Προς το περιεχόμενο

Ubiquiti EdgeRouter X Router εγκατάσταση σε Cosmote 100/10 με Speedport 2 modem


bergoulan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ομάδα. 

Θα ήθελα την βοήθεια σας, σχετικά με την εγκατάσταση του ανώθεν ρουτερ. Έχω δυστυχώς τρομέρο θέμα με bufferbloat με το ISP ρουτερ της κοσμοτε, με αποτέλεσμα όταν προσπαθώ να streamarw να έχω στιγμιαία lag spikes. Εκεί που in game p.x έχω 50 ping, για 1 δευτερόλεπτο εκτοξεύεται στα 150-200(bufferbloat), κάνοντας την ζωή μου δύσκολη in game.

Το έψαξα αρκετά, και κατέληξα στην αγορά του edgerouter γιατί διάβασα καλά λόγια και φαινόταν ως μια λύση για το πρόβλημα μου.

Ωστόσο έχω πρόβλημα στην εγκατάστασή του. Ακολουθώ τα βήματα ακριβώς όπως στο παρακάτω βίντεο. 


Αφού λοιπόν συνδέω το edgerouter με to pc αρχικά. Κάνω to setup wizard με manual ip 192.168.1.2 μετά τη στιγμή που κάνω apply τα settings απο to ui tou edgerouter και μου λέει για reboot, βάζω στο eth0(PoE in) to Cosmote router και στο eth1 to pc. Γυρνάω τα ip/dns settings σε automatic ξανά και δεν έχω πρόσβαση στο internet. Δοκίμασα να βάλω το cosmote router στο eth04(PoE out) και τότε έχω κανονικά αλλά μάλλον αναποτελεσματικά γι'αυτό που το θέλω. Μοιάζει απλά να είναι η ίδια σύνδεση που είχα.

Είμαι σε απόγνωση και οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη.

Καλημέρα σε όλους! 

Επεξ/σία από bergoulan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...