Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορά της 4060ti 16gb?!


kostadinos172
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kostadinos172,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα διαθέτω budget ισο με 450(αντε 470αν αξιζει)

λεω να τσιμπήσω την 4060ti που έχει βγάλει τώρα σε προσφορά το eshop.gr(https://www.e-shop.gr/vga-msi-nvidia-gf-rtx-4060ti-ventus-2x-black-16gb-gddr6-oc-pci-e-retail-p-PER.607492

αξίζει λέτε τα λεφτά αυτά? (Να σημειωθεί ότι η χρήση που το θέλω είναι καθαρά για 2κ gaming)

Επεξ/σία από kostadinos172
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω που την είδες στα 450-470 αλλά στο eshop είναι στα 520 (προσφορά).

Από την άλλη στα σκρουτζομάγαζα ξεκινάει από 420 η asus και η msi στα 448 με τα 8gb ram.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1648171/GeForce-RTX-4060-Ti.html?o=rtx+4060+ti&order_by=pricevat&order_dir=asc

Με τα 16 ξεπαρνάει τα 500.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

 

2 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δεν ξέρω που την είδες στα 450-470 αλλά στο eshop είναι στα 520 (προσφορά).

Από την άλλη στα σκρουτζομάγαζα ξεκινάει από 420 η asus και η msi στα 448 με τα 8gb ram.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn/f/1648171/GeForce-RTX-4060-Ti.html?o=rtx+4060+ti&order_by=pricevat&order_dir=asc

Με τα 16 ξεπαρνάει τα 5200.

https://www.e-shop.gr/vga-msi-nvidia-gf-rtx-4060ti-ventus-2x-black-16gb-gddr6-oc-pci-e-retail-p-PER.607492

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή κοιτάμε διαφορετικά πράγματα ή εσένα σου κάνει έξτρα έκπτωση το eshop. 🤔

spacer.png

Αν πάντως σου την δίνει στα 450 την 16gb νομίζω ότι είναι σε πολύ καλή τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, micos000 είπε

Ή κοιτάμε διαφορετικά πράγματα ή εσένα σου κάνει έξτρα έκπτωση το eshop. 🤔

spacer.png

Αν πάντως σου την δίνει στα 450 την 16gb νομίζω ότι είναι σε πολύ καλή τιμή.

Έρχεται σε newsletter ναι. Νόμιζα πως την έχουν όλοι την έκπτωση αυτή. 

IMG_9627.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η τιμη ειναι καλη σε σχεση με οτι κυκλοφορει στην αγορα , οχι δεν αξιζει . Δε φτανει για 2k gaming κ μπορεις να βρεις μεταχειρισμενη μια λιγο χειροτερη 3060 ti γυρω στα 250 . Οκ σιγουρα η 4060 ti ειδικια με τα 16 gb ειναι καλυτερη αλλα δεν αξιζει τα λεφτα που ζηταει.

 

Για 2k gaming 4070 ή 7800xt (κ πανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickk0kkav είπε

Αν και η τιμη ειναι καλη σε σχεση με οτι κυκλοφορει στην αγορα , οχι δεν αξιζει . Δε φτανει για 2k gaming κ μπορεις να βρεις μεταχειρισμενη μια λιγο χειροτερη 3060 ti γυρω στα 250 . Οκ σιγουρα η 4060 ti ειδικια με τα 16 gb ειναι καλυτερη αλλα δεν αξιζει τα λεφτα που ζηταει.

 

Για 2k gaming 4070 ή 7800xt (κ πανω)

Οι παραπάνω κάρτες που είπες ξεφεύγουν από το budget όμως. Αποτι έχω δει ειδικά με το dlss 3 και η 4060ti μπορεί να σταθεί αντάξια σε 2κ.

Οσο για τις μεταχειρισμένες  δεν είμαι πολύ φαν των μεταχειρισμένων. Ειδικά σε κάρτα γραφικών 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε και το υπόλοιπα εξαρτήματα από το build σου γιατί, ναι μεν να πάρεις καλύτερη vga, αν όμως ο επεξεργαστής σου υπολείπεται ανάλογης ισχύς για να υποστηρίξει την vga τότε είναι δώρο-άδωρο.

