Προς το περιεχόμενο

PDF μέσω του Word


geo1962

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτα απ’ όλα, καλή εβδομάδα σε όλους!

Όταν κάνω αντιγραφή κειμένου από αρχείο PDF που έχω δημιουργήσει μέσω της ενσωματωμένης διεργασίας του Word, και στη συνέχεια επικόλληση (copy paste δηλαδή), το αποτέλεσμα είναι να έχω μεν ένα κείμενο με ελληνικούς χαρακτήρες/γράμματα, αλλά να είναι ατάκτως ερριμμένα (τρόπον τινά κινέζικα) και να μη διαβάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2023 στις 12:26 ΜΜ, geo1962 είπε

Πρώτα απ’ όλα, καλή εβδομάδα σε όλους!

Όταν κάνω αντιγραφή κειμένου από αρχείο PDF που έχω δημιουργήσει μέσω της ενσωματωμένης διεργασίας του Word, και στη συνέχεια επικόλληση (copy paste δηλαδή), το αποτέλεσμα είναι να έχω μεν ένα κείμενο με ελληνικούς χαρακτήρες/γράμματα, αλλά να είναι ατάκτως ερριμμένα (τρόπον τινά κινέζικα) και να μη διαβάζονται.

Δοκίμασες να το επικολλήσεις ως απλό κείμενο/χωρίς μορφοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχήν εφόσον μπορείς να κάνεις copy paste το κείμενο από το PDF, αυτό πιθανώς δεν είναι κρυπτογραφημένο (εάν και υπάρχουν και άλλοι τρόποι εκτός από τη κρυπτογράφηση που μπορεί να κάνουν το ίδιο πράγμα).

Μπορείς να το τσεκάρεις πάντως ως εξής: Στο Acrobat, κάντε κλικ στην επιλογή Αρχείο -> Ιδιότητες και, στη συνέχεια, κάντε κλικ στην καρτέλα "Γραμματοσειρές" για να δείς την κωδικοποίηση και στην καρτέλα "Ασφάλεια" για να δείς αν είναι κρυπτογραφημένη. Δες παρακάτω τις φωτογραφίες.

image.png.b3c5a4618a5187c42a6961a49a598d5f.png

Εάν δεις στην καρτέλα "Γραμματοσειρές" παντού το "custom" τότε το αρχείο του PDF είναι φτιαγμένο (encoded) με κάποιο custom γραμματοσειρά (font) και όταν κανεις επικόλληση δημιουργείται χάος γιατί δε βρίσκει κάτι ανάλογο στον υπολογιστή σου. Το να βρεις τώρα τη σχετική γραμματοσειρά και να την εγκαταστήσεις μάλλον δύσκολο. 

image.png.63e36d316783e8f4239a7dd851982cf7.png

Δοκίμασε να κάνεις "Print to PDF" το αρχείο με κάποιο άλλο πρόγραμμα και δοκίμασε μετά να δεις τι παίζει με το copy & paste.

image.png.a4fb6812c3e368f0bb17e553a88c3b5c.png

 Εναλλακτικά. Η τελευταία έκδοση του Acrobat Reader έχει την επιλογή "Αποθήκευση ως κείμενο..." (Save as Text) αλλά δε θυμάμαι εάν είναι στο professional ή στο απλό Acrobat. Με την επιλογή αυτή δε χρησιμοποιείται το "copy'n'paste" (το οποίο σου δημιουργεί το αλλοιωμένο κείμενο), αλλά οι ρουτίνες λογισμικού του Acrobat που χρησιμοποιούνται για την απόδοση του κειμένου στην οθόνη και μπορεί πιθανώς να σου δώσει λύση.

Άλλη Πρόταση. Ανέβασέ το στο Google Drive/Docs. Άνοιξε το αρχείο από File > Open With > Google Docs και δοκίμασε ξανά μπας και βρεις λύση.

Επεξ/σία από JPaxilleas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...