Προς το περιεχόμενο

Αγορα compact camera 150-200Ε για αρχαριο


TikiTaka23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Ψάχνω για μια compact camera για δώρο για την μάνα μου. Δεν εχω ξανασχοληθεί ποτέ με κάμερες οπότε δεν εχω την παραμικρή ιδέα. 

Δε θέλω κάτι τρομερό.. Tυπου να μην βγάζει φωτογραφίες χειρότερες από smartphone.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, TikiTaka23 είπε

Καλησπέρα,

Ψάχνω για μια compact camera για δώρο για την μάνα μου. Δεν εχω ξανασχοληθεί ποτέ με κάμερες οπότε δεν εχω την παραμικρή ιδέα. 

Δε θέλω κάτι τρομερό.. Tυπου να μην βγάζει φωτογραφίες χειρότερες από smartphone.

Ευχαριστώ.

Σε αυτές τις τιμές για καινούρια μηχανή, δεν υπάρχει κάτι πιο αξιόλογο απο κινητό.
Κάτι kodak astro βλέπω και λέω να μείνεις μακριά απο αυτές.
Υπάρχει μια αξιόλογη, αλλά είναι εξειδικευμένης χρήσης. Η αδιάβροχη Kodak WPZ2 που απο άποψη αισθητήρα δεν έχει κάτι καλύτερο απο κινητό, αλλά έχει το πλεονέκτημα πως είναι για υποβρύχιες λήψεις. Για όποιον το χρειάζεται αυτό, είναι μια τίμια επιλογή.

Αν ανέβεις στα 299 ευρώ, μια τίμια επιλογή (σε χαρακτηριστικά) είναι η Ixus 285... αλλά 300 ευρώ για μια μηχανή που παρουσιάστηκε πριν 6-7 χρόνια και έκανε 150 ευρώ τότε, δύσκολο χάπι να το καταπιείς.

 Για εμένα, πάρτης ένα κινητό στα 250 ευρώ ή αν ντε και καλά θέλεις να της πάρεις φωτογραφική, κοιταξε στα μεταχειρισμένα, για να της πάρεις κάποια ποιοτική μηχανή.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, TikiTaka23 said:

Καλησπέρα,

Ψάχνω για μια compact camera για δώρο για την μάνα μου. Δεν εχω ξανασχοληθεί ποτέ με κάμερες οπότε δεν εχω την παραμικρή ιδέα. 

Δε θέλω κάτι τρομερό.. Tυπου να μην βγάζει φωτογραφίες χειρότερες από smartphone.

Ευχαριστώ.

 

Σε αυτα τα λεφτα σε καινουργια δεν υπαρχει κατι αξιολογο πλεον. 

Εχεις την επιλογη για καποια μεταχειρισμενη dslr με εναλαξιμους φακους (πχ μια nikon d3200-d3300) . 

Το θετικο αυτων των μηχανων ειναι οτι ακομα και τα entry level σωματα με εναν καλο φακο μπορουν να βγαλουν τρομερα αποτελεσματα. Με τον kit φακο που ερχετε μαζι με την μηχανη εχουν και παλι αξιοπρεπεη αποτελεσματα

Θα σου προτεινα να ψαξεις για μια nikon d3200-d3300 υπαρχουν παρα πολλες μεταχειρισμενες απο εραστιτεχνες που ειτε δεν ασχοληθηκαν τελικα και τις πουλανε ειτε πηγαν σε κατι καλυτερο

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...