Προς το περιεχόμενο

Αποφυγή malware, etc σε αγορά μεταχειρισμένου laptop.


AndVal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο laptop και μεταξύ άλλων θα χρησιμοποιώ και e-banking αλλά με τον ντόρο χακεματος και κλοπών που γινεται έχω κάποιες ανησυχίες. 

Μία σκέψη είναι να αλλάξω τον σκληρό με καινούργιο και να βάλω νέα Windows αλλά έχω μια σκέψη αν γίνεται να μείνει κακόβουλο λογισμικό στο bios. Γίνεται αυτό; 

Τώρα αν θέλω να κρατήσω τον υπάρχον σκληρό που θα έχει ο φορητός αλλά να κάνω εκκίνηση με USB και πολλαπλά περάσματα σβησιματος με σχετικά προγράμματα στον σκληρό θα είμαι καλυμμένος; 

Οποιαδήποτε άλλος τρόπος αντιμετώπισης ευπρόσδεκτος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πέσεις σε περίπτωση virus σε bios πάρε λαχείο περισσότερες πιθανότητες έχεις

κανε ένα φορματ με win boot stick και θα είσαι εντάξει , αντε αν φοβασε format με live linux stick

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με εκκίνηση από USB drive και scan με anti-virus και malware δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθούν ιοί που βρίσκονται στο bios; 

Δεν γίνεται με USB drive να flashαρεις το bios και να σβήσεις τους ιούς σαν να κάνεις format σε ένα σκληρό ;

Επεξ/σία από AndVal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως είπε και ο Άρης, είναι μαθηματικά αδύνατο να πέσεις σε τέτοιο "ιο" στο Bios, θα πρέπει το λάπτοπ να ανήκει στην NSA πριν το πάρεις.

19 ώρες πριν, AndVal είπε

Τώρα αν θέλω να κρατήσω τον υπάρχον σκληρό που θα έχει ο φορητός αλλά να κάνω εκκίνηση με USB και πολλαπλά περάσματα σβησιματος με σχετικά προγράμματα στον σκληρό θα είμαι καλυμμένος; 

Ένα πέρασμα είναι αρκετό για να διαγράψεις πιθανούς ιους στο σκληρό. Τα πολλαπλά περάσματα στην θεωρία είναι για να μην μπορείς να κάνεις ανάκτηση των αρχείων. (Σιγουρέψου απλώς οτι διαγράφεις όλα τα partition του δίσκου -αν έχει- πριν τον φορμάρεις).

Αν θέλεις τόσο πολύ να σιγουρευτείς για το Bios δες το λάπτοπ που θα πάρεις να έχει κάποιο utility απο την εταιρία που το παράγει ώστε να ξανά-flashαρεις το υπάρχων ή κάποιο νεότερο version του BIOS.

Επεξ/σία από loatki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, αυτό εννοούσε. 

Πληροφοριακά από πότε άρχισαν τα bios να flashαρονται με ιούς; 

(Έχω ξεμείνει από Η/Υ και το ψάξιμο μέσο κινητού είναι σπαστικό.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε και τα firmwares των δισκων καποια στιγμη ειχαν τσιμπησει κατι απο nsa , cia και δεν ξερωγω ποια αλλη υπηρεσια , αλλα δεν αφορα και δεν ασχολειται κανεις με εμας ωστε να κατσει να περασει ιο σε bios ... Μην γινομαστε ακραιοι.

ΥΓ : Τα antivirus δεν σκαναρουν bios ... μονο αποθηκευτικα μεσα και μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα ειναι πιθανα προσφατα εμαθα οτι στους πρωτους compilers  c ειχε βαλει malware που επετρεπε να μπαινει backdoor σε προγραματα αλλων , ενας απο τους λογους που επιτραπικε το Linux να υπαρχει ειναι και αυτος μεσαιες μικρες ετεριες δεν θα μπορουσαν να προστατευσουν τα ip τους αν δεν ειχαν τροπο στο βαθμο που μπορουν να κλειδωσουν οτι αναπτυσουν με ενα λειτουργικο πχ Linux που εχει ανοιχτο κωδικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα format τον δίσκο, πέρασε πάλι τα windows και θα είσαι εντάξει. Η πιθανότητα να μην είσαι, όπως σου είπαν και οι άλλοι, είναι αστρονομικά χαμηλή. Απλά για ευνόητους λόγους κοίτα να βάλεις SSD (από θέμα ταχύτητας) XD .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...