Προς το περιεχόμενο

Μία εβδομάδα μετά, η Apple διακόπτει την πρόσβαση του Beeper Mini το οποίο έφερε το iMessage στο Android


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 9/12/2023 στις 8:24 ΜΜ, immortalx είπε

Το ιδιο αναρωτιοταν το 1994 οταν το Αμερικανικο δικαστηριο μηνυσε τη Microsoft γιατι ειχε στο δικο της OS τον δικο της browser. Και τοτε υπηρχαν εναλλακτικοι browsers που μπορουσες να εγκαταστησεις, οποτε θα πεις που το κακο; Ή φαντασου στον πιο δημοφιλη browser αυτη τη στιγμη (Chrome) να μην μπορουσες να αλλαξεις search engine. Δικος της ειναι αρα βαζει οτι θελει, ετσι δεν ειναι;
Μονοπωλιο ειναι οταν εταιρειες απο θεση ισχυος βαζουν τεχνητα εμποδια που δεν εξυπηρετουν τους χρηστες, "κερδιζοντας" ταυτοχρονα περισσοτερους χρηστες και σβηνοντας τον ανταγωνισμο. Μπορει να φανταζει παραδοξο που μια εταιρεια δεν πρεπει να μπορει να κανει οτι θελει με το προιον της, αλλα η μεγαλη διαφορα ειναι για ποιες εταιρειες μιλαμε, γιατι οπως εδειξε η ιστορια αν δεν υπηρχαν τετοιου ειδους παρεμβασεις θα ειχαμε ολοι ακομα Internet explorer (φτου φτου).
Αυτη τη στιγμη οι χρηστες θελουν να επικοινωνουν μεταξυ τους με τον καλυτερο δυνατο τροπο ασχετα τι συσκευη εχουν, και αυτου του ειδους το μπλοκαρισμα μονο αυτους δεν εξυπηρετει.
Συμφωνω οτι τα ορια ειναι θολα για το ποτε πρεπει να θεωρειται μονοπωλιακη πρακτικη, αλλα ας μην ξεχναμε οτι αυτο που τελικα συμφερει ολους μας ειναι ο ανταγωνισμος και οχι η τυφλη πιστη στην καθε εταιρεια-κολοσσο.

Ο λόγος που έφαγε η MS μήνυση ήταν γιατί ο IE ήταν ενσωματωμένος στο λειτουργικό , δεν γινόταν απεγκατάσταση και είχε άπειρες τακτικές ώστε να μπλοκάρει τον Netscape.

Εδώ συζητάτε γιατί δεν βγάζει η Apple iMessage για Android στην ουσία….. Δεν είναι το ίδιο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ο λόγος που έφαγε η MS μήνυση ήταν γιατί ο IE ήταν ενσωματωμένος στο λειτουργικό , δεν γινόταν απεγκατάσταση και είχε άπειρες τακτικές ώστε να μπλοκάρει τον Netscape.

Εδώ συζητάτε γιατί δεν βγάζει η Apple iMessage για Android στην ουσία….. Δεν είναι το ίδιο….

Κανεις λαθος φιλε μου. Χρησιμοποιουσα κανονικοτατα Navigator τοτε. Μιλωντας για παρομοιες τακτικες ο σημερινος Firefox σε IOS ειναι αναγκασμενος να μην μπορει να χρησιμοποιει το δικο του engine.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Goulam said:

Και έλεγα και εγώ πότε κάποιος θα ξαναπεί αυτή τη δικαιολογία.
Πότε θα καταλάβεται ότι αυτό δεν σημαίνει ότι είμαστε στην άγρια δύση και μπορεί να κάνει ο καθένας ότι γουστάρει.
Αν αύριο δηλαδή έρθει η Coca Cola και πει σε όλους τους περιπτεράδες ότι δεν σας ξαναδίνω κανένα από τα αναψυκτικά μου όσο υπάρχει Pepsi μέσα στο κατάστημά σας, η απάντησή σου θα είναι μαγκιά της και καλά κάνει επειδή έχουμε ελεύθερη αγορά;

Το παράδειγμα σου είναι εντελώς άκυρο! Η Apple δεν ήρθε να πει σε καμία εταιρία δεν σας δίνω iPhone γιατί πουλάτε και Samsung! 
 

