Προς το περιεχόμενο

Επιλογή mini projector , fullhd mini /portable


charalampos0388
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από CostasRompotis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα .

Το SAMSUNG  frestyle 2nd gen στα 480 ευρω πως ακουγεται? αξιζει το ποσο? 

Υπαρχει κατι που θα προτεινε καποιος μεχρι 500 ευρω σε Full HD native σε portable ή mini ?

Υπάρχουν καποια mini projectors  πχ Xiaomi Mi Smart 2, wanbo t6 ( το αγορασε ενας φίλος) , ULTIMEA APOLLO P40 ( 200 euro απο Γερμανία  εχει εξαιρετικά reviews) ,xgimi mogo 2 pro, Philips NeoPix 730 ,  m2 viewsonic ,τα οποία κοιτάζω εναλλακτικά . η γνωμη σασ ? 

¨Εχετε κάποια άλλη προταση ?

Το freestyle φαινεται το popular στην ευρωπη όπως στην γερμανία πχ .

Τα χαρακτηριστικα τους είναι λιγο tricky ...   ειναι πραγματικά χαρακτηριστικά? ....  ειναι συγρίσιμα?

Ευχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ  είμαι σε φάση αναζήτησης και τώρα θα άνοιγα θέμα για τον Epson EpiqVision EF-11 Mini Projector Full HD Λάμπας Laser με Ενσωματωμένα Ηχεία Μαύρος | Skroutz.gr

Συνδυαστικά θα θέλει και ένα amazon fire stick.

Σκέφτεσαι τους laser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία συμβουλή έχω να δώσω εγώ, μακριά απ όλα αυτά και τις τιμές φωτεινότητας που ανακοινώνουν, είναι αλλού γι αλλού όχι μόνο οι φωτεινότητες αλλά και τα κοντράστ, τα μαύρα, τα χρώματα, είναι όλα στο γάμο του καραγκιόζη. Δεν ξέρω βέβαια τι απαιτήσεις έχετε αλλά αν νομίζετε ότι θα αποκτήσετε με λίγα λεφτά μία μεγάλη τηλεόραση είστε γελασμένοι. Για τέτοιου είδους αγορές επιβάλλεται ιδίοις όμμασοι θέαση, οι τυφλές αγορές μόνο απογοητευμένους θα σας αφήσει. 

Εγώ προσωπικά μόλις πέρυσι άφησα την επί είκοσι συναπτά έτη βιντεοπροβολή, κάτοχος δύο μηχανημάτων  στη high end κατηγορία και σίγουρα αυτό προσωπικά μου έχει ανεβάσει τα στάνταρ αλλά ό,τι μίνι προτζεκτοράκι είδα σε σύγκριση με αυτά που είχα ήταν κυριολεκτικά η μέρα με τη νύχτα. Στις αγγελίες στα διάφορα σάιτ και φόρουμ υπάρχουν πολλά σοβαρά μηχανήματα που ζητάνε ίδια ή και λιγότερα λεφτά, μην την πατήσετε και πάρτε σακί στο γουρούνι, ειλικρινά σας λέω να αγοράσετε μόνο ό,τι έχετε τη δυνατότητα να το δείτε πως παίζει ζωντανά ειδάλλως θα κλαίτε τα χρήματά σας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsoump είπε

Κι εγώ  είμαι σε φάση αναζήτησης και τώρα θα άνοιγα θέμα για τον Epson EpiqVision EF-11 Mini Projector Full HD Λάμπας Laser με Ενσωματωμένα Ηχεία Μαύρος | Skroutz.gr

Συνδυαστικά θα θέλει και ένα amazon fire stick.

Σκέφτεσαι τους laser?

Η αλήθεια είναι ότι είναι εκτός του πλαισίου που αναζητούσα . Το όριο είναι το 550 με ιδανικό το 350 . 

13 ώρες πριν, tsoump είπε

Κι εγώ  είμαι σε φάση αναζήτησης και τώρα θα άνοιγα θέμα για τον Epson EpiqVision EF-11 Mini Projector Full HD Λάμπας Laser με Ενσωματωμένα Ηχεία Μαύρος | Skroutz.gr

Συνδυαστικά θα θέλει και ένα amazon fire stick.

Σκέφτεσαι τους laser?

