Προς το περιεχόμενο

Πιστωτική Κάρτα - Eurobank


Rebelos2018

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Makis38 είπε

Eurobank είπες έτσι; αυτό είναι από το app της Eurobank. Και μόλις βγει το επόμενο statement θα βλέπεις και πότε θα στα πάρει σε αυτομάτου βεβαίως βεβαίως. 

 

IMG_3113.png

Το αυτό ισχύει και αν έχεις κάνει αγορές άνευ δόσεων να φανταστώ; 

Επεξ/σία από Rebelos2018
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Makis38 είπε

Ναι βέβαια. 

Ωραία. Το πρώτο statement, πότε βγαίνει ;ένα μήνα χοντρικά από την ημερομηνία ενεργοποίησης της κάρτας, ή ένα μήνα μετά την πρώτη αγορά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το statement βγαίνει συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα, για Visa Eurobank αυτό που σου έδειξα λέει ημερομηνία έκδοσης 27 (κάθε μήνα) και μετά τα παίρνει 20 μέρες αργότερα, δηλαδή περίπου στις 20 του επόμενου. Για αρχικό δεν γνωρίζω. 

Επεξ/σία από Makis38
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Makis38 είπε

Το statement βγαίνει συγκεκριμένη ημερομηνία κάθε μήνα, για Visa Eurobank αυτό που σου έδειξα λέει ημερομηνία έκδοσης 27 (κάθε μήνα) και μετά τα παίρνει 20 μέρες αργότερα, δηλαδή περίπου στις 20 του επόμενου. Για αρχικό δεν γνωρίζω. 

Έγινε να σαι καλά ευχαριστώ πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Rebelos2018 said:

Το μόνο σίγουρο. Τους όρους το είπαμε, τους γνωρίζω.

Είμαι σίγουρος πως τους γνωρίζεις,  εδώ για υπενθύμιση

https://www.eurobank.gr/el/retail/proionta-upiresies/proionta/kartes/pistotikes-kartes/yes-visa/online-aitisi/popup_precontractinfo

Για την μισθοδοσία στους έχω πιο πίσω

Screenshot_1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

θέλω να αιτηθώ αύξηση του πιστωτικού ορίου και δε ξέρω πως να το χειριστώ.

Η eurobank έχει μια απλή φόρμα να κάνω την αίτηση. Δε ζητάει δικαιολογητικά. Εκτός αν τα ζητήσει αργότερα. Ρωτάει μόνο το λόγο που αιτούμαι την αύξηση. Εγώ αυτή τη χρονιά έχω αρκετά αυξημένο εκκαθαριστικό σε σχέση με τις προηγούμενες και πιστεύω ίσως καταφέρω να πετύχω την αύξηση. Μια μικρή (+20%), δε θέλω μεγάλη.

Να σημειώσω πως έχω 5 χρόνια την πιστωτική. Ποτέ δε καθυστέρησα, ποτέ δε πήρα δάνειο. Μόνοι τους μου είχαν αυξήσει μια φορά το όριο χωρίς να το ζητήσω

Επίσης να πω ότι τελευταία χρονιά την τερματίζω την κάρτα. Δηλαδή την φτάνω στο όριο αλλά πάντα την εξοφλώ. Αν είναι θετικό αυτό δε ξέρω.

Σκέφτηκα να κάνω αίτηση σε άλλη τράπεζα αλλά θεωρώ είναι ευκολότερο να πετύχω αύξηση στην ήδη υπάρχουσα από το να πάω σε άλλη τράπεζα που δεν είμαι και καλός πελάτης. Πιθανόν να μη μου δώσουν καν κάρτα

βασικά θέλω να εκμεταλλευτώ τώρα το αυξημένο εκκαθαριστικό γιατί του χρόνου μάλλον θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Spoiler

Εγώ θέλω αυξημένο όριο για να μπορέσω να περάσω κάποιες αγορές που έχω σκοπό να κάνω σε δόσεις. Μπορώ να πληρώσω και εφαπαξ αλλά αν μπορούσα σε δόσεις θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το app της eurobank δείχνει ο,τι χρειάζεσαι για την πιστωτική. Σωστή η συμβουλή να βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης όλου του ποσού ώστε να μην το έχεις έγνοια.