Έχουμε ελεύθερη αγορά, επιλογές πολλές! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Το παράδειγμα σου είναι κάπως  άστοχο . Η Apple έχει φτιάξει ένα proprietary application και φυσικά το διανέμει μόνο στους πελάτες της. Δεν αποτελεί καν συνδρομητικό και δεν πωλείται αλλά και να ήταν είναι δικαίωμα της που θα το διαθέσει. Και θέλετε να δώσετε δίκιο σε έναν τύπο που πάει να πλουτίσει με ξένο SW.
Ξεχνάτε επίσης ότι η Apple δεν πουλάει τόσο πολύ services όπως η Google. Εξαίρεση ίσως το Apple TV & Music που δεν νομίζω να αγοράζουν πολλοί που δεν έχουν έστω και 1 Apple συσκευή. Λογικό είναι να θέλει να κάνει την διαφορά με iMessage, FaceTime κ.ο.κ.
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει γίνει χαμός με το iMessage την στιγμή που στην Ευρώπη έχει λίγους χρήστες. 
Υπάρχουν μια χαρά εφαρμογές να διαλέξεις που είναι cross platform.

Προφανώς όλοι αυτοί οι κολοσσοί χρησιμοποιούν οριακά νόμιμες τακτικές για να γιγαντώσουν τα κέρδη τους.

Θεωρώ ότι η Apple είναι σχετικά πιο διαφανής από την Google. Ξέρεις ότι πληρώνεις ακριβά και προσπαθεί να σε μαντρώσει, ενώ σε κάποιες πατάτες τύπου antenna gate είχε ξεφτίλα συμπεριφορά. 

Η Google πάλι σε μαντρώνει σε υπηρεσίες , δεν καίγεται να αγοράσεις Pixel συσκευές. Πέταγε το μπαλάκι στους κατασκευαστές με κατά πλειοψηφία συσκευές της πλάκας και κονομάνε από services και διαφημίσεις που ουσιαστικά στις επιβάλει.

Εν έτη 2023 πιο εύκολο είναι να πεις δεν χρησιμοποιώ ξανά Apple από σταματάω τα gmail, YouTube , Google Search, Android TV κ.ο.κ.

με την λογική σου θα έπρεπε το youtube δηλαδή να μην το δώσει η google για apple συσκευές η να το κόψει τώρα και επίσης το google maps και gmail. εκεί θα γινόταν πραγματική apple η google. αυτό που λες δεν καταλαβαίνεις είναι αυτό που σε εξηγώ εγώ εδώ. εκεί θα ήταν μονοπώλιο η δεν θα ήταν?και συμφωνώ με τον άλλο φίλο. δεν είμαι fan κανενός. ούτε τις google ούτε τhς apple. αλλάζω συσκευές συνεχώς. παίζω συνεχώς μεταξύ samsung ultra και παλιότερα note και iphone max. εφαρμογή τhς google είναι και το youtube παρόλα αυτά έχεις και εφαρμογή και το τρέχεις και από browser. για να σου θυμίσω και για λίγο παλιότερα για τα events τις apple όταν δεν είχα ακόμα macbook και τύχαινε να μην είχα iphone δεν μπορούσα να δω την live παρουσίαση χωρίς apple συσκευή. πέρασαν κάτι χρονια και το άλλαξε επιτέλους αυτό. μιλάμε για κομπλεξικh συμπεριφορά μέχρι εκεί που δεν πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Το παράδειγμα σου είναι κάπως  άστοχο . Η Apple έχει φτιάξει ένα proprietary application και φυσικά το διανέμει μόνο στους πελάτες της. Δεν αποτελεί καν συνδρομητικό και δεν πωλείται αλλά και να ήταν είναι δικαίωμα της που θα το διαθέσει. Και θέλετε να δώσετε δίκιο σε έναν τύπο που πάει να πλουτίσει με ξένο SW.
Ξεχνάτε επίσης ότι η Apple δεν πουλάει τόσο πολύ services όπως η Google. Εξαίρεση ίσως το Apple TV & Music που δεν νομίζω να αγοράζουν πολλοί που δεν έχουν έστω και 1 Apple συσκευή. Λογικό είναι να θέλει να κάνει την διαφορά με iMessage, FaceTime κ.ο.κ.
 
Δεν καταλαβαίνω γιατί έχει γίνει χαμός με το iMessage την στιγμή που στην Ευρώπη έχει λίγους χρήστες. 
Υπάρχουν μια χαρά εφαρμογές να διαλέξεις που είναι cross platform.

Προφανώς όλοι αυτοί οι κολοσσοί χρησιμοποιούν οριακά νόμιμες τακτικές για να γιγαντώσουν τα κέρδη τους.

