Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για switch


aristagoras1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

εχω nova adsl κι ενα παμπαλαιο router το draytek vigor 2700 κι εχω 1-2 αποσυνδεσεις τη μερα και δε μου φαινεται και απολυτα σταθερο, δηλαδη μπορει να ακουω ραδιοφωνο και να σταματαει για λιγα δευτερολεπτα και να αρχιζει ξανα.

Εχω πανω 2 access points(το ενα ειναι tp link mesh που αναμεταδιδει σε αλλο) κι εναν υπολογιστη αμεσα.

Αγορασα αυτο το "Switch Mercusys Desktop MS105G" https://cosmodata.gr/product/331807/servers-pos/diktiaka-proionta/switches/switch-mercusys-desktop-ms105g-l2-unmanaged-5x-ports-10-100-1000-mbps και συνδεσα τα παντα σ αυτο και το αυτο στο router πανω.

Απο τοτε αρχισε να εχει 5-10 αποσυνδεσεις τη μερα, οποτε το εβγαλα.

Ειναι δυνατον να εκανε χειροτερη την κατασταση το switch ή μηπως ειναι προβληματικο το συγκεκριμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε ρούτερ, καλό χρυσό το vigor το είχα χρόνια πάνω αλλά πλέον είναι αρχαίο, αν υπάρχει δυνατότητα για αναβάθμιση σε  VDSL κάνε την άμεσα,  με νόβα 100αρα είμαι και πάει τρένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, aristagoras1 said:

Καλησπερα

εχω nova adsl κι ενα παμπαλαιο router το draytek vigor 2700 κι εχω 1-2 αποσυνδεσεις τη μερα και δε μου φαινεται και απολυτα σταθερο, δηλαδη μπορει να ακουω ραδιοφωνο και να σταματαει για λιγα δευτερολεπτα και να αρχιζει ξανα.

Εχω πανω 2 access points(το ενα ειναι tp link mesh που αναμεταδιδει σε αλλο) κι εναν υπολογιστη αμεσα.

Αγορασα αυτο το "Switch Mercusys Desktop MS105G" https://cosmodata.gr/product/331807/servers-pos/diktiaka-proionta/switches/switch-mercusys-desktop-ms105g-l2-unmanaged-5x-ports-10-100-1000-mbps και συνδεσα τα παντα σ αυτο και το αυτο στο router πανω.

Απο τοτε αρχισε να εχει 5-10 αποσυνδεσεις τη μερα, οποτε το εβγαλα.

Ειναι δυνατον να εκανε χειροτερη την κατασταση το switch ή μηπως ειναι προβληματικο το συγκεκριμενο?

δες επιλογες για ftth ή για vdsl>το adsl εχει πεθανει απο ολες τις αποψεις.και το router που εχεις επισης καλο αλλα πολυ παλιο. κανονικα δεν θα πρεπε να σου κανει θεμα το Switch .δεν ξερεις βεβαια αν φταιει το Switch ή το draytek οποτε θα πρεπε να αλλαξεις κατι απο τα δυο για να δεις τι θα γινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...