Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με update 22h2 σε Laptop HP και πρόβλημα σε format


kokos198

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην ομάδα, 

Έχω ένα σχετικά καινούριο Laptop της HP (17-ak001nv) το οποίο δεν είχα σε χρήση εδώ και ένα χρόνο. Πρίν λίγες μέρες αγόρασα έναν SSD για να το κάνω λίγο πιο γρήγορο μπας και αρχίσω να το χρησιμοποιώ. Έφτιαξα λοιπόν τον κλώνο του παλιού δίσκου στον SSD και πάμε τώρα στα προβλήματα. Με το που το άνοιξα κατέβασε ένα Update από τα Windows το 22h2 το οποίο από οτι διάβασα έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα σε πολύ κόσμο ακριβώς ίδια με εμένα.

Με το που ανοίγει το laptop αρχίζει μόνο του να κάνει αυτόματα την εγκατάσταση του πακέτου που έχει κατεβάσει (χωρίς να μου δίνει δυνατότητα επιλογής να το σταματήσω ή να το ακυρώσω) και μόλις μετά από λίγα λεπτά φτάσει στο 80%, το λάπτοπ πετάει μπλέ οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.

Αναφέρω το παραπάνω γιατί προσπαθώ να κάνω νέα εγκατάστασή των windows από το περιβάλλον των windows και μοιραία δεν προλαβαίνω καθώς με προλαβαίνει η blue screen μετά από λίγα λεπτά. 

Έφτιαξα bootable usb και DVD και προσπαθώ να το κάνω στην εκκίνηση. Άλλα προβλήματα εκεί. Απενεργοποιώ το Legacy support (και έχω δοκιμάσει και με ενεργοποιημένο και απενεργοποιημένο το secure boot χωρίς διαφορά) και δεν βρίσκει καμία συσκευή για να κάνει εκκίνηση! (σαν να μην βλέπει συσκευές). 

Ενεργοποιώ το Legacy support, στο boot order δίνω πρώτο το DVD, στην εκκίνηση εμφανίζονται οι συσκευές, επιλέγω το DVD, μου βγάζει τα γνωστά press any button κλπ κλπ κάνει ήχο οτι διαβάζει το DVD και κάνει επανεκκίνηση χωρίς να προχωράει. 

Μπορεί κάποιος να σκεφτεί κάποια λύση? Δεν ξέρω τι να κάνω...

 

368211945_1278862886841156_7810261386395398233_n.jpg

386877182_1062171588244726_8892364156913218922_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς έφταξες bootable USB και DVD με το utility της Microsoft?

Δοκίμασε στο UEFI Boot Order

1.USB Diskette on Key/USB Hard Disk

2.USB CD/DVD ROM Drive

με αυτή την σειρά και προσπάθησε πρώτα με το USB stick και αν οχι με το bootable DVD που έκανες

Αν δεν, δοκίμασε να κατεβάσεις το ISO της εκδοσης των windows που σε ενδιαφέρει και χρησιμοποίησε το Rufus για να φτάξεις εκ νέου ένα bootable USB. Δεν είναι ανάγκη να απενεργοποιησεις το secure boot αν φτιαξεις bootable USB με το Rufus.

Στο Partition scheme επέλεξε GPT - Target System UEFI

Καλή τύχη

Επεξ/σία από loatki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς δεν έβγαζα άκρη. Ξαναέβαλα τον παλιό δίσκο επάνω. Έκανα windows Update με τον παλιό κανονικά και αύριο θα δοκιμάσω να κάνω τον κλώνο από την αρχή ώστε να δω τι θα γίνει και αν θα έχει πρόβλημα εκ νέου στο να κατεβάζει updates. 

12 ώρες πριν, kokos198 είπε

 

Υστ. Και με το utility και με το power iso που είχα χρησιμοποιήσει από παλιά και δούλευαν μια χαρά. 

Επεξ/σία από kokos198
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνεις clone ποιά εφαρμογή δουλεύεις; Αν θες κάτι free με οδηγό βήμα βήμα δες το easeus Backup Utility

Για μένα πάντως μια καθαρή εγκατάσταση είναι προτιμότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/12/2023 at 11:23, kokos198 said:

Έχω ένα σχετικά καινούριο Laptop της HP (17-ak001nv)

Σχετικα καινουργιο λαπτοπ με διπυρηνο επεξεργαστη , hdd και dvd .. δεν υφισταται. :)

Στο διαταυτα , εγω στην θεση σου θα εφτιαχνα usb stick , ειτε με rufus ειτε με το ms tool και θα ειχα legacy support ON και secure boot OFF. Και ο Θεος μαζι μας ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...