Προς το περιεχόμενο

Η Samsung Display ετοιμάζεται για μαζική παραγωγή αναδιπλούμενων οθονών για iPhone και iPad


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, athanaso77 είπε

Τη φτιάχνει κάθε μέρα με τα εκατομμύρια που τη πληρώνει για τα components που της παρέχει.

Η Apple Δινει στην Samsung? τι τις δίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να βγάλει και αν οι πρώτες 2 γενιές είναι οκ και βρεθεί τρόπος χρησης θα το σκεφτούμε.

Αν κάτι περιμένουν οι άλλοι κατασκευαστές είναι να τους δείξει τι να κάνουν με την αναδιπλούμενη οθόνη.
Το ίδιο έγινε με τα MP3 players, App Store. Όταν η Apple παίρνει κάτι από τους άλλους κοιτάει να το κάνει καλά και οι παιδικές ασθένειες διαρκούν συνήθως λίγους μήνες.

Προς το παρόν δεν με έχει πείσει αυτή η τεχνολογία. Αν αντί για iPhone έπαιρνα Samsung θα αγόραζα  το S23. Ήμουν σε δίλλημα τελικά πήγα σε iPhone15 pro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, kostasfalcon said:

Οσον αφορα για το fold5....ηθελα να με καταφερει να το επιλεξω εναντι του s23 ultra αλλα η τσακιση στην μεση με "τσακιζει" εμενα, και απο την αλλη το μη συμβατο με αρκετα apps aspect ratio καθως ακομη και στο youtube με τις τεραστιες μαυρες μπαρες πανω κατω που εχει -  φτανει σε ωφελιμο και πραγματικο view το s23 ultra μου... 

 Καταλαβαίνω τι λες γιατί τα ιδια με προβληματιζαν και εμενα πριν το παρω. Στην πράξη την τσάκιση τη βλέπουν ολοι οι αλλοι (αυτο ειναι αλήθεια) πλην απο εσενα που εχεις το κινητό καθως υπο γωνιά φαίνεται.Σε χαμηλο φωτισμό,  ψάχνεις να τη βρεις. Μακάρι βέβαια να το φτιάξουν με λιγότερη τσάκιση, ποιος δε θα το ήθελε. Το aspect ratio , είναι μια χαρα. Αμα γυρίσεις landscape το fold, οπως γυρνάς και στο νυν κινητό,  ναι μεν εχεις μπαρες αρκετά μεγάλες αλλά και παλι είναι πολυ μεγαλύτερη η εικόνα, ενω και full screen βλέπεις πολυ καλα. Συνήθως tv streaming κλπ εχω βρει τη χρηση τομη. Μικρες μπαρες και χάνεις λιγο αριστερή δεξιά απ την εικόνα. Η μεγάλη οθονη είναι game changer. 1 μηνα να δουλέψεις fold και να πας μετα σε νορμάλ θα δεις τι υποβάθμιση θα σου φανει. Εχω κρατήσει και το παλιο και ξερω. Μιλαω γενικά για fold και οχι για μαρκες. Πιθανόν της oneplus  να είναι ακομα καλύτερο .

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, oldnew είπε

 Καταλαβαίνω τι λες γιατί τα ιδια με προβληματιζαν και εμενα πριν το παρω. Στην πράξη την τσάκιση τη βλέπουν ολοι οι αλλοι (αυτο ειναι αλήθεια) πλην απο εσενα που εχεις το κινητό καθως υπο γωνιά φαίνεται.Σε χαμηλο φωτισμό,  ψάχνεις να τη βρεις. Μακάρι βέβαια να το φτιάξουν με λιγότερη τσάκιση, ποιος δε θα το ήθελε. Το aspect ratio , είναι μια χαρα. Αμα γυρίσεις landscape το fold, οπως γυρνάς και στο νυν κινητό,  ναι μεν εχεις μπαρες αρκετά μεγάλες αλλά και παλι είναι πολυ μεγαλύτερη η εικόνα, ενω και full screen βλέπεις πολυ καλα. Συνήθως tv streaming κλπ εχω βρει τη χρηση τομη. Μικρες μπαρες και χάνεις λιγο αριστερή δεξιά απ την εικόνα. Η μεγάλη οθονη είναι game changer. 1 μηνα να δουλέψεις fold και να πας μετα σε νορμάλ θα δεις τι υποβάθμιση θα σου φανει. Εχω κρατήσει και το παλιο και ξερω. Μιλαω γενικά για fold και οχι για μαρκες. Πιθανόν της oneplus  να είναι ακομα καλύτερο .

Αυτό ακριβώς δεν θέλω να αρχίσω τις αλχημειες  και να κόβω από την εικόνα για να μπορέσω να έχω μικρότερες μαύρες μπάρες...

Δυστυχώς το aspect ratio είναι εντελώς ακατάλληλο για θέαση ταινιών και youtube καθώς πλέον το format αυτών είναι στη καλύτερη 16:9 και στη χειρότερη πιάνει 20:9 ή ακόμα και 21:9.... Οπότε καταλαβαίνεις το τετράγωνο σχήμα του fold είναι εντελώς ακατάλληλο για τέτοια πράγματα....

Επειδή το χω δουλέψει εμένα η τσάκιση με ενοχλεί στο δάχτυλο... Δυστυχώς η οθόνη φαίνεται και είναι φτηνή

Επεξ/σία από kostasfalcon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, kostasfalcon said:

Αυτό ακριβώς δεν θέλω να αρχίσω τις αλχημειες  και να κόβω από την εικόνα για να μπορέσω να έχω μικρότερες μαύρες μπάρες...

Δυστυχώς το aspect ratio είναι εντελώς ακατάλληλο για θέαση ταινιών και youtube καθώς πλέον το format αυτών είναι στη καλύτερη 16:9 και στη χειρότερη πιάνει 20:9 ή ακόμα και 21:9.... Οπότε καταλαβαίνεις το τετράγωνο σχήμα του fold είναι εντελώς ακατάλληλο για τέτοια πράγματα....

Επειδή το χω δουλέψει εμένα η τσάκιση με ενοχλεί στο δάχτυλο... Δυστυχώς η οθόνη φαίνεται και είναι φτηνή

Άμα το χεις δουλέψει και δε σε βόλεψε,  παω πάσο,  γούστα είναι αυτα. Απλά εγώ έλεγα ακριβώς τα ίδια πριν το παρω,  το πείρα εντελώς δοκιμαστικά πιστεύοντας οτι θα το δωσω σύντομα,  και έχω αλλάξει γνώμη 180 μοιρες.. Επίσης θέση βίντεο σε landscape φαίνεται πολυ μεγαλύτερη στο fold ακομα και με μαύρες μπάρες στην πλειοψηφία των βίντεο. 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...