 

5 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Μία συμβουλή έχω να δώσω εγώ, μακριά απ όλα αυτά και τις τιμές φωτεινότητας που ανακοινώνουν, είναι αλλού γι αλλού όχι μόνο οι φωτεινότητες αλλά και τα κοντράστ, τα μαύρα, τα χρώματα, είναι όλα στο γάμο του καραγκιόζη. Δεν ξέρω βέβαια τι απαιτήσεις έχετε αλλά αν νομίζετε ότι θα αποκτήσετε με λίγα λεφτά μία μεγάλη τηλεόραση είστε γελασμένοι. Για τέτοιου είδους αγορές επιβάλλεται ιδίοις όμμασοι θέαση, οι τυφλές αγορές μόνο απογοητευμένους θα σας αφήσει. 

Εγώ προσωπικά μόλις πέρυσι άφησα την επί είκοσι συναπτά έτη βιντεοπροβολή, κάτοχος δύο μηχανημάτων  στη high end κατηγορία και σίγουρα αυτό προσωπικά μου έχει ανεβάσει τα στάνταρ αλλά ό,τι μίνι προτζεκτοράκι είδα σε σύγκριση με αυτά που είχα ήταν κυριολεκτικά η μέρα με τη νύχτα. Στις αγγελίες στα διάφορα σάιτ και φόρουμ υπάρχουν πολλά σοβαρά μηχανήματα που ζητάνε ίδια ή και λιγότερα λεφτά, μην την πατήσετε και πάρτε σακί στο γουρούνι, ειλικρινά σας λέω να αγοράσετε μόνο ό,τι έχετε τη δυνατότητα να το δείτε πως παίζει ζωντανά ειδάλλως θα κλαίτε τα χρήματά σας. 

Έχω δει live 4 μηχανήματα . Τα lumens είναι χαμηλά 200 με 300 . Το γνωρίζω . Ποιο θα πρότεινες ; Τα μίνι μόνο κ αποκλειστικά . Να μπαίνουν. Σε βαλίτσα . Το Samsung Xiaomi BenQ wanbo τα έχουν φίλοι και τα ξέρω . Αντιλαμβάνεσαι ότι γνωρίζουμε σε τι αναφερόμαστε . Σε μίνι με ότι δυνατότητες αυτά μπορούν να δώσουν . 80 ίντσες οθόνη είναι υπεραρκετή . Μέχρι εκεί . Τα μίνι συγκρίνουμε . 
tablet airplay σε οποία επιφάνεια θέλω σε ότι κλήση θέλω . Gaming δεν κάνω . Zero.

Για το high end υπάρχει η 8κ στο σαλόνι.
Αντιλαμβανεσαι περίπου .  

22 λεπτά πριν, charalampos0388 είπε

Η αλήθεια είναι ότι είναι εκτός του πλαισίου που αναζητούσα . Το όριο είναι το 550 με ιδανικό το 350 . 

 

Έχω δει live 4 μηχανήματα . Τα lumens είναι χαμηλά 200 με 300 . Το γνωρίζω . Ποιο θα πρότεινες ; Τα μίνι μόνο κ αποκλειστικά . Να μπαίνουν. Σε βαλίτσα . Το Samsung Xiaomi BenQ wanbo τα έχουν φίλοι και τα ξέρω . Αντιλαμβάνεσαι ότι γνωρίζουμε σε τι αναφερόμαστε . Σε μίνι με ότι δυνατότητες αυτά μπορούν να δώσουν . 80 ίντσες οθόνη είναι υπεραρκετή . Μέχρι εκεί . Τα μίνι συγκρίνουμε . 
tablet airplay σε οποία επιφάνεια θέλω σε ότι κλήση θέλω . Gaming δεν κάνω . Zero.

Για το high end υπάρχει η 8κ στο σαλόνι.
Αντιλαμβανεσαι περίπου .  

Και κάτι ακόμη . Με μπαταρία η αν όχι δίκη του μπαταρία  να δουλεύει με powerbank 120w. Αυτό λοιπόν περιορίζει την ισχυ / κατανάλωση του projector στα 100w . 

Τα περισσότερα απο αυτά που αναφέρω εχουν σε ισχύ γύρω στα 100w .το Samsung 65w! 
 

η λογική είναι smartphone , projector,  σε οποίο δωμάτιο η γραφείο κάνει κέφι , σε οποιαδήποτε επιφάνεια  κ σε οποιοδήποτε μέγεθος οθονης κάνει κέφι κ βολεύει εκείνη την στιγμή . 

Η φορητότητα είναι το 1o κριτήριο και must have. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γι αυτο ειπα εξαρταται τις απαιτησεις, πολλοι την εχουν πατησει κι οφειλω να προειδοποιησω, για σοβαρη βιντεοπροβολη δυστυχως δεν κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Εγω γι αυτο ειπα εξαρταται τις απαιτησεις, πολλοι την εχουν πατησει κι οφειλω να προειδοποιησω, για σοβαρη βιντεοπροβολη δυστυχως δεν κανουν.

