Προς το περιεχόμενο

Η "Προστασία Κλεμμένης Συσκευής" θα κάνει πολύ πιο δύσκολη τη ζωή για όσους κλέβουν iPhone


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Apple προσθέτει ένα νέο χαρακτηριστικό για τα iPhone που ονομάζεται Stolen Device Protection και περιορίζει τις δυνατότητες που έχουν οι κλέφτες με ένα κλεμμένο τηλέφωνο και τον κωδικό πρόσβασης.

Σχετικό θέμα δημιουργήθηκε μετά από μια αναφορά νωρίτερα φέτος από την Joanna Stern της Wall Street Journal, με τη δυνατότητα επιλογής περιλαμβάνεται στη beta έκδοση iOS 17.3 η οποία είναι τώρα διαθέσιμη για προγραμματιστές. Λειτουργεί χρησιμοποιώντας έναν συνδυασμό τοποθεσίας, βιομετρικών σαρώσεων και χρονικών καθυστερήσεων, επιτρέποντας στα θύματα να αποκλείσουν τον δράστη και να διασφαλίσουν τα δεδομένα τους.

Η «Προστασία Κλεμμένης Συσκευής» στοχεύει στην εξάλειψη μιας κοινής πρακτικής μεταξύ των κλεφτών iPhone σε δημόσιους χώρους, οι οποίοι παρακολουθούν τους χρήστες να εισάγουν τον κωδικό πρόσβασής τους πριν τελικά κλέψουν τη συσκευή. Σε τέτοιες περιπτώσεις, ο δράστης αυτό που κάνει είναι να επαναφέρει τον κωδικό πρόσβασης Apple ID του ιδιοκτήτη, απενεργοποιεί το Find My, προσθέτει ένα κλειδί ανάκτησης και επαναφέρει το τηλέφωνο στις εργοστασιακές ρυθμίσεις για μεταπώληση πριν το θύμα μπορέσει να κάνει κάτι γι' αυτό.

Για παράδειγμα, χωρίς να είναι ενεργοποιημένη η νέα λειτουργία, ένας κλέφτης iPhone με τον κωδικό πρόσβασής του χρήστη, μπορεί να τον χρησιμοποιήσει για να αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης του Apple ID, αποκλείοντάς τον από τη συσκευή του. Αυτό επιτρέπει στον κλέφτη να απενεργοποιήσει το Find My, που είναι ζωτικής σημασίας για τη διαγραφή της συσκευής για έναν νέο χρήστη. Στη συνέχεια, ο κλέφτης μπορεί να πουλήσει τη συσκευή με πολύ μεγαλύτερο αντίτιμο ως μεταχειρισμένη, αντί να προσπαθήσει να την πουλήσει με ως μπλοκαρισμένη, για πολύ λιγότερα χρήματα.

Πλέον με τη λειτουργία ενεργοποιημένη, το τηλέφωνο θα ζητάει σάρωση Face ID ή Touch ID αν ο χρήστης βρίσκεται μακριά από μια οικεία τοποθεσία, όπως το σπίτι ή την εργασία του. Θα απαιτεί επίσης μια καθυστέρηση μιας ώρας πριν αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης του Apple ID στη συσκευή. Μετά την παρέλευση της ώρας, θα εξακολουθεί να ζητά σάρωση Face ID ή Touch ID πριν αλλάξει τον κωδικό πρόσβασης του Apple ID από το iPhone. Αυτό κάνει τη ζωή του κλέφτη πολύ πιο δύσκολη και δίνει χρόνο στον ιδιοκτήτη να δηλώσει το iPhone ως κλεμμένο, αποκλείοντας τον δράστη.

Το Stolen Device Protection λειτουργεί παρόμοια με τις ρυθμίσεις ασφαλείας της Apple. Η προσθήκη κλειδιών ανάκτησης ή η ενημέρωση του αξιόπιστου αριθμού τηλεφώνου του λογαριασμού είναι ένας νέος τρόπος με τον οποίο οι κλέφτες iPhone κλειδώνουν εκτός συσκευής τον αρχικό ιδιοκτήτη. Όπως και σε άλλους τομείς, με τη νέα λειτουργία ενεργοποιημένη, το τηλέφωνο θα ζητήσει δύο βιομετρικές σαρώσεις με διαφορά μίας ώρας, αν βρίσκεται μακριά από αξιόπιστες τοποθεσίες.

