Προς το περιεχόμενο

Τι monitor να πάρω;


TedA2001
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από JPaxilleas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής. Έχω το παρακάτω pc και ψάχνω ένα monitor 24" 1080p >120hz το οποίο αν έχει freesync να υποστηρίζεται από την gpu μου γιατί σκοπό έχω να αποφύγω το ghosting καθώς η gpu δεν είναι αρκετά δυνατή για να φτάσει τα fps.

CPU: AMD Ryzen 5 5500 

GPU: Nvidia GeForce GTX 1650 GDDR6 4GB

RAM: 2x8GB 3200Mhz

MBD: A520M DS3H V2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, TedA2001 είπε

Καλησπέρα σας θα ήθελα τη γνώμη σας για το εξής. Έχω το παρακάτω pc και ψάχνω ένα monitor 24" 1080p >120hz το οποίο αν έχει freesync να υποστηρίζεται από την gpu μου γιατί σκοπό έχω να αποφύγω το ghosting καθώς η gpu δεν είναι αρκετά δυνατή για να φτάσει τα fps.

CPU: AMD Ryzen 5 5500 

GPU: Nvidia GeForce GTX 1650 GDDR6 4GB

RAM: 2x8GB 3200Mhz

MBD: A520M DS3H V2

Πρέπει να μας πεις τι παιχνίδια παίζεις. Γιατί με αυτό το σύστημα, νέα παιχνίδια( για high+) πάνω από 120fps δε θα δεις, άρα θα πάνε άχρηστα τα χρήματα στα 120hz+ οθόνη που ψάχνεις. 

Επίσης Nvidia κάρτα για να παίξεις με freesync οθόνη, θα πρέπει να έχει display port και η κάρτα και η οθόνη και να συνδεθεί σε αυτή την έξοδο.

Επίσης τι απαιτήσεις έχεις από μια οθόνη?

(Τώρα τι οθόνη έχεις?)

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, xtrmsnpr είπε

Πρέπει να μας πεις τι παιχνίδια παίζεις. Γιατί με αυτό το σύστημα, νέα παιχνίδια πάνω από 120fps δε θα δεις, άρα θα πάνε άχρηστα τα χρήματα στα 120hz+ οθόνη που ψάχνεις. 

Επίσης Nvidia κάρτα για να παίξεις με freesync οθόνη, θα πρέπει να έχει display port η κάρτα και η οθόνη και να συνδεθεί σε αυτή την έξοδο.

(Τώρα τι οθόνη έχεις?)

Tωρα εχω μια παλια 1280x1024 60hz για να βολευτω μεχρι να αγορασω. Απο games cod campaigns, wz που δοκιμασα κομπλε στα medium graphics 60fps, και κανενα mw multipayer και assasins creed. Το ξερω οτι πανω απο 90fps δεν θα δω με αυτη τη gpu σε κανενα game, απλα ψαχνω >120fps για να ειναι και λιγο future proof αφου και μετα απο αναβαθμηση στο pc δεν με ενδιαφερει να ανεβω σε αναλυση και ιντσες. + η gpu exei 1dp + απαιτησεις αυτα που ειπα πριν για gaming, ταινιες κτλπ και ελαφρυ edit για tiktok 1080p σε βιντεο με 30-60fps

Επεξ/σία από TedA2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, TedA2001 είπε

Tωρα εχω μια παλια 1280x1024 60hz για να βολευτω μεχρι να αγορασω. Απο games cod campaigns, wz που δοκιμασα κομπλε στα medium graphics 60fps, και κανενα mw multipayer και assasins creed. Το ξερω οτι πανω απο 90fps δεν θα δω με αυτη τη gpu σε κανενα game, απλα ψαχνω >120fps για να ειναι και λιγο future proof αφου και μετα απο αναβαθμηση στο pc δεν με ενδιαφερει να ανεβω σε αναλυση και ιντσες. + η gpu exei 1dp

1080p δεν είναι καθόλου future proof πάντως. Επίσης δε μας λες τι ψάχνεις από μια οθόνη. Το πάνω από 120hz δε λέει τίποτα, υπάρχει χάσμα ανάμεσα στις διάφορες επιλογές herz. 

Εγώ δε μπορώ να προτείνω κάτι. Δε ξέρουμε καν τι panel ψάχνεις, ούτε τι θύρες, ούτε αν ψάχνεις για ενσωματωμένα ηχεία. Θα χει δε θα χει HDR κ αλλες δυνατότητες, ούτε διαθέσιμο ποσό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Φίλε καλησπέρα,

Έχεις ήδη οθόνη 1280x1024 60hz. Για να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση π.χ. 2560x1440 και σε περισσότερα Hz (π.χ. 144) και HDR θέλεις πολύ περισσότερο από 200 ευρώ.

Εάν πας σε ανάλυση 1920 x 1080 μπορείς να βρεις τη φθηνότερη οθόνη (218 Ευρώ) με αυτά που θέλεις και συγκεκριμένα την LG UltraGear 27GN60R-B IPS HDR Gaming Monitor 27" FHD 1920x1080 144Hz με Χρόνο Απόκρισης 1ms GTG (από Skroutz – εδώ) που είναι FreeSync Premium και G-Sync Compatible Adaptive Sync και έχει DisplayPort και HDMI θύρες.               

Αναφορικά δε με τo HDR, ακόμα και να το έχουν κάποιες οθόνες αυτής της κατηγορίας και χρημάτων, μη περιμένεις πολλά. Περισσότερο marketing είναι παρά η ουσία, ειδικά όταν πρόκειται για HDR10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελεια σε ευχαριστω πολυ, θα μπορουσες να μου πεις μια γνωμη για αυτη εδω επειδη ψαχνω 24αρα

https://www.skroutz.gr/s/39551421/LG-UltraGear-24GN60R-B-IPS-HDR-Gaming-Monitor-24-FHD-1920x1080-144Hz-me-CHrono-Apokrisis-1ms-GTG.html

Επεξ/σία από TedA2001
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...