Ναι αλλά χάνουμε το θέμα. Δεν είναι θέμα μας πως συγκρίνονται με διαφορά παλιότερα μηχανήματα .

Στο θέμα μας . Η κατάσταση μεταξύ των φορητών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
9 ώρες πριν, charalampos0388 είπε

Ναι αλλά χάνουμε το θέμα. Δεν είναι θέμα μας πως συγκρίνονται με διαφορά παλιότερα μηχανήματα .

Στο θέμα μας . Η κατάσταση μεταξύ των φορητών . 

Καλημερα στην παρεα, συγγνωμη αλλα κατι δεν εχω καταλαβει, ο τιτλος του θεματος  ειναι η επιλογη φορητου προτζεκτορα κι οχι η κατασταση μεταξυ των φορητων, ή κανω λαθος;

Μη με παρεξηγειτε, να βοηθησω προσπαθω τον καθε επιδοξο αγοραστη, επειδη εχω δει αρκετα φορητα και κατα την ταπεινη μου αποψη απλα δεν βλεπονται. 

Ο φιλος που ξεκινησε το θεμα βλεπω οτι δεν εχει προτερη εμπειρια και πολυ φοβαμαι οτι θα κανει αγορα που θα την μετανιωσει, αν ειμαι λαθος συγχωρηστε με ειμαι και καποιας ηλικιας.😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2023 στις 1:16 ΠΜ, charalampos0388 είπε

Η αλήθεια είναι ότι είναι εκτός του πλαισίου που αναζητούσα . Το όριο είναι το 550 με ιδανικό το 350 . 

 

Έχω δει live 4 μηχανήματα . Τα lumens είναι χαμηλά 200 με 300 . Το γνωρίζω . Ποιο θα πρότεινες ; Τα μίνι μόνο κ αποκλειστικά . Να μπαίνουν. Σε βαλίτσα . Το Samsung Xiaomi BenQ wanbo τα έχουν φίλοι και τα ξέρω . Αντιλαμβάνεσαι ότι γνωρίζουμε σε τι αναφερόμαστε . Σε μίνι με ότι δυνατότητες αυτά μπορούν να δώσουν . 80 ίντσες οθόνη είναι υπεραρκετή . Μέχρι εκεί . Τα μίνι συγκρίνουμε . 
tablet airplay σε οποία επιφάνεια θέλω σε ότι κλήση θέλω . Gaming δεν κάνω . Zero.

Για το high end υπάρχει η 8κ στο σαλόνι.
Αντιλαμβανεσαι περίπου .  

Και κάτι ακόμη . Με μπαταρία η αν όχι δίκη του μπαταρία  να δουλεύει με powerbank 120w. Αυτό λοιπόν περιορίζει την ισχυ / κατανάλωση του projector στα 100w . 

Τα περισσότερα απο αυτά που αναφέρω εχουν σε ισχύ γύρω στα 100w .το Samsung 65w! 
 

η λογική είναι smartphone , projector,  σε οποίο δωμάτιο η γραφείο κάνει κέφι , σε οποιαδήποτε επιφάνεια  κ σε οποιοδήποτε μέγεθος οθονης κάνει κέφι κ βολεύει εκείνη την στιγμή . 

Η φορητότητα είναι το 1o κριτήριο και must have. 
 

Σε ενα συγκριτικο που ειχα δει μεταξυ 2 φορητων προτζεκτορων, ο ενας ηταν με ενσωματωμενη μπαταρια. οταν λειτουργουσε με την ενσωματωμενη μπαταρια, επεφτε ΠΟΛΥ η φωτεινοτητα για λογους οικονομιας και με το ζορι εβγαζε τις 1μιση ωρες αν θυμαμαι καλα. το μοντελο ηταν της xgimi νομιζω.

απο το παραπάνω, εγω προσωπικά θα απεφευγα καποιον με ενσωματωμενη μπαταρια γτ στην ουσια ειναι αχρηστη κ ανεβαζει το κοστος χωρις να προσφερει κατι.

τι ακριβως χρηση ειναι που θες να κανεις; καμπινγκ; στο εξωχικο να τον ριχνεις σε καποιον τοιχο; σε ταξιδια στο δωματιο; και τι content; streaming υπηρεσιες (πχ νετφλιξ); iptv; αναπαραγωγη απο στικακι; 

πρεπει να απαντηθουν ολα τα παραπανω για να αρχισεις να βλεπεις τι χρειαζεσαι κ ποιες επιλογες πρεπει να αποκλεισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριότερο είναι να πάει να δει με τα μάτια του και τι τον ικανοποιεί, οι τυφλές ιντερνετικές αγορές με φουσκωμένα τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πάντα παγίδα. 