Το πρόγραμμα επιβράβευσης Επιστροφή είναι κατά τη γνώμη μου το πιο σωστό, καθώς σου επιστρέφει ως έκπτωση ευρώ, σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις. Το ποσοστό έκπτωσης ποικίλει από 1%, 2% και ακόμα και 10% όπως συμβαίνει αυτές τις μέρες σε συγκεκριμένους συνεργάτες.

τώρα για την ετήσια συνδρομή δεν ,έχω άποψη, ίσως να σου τη χαρίσουν λόγω μισθοδοσίας. Ρωτάς και μαθαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, b00mb00m είπε

θέλω να αιτηθώ αύξηση του πιστωτικού ορίου και δε ξέρω πως να το χειριστώ.

Η eurobank έχει μια απλή φόρμα να κάνω την αίτηση. Δε ζητάει δικαιολογητικά. Εκτός αν τα ζητήσει αργότερα. Ρωτάει μόνο το λόγο που αιτούμαι την αύξηση. Εγώ αυτή τη χρονιά έχω αρκετά αυξημένο εκκαθαριστικό σε σχέση με τις προηγούμενες και πιστεύω ίσως καταφέρω να πετύχω την αύξηση. Μια μικρή (+20%), δε θέλω μεγάλη.

Να σημειώσω πως έχω 5 χρόνια την πιστωτική. Ποτέ δε καθυστέρησα, ποτέ δε πήρα δάνειο. Μόνοι τους μου είχαν αυξήσει μια φορά το όριο χωρίς να το ζητήσω

Επίσης να πω ότι τελευταία χρονιά την τερματίζω την κάρτα. Δηλαδή την φτάνω στο όριο αλλά πάντα την εξοφλώ. Αν είναι θετικό αυτό δε ξέρω.

Σκέφτηκα να κάνω αίτηση σε άλλη τράπεζα αλλά θεωρώ είναι ευκολότερο να πετύχω αύξηση στην ήδη υπάρχουσα από το να πάω σε άλλη τράπεζα που δεν είμαι και καλός πελάτης. Πιθανόν να μη μου δώσουν καν κάρτα

βασικά θέλω να εκμεταλλευτώ τώρα το αυξημένο εκκαθαριστικό γιατί του χρόνου μάλλον θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Εγώ θέλω αυξημένο όριο για να μπορέσω να περάσω κάποιες αγορές που έχω σκοπό να κάνω σε δόσεις. Μπορώ να πληρώσω και εφαπαξ αλλά αν μπορούσα σε δόσεις θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Θα σε πάρουν τηλέφωνο μετά από δύο μέρες από την ημέρα που έκανες την αίτηση ηλεκτρονικά. 

Θα μιλήσεις με έναν εκπρόσωπο και θα σε ρωτήσει διάφορα πράγματα, όπως πόσος είναι ο ετήσιος μισθός σου, αν έχεις πιστωτική κάρτα αλλού, πόσο καιρό δουλεύεις στην τωρινή σου εργασία, αν ζεις σε δικό σου σπίτι και πόσο καιρό ζεις σε αυτό. 

Μετά από δύο μέρες, θα έρθει μήνυμα στο κινητό με την έκβαση του αιτήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, b00mb00m said:

θέλω να αιτηθώ αύξηση του πιστωτικού ορίου και δε ξέρω πως να το χειριστώ.

Η eurobank έχει μια απλή φόρμα να κάνω την αίτηση. Δε ζητάει δικαιολογητικά. Εκτός αν τα ζητήσει αργότερα. Ρωτάει μόνο το λόγο που αιτούμαι την αύξηση. Εγώ αυτή τη χρονιά έχω αρκετά αυξημένο εκκαθαριστικό σε σχέση με τις προηγούμενες και πιστεύω ίσως καταφέρω να πετύχω την αύξηση. Μια μικρή (+20%), δε θέλω μεγάλη.

Να σημειώσω πως έχω 5 χρόνια την πιστωτική. Ποτέ δε καθυστέρησα, ποτέ δε πήρα δάνειο. Μόνοι τους μου είχαν αυξήσει μια φορά το όριο χωρίς να το ζητήσω

Επίσης να πω ότι τελευταία χρονιά την τερματίζω την κάρτα. Δηλαδή την φτάνω στο όριο αλλά πάντα την εξοφλώ. Αν είναι θετικό αυτό δε ξέρω.

