Προς το περιεχόμενο

"Φυσαλίδες" σε ηλεκτρικό μπρίκι: είναι κάτι που συμβαίνει ; ή πρόκειται πέρι ελαττωματικού ;


witty

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Αγόρασα χθες το εικονιζόμενο ηλεκτρικό μπρίκι (Pyrex SB1300 Inox).

Στο εγχειρίδιο, στην σελίδα 5, υπάρχει η ενότητα "πριν την πρώτη χρήση".
Εφάρμοσα πιστά τις οδηγίες (γεμίζουμε μέχρι το "MAX" με κρύο νερό, βράζουμε, πετάμε το νερό και επαναλαμβάνουμε 2-3 φορές) και το αποτέλεσμα ήταν το μπρίκι να αποκτήσει "φυσαλίδες".

Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό ; είναι κάτι που συμβαίνει ;
ή η ύπαρξη τους αποτελεί απόδειξη ότι το μπρίκι είναι ελαττωματικό ;

Ευχαριστώ
 

1.JPG

3.JPG

5.JPG

7.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το νερό είναι. Αν ανοίξεις θερμοσίφωνα θα καταλαβεις.

Με ξυδι η λεμονι φευγει. Μπορεις να βάλεις και πρασινο schotch να τρίψεις απλα θα κανει επιφάνειακες γρατζουνιές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Απο το νερό είναι. Αν ανοίξεις θερμοσίφωνα θα καταλαβεις.

Με ξυδι η λεμονι φευγει. Μπορεις να βάλεις και πρασινο schotch να τρίψεις απλα θα κανει επιφάνειακες γρατζουνιές 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Προβληματίστηκα διότι στα 2 προηγούμενα μπρίκια που είχα, δεν είχε συμβεί κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άλατα από το νερό. Αν παρατηρήσεις έχουν επικαθίσει ακριβώς στο σημείο όπου βρίσκεται από κάτω η αντίσταση του μπρικιού.

 

Μπορείς να κάνεις ανά διαστήματα αφαλάτωση με ξίδι, ή με μικρή ποσότητα κιτρικού οξέος (γνωστό και ως ξινό) σε νερό (βάζεις λίγο νερό στο μπρίκι, πρόσθετεις κιτρικό οξύ και βάζεις το μπρίκι να βράσει. Μετά βράζεις 1-2 φορές με σκέτο νερό για να καθαρίσεις υπολείμματα κιτρικού).

Σε βραστήρα που έχουμε χρησιμοποιώ κιτρικό γιατί είναι πιο εύκολο στο χειρισμό και το κυριότερο...δεν μυρίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, PharmChem είπε

Είναι άλατα από το νερό. Αν παρατηρήσεις έχουν επικαθίσει ακριβώς στο σημείο όπου βρίσκεται από κάτω η αντίσταση του μπρικιού.

 

Μπορείς να κάνεις ανά διαστήματα αφαλάτωση με ξίδι, ή με μικρή ποσότητα κιτρικού οξέος (γνωστό και ως ξινό) σε νερό (βάζεις λίγο νερό στο μπρίκι, πρόσθετεις κιτρικό οξύ και βάζεις το μπρίκι να βράσει. Μετά βράζεις 1-2 φορές με σκέτο νερό για να καθαρίσεις υπολείμματα κιτρικού).

Σε βραστήρα που έχουμε χρησιμοποιώ κιτρικό γιατί είναι πιο εύκολο στο χειρισμό και το κυριότερο...δεν μυρίζει.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είχα ιδέα για αυτήν την διαδικασία. Θα την κάνω, αν και σκοπεύω να ρωτήσω πρώτα και την εταιρεία για να μην μου πουν μετά ότι ακυρώνεται η εγγύηση για ενέργειες που δεν αναφέρονται στο εγχειρίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreas1gr είπε

Άλατα...

Το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου συμβατικό μπρίκι...

Τρίψιμο με σύρμα κουζίνας και καθάρισε...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στο εγχειρίδιο αναφέρει να μην γίνεται χρήση σύρματος.
Θα δω μήπως φύγει με την λούφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, witty είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν είχα ιδέα για αυτήν την διαδικασία. Θα την κάνω, αν και σκοπεύω να ρωτήσω πρώτα και την εταιρεία για να μην μου πουν μετά ότι ακυρώνεται η εγγύηση για ενέργειες που δεν αναφέρονται στο εγχειρίδιο.

Παράκαλώ! Αν ελέγξεις στο εγχειρίδιο χρήσης θα αναφέρει λογικά και εκεί πώς να κάνεις αφαλάτωση (αν θέλεις να το κάνεις by the book και να είσαι ασφαλής).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PharmChem είπε

Παράκαλώ! Αν ελέγξεις στο εγχειρίδιο χρήσης θα αναφέρει λογικά και εκεί πώς να κάνεις αφαλάτωση (αν θέλεις να το κάνεις by the book και να είσαι ασφαλής).