Θεωρώ ότι η Apple είναι σχετικά πιο διαφανής από την Google. Ξέρεις ότι πληρώνεις ακριβά και προσπαθεί να σε μαντρώσει, ενώ σε κάποιες πατάτες τύπου antenna gate είχε ξεφτίλα συμπεριφορά. 

Η Google πάλι σε μαντρώνει σε υπηρεσίες , δεν καίγεται να αγοράσεις Pixel συσκευές. Πέταγε το μπαλάκι στους κατασκευαστές με κατά πλειοψηφία συσκευές της πλάκας και κονομάνε από services και διαφημίσεις που ουσιαστικά στις επιβάλει.

Εν έτη 2023 πιο εύκολο είναι να πεις δεν χρησιμοποιώ ξανά Apple από σταματάω τα gmail, YouTube , Google Search, Android TV κ.ο.κ.

Η πρώτη σου παράγραφος είναι κάπως άστοχη και το έχω ξαναναφέρει. Δεν έχει σημασία τι θέλει η Apple και τι είναι και πως προτιμάει να πουλάει τα προϊόντα της. Και η microsoft proprietary λειτουργικό είχε, μη συνδρομητικό και το διένεμε μόνο στους πελάτες της. Και η Activision Blizzard μια χαρά εταιρεία με πολλά proprietary λογισμικά ήταν αλλά δεν μπορούσε καν να πουληθεί πριν περάσει από σαράντα κύματα. Και ένα σωρό άλλες εταιρείες παρομοίως. Οι επιτροπές αντιανταγωνισμού δεν λειτουργούν με βάση αυτά τα κριτήρια που αναφέρεις. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι σου ανήκει ή το διανέμεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο, μπορείς να κάνεις και ότι θέλεις. Αν φτάσεις ένα συγκεκριμένο μερίδιο αγοράς τότε αρχίζουν και οι κατάλληλοι ελέγχοι. Συγκεκριμένα υπάρχει και όρος για αυτούς τους μεγάλους παίκτες της αγοράς. Λέγονται "gatekeepers".

Όπως έχω ξαναγράψει, στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο πρόβλημα όμως άλλες χώρες ακόμα και στην Ευρώπη έχουν ίσο ή και μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης ios έναντι android.
Ακόμα και εδώ ένας χρήστης ο οποίος έγραφε σε ένα προηγούμενο comment, είπε ότι χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά iMessage.

Και τέλος διαφωνώ και με τα τελευταία που γράφεις. Αυτός που σε μαντρώνει είναι η Apple με το τελείως κλειστό οικοσύστημά της.
Και τουλάχιστον όλες τις υπηρεσίες της google μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και από ios σε αντίθεση με το κλειστό οικοσύστημα της apple που δεν μπορείς από android. Αυτό κάνει αυτόματα την μια μετάβαση πολύ πιο εύκολη καθώς δεν σου αποκλείει κάτι που θες.
Και επίσης, αν δεν κάνω λάθος, και στο ios υπάρχουν πλεον διαφημίσεις. Τουλάχιστον στα android είναι εύκολο να τις απενεργοποιήσεις.

Προσωπικά δεν ξέρω ποιος είναι πιο διαφανής. Όπως έγραψα και οι δύο πουλάνε τα δεδομένα σου και τα δίνουν σε υπηρεσίες όταν το ζητήσουν και στο λένε μόνο αν θέλουν και μπορούν. H google ξέρω ότι έχει και το transparencyreport οπότε δεν αφήνει και τους χρήστες της τελείως στο σκοτάδι. Οπότε αν υπάρχει διαφορά θα είναι μικρή.
Αυτό που θα σου πω όμως είναι μην πέφτεις στην παγίδα του "price placebo effect" και νομίζεις ότι η Apple είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα μόνο και μόνο επειδή είναι πιο ακριβή.

7 ώρες πριν, ramarg είπε

Αυτό το κόμπλεξ του Android και των υποστηρικτών του, από τη μία να βρίζουν την Apple αλλά συγχρόνως να κάνουν τα πάντα για να γίνουν Apple αδυνατώ να το καταλάβω… Κατάντια…

Φίλε μου αν καταλαβαίνεις αυτό, τότε σου προτείνω να ξαναδιαβάσεις τις συζητήσεις γιατί λέμε κάτι πολύ διαφορετικό. Απλά υποστηρίζω ένα σύστημα στο οποίο να έχουν όλοι πρόσβαση, και εσείς για κάποιο λόγο θίγεστε αν σας δοθεί η πρόσθετη δυνατότητα να επικοινωνείτε με παραπάνω άτομα. Και θίγεστε επίσης που ζητάμε μια παρέμβαση στην Apple που έχει γίνει σε άλλες εταιρείες για πολύ λιγότερα.
Με βάση αυτά αναρωτιέμαι ποιος έχει τα πραγματικά κόμπλεξ.