Οπωσδήποτε όμως είναι και οι απαιτήσεις ένα θέμα, αλλά επειδή το χω ζήσει τ όνειρο και τρώγοντας έρχεται η όρεξη, καλό είναι η αγορά να είναι μία και καλή, αυτά σας τα λέει κάποιος που έχει αγοράσει αρκετά πράγματα που στο μέλλον τα μετάνιωσα γιατί δεν άκουγα κι εγώ αυτούς που μου τα λεγαν κι αργότερα ξανά έξοδα και χασούρα απ την πώληση του μεταχειρισμένου κι ούτε καθ εξής. 

Συμπέρασμα και το επαναλαμβάνω γιατί είναι το πιο σημαντικό κι ας κουράζω, ό,τι είναι ν αγοράσεις δες το από κοντά πως παίζει, αν σε ικανοποιεί πάρτο, όχι απ το ίντερνετ κι όχι από reviews με αμφίβολες συνθήκες, εκτός αν το είδες στην ελλάδα πως παίζει και το βρήκες εξωτερικό πιο φθηνά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kallair είπε

Σε ενα συγκριτικο που ειχα δει μεταξυ 2 φορητων προτζεκτορων, ο ενας ηταν με ενσωματωμενη μπαταρια. οταν λειτουργουσε με την ενσωματωμενη μπαταρια, επεφτε ΠΟΛΥ η φωτεινοτητα για λογους οικονομιας και με το ζορι εβγαζε τις 1μιση ωρες αν θυμαμαι καλα. το μοντελο ηταν της xgimi νομιζω.

απο το παραπάνω, εγω προσωπικά θα απεφευγα καποιον με ενσωματωμενη μπαταρια γτ στην ουσια ειναι αχρηστη κ ανεβαζει το κοστος χωρις να προσφερει κατι.

τι ακριβως χρηση ειναι που θες να κανεις; καμπινγκ; στο εξωχικο να τον ριχνεις σε καποιον τοιχο; σε ταξιδια στο δωματιο; και τι content; streaming υπηρεσιες (πχ νετφλιξ); iptv; αναπαραγωγη απο στικακι; 

πρεπει να απαντηθουν ολα τα παραπανω για να αρχισεις να βλεπεις τι χρειαζεσαι κ ποιες επιλογες πρεπει να αποκλεισεις.

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά . Bluetooth, WiFi , smart , AirPlay, φορητός , μίνι , χαμηλή κατανάλωση , fullhd native 1080p , καλό ήχο , και φυσικά mirroring .

Άρα πάμε απο αυτό το Pool και ψάχνουμε τον καλύτερο για το Range 200-500€ 

πιο συγκεκριμένο απο αυτό ;

5 ώρες πριν, CostasRompotis είπε

Το κυριότερο είναι να πάει να δει με τα μάτια του και τι τον ικανοποιεί, οι τυφλές ιντερνετικές αγορές με φουσκωμένα τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι πάντα παγίδα. 

Οπωσδήποτε όμως είναι και οι απαιτήσεις ένα θέμα, αλλά επειδή το χω ζήσει τ όνειρο και τρώγοντας έρχεται η όρεξη, καλό είναι η αγορά να είναι μία και καλή, αυτά σας τα λέει κάποιος που έχει αγοράσει αρκετά πράγματα που στο μέλλον τα μετάνιωσα γιατί δεν άκουγα κι εγώ αυτούς που μου τα λεγαν κι αργότερα ξανά έξοδα και χασούρα απ την πώληση του μεταχειρισμένου κι ούτε καθ εξής. 

Συμπέρασμα και το επαναλαμβάνω γιατί είναι το πιο σημαντικό κι ας κουράζω, ό,τι είναι ν αγοράσεις δες το από κοντά πως παίζει, αν σε ικανοποιεί πάρτο, όχι απ το ίντερνετ κι όχι από reviews με αμφίβολες συνθήκες, εκτός αν το είδες στην ελλάδα πως παίζει και το βρήκες εξωτερικό πιο φθηνά.  