Ομοίως, οι κωδικοί πρόσβασης iCloud Keychain, ο ενσωματωμένος διαχειριστής κωδικών πρόσβασης της Apple, θα απαιτεί σάρωση Face ID ή Touch ID. Ο κωδικός πρόσβασης δεν θα χρησιμεύει ως εφεδρικό αντίγραφο για αποτυχημένες βιομετρικές σαρώσεις όταν είναι ενεργοποιημένη η “Προστασία κλεμμένης συσκευής”.

Η Wall Street Journal αναφέρει ότι η Apple σχεδιάζει να ζητήσει από τους χρήστες να ενεργοποιήσουν τη λειτουργία στο iOS 17.3. Δεδομένου ότι η Apple ξεκίνησε την πρώτη beta της ενημέρωσης μόλις σήμερα, το ευρύ κοινό μπορεί να χρειαστεί να περιμένει τουλάχιστον αρκετές εβδομάδες πριν τη δοκιμάσει.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πολυ ασχημη εμπειρία η κλοπή κινητου αυτές τις εποχές που είναι μια συσκευή συνδεδεμένη σε όλη σου την ζωή, (απο τράπεζες, ψώνια φωτογραφίες και πάει λέγοντας). Καλοδεχούμενη αναβάθμιση είναι αυτή.

  • Like 27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως χρήστης Android (πλήρως καλυμμένος από το Redmi Note 10 Pro του) που μπαίνω σε θέματα Apple για το beef που συνήθως επικρατεί, εδώ μια χαρά ωραία κίνηση που δεν νομίζω να βρει κάποιος κάτι να γκρινιάξει.

  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Αν σε ενοχλεί, πάρε αντίγραφο ασφαλείας και να το πας άδειο. Τα δεδομένα σου είναι ευθύνη δικιά σου όχι του μαγαζιού που πας.

Εγώ σαν τεχνικός ο πελάτης έχει τις εξής επιλογές.

Το φέρνει εργοστασιακό

Δίνει κωδικό και έχει εγγύηση επισκευής.

Δε δίνει κωδικό και δεν έχει εγγύηση επισκευής.

Αν θυμάμαι καλά Samsung/Huawei το έχουν το service mode. Παρόλα αυτά τα δεδομένα είναι σε κίνδυνο

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σωστή κίνηση..! (με το καλό να βάλει και service mode..)

ούτε που θυμάμαι πόσες φορές με έχουν πλησιάσει στο κέντρο - Εξάρχεια, Ομόνοια - ή χαράματα στο λιμάνι του Πειραιά, προσπαθώντας να μου σπρώξουν κλεμμένο iphone (άσε μας ρε φιλαράκι που δεν είναι "βουτηγμένο", έχουμε κι ένα καράβι να προλάβουμε..)

jon snow college GIF

 

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, great said:

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

Ισχύει σε αυτό υστερεί το iOS από όσο ξέρω τα Android έχουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, hellghan said:

Αν σε ενοχλεί, πάρε αντίγραφο ασφαλείας και να το πας άδειο. Τα δεδομένα σου είναι ευθύνη δικιά σου όχι του μαγαζιού που πας.

δεν ζητανε καπου PIN, εχω παει σε official apple stroe UK και ποτε δεν ζητησαν μαλιστα ειπα το θλετε τι λετε ειναι προσωπικο δεδομενο, και ετσι ειναι, δεν μπορεις να μου το ζητας. Το ξερεις οτι εαν σε σταματησει αστυνομια και σου πει ξεκλειδωσε το εχεις το δικαιωμα να αρνηθεις? οποτε ασε τα "σαν τεχνικος" και καλυτερα καντε την δουλεια σωστα χωρις να πρεπει να δεις οτι εχω μεσα.

4 minutes ago, hellghan said:

Δίνει κωδικό και έχει εγγύηση επισκευής.

Δε δίνει κωδικό και δεν έχει εγγύηση επισκευής.

Που το ειδες γραμμένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gadgetseek said:

Πολύ σωστή κίνηση..!