Πιστεύω ότι χρειάζεσαι ryzen 5 7500 ή i5 13500 και πάνω για 2k gaming χωρίς bottleneck από την cpu.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, micos000 είπε

Δώσε και το υπόλοιπα εξαρτήματα από το build σου γιατί, ναι μεν να πάρεις καλύτερη vga, αν όμως ο επεξεργαστής σου υπολείπεται ανάλογης ισχύς για να υποστηρίξει την vga τότε είναι δώρο-άδωρο.

Πιστεύω ότι χρειάζεσαι ryzen 5 7500 ή i5 13500 και πάνω για 2k gaming χωρίς bottleneck από την cpu.

Έχω τον Ryzen 7 5700x δεν νομίζω να έχει θέμα με bottleneck 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα, εάν έχεις να δώσεις 469 σήμερα έχεις 2 επιλογές

Είτε αυτή, είτε την 7700xt.

Με βαριά καρδιά θα έλεγα την 4060ti με τα 16gb.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θα παιρνα καμία από τις 2.

Η 4070 παρόλο την λιγότερη ram έχει αρκετό καλύτερο vfm.

Προσωπικά θα πήγαινα σε αυτην και ας κοστιζει παραπάνω χρήματα(+~100ευρω).

Εάν δεν την βιάζεσαι και μπορείς να κάνεις υπομονή μερικούς μήνες πιθανότατα να την βρεις σε αυτά τα χρήματα όταν βγουν και ομαλοποιηθούν οι τιμές των καινούργιων super.

Edit-> Είδα ότι παίζει στα 400 και η 6800.Πιθανοτατα εκεί να πήγαινα εάν δεν με απασχολούσε το ray tracing.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, @topos είπε

Κοίτα, εάν έχεις να δώσεις 469 σήμερα έχεις 2 επιλογές

Είτε αυτή, είτε την 7700xt.

Με βαριά καρδιά θα έλεγα την 4060ti με τα 16gb.

Αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν θα παιρνα καμία από τις 2.

Η 4070 παρόλο την λιγότερη ram έχει αρκετό καλύτερο vfm.

Προσωπικά θα πήγαινα σε αυτην και ας κοστιζει παραπάνω χρήματα(+~100ευρω).

Εάν δεν την βιάζεσαι και μπορείς να κάνεις υπομονή μερικούς μήνες πιθανότατα να την βρεις σε αυτά τα χρήματα όταν βγουν και ομαλοποιηθούν οι τιμές των καινούργιων super.

Edit-> Είδα ότι παίζει στα 400 και η 6800.Πιθανοτατα εκεί να πήγαινα εάν δεν με απασχολούσε το ray tracing.

Η αλήθεια είναι ότι δεν το βιάζομαι και τόσο απλα είναι σε καλή προσφορά νομίζω. Και ψάχνω κάρτα.

Λες να φτάσει η 4070 κοντά στα 450 όταν βγουν οι super?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2023 στις 9:29 ΜΜ, kostadinos172 είπε

Η αλήθεια είναι ότι δεν το βιάζομαι και τόσο απλα είναι σε καλή προσφορά νομίζω. Και ψάχνω κάρτα.

Λες να φτάσει η 4070 κοντά στα 450 όταν βγουν οι super?

To καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να περιμενεις τον Ιανουαριο που θα βγουν οι καινουριες και θα πεσουν οι παλιες.
Τωρα αν επρεπε να παρεις σημερα καρτα, η 4060Τi 8gb με τη 16gb εχουν τα ιδια FPS δεν αξιζει να τη πληρωσεις παραπανω.
Η παιρνεις τη 8gb και τα υπολοιπα τα δινεις σε κατι αλλο στο pc σου ή βαζεις κατι παραπανω και πας σε 4070 που οντως αξιζει τη διαφορα.
 

Screenshot_34.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...