Ωραία πείτε μου που παίζουν.αυτοι  ;  Αυτά τα 10 που προανέφερα ; 
Αν δεν έχετε βέβαια ασχοληθεί με το θέμα μίνι , αν δεν είσαι του συγκεκριμένου θέματος  , να έχεις , δει , να έχεις διαβάσει περιοδικά , ακούσει πολυ έμπειρους testers  , γιατί να ρίχνουμε την μπάλα στην εξέδρα ; 

Βοηθάει ; Να υπάρχει μι επιχειρηματολογία παρακαλώ για ο γκρουπ που αναφέρω ; Τα Mini  αν κάποιος shortsάρει και φιλτράρει και ψάξει πάνω κάτω μένουν 10 με 15 μοντέλα . 

Για αυτά λοιπόν μιλάμε . 
Δυστυχώς δεν υπάρχουν απαντήσεις.

Ίσως λάθος θέμα σε λάθος φορούμ; 

ναι οκ . 

8 ώρες πριν, kallair είπε

Σε ενα συγκριτικο που ειχα δει μεταξυ 2 φορητων προτζεκτορων, ο ενας ηταν με ενσωματωμενη μπαταρια. οταν λειτουργουσε με την ενσωματωμενη μπαταρια, επεφτε ΠΟΛΥ η φωτεινοτητα για λογους οικονομιας και με το ζορι εβγαζε τις 1μιση ωρες αν θυμαμαι καλα. το μοντελο ηταν της xgimi νομιζω.

απο το παραπάνω, εγω προσωπικά θα απεφευγα καποιον με ενσωματωμενη μπαταρια γτ στην ουσια ειναι αχρηστη κ ανεβαζει το κοστος χωρις να προσφερει κατι.

τι ακριβως χρηση ειναι που θες να κανεις; καμπινγκ; στο εξωχικο να τον ριχνεις σε καποιον τοιχο; σε ταξιδια στο δωματιο; και τι content; streaming υπηρεσιες (πχ νετφλιξ); iptv; αναπαραγωγη απο στικακι; 

πρεπει να απαντηθουν ολα τα παραπανω για να αρχισεις να βλεπεις τι χρειαζεσαι κ ποιες επιλογες πρεπει να αποκλεισεις.

Netflix YouTube , COSMOTE , fullhd περιεχόμενο , video Photo απο κινητό , η xgimi η αλήθεια είναι ότι είναι popular πολυ , αναφέρω κάποιο απο αυτά . 
 

ας ξεκινήσουμε με μια υπόθεση εργασίας. Σαλόνι στον τοίχο , θέλω να συνεχίσω στο δωμάτιο , συνεχίζω , θέλω να βγω στον κήπο βγαίνω , το ματς, την ταινία , τα app του κινητού . Οτιδήποτε κάνει κέφι . Μια μεγάλη οθόνη μαζί μου με την βέλτιστη εικόνα και ήχο . …

Με μπαταρία η χωρίς , θα πρέπει να δουλεύει με Power Bank 120w έξοδο (απο μια έξοδο) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε αλλά δεν πειράζει, διακρίνω μία εχθρική διάθεση στις ειλικρινά αγαθές προθέσεις μου όχι να προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά τον τρόπο σκέψης όσον αφορά μία μελλοντική αγορά για να μην γίνει λανθασμένη επιλογή. Θεωρώ ότι έκανα το καθήκον μου και αποχωρώ απ τη συνομιλία μ ελαφρά πηδηματάκια μιας και αφουγκράζομαι ότι είμαι ανεπιθύμητος, καλή συνέχεια και καλή επιτυχία ειλικρινά εύχομαι στις αγορές σας, την καλημέρα μου. 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή στην  αγορά κάτι καλύτερο σε Φορητό προτζέκτορα κάτω από 1000 € https://www.skroutz.gr/s/31909738/XGIMI-Halo-Projector-Technologias-Provolis-DLP-DMD-me-Fysiki-Analysi-1920-x-1080-kai-Foteinotita-900-Ansi-Lumens-me-WiFi-Mayros.html

πολύ καλός είναι και ο epson Αλλά δεν υποστηρίζει 3d Κάτι που εμένα με ενοχλεί

Επίσης εξαιρετικός είναι αυτός εδώ τον είχα περίπου δύο χρόνια υποστηρίζει και 120hrz για  gaming https://www.skroutz.gr/s/22858620/Viewsonic-M2-Mini-Projector-Full-HD-Lampas-LED-me-Wi-Fi-kai-Ensomatomena-Icheia-CHalkinos.html

 

Επεξ/σία από 6xXx6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματι με ποσο των 900 ευρω υπαρχουν πολυ καλα μηχανήματα όπως αυτα τα δυο . με 500 και κατω υπαρχει κατι καύτερο απο τον samsung freestyle gen 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...