ούτε που θυμάμαι πόσες φορές με έχουν πλησιάσει στο κέντρο - Εξάρχεια, Ομόνοια - ή χαράματα στο λιμάνι του Πειραιά, προσπαθώντας να μου σπρώξουν κλεμμένο iphone (άσε μας ρε φιλαράκι που δεν είναι "βουτηγμένο", έχουμε κι ένα καράβι να προλάβουμε..)

jon snow college GIF

Μου εχει τύχει να ερθουν με μαιμου και να μου λενε ειναι κλεμμενο! Εχουν ξεφυγει και αυτοι !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, great είπε

δεν ζητανε καπου PIN, εχω παει σε official apple stroe UK και ποτε δεν ζητησαν μαλιστα ειπα το θλετε τι λετε ειναι προσωπικο δεδομενο, και ετσι ειναι, δεν μπορεις να μου το ζητας. Το ξερεις οτι εαν σε σταματησει αστυνομια και σου πει ξεκλειδωσε το εχεις το δικαιωμα να αρνηθεις? οποτε ασε τα "σαν τεχνικος" και καλυτερα καντε την δουλεια σωστα χωρις να πρεπει να δεις οτι εχω μεσα.

Που το ειδες γραμμένο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πού είδες εσύ να γίνεται επισκευή σε τηλέφωνο ρε μάστορα ΧΩΡΙΣ ΤΕΧΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ συσκευής; πως θα γίνει τεχνικός έλεγχος ανταλλακτικού και επιμέρους κομματιών του κινητού σε κλειδωμένο τηλέφωνο.

Επίσης, ΕΣΥ έρχεσαι στο σέρβις, δεν έρχεται το σέρβις σε εσένα. Ή θα αφήσεις τον άλλον να κάνει τη δουλεία του σαν άνθρωπος ή θα φέρεις τη συσκευή σου εργοστασιακή. Μέση λύση δε γίνεται.

 

Η Apple για να κάνεις ticket επισκευής πρέπει να έχει αφαιρεθεί το icloud από μέσα και μετά επειδή τα ανταλλακτικά είναι δεμένα με την μητρική περνάει tool για να μην βγάζει τα σχετικά μηνύματα μη γνησιότητας. Πώς ακριβώς θα γίνουν αυτά θα μου πεις ;

Αν δε σου αρέσουν οι κανόνες επισκευής πας ΣΕ ΑΛΛΟΝ ή ΤΟΥΣ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, great είπε

νομίζεις!

Λίγο ασχετο σχετικό, εγω θελω να μπει ενα service mode option. Δεν γινεται να πας στο irepair ή στο istorm για να σου αλλαξουν μπαταρια οθονη κατι και να οσυ λενε ναι δωστε μας το PIN, εχω παρει συσκευη πισω που ειχε βαλει το δικο του δαχτυλικο αποτυπωμα. Η απαντηση πλεον που δινω ειναι τι να το κανετε ? μα πρεπει να μπω να δω οτι δυλευον και τετοια. Πρεπει να υπαρχει ενα "service mode" Που να δινει το minimum σε ενα τεχνικό για να κανει τους ελεγχους.

καλό είναι να μην υπάρχει γιατί θα μαθευτεί και κλέβοντας πλέον το κινητό θα μπορούν να το χρησιμοποιούν. ο τεχνικός πρέπει να έχει το δικαίωμα να κάνει χίλια δυο στο κινητό. όχι όμως χωρίς την συγκατάθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, james01gr said:

καλό είναι να μην υπάρχει γιατί θα μαθευτεί και κλέβοντας πλέον το κινητό θα μπορούν να το χρησιμοποιούν. ο τεχνικός πρέπει να έχει το δικαίωμα να κάνει χίλια δυο στο κινητό. όχι όμως χωρίς την συγκατάθεσή σου.

οχι δεν εχει δικαιωμα να κανει χιλια δυο, υπαρχουν οπως στην samsung service mode. Και οχι δεν εχει καμια σχεση με να μαθευτει γιατι θα ειναι εργαλειο για τους κλέφτες. Άτοπο.

18 minutes ago, hellghan said:

Ή θα αφήσεις τον άλλον να κάνει τη δουλεία του σαν άνθρωπος ή θα φέρεις τη συσκευή σου εργοστασιακή. Μέση λύση δε γίνεται.

υπάρχει, να κανει καποιος σωστα την δουλεια του. Οχι δεν χρειαζεσαι το PIN, εαν εισαι σοβαρο καταστημα εχεις εργαλεια να δεις μπαταρια κτλ, το να μπεις μεσα στην συγκεή ΔΕΝ εχει κανενα νόημα. Και για αυτο αρκετοι πλεον ναι μεν το ζητανε γιατι ετσι γλυτωνουν κοπο και βαρεμαρα αλλα αν πεις οχι δεν επιμενουν. Απλα σημαινει παρα πανω δουλεια για αυτους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...