5 ώρες πριν, Dr.Fuzzy είπε

Το παράδειγμα σου είναι εντελώς άκυρο! Η Apple δεν ήρθε να πει σε καμία εταιρία δεν σας δίνω iPhone γιατί πουλάτε και Samsung! 
 

Έχουμε ελεύθερη αγορά, επιλογές πολλές! 

Έχασες τελείως το νόημα του παραδείγματός μου. Σου έδωσα αυτό το παράδειγμα για να σου δείξω ότι επειδή έχουμε "ελεύθερη αγορά" δεν σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει. Υπάρχουν περιορισμοί και ιδιαίτερα όταν το προϊόν σου φτάσει να καταλαμβάνει από ένα μερίδιο της αγοράς και πάνω και πρακτικά να είναι ένας "gatekeeper" της αγοράς.
Και αν θες ένα πιο κοντινό παράδειγμα δες τι γράφω στον απο κάτω.

7 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Ο λόγος που έφαγε η MS μήνυση ήταν γιατί ο IE ήταν ενσωματωμένος στο λειτουργικό , δεν γινόταν απεγκατάσταση και είχε άπειρες τακτικές ώστε να μπλοκάρει τον Netscape.

Εδώ συζητάτε γιατί δεν βγάζει η Apple iMessage για Android στην ουσία….. Δεν είναι το ίδιο….

Συν αυτά που σου έγραψε ο immortalx, να αναφέρω ότι έχουν υπάρξει και άλλες παρεμβάσεις στο proprietary λογισμικό της microsoft πέρα από αυτή τη φορά. πχ https://www.theguardian.com/technology/2010/mar/02/microsoft

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, immortalx είπε

Κανεις λαθος φιλε μου. Χρησιμοποιουσα κανονικοτατα Navigator τοτε. Μιλωντας για παρομοιες τακτικες ο σημερινος Firefox σε IOS ειναι αναγκασμενος να μην μπορει να χρησιμοποιει το δικο του engine.

Συχνά bsod ήταν το θέμα. Εκείνη την εποχή η registry ήταν όπλο ειδικά για την Norton , σήμερα είναι η κατάρα των windows.

Σκέψου μόνο ότι ενώ ο Netscape ήταν καλύτερος τελικά χάθηκε στη λήθη. Σήμερα όμως ενώ για μένα ο edge με την ίδια engine είναι καλύτερος από τον chrome πληρώνει τις αμαρτίες του παρελθόντος.

 

41 λεπτά πριν, gate1908 είπε

με την λογική σου θα έπρεπε το youtube δηλαδή να μην το δώσει η google για apple συσκευές η να το κόψει τώρα και επίσης το google maps και gmail. εκεί θα γινόταν πραγματική apple η google. αυτό που λες δεν καταλαβαίνεις είναι αυτό που σε εξηγώ εγώ εδώ. εκεί θα ήταν μονοπώλιο η δεν θα ήταν?και συμφωνώ με τον άλλο φίλο. δεν είμαι fan κανενός. ούτε τις google ούτε τhς apple. αλλάζω συσκευές συνεχώς. παίζω συνεχώς μεταξύ samsung ultra και παλιότερα note και iphone max. εφαρμογή τhς google είναι και το youtube παρόλα αυτά έχεις και εφαρμογή και το τρέχεις και από browser. για να σου θυμίσω και για λίγο παλιότερα για τα events τις apple όταν δεν είχα ακόμα macbook και τύχαινε να μην είχα iphone δεν μπορούσα να δω την live παρουσίαση χωρίς apple συσκευή. πέρασαν κάτι χρονια και το άλλαξε επιτέλους αυτό. μιλάμε για κομπλεξικh συμπεριφορά μέχρι εκεί που δεν πάει.

Αν ήταν αποκλειστικό σε Android φυσικά και ναι. Και ακόμα και τώρα έχει δικαίωμα να αποσύρει το App και να μπαίνεις από το web αν θες. Όμως η google δεν το θέλει αυτό και μάλιστα πολλές φορές , ειδικά στο παρελθόν, οι εφαρμογές σε iOS ήταν καλύτερες.

