Προς το περιεχόμενο

Eνίσχυση wifi σε δωμάτιο με ασθενές σήμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Επειδή δεν έχω μεγάλη εξοικείωση με δίκτυα κτλ - σε περίπτωση που το wifi είναι ασταθές και ασθενές σε ένα δωμάτιο (τριφασική παροχή - 80 τ.μ. συνολικά το σπίτι), τί μπορεί να γίνει? Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να τραβάω καλώδια κτλ.

 

Ευχαριστώ σε όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2023 στις 9:29 ΠΜ, achilles_g_ είπε

Σ ευχαριστώ - ποια η διαφορα από ενα WiFi repeater της DEVOLO πχ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Σ ευχαριστώ πολύ - να ρωτήσω κ κάτι ακόμα - ουσιαστικά πλέον έχω μια τηλεόραση στο σαλόνι κ μια στο υπνοδωμάτιο με το ασθενές σήμα (το ρουτερ είναι στο σαλόνι τρία μετά από την τηλεόραση κ δεν θέλω να τραβάω καλώδια Ethernet) - με το συγκεκριμένο μηχανάκι θα έχω αντίστοιχη σύνδεση όπως με καλώδιο Ethernet ή τουλάχιστον για την τηλεόραση του σαλονιού να χρησιμοποιήσω ένα powerline της tp link ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα σχέδια είμαι τραγικός 🤣 η τηλεόραση του σαλονιού ‘βλεπει’  το ρουτερ χωρίς να παρεμβάλλεται τοίχος η άλλο εμπόδιο μεταξύ τους με συνολική απόσταση 3 μέτρα  (η γραμμή είναι 100αρα) - η άλλη τηλεόραση βρίσκεται στο υπνοδωμάτιο περίπου 7-8 μετρα απο το ρουτερ κ δεν έχουν οπτική επαφή (το ρουτερ βρίσκεται σε υπερυψωμένο πάσο στη σαλοτραπεζαρια) - προς το παρόν εβαλα ένα ζευγάρι tplink στη μέσα τηλεόραση κ η ταχύτητα που πιάνει είναι γύρω στα 25mbps μόνο - 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 07/12/2023 at 09:02, stef157 said:

Υπάρχει η επιλογή των powerlines αλλά από όσο θυμάμαι δεν δουλεύουν σε τριφασικό, χωρίς ποτέ να το έχω δοκιμάσει εγώ ο ίδιος.

παιζουν αλλα με μεγαλυτερη απωλεια απο οτι  στην ιδια φαση. και οχι καλη επιλογη για 100αρες vdsl Και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...