Προς το περιεχόμενο

DEMO UNIT


monro11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια,εχω ενα κινητο DEMO UNIT που δεν εχει ΙΜΕΙ.Μπορουμε να κανουμε κατι για να γινει λειτουργικο?

Επεξ/σία από monro11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα demo units λειπει hardware. Εκτος και αν αλλαξε κατι τελευταια. Οποτε δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να γινει λειτουργικο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, monro11 είπε

Καλημερα παιδια,εχω ενα κινητο DEMO UNIT που δεν εχει ΙΜΕΙ.Μπορουμε να κανουμε κατι για να γινει λειτουργικο?

Στα demo απουσιαζει ο sim card reader. Υπαρχει μονο μια "τρυπα" οπου μπαινει το sim tray. Οποτε οπως ειπε ο mphxths ,απουσιαζει hardware. Για ταμπλετ καλο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Moderators
4 ώρες πριν, Mpampinos97 είπε

Γίνεται να βγει το demo και να ενεργοποιηθεί το imei. 

Οποίος ενδιαφέρεται, μου στέλνει. 

Αφου λειπει το hardware, πως ενεργοποιειται το ΙΜΕΙ? Πετωντας εναν efs folder μεσα με καποιο generic IMEI? Πως θα γραφτει στο δικτυο κινητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stormrain είπε

Αφου λειπει το hardware, πως ενεργοποιειται το ΙΜΕΙ? Πετωντας εναν efs folder μεσα με καποιο generic IMEI? Πως θα γραφτει στο δικτυο κινητης?

Δεν είναι όλες οι συσκευές το ίδιο, σε κάποιες όντως λείπουν κομμάτια, αλλά σε άλλες είναι θέμα λογισμικού (π.χ. iPhone) που μπορεί να παρακαμφθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stormrain είπε

Αφου λειπει το hardware, πως ενεργοποιειται το ΙΜΕΙ? Πετωντας εναν efs folder μεσα με καποιο generic IMEI? Πως θα γραφτει στο δικτυο κινητης?

Δεν λείπει το hardware. Όλα είναι κανονικά, γνήσιο τηλέφωνο, απλώς έχει ένα κλείδωμα από την εταιρία, (το demo) που παίζει playback ένα βιντεακι και παρ όλα αυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάμερα ρυθμίσεις και όλα εκτός κλήση σε τηλέφωνο. Μπορείς ακόμη κ να εγκαταστήσεις εφαρμογή αλλά μετά από λίγο ξεκινάει το demo βιντεακι και γίνεται ένα μικρό reset, σβήνονται οι εφαρμογές και μετά ξανά το ίδιο. Η θύρα sim υπάρχει κανονικότατα απλά μέσα στο modem chip Δεν υπάρχει Το imei καθώς και το authentication file ώστε να κάνει register στο network. Αυτο διορθώνεται και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Τώρα όσο αναφορά το demo smartphone χωρίς θύρα sim κτλ,ναι εκεί είναι ξεκάθαρα απλή συσκευή κ ΜΌΝΟ για περιορισμένη χρήση. 

Εχω αυτήν την στιγμή ένα galaxy s22+ demo και δουλεύει κανονικότατα και έχει και θύρα sim κτλ. Απλά πρέπει να περαστεί το imei με μια διαδικασία και μετά καπάκι να μπει το authentication file ώστε να γίνει εγγραφή στο network. Έχω κάνει αρκετές συσκευές. Απλά στοιχίζει λίγο ακριβά. Αυτό είναι όλο. 

11 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Δεν είναι όλες οι συσκευές το ίδιο, σε κάποιες όντως λείπουν κομμάτια, αλλά σε άλλες είναι θέμα λογισμικού (π.χ. iPhone) που μπορεί να παρακαμφθεί.

Δεν λείπει το hardware. Όλα είναι κανονικά, γνήσιο τηλέφωνο, απλώς έχει ένα κλείδωμα από την εταιρία, (το demo) που παίζει playback ένα βιντεακι και παρ όλα αυτά μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάμερα ρυθμίσεις και όλα εκτός κλήση σε τηλέφωνο. Μπορείς ακόμη κ να εγκαταστήσεις εφαρμογή αλλά μετά από λίγο ξεκινάει το demo βιντεακι και γίνεται ένα μικρό reset, σβήνονται οι εφαρμογές και μετά ξανά το ίδιο. Η θύρα sim υπάρχει κανονικότατα απλά μέσα στο modem chip Δεν υπάρχει Το imei καθώς και το authentication file ώστε να κάνει register στο network. Αυτο διορθώνεται και δεν υπάρχει κανένα θέμα. Τώρα όσο αναφορά το demo smartphone χωρίς θύρα sim κτλ,ναι εκεί είναι ξεκάθαρα απλή συσκευή κ ΜΌΝΟ για περιορισμένη χρήση. 

 

Εχω αυτήν την στιγμή ένα galaxy s22+ demo και δουλεύει κανονικότατα και έχει και θύρα sim κτλ. Απλά πρέπει να περαστεί το imei με μια διαδικασία και μετά καπάκι να μπει το authentication file ώστε να γίνει εγγραφή στο network. Έχω κάνει αρκετές συσκευές. Απλά στοιχίζει λίγο ακριβά. Αυτό είναι όλο. 

Ίδια διαδικασία και σε iphone.

Με το να αλλάξεις μόνο λογισμικό δεν αλλάζει κάτι. Θέλει όλα τα παραπάνω που αναφέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Και τι ΙΜΕΙ μπαινει?

Αυτό το επιλέγει ο χρήστης, δηλαδή εγώ. Βάζω έναν αριθμό, απλά μετά πρέπει να γίνει ένα patchακι για να εγκριθεί αυτό το imei και είναι έτοιμο. Περνει τηλέφωνα κανονικά, όλα δουλεύουν κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Βασικα μολις ενημερώθηκα πως το να πειραζεις το ΙΜΕΙ ακομα και σε demo units  ειναι barely legal, ως εκ τούτου το νημα κλειδώνεται. Ευχαριστούμε για την συμμετοχή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...