Οι Google πουλάει τα Services όχι το Android. Το android είναι το τυράκι. 

Ουτε εγώ είμαι fan της Apple , αν τυχόν δεν το έχεις δει σε παλαιότερα ποστ 3 μήνες έχω iPhone. Ουσιαστικά δεν χρησιμοποιώ iMessage αλλά Viber κυρίως. Απλά δεν μπορούμε να βαφτίζουμε τις εφαρμογές ολιγοπώλια. Ξέρω 3-4 άτομα με iPhone , εννοώ φίλους ώστε να ξέρω τι έχουν, και όλοι έχουν Viber και messenger. Ακόμα και τα ξαδέρφια μου στην Αμερική έχουν messenger και whatsup. Δεν νομίζω λοιπόν ότι ισχύει ότι με κάποιο τρόπο σε περιορίζει. Απλά έχει ένα proprietary app όπως έχει και η Samsung δικά της. 
 

πχ πιο πολύ με ενόχλησε ότι τα Galaxy buds δεν είχαν όλες τις δυνατότητες σε μη Samsung και πήρα AirPods. Ενώ αν φύγω από apple ισχύει το αντίστοιχο.
 

54 λεπτά πριν, Goulam είπε

Η πρώτη σου παράγραφος είναι κάπως άστοχη και το έχω ξαναναφέρει. Δεν έχει σημασία τι θέλει η Apple και τι είναι και πως προτιμάει να πουλάει τα προϊόντα της. Και η microsoft proprietary λειτουργικό είχε, μη συνδρομητικό και το διένεμε μόνο στους πελάτες της. Και η Activision Blizzard μια χαρά εταιρεία με πολλά proprietary λογισμικά ήταν αλλά δεν μπορούσε καν να πουληθεί πριν περάσει από σαράντα κύματα. Και ένα σωρό άλλες εταιρείες παρομοίως. Οι επιτροπές αντιανταγωνισμού δεν λειτουργούν με βάση αυτά τα κριτήρια που αναφέρεις. Δεν σημαίνει ότι επειδή κάτι σου ανήκει ή το διανέμεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο, μπορείς να κάνεις και ότι θέλεις. Αν φτάσεις ένα συγκεκριμένο μερίδιο αγοράς τότε αρχίζουν και οι κατάλληλοι ελέγχοι. Συγκεκριμένα υπάρχει και όρος για αυτούς τους μεγάλους παίκτες της αγοράς. Λέγονται "gatekeepers".

Όπως έχω ξαναγράψει, στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο πρόβλημα όμως άλλες χώρες ακόμα και στην Ευρώπη έχουν ίσο ή και μεγαλύτερο ποσοστό χρήσης ios έναντι android.
Ακόμα και εδώ ένας χρήστης ο οποίος έγραφε σε ένα προηγούμενο comment, είπε ότι χρησιμοποιεί σχεδόν αποκλειστικά iMessage.

Και τέλος διαφωνώ και με τα τελευταία που γράφεις. Αυτός που σε μαντρώνει είναι η Apple με το τελείως κλειστό οικοσύστημά της.
Και τουλάχιστον όλες τις υπηρεσίες της google μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και από ios σε αντίθεση με το κλειστό οικοσύστημα της apple που δεν μπορείς από android. Αυτό κάνει αυτόματα την μια μετάβαση πολύ πιο εύκολη καθώς δεν σου αποκλείει κάτι που θες.
Και επίσης, αν δεν κάνω λάθος, και στο ios υπάρχουν πλεον διαφημίσεις. Τουλάχιστον στα android είναι εύκολο να τις απενεργοποιήσεις.

Προσωπικά δεν ξέρω ποιος είναι πιο διαφανής. Όπως έγραψα και οι δύο πουλάνε τα δεδομένα σου και τα δίνουν σε υπηρεσίες όταν το ζητήσουν και στο λένε μόνο αν θέλουν και μπορούν. H google ξέρω ότι έχει και το transparencyreport οπότε δεν αφήνει και τους χρήστες της τελείως στο σκοτάδι. Οπότε αν υπάρχει διαφορά θα είναι μικρή.
Αυτό που θα σου πω όμως είναι μην πέφτεις στην παγίδα του "price placebo effect" και νομίζεις ότι η Apple είναι καλύτερη σε αυτό τον τομέα μόνο και μόνο επειδή είναι πιο ακριβή.