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Το εγχειρίδιο αναφέρει "προμηθευτείτε ένα κατάλληλο καθαριστικό αλάτων από το σούπερ μάρκετ".

Τώρα, τι ακριβώς σημαίνει "κατάλληλο" είναι απορίας άξιο. Θα τους ρωτήσω ώστε να γίνουν λίγο πιο σαφείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/22691668/Philips-Katharistiko-Kafetieras-250ml-CA6700-91.html

Το κατάλληλο καθαριστικό που αναφέρει είναι αυτό που βάζουμε και στις καφετέριες, πολύ πιο απλό και πιο ασφαλή είναι το ξύδι ή κιτρικό οξύ (ξινό) που τα έχουμε όλοι στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω αυτό το αφαλατικό για επαγγελματικούς λόγους...

Στο μπρίκι στο σπίτι βάζω ίσα-ίσα να καλυφτεί ο πάτος, τρίβω με το σφουγγάρι και ξεπλένω. 5 δευτερόλεπτα υπόθεση... ούτε ξύδια ούτε αηδίες και ο πάτος γυαλίζει σαν καινούργιος. Γάντι εννοείται, ώστε να μην έρθει σε επαφή το αφαλατικό με το χέρι... όχι ότι θα πάθετε έγκαυμα, αλλά προκαλεί έντονη ξηροδερμία.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chios είπε

https://www.skroutz.gr/s/22691668/Philips-Katharistiko-Kafetieras-250ml-CA6700-91.html

Το κατάλληλο καθαριστικό που αναφέρει είναι αυτό που βάζουμε και στις καφετέριες, πολύ πιο απλό και πιο ασφαλή είναι το ξύδι ή κιτρικό οξύ (ξινό) που τα έχουμε όλοι στο σπίτι.

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο.

Το μόνο που με προβληματίζει με το ξύδι είναι ότι - εάν το χρησιμοποιήσω - μήπως μου πουν ότι ακυρώνεται η εγγύηση διότι στο εγχειρίδιο δεν αναφέρει τίποτα για ξύδι ή άλλες επιλογές όπως το ξινό.

 

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εγώ έχω αυτό το αφαλατικό για επαγγελματικούς λόγους...

Στο μπρίκι στο σπίτι βάζω ίσα-ίσα να καλυφτεί ο πάτος, τρίβω με το σφουγγάρι και ξεπλένω. 5 δευτερόλεπτα υπόθεση... ούτε ξύδια ούτε αηδίες και ο πάτος γυαλίζει σαν καινούργιος. Γάντι εννοείται, ώστε να μην έρθει σε επαφή το αφαλατικό με το χέρι... όχι ότι θα πάθετε έγκαυμα, αλλά προκαλεί έντονη ξηροδερμία.

 

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Δεν είχα υπ'οψιν μου για το γάντι.

Το ξύδι το λέτε "αηδίες" επειδή δεν είναι αποτελεσματικό ;
ή υπάρχει άλλος λόγος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, witty είπε

Ευχαριστώ για τον σύνδεσμο.

Το μόνο που με προβληματίζει με το ξύδι είναι ότι - εάν το χρησιμοποιήσω - μήπως μου πουν ότι ακυρώνεται η εγγύηση διότι στο εγχειρίδιο δεν αναφέρει τίποτα για ξύδι ή άλλες επιλογές όπως το ξινό.

 

Ευχαριστώ για τις σκέψεις.

Δεν είχα υπ'οψιν μου για το γάντι.

Το ξύδι το λέτε "αηδίες" επειδή δεν είναι αποτελεσματικό ;
ή υπάρχει άλλος λόγος ;

Είσαι λίγο υπερβολικός ή μου φαίνεται;Μη το ένα μη το άλλο,εκτός αν το πήρες για βιτρίνα και όχι να το χρησιμοποιείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chios είπε

Τι σχέση έχει το ξύδι με την εγγύηση;; μπρίκι είναι ότι θες βράζεις μέσα. 

Το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ότι το μπρίκι προορίζεται αποκλειστικά για καφέ και βράσιμο νερό. Τίποτα άλλο. Απεναντίας, προειδοποιεί για την χρήση διαφορετικών υγρών.

50 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Είσαι λίγο υπερβολικός ή μου φαίνεται;Μη το ένα μη το άλλο,εκτός αν το πήρες για βιτρίνα και όχι να το χρησιμοποιείς.

Το εγχειρίδιο χρήσης αναφέρει ότι ενδέχεται να ακυρωθεί η εγγύηση εάν η συντήρηση δεν είναι με τον "σωστό" τρόπο.
Το ξύδι δεν αναφέρεται πουθενά στο εγχειρίδιο ως "σωστός" τρόπος. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...