευκολες πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών, το ευκολότερο μεταπτυχιακό, ακόμα και ένα άσχετο εύκολο διδακτορικό, στο μέτρο του εφικτού, ότι δίνει μόρια. 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, fast8 είπε

Ετσι είναι. Αυτή είναι μια παθογένεια της Ελληνικής κοινωνίας και σε μικρότερο βαθμό της δυτικής (No Child Left Behind). Ολοι θέλουν χαρτιά.

Ο κόσμος κυνηγάει τα τυπικά χαρτιά που δίνουν μόρια για το δημόσιο. Ευκολες πιστοποιήσεις ξένων γλωσσών, το ευκολότερο μεταπτυχιακό, ακόμα και ένα άσχετο εύκολο διδακτορικό, στο μέτρο του εφικτού, ότι δίνει μόρια. 

Δεν θα έλεγα πως είναι παθογένεια της ελληνικής κοινωνίας. 

Είχα μια κουβέντα με μία καθηγήτρια γαλλικών προ διετίας και μου είπε πως στη Γαλλία, υπάρχει εδώ και χρόνια μία προσπάθεια "φτωχοποίησης" και απλοποίησης της γλώσσας τους, προκειμένου να μην δυσκολεύονται οι μαθητές. Και στην ορθογραφία και στους χρόνους και στον πλούτο του λεξιλογίου που χρησιμοποιούν. Και πως σήμερα, τα γαλλικά που ομιλούνται δεν έχουν καμία σχέση με τα γαλλικά προ εικοσαετίας. 

Αν αυτό συμβαίνει σε μία χώρα με τόσο περήφανους κατοίκους για τη γλώσσα τους, καταλαβαίνεις στα αγγλικά τι θα συμβεί (συμβαίνει). 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...