Έχω πχ συνδρομή YouTube premium και όμως παρότι δεν έχω διαφημίσεις στο YouTube μια χαρά πουλάει διαφημίσεις στο fb και στο search βάσει τι βλέπω στο YouTube.

Η Activision ήταν εξαγορά που αν η MS έκανε τα StarCraft, Diablo, Warcraft exclusive θα ήταν χτύπημα στο PlayStation σε ήδη cross platform τίτλους. Κανείς όμως δεν είπε γιατί η Nintendo έχει τα Pokémon και Mario exclusive. Είναι το key selling point της Nintendo αν τα έχουν όλοι δεν θα έχει λόγο να φτιάχνει συσκευές.

Η Apple έχει την τάση να σέβεται την ιδιωτικότητα και το πουλάει αυτό. Promo θα δεις στο store αλλά όχι ακριβώς διαφήμιση. Δεν θυμάμαι κάποιο app της Apple να έχει διαφημίσεις. Αν εννοείς διαφημίσεις εντός πχ Viber ναι ισχύει ότι έχεις. Το θετικό είναι ότι κάθε εφαρμογή πρέπει να δώσεις εσύ άδεια για να κάνει οτιδήποτε.  
Τωρα στο αν πουλάει data δεν μπορώ να επιβεβαιώσω ούτε και να διαψεύσω. Μένω στην αίσθηση ότι είναι λιγότερο επεμβατική. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι έχετε μπει στην άκυρη γενική σύγκριση Apple και Google. Με την Apple αν δεν θες να έχεις καμία σχέση απλά δεν έχεις, με την Google πρέπει να κάνεις αγώνα για να μην σε παρακολουθεί όπου πας στο internet. Τι ακριβώς συγκρίνετε; 

Όσο για το Beeper mini, γελοίο να λανσάρεται υπηρεσία, επι πληρωμή μάλιστα, που να χρησιμοποιεί serial numbers Apple συσκευών για να "παραπλανεί" τους Apple servers. Κι όλο αυτό επειδή το iMessage είναι πολύ δημοφιλές στους νέους στις ΗΠΑ! Το λες και απελπισία...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να θυμίσω μόνο σε ορισμένους το μποϊκοτάζ που έκανε η Google στα Windows Phone και η κατάληξη τους…

θέλετε και αλλά παραδείγματα ?

YouTube και adblockers για αρχή και έρχεται και στον chrome σε λίγο…

εδώ ολόκληρη Αυστραλία υποχώρησε πίσω από την απειλή απόσυρσης των υπηρεσιών της…

αν ήταν στο χέρι της Google θα είχε αποσύρει όλες τις εφαρμογές από τις πλατφόρμες της Apple αλλά το μερίδιο στην Αμερική δεν της επιτρέπει κάτι τέτοιο και ευτυχώς δηλαδη γιατί δεν θα ήθελα η μόνη επιλογή μου να είναι ένα Android πλήρως ελεγχόμενο από την Google….

αν εσάς η αντιπάθεια σας για την Apple δεν σας αφεθεί να δείτε που οδηγείτε το Android, τι να πω…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Συχνά bsod ήταν το θέμα. Εκείνη την εποχή η registry ήταν όπλο ειδικά για την Norton , σήμερα είναι η κατάρα των windows.

Σκέψου μόνο ότι ενώ ο Netscape ήταν καλύτερος τελικά χάθηκε στη λήθη. Σήμερα όμως ενώ για μένα ο edge με την ίδια engine είναι καλύτερος από τον chrome πληρώνει τις αμαρτίες του παρελθόντος.

Δεν ειχαν καμια δουλεια τα BSODs με τον Navigator. Τα BSODs ηταν και ειναι κατα 95% hardware ή driver θεμα. Πριν μεταβουν τα Windows στον πυρηνα των NT το driver model των Windows ηταν αθλιο και ενας κακογραμμενος driver "επαιρνε" μαζι του ολο το συστημα. Σχεδον ποτε δεν εφταιγε καμια εφαρμογη.
Για το αλλο που λες επιβεβαιωνεις τα λεγομενα μου. Για να δεις πως αλλαζουν οι ισορροπιες, ο IE ειχε καποτε κοντα στο 70%, ο Firefox (απογονος του Navigator) 25%, και ο Chrome ενα ταπεινο 2-3%. Αν δεν ειχαν βαλει χερι στη Microsoft ουτε καν θα υπηρχε Firefox σημερα. Το ιδιο εγινε και αργοτερα οταν εγινε κυριαρχος ο Chrome και ηθελε σωνει και καλα να εχεις μονο Google για search-engine. Εγινε το αυτονοητο και της βαλαν χερι της Google, και αν θες τη γνωμη μου πρεπει να της βαλουν και πολυ παραπανω και για αλλες μονοπωλιακες τακτικες που ακολουθει.
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι ενω λεμε για τις ανηθικες τακτικες των αλλων, πρεπει να βγαζουμε την Apple απεξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, immortalx είπε