Σκέφτηκα να κάνω αίτηση σε άλλη τράπεζα αλλά θεωρώ είναι ευκολότερο να πετύχω αύξηση στην ήδη υπάρχουσα από το να πάω σε άλλη τράπεζα που δεν είμαι και καλός πελάτης. Πιθανόν να μη μου δώσουν καν κάρτα

βασικά θέλω να εκμεταλλευτώ τώρα το αυξημένο εκκαθαριστικό γιατί του χρόνου μάλλον θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

  Hide contents

Εγώ θέλω αυξημένο όριο για να μπορέσω να περάσω κάποιες αγορές που έχω σκοπό να κάνω σε δόσεις. Μπορώ να πληρώσω και εφαπαξ αλλά αν μπορούσα σε δόσεις θα ήταν ακόμα καλύτερα.

 

Κάνε την αίτηση για αύξηση πιστωτικού ορίου και θα αξιολογηθεί. Μπορεί να απορριφθεί, μπορεί να σου ανεβάσουν το όριο λιγότερο από όσο ζήτησες ή ακόμα και περισσότερο από όσο ζήτησες. Εγώ είχα μια με όριο 2000 και ζήτησα να πάρει στα 3500 και από μόνοι τους μου την έκαναν 5000. Είχα βέβαια βαρβάτο εκκαθαριστικό. Σε κάθε περίπτωση δεν έχεις να χάσεις τίποτα ούτε κάποια "ποινή". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, b00mb00m said:

θέλω να αιτηθώ αύξηση του πιστωτικού ορίου και δε ξέρω πως να το χειριστώ.

Αυτό που θέλεις δεν είναι κάτι που μπορείς να το χειριστείς με διάφορους τρόπους, απλά κάνεις αίτημα αύξησης πιστωτικού ορίου, το αξιολογούν (αν χρειαστεί σου κάνουν ερωτήσεις ή και σου ζητάνε δικαιολογητικά), και μετά αποφασίζουν αν θα στο αυξήσουν ή όχι.

17 hours ago, b00mb00m said:

βασικά θέλω να εκμεταλλευτώ τώρα το αυξημένο εκκαθαριστικό γιατί του χρόνου μάλλον θα είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα.

Το εκκαθαριστικό δεν είναι το μόνο που λαμβάνουν υπόψιν, μπορεί να σου ζητήσουν πχ και αντίγραφο μισθοδοσίας τελευταίων μηνών. Όπως και να έχει κάνε την αίτηση αύξησης πιστωτικού ορίου, δεν χάνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 29/4/2024 στις 11:08 ΠΜ, Joshua21 είπε

Αυτό που θέλεις δεν είναι κάτι που μπορείς να το χειριστείς με διάφορους τρόπους, απλά κάνεις αίτημα αύξησης πιστωτικού ορίου, το αξιολογούν (αν χρειαστεί σου κάνουν ερωτήσεις ή και σου ζητάνε δικαιολογητικά), και μετά αποφασίζουν αν θα στο αυξήσουν ή όχι.

Το εκκαθαριστικό δεν είναι το μόνο που λαμβάνουν υπόψιν, μπορεί να σου ζητήσουν πχ και αντίγραφο μισθοδοσίας τελευταίων μηνών. Όπως και να έχει κάνε την αίτηση αύξησης πιστωτικού ορίου, δεν χάνεις κάτι.

εντωμεταξύ έχω κάνει την αίτηση από το site αλλά δεν έχει επικοινωνήσει κανείς μαζί μου. Ούτε βλέπω να έχει αλλάξει το όριο στην κάρτα (την προηγούμενη φορά που είχε αυξηθεί δε με ενημερώσανε, απλά το είδα στο ebanking). Με γράψανε τελείως ή αργούνε τόσο; Απλά περιμένω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, b00mb00m είπε

εντωμεταξύ έχω κάνει την αίτηση από το site αλλά δεν έχει επικοινωνήσει κανείς μαζί μου. Ούτε βλέπω να έχει αλλάξει το όριο στην κάρτα (την προηγούμενη φορά που είχε αυξηθεί δε με ενημερώσανε, απλά το είδα στο ebanking). Με γράψανε τελείως ή αργούνε τόσο; Απλά περιμένω τώρα;

Πόσο καιρό την έχεις κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rebelos2018 είπε

Πόσο καιρό την έχεις κάνει; 

δε θυμάμαι ακριβώς τη μέρα που την έκανα αλλά σίγουρα έχω 7-10 μέρες.

ούτε κάποιο αυτοματοποιημένο μήνυμα ότι έγινε η αίτηση μου ήρθε. Βέβαια εμφανίστηκε στο site ότι  έγινε η αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...