Προς το περιεχόμενο

Απορία με DLSS και αναλύσεις.


bad_freddy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Αναβάθμισα πρόσφατα το PC μου μετά απο πολλά χρόνια και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει με τις νέες τεχνολογίες όπως το DLSS.

Έχω monitor 1080p με μια 4060. Ενα παιχνίδι που υποστηρίζει DLSS είναι προτιμότερο να το παίζω 1080p native, με DLSS 1080p ή με DLSS σε κάποια μεγαλύτερη ανάλυση απο του monitor?

Απ΄ οτι κατάλαβαινω το DLSS κάνει  upscale απο χαμηλότερη ανάλυση (?) αρα πρέπει να παω over 1080p (πχ. 1440p με DLSS) για να εχω καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα με την ίδια απόδοση ή με περιορίζει το monitor?

Τα εχω μπερδέψει λίγο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/12/2023 at 19:00, bad_freddy said:

Καλησπέρα σε όλους,

Αναβάθμισα πρόσφατα το PC μου μετά απο πολλά χρόνια και προσπαθώ να καταλάβω τι παίζει με τις νέες τεχνολογίες όπως το DLSS.

Έχω monitor 1080p με μια 4060. Ενα παιχνίδι που υποστηρίζει DLSS είναι προτιμότερο να το παίζω 1080p native, με DLSS 1080p ή με DLSS σε κάποια μεγαλύτερη ανάλυση απο του monitor?

Απ΄ οτι κατάλαβαινω το DLSS κάνει  upscale απο χαμηλότερη ανάλυση (?) αρα πρέπει να παω over 1080p (πχ. 1440p με DLSS) για να εχω καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα με την ίδια απόδοση ή με περιορίζει το monitor?

Τα εχω μπερδέψει λίγο... 

Ο σκοπός είναι να σου ανεβάσει τα fps.

Οποτε εάν με native στα 1080p εχεις 45(τυχαίο παράδειγμα) με dlss θα έχεις -ας πουμε- 60

 

Δεν έχει νόημα να πας πάνω από την ανάλυση του monitor.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά νόημα έχει. Με το dldsr μπορείς να ανεβάσεις ανάλυση, να κάνεις downscale στη δική σου και μετά με dlss τη ρίχνεις αν θέλεις και κάνεις upscale. Το οπτικό αποτέλεσμα του dldsr είναι πολύ ανώτερο του native 1080p χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η εικόνα θα είναι ίδια με native 1440p πχ. Ο συνδυασμός dldsr-dlss που θα επιλέξεις εξαρτάται από τα παιχνίδια και τις επιδόσεις που θέλεις και μπορεί να έχεις. Με λίγα λόγια, πειραματίσου, αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, chrisde said:

Μια χαρά νόημα έχει. Με το dldsr μπορείς να ανεβάσεις ανάλυση, να κάνεις downscale στη δική σου και μετά με dlss τη ρίχνεις αν θέλεις και κάνεις upscale. Το οπτικό αποτέλεσμα του dldsr είναι πολύ ανώτερο του native 1080p χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει ότι η εικόνα θα είναι ίδια με native 1440p πχ. Ο συνδυασμός dldsr-dlss που θα επιλέξεις εξαρτάται από τα παιχνίδια και τις επιδόσεις που θέλεις και μπορεί να έχεις. Με λίγα λόγια, πειραματίσου, αξίζει.

Κάποιο παράδειγμα παιχνιδιού και σχετικών ρυθμίσεων; Με το FSR, αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βάζω μόνιμα dldsr στο λάπτοπ σε παλιά games ιδικά τα κάνει πιο ωραία. 

Σε νεότερα πάλι dldsr και μετά δοκιμάζω το DLSS που μου κάνει.

Πάνω απο 1.75χ dldsr δεν βλέπω αισθητή διαφορά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Occultist είπε

Κάποιο παράδειγμα παιχνιδιού και σχετικών ρυθμίσεων; Με το FSR, αξίζει;

Με amd δεν θα έλεγα ότι αξίζει τόσο, αλλά δεν βλάπτει να δοκιμάσεις. Υπάρχει το VSR (Virtual Super resolution) το οποίο κάνει αυτό που θες, σου ξεκλειδώνει αναλύσεις μαγαλύτερες από το monitor σου, επιλέγεις αυτή που θες και μετά βάζεις fsr. Το πρόβλημα είναι ότι δεν χρησιμοποιεί ai όπως η nvidia με αποτέλεσμα να είναι δαπανηρό και το τελικό αποτέλεσμα δεν είναι εξίσου καλό λόγω ποιοτικής υστέρισης dlss-fsr. Δοκίμασε το σε πιο παλιά παιχνίδια όπου έχεις headroom για απώλεια fps.

2 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Εγω βάζω μόνιμα dldsr στο λάπτοπ σε παλιά games ιδικά τα κάνει πιο ωραία. 

Σε νεότερα πάλι dldsr και μετά δοκιμάζω το DLSS που μου κάνει.

Πάνω απο 1.75χ dldsr δεν βλέπω αισθητή διαφορά 

Ε σε laptop με 15άρα φαντάζομαι οθόνη λογικό είναι, άμα ήσουν 24" 1080 ή 27" 1440 θα έβλεπες διαφορά και στο 2.25

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Ε σε laptop με 15άρα φαντάζομαι οθόνη λογικό είναι, άμα ήσουν 24" 1080 ή 27" 1440 θα έβλεπες διαφορά και στο 2.25

Ναι 15.6 έχει αισθητή διαφορά το 1.75 σε πειράματα μέχρι και 4κ δεν είδα να αλλάζει η εικόνα ενώ τα FPS... στα τάρταρα 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, πέραν της ανάλυσης παίζει μεγάλο ρόλο το μέγεθος της οθόνης και η απόσταση θέασης. Στην 65άρα 4K tv μου δεν έχει νόημα το dldsr από απόσταση 3+ μέτρων. Στην 42άρα όμως που είμαι 0,8-1m, σε ορισμένες περιπτώσεις αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...