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι ενω λεμε για τις ανηθικες τακτικες των αλλων, πρεπει να βγαζουμε την Apple απεξω;

Γιατί στην μια περίπτωση τις ζεις και στην άλλη τις φαντάζεσαι…

πραγματικά τώρα και με αφορμή τo browsers wars η κατάληξη είναι αυτή…

image.png.23e07dce9a64751d69483072bf1a0fb7.png
αν πιστεύεις ότι το σημαντικό στην συζήτηση είναι αν μπορείς να αλλάξεις το search-engine στον chrome και όχι ότι η Google μαζεύει δισεκατομμύρια στοιχεία από το μονοπώλιο που έχει στήσει, με ξεπερνάει…

το ίδιο έχει κάνει και στο Android με το messages και ναι ακόμα και μετά από αυτό ασχολούμαστε με το τι κάνει Apple του 30% και αν το iMessage είναι gatekeeper ή όχι…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Γιατί στην μια περίπτωση τις ζεις και στην άλλη τις φαντάζεσαι…

πραγματικά τώρα και με αφορμή τo browsers wars η κατάληξη είναι αυτή…

image.png.23e07dce9a64751d69483072bf1a0fb7.png
αν πιστεύεις ότι το σημαντικό στην συζήτηση είναι αν μπορείς να αλλάξεις το search-engine στον chrome και όχι ότι η Google μαζεύει δισεκατομμύρια στοιχεία από το μονοπώλιο που έχει στήσει, με ξεπερνάει…

το ίδιο έχει κάνει και στο Android με το messages και ναι ακόμα και μετά από αυτό ασχολούμαστε με το τι κάνει Apple του 30% και αν το iMessage είναι gatekeeper ή όχι…

Καλα εσυ ειπαμε, φορας τετοια οπαδικα γυαλια που δεν διαβαζεις καν τι γραφουμε. Λεω επι λεξη οτι πρεπει να της βαλουν και πολυ παραπανω χερι και για αλλες μονοπωλιακες τακτικες της, και το αγνοεις τελειως 😂
Μοναδικος σου καημος μην τυχον και πει κανενας τιποτα για Apple.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2023 στις 7:57 ΜΜ, ADHD είπε

Εγω αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το κλειστο οικοσυστημα της Apple και η ανωτερη εμπειρια χρησης που προσφερει "ενοχλει" καποιους που θελουν να πληρωνουν πολυ λιγοτερο αλλα να εχουν ακριβως τις ιδιες υπηρεσιες απλα με χειροτερο hardware.

εσύ αυτό που καταλαβαίνεις είναι λάθος..όσον αφορά την ανώτερη εμπειρία χρήσης που προσφέρει η εταιρεία με σάπιο μήλο μάλλον αναφέρεσε στην απάτη με τις χαλασμένες μπαταρίες..  

 εύχομαι να φαλιρισει και να κλείσει αυτή η σιχαμένη εταιρεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, immortalx είπε

Καλα εσυ ειπαμε, φορας τετοια οπαδικα γυαλια που δεν διαβαζεις καν τι γραφουμε. Λεω επι λεξη οτι πρεπει να της βαλουν και πολυ παραπανω χερι και για αλλες μονοπωλιακες τακτικες της, και το αγνοεις τελειως 😂
Μοναδικος σου καημος μην τυχον και πει κανενας τιποτα για Apple.

Τα οπαδικά γυαλιά τα φοράει οποίος μπαίνει μόνο σε θέματα για να κράξει ενώ στα σοβαρά κάνει χιούμορ φίλε μου…

όσο για τον καημό μου, απαντάω στις υπερβολές με στοιχεία…

για πες μας μονοπώλιο πιο είναι το G messages ή το iMessage???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Goulam είπε

Αυτός που σε μαντρώνει είναι η Apple με το τελείως κλειστό οικοσύστημά της.
Και τουλάχιστον όλες τις υπηρεσίες της google μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις και από ios σε αντίθεση με το κλειστό οικοσύστημα της apple που δεν μπορείς από android. Αυτό κάνει αυτόματα την μια μετάβαση πολύ πιο εύκολη καθώς δεν σου αποκλείει κάτι που θες.
Και επίσης, αν δεν κάνω λάθος, και στο ios υπάρχουν πλεον διαφημίσεις. Τουλάχιστον στα android είναι εύκολο να τις απενεργοποιήσεις.

