Προς το περιεχόμενο

Iphone 15 - Καλώδιο φόρτισης για Power Bank & Αυτοκίνητο


dimitrissa
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από ramarg,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Παρέλαβα χθες το iPhone 15. Σε ότι αφορά το φορτιστή, είχα από πριν τον 20W USB C της Apple, οπότε με το καλώδιο της συσκευασίας είμαι οκ για το σπίτι. 

Έχω ένα power bank της xiaomi που έχει υποδοχή usb C. Συνεπώς θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο καλώδιο Usb C σε Usb C που να είναι εντάξει για τη γρηγορη φόρτιση μέσω power bank. Επίσης, αν έχετε κάποιον καλό fast charger για το αυτοκίνητο θα με βοηθούσατε ιδιαίτερα.

Έχω βρει αυτό το οικονομικό καλώδιο αλλά είναι ίδιο σε ταχύτητα πχ με το καλώδιο της συσκευασίας; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο και τη βοήθεια σας. :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Αυτόν το φορτιστή έχω εγώ στο αυτοκίνητο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ και σχετικά οικονομικός. Εξίσου γρήγορος στη φόρτιση με έναν φορτιστή της Apple που χρησιμοποιείς στο σπίτι, και φυσικά είναι MFi (πιστοποιημένος για την ασφάλεια του από την ίδια την Apple).

Με τα καλώδια εγώ προσωπικά έχω μία ‘’κακή’’ εμπειρία όσες φορές προσπάθησα να βρω κάτι οικονομικό, γιατί ποτέ δεν είδα να δουλεύει σωστά το QuickCharge. Πάρε κάποιο γνήσιο της Apple για να είσαι σίγουρος ότι παίρνεις τα μέγιστα της ταχύτητας φόρτισης. Και όχι αυτό που βρήκες στο Skroutz γιατί με 5 ευρώ είναι σίγουρο ότι πρόκειται για αντιγραφή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ramarg είπε

Αυτόν το φορτιστή έχω εγώ στο αυτοκίνητο. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ και σχετικά οικονομικός. Εξίσου γρήγορος στη φόρτιση με έναν φορτιστή της Apple που χρησιμοποιείς στο σπίτι, και φυσικά είναι MFi (πιστοποιημένος για την ασφάλεια του από την ίδια την Apple).

Με τα καλώδια εγώ προσωπικά έχω μία ‘’κακή’’ εμπειρία όσες φορές προσπάθησα να βρω κάτι οικονομικό, γιατί ποτέ δεν είδα να δουλεύει σωστά το QuickCharge. Πάρε κάποιο γνήσιο της Apple για να είσαι σίγουρος ότι παίρνεις τα μέγιστα της ταχύτητας φόρτισης. Και όχι αυτό που βρήκες στο Skroutz γιατί με 5 ευρώ είναι σίγουρο ότι πρόκειται για αντιγραφή. 

 

Τέλεια, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αύριο θα περάσω να αγοράσω το φορτιστή αυτόν. 

Μετά από τη παρότρυνση σου για τα καλώδια, βρήκα αυτό που εμπιστεύομαι το κατάστημα και πιστεύω θα είναι εντάξει σε θέματα ταχύτητας. Πιστεύεις είναι οκ να το παραγγείλω;

 

Ευχαριστώ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγόρασα τελικά και είναι όντως πολύ καλός . Πήρα και ένα αυθεντικό καλώδιο από Istorm και έκλεισε το πακέτο ! 
 

Μετά βέβαια , θυμήθηκα το car play που έχει USB A θύρα , όποτε πήρε ένα Belkin από καλώδιο USB A σε Type C για να χρησιμοποιώ και το car play. 
 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου 😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/12/2023 στις 10:09 ΜΜ, dimitrissa είπε

Τέλεια, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Αύριο θα περάσω να αγοράσω το φορτιστή αυτόν. Μετά από τη παρότρυνση σου για τα καλώδια, βρήκα αυτό που εμπιστεύομαι το κατάστημα και πιστεύω θα είναι εντάξει σε θέματα ταχύτητας. Πιστεύεις είναι οκ να το παραγγείλω; Ευχαριστώ και πάλι :)

Στις 11/12/2023 στις 11:40 ΜΜ, dimitrissa είπε

Τον αγόρασα τελικά και είναι όντως πολύ καλός . Πήρα και ένα αυθεντικό καλώδιο από Istorm και έκλεισε το πακέτο ! Μετά βέβαια , θυμήθηκα το car play που έχει USB A θύρα , όποτε πήρε ένα Belkin από καλώδιο USB A σε Type C για να χρησιμοποιώ και το car play. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου 😀

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά ήμουν offline. Χαίρομαι που σου άρεσε ο φορτιστής γιατί είναι πραγματικά ό,τι πιο ποιοτικό και οικονομικό υπάρχει σε MFi. Στο κομμάτι του CarPlay πάντως έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα/δίλημμα. Η θύρα με την οποία δουλεύει το CarPlay είναι USB Type A, αλλά δεν είναι PD Fast Charging. Eπομένως έχω πάντα τον 20W φορτιστή δίπλα σε ετοιμότητα όταν βιάζομαι και θέλω να φορτίσει γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ramarg είπε

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά ήμουν offline. Χαίρομαι που σου άρεσε ο φορτιστής γιατί είναι πραγματικά ό,τι πιο ποιοτικό και οικονομικό υπάρχει σε MFi. Στο κομμάτι του CarPlay πάντως έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα/δίλημμα. Η θύρα με την οποία δουλεύει το CarPlay είναι USB Type A, αλλά δεν είναι PD Fast Charging. Eπομένως έχω πάντα τον 20W φορτιστή δίπλα σε ετοιμότητα όταν βιάζομαι και θέλω να φορτίσει γρήγορα.

Κανένα προβλημα ! :) Έτσι ακριβώς, γι αυτό και εγώ χρειάζομαι τον φορτιστή, διότι με το CarPlay είναι δύσκολα τα πράγματα. Παρεπιμπτόντως, πήρα και αυτό ώστε να το έχω μόνιμα στη θύρα του CarPlay και να χρησιμοποιώ εναλάξ το καλώδιο του φορτιστή. Ενώ συνδέεται, καμιά φορά το χάνει, δεν ξέρω αν φταίει ο αντάπτορας ή κάτι άλλο, παρ όλα αυτά έχω και το belkin καλώδιο εάν δεν συνδέεται.  

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dimitrissa είπε

Κανένα προβλημα ! :) Έτσι ακριβώς, γι αυτό και εγώ χρειάζομαι τον φορτιστή, διότι με το CarPlay είναι δύσκολα τα πράγματα. Παρεπιμπτόντως, πήρα και αυτό ώστε να το έχω μόνιμα στη θύρα του CarPlay και να χρησιμοποιώ εναλάξ το καλώδιο του φορτιστή. Ενώ συνδέεται, καμιά φορά το χάνει, δεν ξέρω αν φταίει ο αντάπτορας ή κάτι άλλο, παρ όλα αυτά έχω και το belkin καλώδιο εάν δεν συνδέεται.  

Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τις συμβουλές! :)

Τίποτα μεγάλε, καλές γιορτές.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...