Προσωπικά δεν ξέρω ποιος είναι πιο διαφανής. Όπως έγραψα και οι δύο πουλάνε τα δεδομένα σου και τα δίνουν σε υπηρεσίες όταν το ζητήσουν και στο λένε μόνο αν θέλουν και μπορούν. H google ξέρω ότι έχει και το transparencyreport οπότε δεν αφήνει και τους χρήστες της τελείως στο σκοτάδι. Οπότε αν υπάρχει διαφορά θα είναι μικρή.

Φλυαρείτε λέγοντας αστήρικτα πράγματα, πράγματα όπως εσείς τα έχετε καταλάβει έτσι και νομίζετε μάλιστα πως είναι και σωστά.

"Αν δεν κάνω λάθος... δεν ξέρω... όπως έγραψα...  H google ξέρω.... αν υπάρχει διαφορά..."

Ε και τι που το έγραψες; Το στήριξες; Το απέδειξες; 'Ολα τα υπόλοιπα μόνος σου τα υποβιβάζεις σε έναν αχταρμά, κάτι που στο περίπου διάβασες/άκουσες.

Συγκρίνεις 2 εταιρίες που έχουν τελείως διαφορετικό business model. Με σκοπό τι; Να μας πείσεις πως το iMessage είναι κάποιου τύπου μονοπώλιο;

Κυριολεκτικά, το iMessage είναι η μόνη υπηρεσία που δεν προσφέρει η Apple εκτός οικοσυστήματος. Κι αυτό μεταφράζεται σε "Αυτός που σε μαντρώνει είναι η Apple με το τελείως κλειστό οικοσύστημά της." Δεν ξέρω αν γίνεται αντιληπτή η φαιδρότητα της πρότασης αυτής.

Αν άφηνα ποτέ το iOS το iMessage δεν θα με απασχολούσε καθόλου. Ως χρήστης Apple συσκευών συνεχίζω να το χρησιμοποιώ γιατί το θεωρώ πιο private από τις άλλες υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Τα οπαδικά γυαλιά τα φοράει οποίος μπαίνει μόνο σε θέματα για να κράξει ενώ στα σοβαρά κάνει χιούμορ φίλε μου…

όσο για τον καημό μου, απαντάω στις υπερβολές με στοιχεία…

για πες μας μονοπώλιο πιο είναι το G messages ή το iMessage???

Βρε φιλε, 30 φορες σ'αυτο το θεμα μοναχα εκανα ξεκαθαρη τη θεση μου που δεν ειναι αλλη απ'το οτι ειμαι κατα των αντιμονοπωλιακων πρακτικων. Βαζω μεσα σ'αυτο το καζανι τη Google τη Microsoft, την Meta και την Apple (και αλλες φυσικα).
Οποιος δεν ειναι αδαης καταλαβαινει οτι εταιρειες τετοιου μεγεθους, με αξια μεγαλυτερη απο GDP ολοκληρων χωρων, δεν γιγαντωθηκαν με τον σταυρο στο χερι... Γι΄αυτο θελουν εναν μπαμπουλα να τους κοβει τη φορα που και που.
Ειτε αυτο ειναι να αναγκαζονται να προσαρμοζουν τα services τους για το καλο των καταναλωτων, ειτε το να σταματησουν να χρησιμοποιουν proprietary βιδες στις συσκευες, ειτε το να βαζουν φρενο σε εξαγορες που διαλυουν τους μικροτερους που πανε να τους ανταγωνιστουν. Το σημερινο 30%, που συνεχεια αναφερεις, της Apple και του imessage μπορει αυριο να γινει 60%, ακριβως οπως το 2-3% του Chrome στους browsers εγινε 60%.

Δεν με ενδιαφερει καθολου ποια ειναι χειροτερη απ'την αλλη. Με ενδιαφερει ο γιος μου που εχει iPhone και εγω που εχω Android να εχουμε οσο δυνατον περισσοτερες επιλογες, και να κοιταμε το δικο μας συμφερον και οχι της καθε Apple και καθε Google.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...